Sari la conținut

Maxi-scooters Romania


bassu86
 Share

Postări Recomandate

da,dar nu ai de unde sa stii cum va fi pana nu te ''combini'' la drum cu respectivul. Nu-ti convine, accelerezi si te duci la treaba ta, nu te tine nimeni sa stai legat de ala pana la capatul excursiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 501
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator little wayne

:nono: N-am cum cu asta,nu mere mai tare de 125-130 si daca merg peste suta devine foarte betzivan

 

 

O chestie nu foarte placuta la altantic,curentul de aer aruncat peste parbriz imi ajunge fix in casca.E galagie mare la bostan

Prefer sa dau parbrizul jos decat sa ma chinuie,la gsxr cu parbrizul stoc am avut poblema asta,O data cu achizitia unui puig nu am mai avut probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Cauta la burgmanisti, ei "e" mai uniti. ( ca e sub 50...)

www.burgman.ro

Din pacate, majoritatea excursiilor se "anunta" dupa ce s-au facut. Nimic rau despre burgman-isti, cati am intalnit sunt oameni de treaba, au scutere ca lumea, doar ca si ei sunt cam divizati pe criterii de varsta, interese, afinitati personale etc. Excursiile se aranjaza in grupuri mici, telefonic, banuiesc pentru a nu se trezi in grup cu un ciudat care nu respecta regulile stabilite. Asa ca sansele de "afiliere" cred ca sunt relativ reduse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intereseaza apartenenta la niciun grup, si nu conteaza cine si ce motor are, doar ca ar fi fain sa ne mai adunam macar cei din bucuresti, mai schimbam idei, mai, mai iesim la vreo plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect de acord cu tine, gandesc la fel si imi doresc cam aceleasi lucruri. Sa vedem ce putem realiza. Deocamdata (pana luni) nu am cu ce, e in service. Dupa aia (si daca vremea permite) oriunde cu placere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

si eu pe malaguti am motor de yamaha majesty doar ca e 250 si pot spune ca e foarte ok doar cam gurmand, cred...cam 5 oras si pana in 4 afara

Ai fost mintit ca are un consum de 3%,un 250 consuma minim 3.5%

Nu e 49 4t,sa aiba un consum de 3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde vezi tu ca am scris ca am consum de 3? am zis pana in 4 adica undeva 3.5-3.7 l/100km. te rog fi mai atent!si pentru choix.. e motor de yamaha si stiu ce vorbesc, probabil e doar o colaborare cu minarelli!sau doar anumite componente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raider, tot ce se poate. Nu era o afirmatie critica, absolut de loc.

Eu inainte sa iau Burgul am curtat si Yamaha Romania ( cea de pe centura de nord) si am luat informatii despre X-MAXurile de 250 si 400, cele de 250 sunt facute in EU (Franta) din cate stiu, si cu motoare Minarelli.

Deci a fost doar o presupunere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

x-max-urile sunt faine;ca o paranteza, si eu am curtat burgul, initial de 400 ulterior de 250 din lipsa de fonduri dar m'am ales cu malaguti, ceea ce nu imi pare rau dar nici nu pot face diferenta cu burgul nestiind ce poate.



mai am un post in care am descris o problema, daca te pricepi poate iti arunci un ochi si imi dai o parere!multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

unde vezi tu ca am scris ca am consum de 3? am zis pana in 4 adica undeva 3.5-3.7 l/100km. te rog fi mai atent!si pentru choix.. e motor de yamaha si stiu ce vorbesc, probabil e doar o colaborare cu minarelli!sau doar anumite componente.

Am scris postul ala legat de nemultumirea ta in privinta consumului.ce e drept mi a fost lene sa detaliez

 

Un maxi de 250 consuma minim 3.5% extra urban si 4.5/5 in oras.E un consum normal pentru un scuter de 250 pe carburatie,oricare ar fi motorizarea...nu e mai betzivan decat alte motorizari laudate cum ca ar consuma 1.5% in oras.Ala e consumul cilindreei de 250

Am avut scuter cu motor yamaha 250 si stiu ce vorbesc.La motorizare piaggio de 200cc,am scos si 6% in oras cand l am alergat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raider, acum 20 ani surubaream motorul masinii si motocicletei, si il aduceam bucati in bucatarie :-) Apoi il faceam la loc.

La acest moment nu mai surubaresc, prefer sa o faca altii mai tineri, deci nu te pot ajuta prea serios, sunt pe forum oameni mult mai dedicati, competenti, samd.

Cat despre X-Max, nu cred ca am vazut in Bucuresti in afara celui de la reprezentanta Yamaha / O mai fi vre-unul vechi, dar cele noi nu=s nicaieri.

Editat de Choixalacreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de surubarit le surubaresc si eu dar ma gandeam ca se va trezi vreun pasionat care a intampinat o problema similara si stie sa imi spuna in ce zona a scuterului e pozitionat acel releu de semnalizare, deja m'am apucat de treaba ca nu prea mai sunt oameni interesati de problemele altora...e si normal.toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@petre, ce "leat" e Majesty ? Vad ca burgmanurile se tin bine, de Majesty nu prea stiu ca apparent sunt mai rare.

2004. Si da,sunt mai rare,cel putin astea de 400. De 250 am vazut multe. Cineva a facut un studiu comparativ (dimensiuni / performante / preturi etc) si a concluzionat ca sunt similare (Burg si Majesty de 400). Nu dati cu pietre,nu e concluzia mea,ci a unuia mai pasionat de subiect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU cred ca va da nimeni cu pietre, cat despre mine, mie mi-a placut dar nu am gasit nici unul sa-l pot pipai.

Mai tarziu, dupa ce aveam burgul, am putut vedea unul negru la Yamaha in Pipera, il tineau la iernat.
Poate odata ne intersectam,

Toate bune,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Majesty de 400 cc din 2008 ce-i drept si sunt foarte multumit. Consumul este acceptabil tinand cont ca merg putin mai agresiv prin oras. Cu Burgman nu am avut ocazia sa merg dar si eu cred ca sunt similare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, l-am luat de la service cu ambreiaj si distributie noi. Nu s-a schimbat mai nimic, doar ca e mai zgomotos (parca) decat inainte. As dori sa ma intalnesc cu alti posesori de Majesty 400 pentru a face comparatie. Pur si simplu, neavand termen de comparatie, nici nu imi dau seama daca anumite zgomote sunt normale sau nu. Daca vremea va permite, ne intalnim vineri dupa amiaza? Sau e mai bine joi? Ca loc mi se pare bun la Biblioteca Nationala, parcarea dinspre Mircea Voda. Acolo nu deranjam pe nimeni. Sunt amatori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Joia e intalnirea de cartier :-) Miercurea e aia la Arc :-) Grea dilema :-)

Vinerea la Biblioteca erau si burgmanistii, dar mereu ploua. Eu pot incerca sa trec, ca se anunta soare :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...