Sari la conținut

Georgia - Armenia - N. Karabakh


Postări Recomandate

Iata aici un traseu care o sa fie parcurs de cativa occidentali in vara acestui an. In link-ul asta, mai jos, se afla si harta. Asa ca nu inteleg de ce unii pot lua ferry de la Sochi la Batumi, iar altii nu. Am trimis un mail unei agentii de turism din Sochi si sunt curios ce-o sa-mi raspunda.

 

http://www.motodiscovery.com/Motorcycle-Tours/Europe-Motorcycle-Tours/18/Around-the-Black-Sea-Tour

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

la fel stiu si eu...ca se poate trece doar din georgia in abhazia; pt ca invers georgienii considera ca ai intrat ilegal pe teritoriul lor (adica din rusia in abhazia). dar n-o lua de sigura informatia pt ca e doar din amintiri

 

dar vezi ca mai e o vama intre osetia de nord in georgia si am citit cateva posturi ca au trecut occidentali cu moto peacolo. punctul de trecere se numeste Zemo Larsi Kazbegi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura varianta de a face turul complet a Marii negre e trecand din Georgia in Abhazia,si nu invers.Chiar si asa trebuie sa minti graniceri georgieni,fiindca pt ei Rusia e tabu :finger: ,si tot ce e legat de aceasta tara e interzis.Teoretic georgieni te lasa daca spui ca vrei sa vizitezi Abhazia.Abhazieni insa nu te lasa sa intri daca nu ai viza,insa viza se elibereaza numai pt cetateni tarilor care au recunoscut aceasta tara,numarul acestora fiind foarte limitat(parca patru daca imi amintesc bine)Pentru restul omeniri ramane un permis de trecere ce se obtine parca la consulatul lor.Dar atentie:pt motocicleta trebuie sa ai un permis de trecere separat,altfel tu poti sa treci ,insa mobra ramane.Asa a patit un ungur anul trecut(adica nu a avut permis de trecere pt motococleta) ,si pana la urma a ramas feribotul.Din Abhazia poti veni inapoi in Georgia numai daca nu ai fost in Rusia,altfel o patesti rau(intelege :te baga la inchisoare)Nu stiu cum poti sa camuflezi viza rusa :what: Deci inconjurul Marii negre ramane incontinuare o provocare.

Editat de etzmz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum poti sa camuflezi viza rusa :what:

 

2 pasapoarte.

 

Deci inconjurul Marii negre ramane incontinuare o provocare.

 

singura varianta sigura e inconjurul Marii Negre + ceva din Caspica. Dar trebuie timp... ( nu de mers ci de asteptat feriboturi si alte alea )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura varianta de a face turul complet a Marii negre e trecand din Georgia in Abhazia,si nu invers.Chiar si asa trebuie sa minti graniceri georgieni,fiindca pt ei Rusia e tabu :finger: ,si tot ce e legat de aceasta tara e interzis.Teoretic georgieni te lasa daca spui ca vrei sa vizitezi Abhazia.Abhazieni insa nu te lasa sa intri daca nu ai viza,insa viza se elibereaza numai pt cetateni tarilor care au recunoscut aceasta tara,numarul acestora fiind foarte limitat(parca patru daca imi amintesc bine)Pentru restul omeniri ramane un permis de trecere ce se obtine parca la consulatul lor.Dar atentie:pt motocicleta trebuie sa ai un permis de trecere separat,altfel tu poti sa treci ,insa mobra ramane.Asa a patit un ungur anul trecut(adica nu a avut permis de trecere pt motococleta) ,si pana la urma a ramas feribotul.Din Abhazia poti veni inapoi in Georgia numai daca nu ai fost in Rusia,altfel o patesti rau(intelege :te baga la inchisoare)Nu stiu cum poti sa camuflezi viza rusa :what: Deci inconjurul Marii negre ramane incontinuare o provocare.

 

Nu stiu ce o fi fost anul trecut legat de moto, dar in formularul care l-am gasit azi online la afacerile externe ale abhazilor,printre alte rubrici, este parca si una care te intreaba de mijlocul de transport...probabil daca iti treci acolo motorul cu nr si serie si tot tacimul, nu iti mai trebuie permis special...oricum, o sa le scriu la abhazi, sa vad ce si cum cu moto, ca cu visa de travel m-am prins..bani sa ai, si o primesti

 

http://www.mfaabkhazia.net/en/visa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 pasapoarte.

