Sari la conținut

Georgia - Armenia - N. Karabakh


Postări Recomandate

Nu ma pricep la vorbe dar pt ca mi se pare normal sa dau niste informatii asa cum si eu am luat de la altii (si pt ca stiu cat de importante sunt mai ales in situatii mai delicate)...here it is:

 

durata: 3 saptamani (mai exact 20 de zile)

 

km: ~7000

 

traseu: bucuresti - silistra - varna - burgas - kirklareli (turcia) - istambul - bolu - samsun - trabzon - rize - batumi (georgia) - zugdidi - svaneti(mestia&ushguli) - kutaisi - gori - tbilisi - shatili (sus pe granita cu cecenia) - dilijan (armenia) - yerevan - ararat - goris - stepanakert (n. karabakh) - shushi - gyumri(armenia) - posof (turcia) - rize - ...si la fel ca la inceput

 

bani: 1850 euro (incluzand asigurare georgia 45 euro, asigurare armenia 45 euro, rezolvat probleme motor ~120 euro); la mine am avut 1000 de euro cash si 1000 euro pe card.

 

probleme moto: s-a spart un rulment pe fata si mi-am "mancat" placutele de frana tot pe fata (vina mea pt ca am crezut ca o sa iau bacul si la dus si la intors pe ruta varna-poti ceea ce m-ar fi scutit mai mult de jumatate din km...ceea ce nu s-a mai intamplat); caurmare am rulmenti rusesti pe fata :moto: si placutele uzate au fost incarcate cu ferodou la fata locului

 

cateva sfaturi: atentie la soferi si oameni bauti (chiar se bea in zona asta si am avut o altercatie in Dilijan cu 4 armeni cam agresivi), in svaneti e de preferat sa stai la un localnic (se mai poarta arme prin zona si desi sunt niste oameni extraordinari toate ghidurile de calatorie te sfatuiesc sa faci asta), destule drumuri neasfaltate si cam de dificile (cel putin pt o motoreta mare plus bagaje): Zugdidi-Mestia-Ushguli, Zinvali-Shatili, o buna bucata din Akhaltsikhe-Batumi, dupa vama de la Sizavet (in partea georgiana)

 

pot sa ofer informatii legate de cazare si una alta in: Unye(turcia), Batumi(georgia), Mestia, Kutaisi, Tbilisi, Dilijan(armenia), Yerevan, Gyumri, Stepanakert(n. karabakh)

 

la nevoie am si datele de contact ale unor persoane care va pot ajuta in Tbilisi si Yerevan in caz ca aveti probleme cu motocicleta...

 

ca si impresie generala, georgia mi-a placut cel mai mult atat pt ca sunt enorm de multe lucruri/locuri de vazut cat si dpdv al oamenilor. armenia mi s-a parut cam seaca iar n. karabakh este foarte linistit si eu zic ca merita (desi n-am stat decat o noapte).

 

cele mai importante puncte de interes vazute/atinse:

 

georgia

 

batumi (statiune pe malul marii negre - chiar draguta avand in vedere arhitectura si peisajul mare-munte)

 

svaneti cu mestia un fel de capitala a regiunii upper svaneti (nu echiar un oras ci doar o localitate de aprox 5.000 de locuitori) si ushguli despre care se spune ca este localitatea aflata la cea mai mare altitudine din europa (~2.200 m) si de unde se poate vedea cel mai intalt munte din georgia Mt. Shkhara(5200 m)

 

gori (orasul in care s-a nascut stalin) iar langa la aprox 10 km este uplistsikhe (un oras vechi sapat in piatra - considerat cea mai veche asezare din georgia)

 

tbilisi - daca cineva e fun manastiri si biserici aici e paradisul :bounce: plus de asta centrul e refacut si chiar modern; langa tbilisi la aprox 15 km este manastirea jvari care iar e interesant de vazut

 

shatili (mie mi-a placut cel mai mult) care se afla la 2 km de granita cu cecenia; drumul este printr-o trecatoare aflata la ~2.800 de m

 

vardzia tot un oras vechi sapat in piatra dar mult mai impunator si mai interesant (dpmdv) decat uplistsikhe

 

armenia

 

dilijan - un fel de statiune a armenilor unde de obicei vin artisti (am stat in casa unui pictor asa ca s-a verificat si asta :rock: )