 

 

 

singura varianta sigura e inconjurul Marii Negre + ceva din Caspica. Dar trebuie timp... ( nu de mers ci de asteptat feriboturi si alte alea )

Eu m-am gandit la inconjurul marii prin Abhazia,fara ferry sau ocolire

 

Nu stiu ce o fi fost anul trecut legat de moto, dar in formularul care l-am gasit azi online la afacerile externe ale abhazilor,printre alte rubrici, este parca si una care te intreaba de mijlocul de transport...probabil daca iti treci acolo motorul cu nr si serie si tot tacimul, nu iti mai trebuie permis special...oricum, o sa le scriu la abhazi, sa vad ce si cum cu moto, ca cu visa de travel m-am prins..bani sa ai, si o primesti

 

http://www.mfaabkhazia.net/en/visa

 

Si da, ai dreptate ,nu au fost trecute datele motocicletei pe pass card.

Editat de etzmz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Planul meu este sa ajung si prin Tbilisi, poate chiar vreo 3 zile si prin Armenia. Imi displace faptul ca sunt nevoit sa ajung in Georgia si Armenia, ca apoi sa ma intorc la Trabzon si sa iau ferry pana la Sochi. E cam de-a-ndoaselea traseul facut asa. Iar daca ies din tara pe la Galati -Giurgiulesti, cand termin Crimeea si iau ferry peste Kerci, s-ar putea ca o data ajuns la Sochi si luat ferry spre Trabzon georgienii sa-mi refuze accesul in tara lor. Unde mai pui ca si granita Turciei cu Armenia e inchisa !

Pana in august sper sa gasesc o varianta sigura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Incepind cu anul trecut strainii (si nu numai cetatenii CSI) pot trece granita ruso-georgiana prin punctul Kazbegi-Verhny Lars. Anul trecut au trecut bikeri vest-europeni pe acolo, anul asta am informatia de la bikeri rusi care au verificat informatia local.

Prin Abhazia nu se trece in Georgia. Sau invers. Si e valabila problema cu stampila abhazilor daca e gasita in pasaport de georgieni.

Pe la inceputul lui Mai sper sa am timp si eu de un tur al Marii Negre. In Aprilie voi verifica oricum situatia prin intermediul unor bikeri din zona.

 

Tigly

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Verhny Lars e cea care da in Vladikavkaz, Osetia de Nord. Zona e mai linistita anul asta. Dagestanul e periculos. Cecenia e mai OK decit Dagestanul. Lichidari de politisti, "muftii colaboratori" etc se mai intimpla si in celelalte republici caucaziene din Rusia. Dar cred ca aia e viata normala acolo dintotdeauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Tigly, spuneai mai sus ca prin aprilie vei verifica informatia privitoare la posibilitatea traversarii terestre a granitei ruso-georgiene. Ai mai aflat ceva intre timp? Ar fi foarte util sa avem certitudini despre zona aia.

Editat de dot977
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tigly, spuneai mai sus ca prin aprilie vei verifica informatia privitoare la posibilitatea traversarii terestre a granitei ruso-georgiene. Ai mai aflat ceva intre timp? Ar fi foarte util sa avem certitudini despre zona aia.

 

Vezi ca vazusem un topic pe advrider zilele astea despre 2 polonezi ( 800gs si ktm parca ) care au facut Caucazul - din cate am inteles atunci din cat citisem cu trecere spre Georgia... nu-l gasesc rapid acum, cautati si voi... mi-am adus aminte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci:

 

prin Zemo Larsi Kazbegi se poate trece in ambele directii fara probleme. Prin Abhazia doar in sensul Georgia - Abhazia.

 

informatiile sunt confirmate cu localnici (Georgia), alti motoristi (advrider si horizons) si site-urile de stiri din zona

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, ma intereseaza si pe mine calatoria asta; daca aveti informatii noi postati aici; ma interesa si Ierusalim dar si acolo sunt probleme de genul: nu poti intra in Liban daca ai pe pasaport viza de Israel; cu feribotul din Cipru la Haifa iar e problematic; se pare ca e tot mai greu sa te deplasezi prin lumea asta ciudata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit pe lonelyplanet ca din iulie anul trecut au existat cetateni non CSI (deci si din UE) care au trecut punctul de frontiera Kazbegi - Verkhni Lars in ambele sensuri. Dar au fost si cetateni carora din unele motive (nu stiu care, se pare ca totul e la arbitrariul vamesilor rusi ) li s-a interzis accesul si au fost intorsi din drum.

Prea multa confuzie. Cred ca cea mai viabila varianta ramane ferry de la Trabzon la Sochi...

 

iata link-ul unde am citit noutati :

 

http://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=2122018

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit pe lonelyplanet ca din iulie anul trecut au existat cetateni non CSI (deci si din UE) care au trecut punctul de frontiera Kazbegi - Verkhni Lars in ambele sensuri. Dar au fost si cetateni carora din unele motive (nu stiu care, se pare ca totul e la arbitrariul vamesilor rusi ) li s-a interzis accesul si au fost intorsi din drum.

Prea multa confuzie. Cred ca cea mai viabila varianta ramane ferry de la Trabzon la Sochi...

 

iata link-ul unde am citit noutati :

 

http://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=2122018

 

 

Nasol, pentru mine devine neinteresant; am ajuns deja cu motorul la est pana la stramtoarea Kerch si la sud pana la Istanbul; daca mai pierd Georgia si o parte din Turcia nu ma aleg cu mare lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol, pentru mine devine neinteresant; am ajuns deja cu motorul la est pana la stramtoarea Kerch si la sud pana la Istanbul; daca mai pierd Georgia si o parte din Turcia nu ma aleg cu mare lucru

 

De ce nu mergi la ambasada georgiei din bucuresti pt info la prima mina? Eu acolo intentionez sa ajung in vara asta, sa imi expun problema mea vreunui oficial de acolo, si cine stie, poate se gaseste vreo rezolvare....din ce am primit eu pe mail de la ceva oficialitate din georgia, in problema abhazia trebuie ceva autorizare din partea autoritatilor din regiunea respectiva, adica ceva aprobare de la oficialitatile din zgubidi (parca asa se chema).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu mergi la ambasada georgiei din bucuresti pt info la prima mina? Eu acolo intentionez sa ajung in vara asta, sa imi expun problema mea vreunui oficial de acolo, si cine stie, poate se gaseste vreo rezolvare....din ce am primit eu pe mail de la ceva oficialitate din georgia, in problema abhazia trebuie ceva autorizare din partea autoritatilor din regiunea respectiva, adica ceva aprobare de la oficialitatile din zgubidi (parca asa se chema).

 

 

Ideea e, din cate inteleg, ca poti sa ai toate actele in regula si sa nu treci pt ca nu vrea un cap patrat de la fata locului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Asta ca sa lamurim toate discutiile inutile si pierderea de vreme cu diverse forumuri straine...Mentionez faptul ca un mesaj asemanator am primit si in urma petitiei pe care am trimis-o la MAE.

 

 

 

Am primit mesajul Dvs. si pot sa va informez in legatura cu urmatoarele aspecte:

 

- calatoria pe care intentionati sa o faceti incumba unele riscuri pe care vi le asumati personal, in ipoteza in care ati ajunge pe teritoriile celor doua entitati (Abhazia, respectiv Osetia de Sud) misiunea noastra diplomatica nemaiputandu-va acorda asistenta consulara ori proteja in niciun fel. Astfel, in situatia nedorita de altfel, in care ati fi victimele unor incidente ori alte evenimente de forta majora (imbolnavire, accident, etc) nu va putem sprijini si nici interveni pentru a va rezolva situatia;

 

- nu exista nici un fel de trecere intre Federatia Rusa si Georgia pentru cetatenii UE. Puteti ajunge eventual prin Osetia de Nord (nu pot confirma oficial aceasta informatie) doar pana in Osetia de Sud , dupa care “excursia” Dvs. s-ar sfarsi (nu este posibila intrarea din Osetia de Sud in Georgia )

 

- informatii detaliate si complete gasiti pe site-ul MAE roman (www.mae.ro) la rubrica “Sfaturi de calatorie”. Va recomand in acest sens, sa evitati in luarea unei decizii, “informatiile” care circula pe diversele forumuri de discutii. Totodata, va adresez rugamintea ca in cazul in care ajungeti in Georgia sa ne contactati sis a ne comunicati coordonatele Dvs. de contact pentru a va putea oferi asistenta necesara;

 

- in ceea ce priveste linia de ferry/boat Batumi / Sochi voi solicita informatiila zi de la operatorii georgieni si vi le voi comunica in timp util.

 

Cu speranta ca precizarile de mai sus va sunt utile va rog sa nu ezitati in an e contacta pentru orice alta informatie pe care o considerati necesara.

 

 

 

PS: Va rugam confirmati primirea acestui mesaj.

 

LIVIU LUCIAN AVRAM

 

Counsellor - Deputy Head of Mission

 

EMBASSY OF ROMANIA

 

Editat de dot977
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar, ca sa lamurim lucrurile:

 

Eu cred ca e bine ca omul sa isi faca temele de acasa cand vrea sa plece undeva.

 

Cine se bazeaza pe MAE sau lonely planet o sa aiba o groaza de surprize.

 

De ce nu cautati pe net?