 

yerevan - draguts cu multe terase in aer liber unde se poate asculta si muzica live (eu am prins jazz)

 

khor virap - o manastire la baza muntelui ararat (privelistea e interesanta)

 

noravank - o manastire construita in sec 13 si aflata intr-un canion

 

sevan - manastirea (numele vine de la lac...sau invers): pusa pe o peninsula si iar cu o priveliste interesanta

 

n. karabakh

 

shushi - oras vechi ce a fost aproape distrus in timpul razboiului

 

drumul de la intrare in karabakh pana la stepanakert e f ok mai ales pt motociclete

 

poze se pot vedea aici: http://picasaweb.google.com/codrut.toboc (full screen ca sa intelegeti ceva din ele) iar aici cateva filmulete:

(asta e doar unul...sunt vreo 10 din excursia asta tot in contul meu belzebut69)

 

daca are cineva intrebari...cu cea mai mare placere

 

ps: anul trecut am facut romania-moldova(transnistria)-ucraina-rusia-kazakhstan dar nu mai am timp sa scriu si despre asta acum; oricum, ideea e ca daca are cineva nevoie de informatii si despre aceasta ruta...iarasi cu cea mai mare placere

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator _Raul_

Un traseu foarte interesant.

Felicitari pentru aceasta iesire :bounce: !

Uitandu-ma pe poze mi-am gasit motiv de bucurie in faptul ca la altii e si mai mare salbaticie comparativ cu ce este la noi.

Mi-au placut foarte mult pozele din Georgia.

Si, ca o curiozitate, de ce in foarte multe localitati este plin de turnuri (adaug mai jos cateva poze de pe profilul tau)?

post-3763-1247929918_thumb.jpgpost-3763-1247929922_thumb.jpgpost-3763-1247929927_thumb.jpgpost-3763-1247929932_thumb.jpg

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut p.c. :lol:

 

da...pt aparare; nu prea am inteles eu de cine se aparau ei pt ca nu prea ajungea nimeni pe acolo (din cate am inteles a fost singura zona pe care mongolii nu au reusit s-o cucereasca)...probabil ca se mai luau la harta intre ei :)

 

 

codrut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru tura!

 

Am fost anul trecut in Georgia si abia astept sa am suficient timp sa fac Georgia-Armenia-Azerbaidjan.

 

Nu ai reusit sa prinzi un loc in ferry-ul Varna-Poti/Batumi ? Era in planurile mele - pentru a a mai scurta din drum.

Editat de Clerval
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai fost singur????????????????

 

da...merg doar singur pt ca n-am prietenii f apropiati care sa ma insoteasca iar cu amici sau necunoscuti e mai bine sa nu :lol:

Mesaj completat

Felicitari pentru tura!

 

Am fost anul trecut in Georgia si abia astept sa am suficient timp sa fac Georgia-Armenia-Azerbaidjan.

 

Nu ai reusit sa prinzi un loc in ferry-ul Varna-Poti/Batumi ? Era in planurile mele - pentru a a mai scurta din drum.

 

am vazut postul tau cu excursia de anul trecut :)

 

am inteles ca Adzerbaijan e chiar mai interesant decat Armenia....dar si in Armenia sunt locuri interesante; vezi ca daca vrei sa mergi si in N. Karabakh n-o sa poti intra in Azerbaijan (cel putin nu in aceeasi tura - tre sa schimbi pasaportul pt ca viza de Karabakh inseamna automat forbiden :D)

 

La dus am vrut sa iau feribotul dar dupa cateva saptamani de parlamentari (la tel si pe e-mail) cu cei de la navbul (www.navbul.com) n-au reusit sa-mi dea o data clara cand pleaca feribotul din Varna; mai sunt unii dar despre care am aflat prea tarziu care pleaca din Burgas(www.intershipping.net)....; poate la anul imi reuseste pt ca tot pe acolo vreau sa ma duc (turcia-iran-adzerbaijan-georgia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este intotdeauna alternativa prin Odesa (Ilyichevsk) insa este absolut idiot ca pentru cativa kilometri sa trebuiasca sa-ti iei viza de tranzit prin Moldova. Mai degraba imi iau viza pentru orice alta tara dar pentru Moldova mi se pare ridicol.

 

am vazut postul tau cu excursia de anul trecut :angryfire:

 

am inteles ca Adzerbaijan e chiar mai interesant decat Armenia....dar si in Armenia sunt locuri interesante; vezi ca daca vrei sa mergi si in N. Karabakh n-o sa poti intra in Azerbaijan (cel putin nu in aceeasi tura - tre sa schimbi pasaportul pt ca viza de Karabakh inseamna automat forbiden :D)

 

La dus am vrut sa iau feribotul dar dupa cateva saptamani de parlamentari (la tel si pe e-mail) cu cei de la navbul (www.navbul.com) n-au reusit sa-mi dea o data clara cand pleaca feribotul din Varna; mai sunt unii dar despre care am aflat prea tarziu care pleaca din Burgas(www.intershipping.net)....; poate la anul imi reuseste pt ca tot pe acolo vreau sa ma duc (turcia-iran-adzerbaijan-georgia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este intotdeauna alternativa prin Odesa (Ilyichevsk) insa este absolut idiot ca pentru cativa kilometri sa trebuiasca sa-ti iei viza de tranzit prin Moldova. Mai degraba imi iau viza pentru orice alta tara dar pentru Moldova mi se pare ridicol.

 

ai dreptate...e si la odessa

 

iar despre rep moldova chiar ma gandeam sa bag o tura scurta de chisinau care imi place f mult dar decat sa ma milogesc de aia la ambasada mai bine... :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...
  • 1 month later...

Extraordinar! Un drum atat de lung in tari cvasi nebatute de picior de roman si mai apoi si singur. Dom'le iti admir curajul, dar totusi parca inca un companion ar fi necesar, nu stii cand ai nevoie de ajutor.

Multa bafta si la mai mare.

 

Pot sa-ti sugerez o ruta? Ce zici de tarile baltice si Finlanda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cred ca m-am invatat asa si nu cred ca as mai putea merge cu inca cineva. Oricum, parerea mea este ca daca mergi singur senzatiile sunt mult mai intense...insotit probabil ca se injumatatesc :)

 

M-am tot uitat pe tarile despre care zici tu si par f ok (peisaje drumuri etc)...dar dpmeudv au o singura problema...sunt civilizate :D. Si de aici putem sa facem o discutie luuunga :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Nu stiu daca topicul asta este inca activ, dar incerc si scriu si aici. Intentionez ca in vara sa fac o excursie in jurul Marii Negre si sa parcurg indeosebi soselele de coasta ale tarilor riverane la mare. Mi-am propus sa incep traseul iesind din tara pe la Galati - Giurgiulesti si sa-mi continui traseul spre Crimeea. La Kerch stiu ca exista ferryboat si pot ajunge pe malul rusesc si sa merg pana la Sochi. Insa, sunt oarecum confuz in ceea ce priveste situatia Abhaziei si posibilitatea de a-mi continua calatoria tranzitand Gerogia. Am trimis mailuri atat ambasadei Georgiei la Bucuresti cat si "Min Af Ext al Abhaziei" (chiar exista asa ceva) insa deocamdata nu mi-a raspuns nimeni. Pe forumul lonelytplanet unii sustin ca exista o vama intre Abhazia si Georgia, de fapt un pod deasupra raului Inguri. Voi ce stiti? Se poate tranzita Georgia venind din Abhazia?

Apoi, nu inteleg de ce Ambasada Georgiei nu e mai darnica cu informatiile. Am intrebat daca se poate trece terestru din Georgia in Turcia, insa nici pana acum n-am aflat. Analizand alte trasee asemanatoare celui pe care mi l-am propus eu, am observat ca multi nu au putut trece din Turcia in Georgia si au fost nevoiti sa faca un ocol destul de lung. Ma ajuta cineva cu informatii actuale ca sa-mi proiectez traseul?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca topicul asta este inca activ, dar incerc si scriu si aici. Intentionez ca in vara sa fac o excursie in jurul Marii Negre si sa parcurg indeosebi soselele de coasta ale tarilor riverane la mare. Mi-am propus sa incep traseul iesind din tara pe la Galati - Giurgiulesti si sa-mi continui traseul spre Crimeea. La Kerch stiu ca exista ferryboat si pot ajunge pe malul rusesc si sa merg pana la Sochi. Insa, sunt oarecum confuz in ceea ce priveste situatia Abhaziei si posibilitatea de a-mi continua calatoria tranzitand Gerogia. Am trimis mailuri atat ambasadei Georgiei la Bucuresti cat si "Min Af Ext al Abhaziei" (chiar exista asa ceva) insa deocamdata nu mi-a raspuns nimeni. Pe forumul lonelytplanet unii sustin ca exista o vama intre Abhazia si Georgia, de fapt un pod deasupra raului Inguri. Voi ce stiti? Se poate tranzita Georgia venind din Abhazia?