 

De exemplu:

 

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/

 

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/northern-asia/

 

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/travellers-advisories-safety-security-road/border-crossing-georgia-russia-kazbegi-52199

 

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/northern-asia/russia-to-georgia-32692

 

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/northern-asia/georgia-russia-border-crossing-kazbegi-64660

 

Ce am postat eu acolo:

 

Went Friday 11 May 2012 up from Tbilisi to Kazbegi via Georgian Military Highway. The road is very nice, except for the crossing over the pass, where you have 14 km of really bad road. The rest is brand new and fun to ride.

Went up to the border point,parked the bike and asked the guy from custom if I can cross as a non Russian/Georgian/CIS citizen the border. The answer was YES YOU CAN!

I asked then again, and mentioned that last year the border was closed for foreigners. They said yes, it was closed but now it's open, it is ok to cross to Russia. If you have a Russian visa, of course.

I did not crossed because I wanted to go to Azerbaijan and from there to Turmenistan on the way to Mongolia and Siberia.

 

Granita e deschisa de anul trecut din August, 2 motociclisti din Bulgaria au trecut si am vazut poze.

 

Use Google!

 

Ride safe,

 

Adrian

 

 

Asta ca sa lamurim toate discutiile inutile si pierderea de vreme cu diverse forumuri straine...Mentionez faptul ca un mesaj asemanator am primit si in urma petitiei pe care am trimis-o la MAE.

 

 

 

Am primit mesajul Dvs. si pot sa va informez in legatura cu urmatoarele aspecte:

 

- calatoria pe care intentionati sa o faceti incumba unele riscuri pe care vi le asumati personal, in ipoteza in care ati ajunge pe teritoriile celor doua entitati (Abhazia, respectiv Osetia de Sud) misiunea noastra diplomatica nemaiputandu-va acorda asistenta consulara ori proteja in niciun fel. Astfel, in situatia nedorita de altfel, in care ati fi victimele unor incidente ori alte evenimente de forta majora (imbolnavire, accident, etc) nu va putem sprijini si nici interveni pentru a va rezolva situatia;

 

- nu exista nici un fel de trecere intre Federatia Rusa si Georgia pentru cetatenii UE. Puteti ajunge eventual prin Osetia de Nord (nu pot confirma oficial aceasta informatie) doar pana in Osetia de Sud , dupa care “excursia” Dvs. s-ar sfarsi (nu este posibila intrarea din Osetia de Sud in Georgia )

 

- informatii detaliate si complete gasiti pe site-ul MAE roman (www.mae.ro) la rubrica “Sfaturi de calatorie”. Va recomand in acest sens, sa evitati in luarea unei decizii, “informatiile” care circula pe diversele forumuri de discutii. Totodata, va adresez rugamintea ca in cazul in care ajungeti in Georgia sa ne contactati sis a ne comunicati coordonatele Dvs. de contact pentru a va putea oferi asistenta necesara;

 

- in ceea ce priveste linia de ferry/boat Batumi / Sochi voi solicita informatiila zi de la operatorii georgieni si vi le voi comunica in timp util.

 

Cu speranta ca precizarile de mai sus va sunt utile va rog sa nu ezitati in an e contacta pentru orice alta informatie pe care o considerati necesara.

 

 

 

PS: Va rugam confirmati primirea acestui mesaj.

 

LIVIU LUCIAN AVRAM

 

Counsellor - Deputy Head of Mission

 

EMBASSY OF ROMANIA

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca cei de la Consulatul Romaniei din Tbilisi habar n-au pe ce lume traiesc... Ceea ce am postat eu mai sus e un copy paste la mesajul pe care l-am primit de la Consulat. Aia de la MAE m-au avertizat ca e riscant si sa nu ma duc, iar cei din Tbilisi mi-au zis ca habar n-au de existenta vreunui pct de trecere a frontierei (pt cetatenii non CSI) dintre Georgia si Rusia prin Osetia de Nord. Mi-au promis ca se vor documenta si imi vor trimite alt mail zilele urmatoare. Eu pe cine sa mai cred, daca si un document semnat de ambasada naste confuzie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Duminica trecuta am trecut eu cu moto din Georgia in Rusia. Pasaport romanesc :-)

Punctul de trecere Kazbegi-Verkhny Lars (singurul deschis). Toate formalitatile: 5 minute la georgieni, 15 minute la rusi (+ o ora de asteptat, ca am nimerit pauza de masa).

Ciao

tigly

 

In poza: vama georgiana si intrarea in Rusia (tunelul e in no man's land).

post-730-0-03014500-1339959259_thumb.jpg

post-730-0-77565900-1339959339_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Woow....poti detalia mai pe larg ,cum ai reusit?Ma refer la vize documente etc.Cum a fost prin meleagurile caucaziene,e periculos sau e vrajeala? Tu esti primul pe care aud ca a trecut cu brio. :moto:Respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...