Apoi, nu inteleg de ce Ambasada Georgiei nu e mai darnica cu informatiile. Am intrebat daca se poate trece terestru din Georgia in Turcia, insa nici pana acum n-am aflat. Analizand alte trasee asemanatoare celui pe care mi l-am propus eu, am observat ca multi nu au putut trece din Turcia in Georgia si au fost nevoiti sa faca un ocol destul de lung. Ma ajuta cineva cu informatii actuale ca sa-mi proiectez traseul?

Multumesc!

 

Exact asta vreau sa fac si eu la anul...

Punctul sensibil este intrarea din abhazia in georgia...si eu am scris georgieni, si am primit si raspuns de la ei...daca te intereseaza, da-mi un privat si iti dau acolo mailul primit de la ei.

Trecerea din georgia in turcia nu pune probleme, din cite am aflat eu.

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca topicul asta este inca activ, dar incerc si scriu si aici. Intentionez ca in vara sa fac o excursie in jurul Marii Negre si sa parcurg indeosebi soselele de coasta ale tarilor riverane la mare. Mi-am propus sa incep traseul iesind din tara pe la Galati - Giurgiulesti si sa-mi continui traseul spre Crimeea. La Kerch stiu ca exista ferryboat si pot ajunge pe malul rusesc si sa merg pana la Sochi. Insa, sunt oarecum confuz in ceea ce priveste situatia Abhaziei si posibilitatea de a-mi continua calatoria tranzitand Gerogia. Am trimis mailuri atat ambasadei Georgiei la Bucuresti cat si "Min Af Ext al Abhaziei" (chiar exista asa ceva) insa deocamdata nu mi-a raspuns nimeni. Pe forumul lonelytplanet unii sustin ca exista o vama intre Abhazia si Georgia, de fapt un pod deasupra raului Inguri. Voi ce stiti? Se poate tranzita Georgia venind din Abhazia?

Apoi, nu inteleg de ce Ambasada Georgiei nu e mai darnica cu informatiile. Am intrebat daca se poate trece terestru din Georgia in Turcia, insa nici pana acum n-am aflat. Analizand alte trasee asemanatoare celui pe care mi l-am propus eu, am observat ca multi nu au putut trece din Turcia in Georgia si au fost nevoiti sa faca un ocol destul de lung. Ma ajuta cineva cu informatii actuale ca sa-mi proiectez traseul?

Multumesc!

 

Situatia de anul trecut: in Georgia nu se poate intra din nord decat daca esti cetatean ar catorva state din regiune. Printr-un singur punct de trecere. Varianta este ferry de la Sochi la Trabzon si back in Georgia pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns.

Am inteles ca exista un ferryboat de la Sochi la Batumi, iar de acolo se poate continua calatoria spre Turcia fara probleme.

 

Again, si ala era ( anul trecut cand m-am interesat ) pt cetatenii din zona. Nu poti sa-l iei daca nu ai cetatenia nu stiu caror state de acolo.

 

Sochi - Trabzon era singura varianta si are program destul de "flexibil" - adica trebuie sa-ti planifici cateva zile pierdute in Sochi in cel mai rau caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cite am inteles eu (cautari pe net) dinspre georgia spre abhazia s-ar putea trece...cica granicerii georgieni te sfatuiesc sa nu treci in abhazia (practic cica se trece un pod), ca acolo sint numai criminali, ca este zona nesigura...iti spun cica vrute si nevrute ca sa te sperie (cu sau fara motiv, cine stie), dar fizic nu te opresc...repet, din georgia spre abhazia.

Dinspre abhazia spre georgia este mult mai complicat...o sa aflu vara asta daca este doar complicat sau imposibil.

Pt intrare in abhazia iti trebe ceva formular completat online parca (nu mai stiu exact in detaliu ce si cum, dar parca stiu ca se poate face online)...in schimb, pt iesirea din abhazia iti trebuie viza (sau un fel de viza) pe care o iei in 2-3 zile de la abhazi, nu mai stiu exact din ce oras..probabil "capitala" lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...