Sari la conținut

Postări Recomandate

Salve.

 

as dori sa aflu cateva impresii despre aceste genti.

 

imi plac mult si ma gandesc sa le schimb pe cele pe care le am eu.

 

cum au sistemul cei de la hepco de prindere?

 

am citit undeva ca poti cara apa cu in spatiul interior al gentii si ca poti pune un robinet.

 

a experimentat cineva asta?

 

multumesc

 

 

PS daca are cineva poate pune cateva poze detaliate? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

am peste 40k cu cutiile despre care vorbesti si, in opinia mea lucrurile stau cam asa:

+ extrem de rezistente (atat la socuri mecanice cat si la intemperii)

- datorita peretilor dublii, volumul exterior al cutiilor e cam mare fata de capacitatea lor de transport.

 

in rest:

- topcase-ul il port dupa mine mereu. inclusiv pe coclauri. cu exceptia a doua dintre suruburile cu care se monteaza rack-ul care s-au forfecat la un moment dat din cauza socurilor n-a avut nici o problema. la asta o fi contribuit si faptul ca intotdeauna a fost incarcat cu greutate cam de 2-3 ori mai mare decat cea specificata de producator.

- topcase-ul a cazut de pe motor in momentul in care am lovit o groapa atat de violent incat am rupt janta spate. s-a rostogolit pe asfalt, s-a zgariat insa este perfect functional.

- mi-a cazut motorul de la 1m inaltime (masurat la nivelul rotilor) direct peste cutia laterala din dreapta. peretele exterior s-a crapat putin in colt. interorul si sistemul de prindere n-au fost afectate.

- fiind un produs 3rd party si oarecum universal, nu-i perfect adaptat tuturor motocicletelor. in sensul ca nici cutiile nici sistemul de prindere nu se muleaza perfect pe geometria motorului. asta se traduce intr-o latime mai mare a ansamblului cand montezi cutiile laterale. topcase-ul nu incurca cu nimic.

- pasagera va fi foarte fericita cand va avea topcase-ul in spate. nici macar nu-i nevoie sa montezi "spatarul" pe care Hepco il vinde separat deoarece cutia nu are balamale si nu deranjaza spatele la sprijin.

- desi e posibil, nu recomand transportul de lichide in interiorul gentilor pentru ca:

- umplerea se face printr-un orificiu destul de mic, acoperit doar cu un amarat de dop. e cam incomod.

- nu-s foarte convins de etanseitatea peretelui interior. pe-acolo mai sunt niste ranforsari prinse cu nituri pentru sistemul de prindere. la un moment dat cand am tinut bere la gheata intr-o cutie laterala, m-am trezit cu ceva apa intre pereti. ceea ce ma face sa cred ca daca apa a ajuns din cutie intre pereti, e foarte probabil ca ea sa ajunga si dintre pereti in cutie.

- una peste alta: go for it!

- ah, da, sunt si foarte aratoase. :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
salut,

 

+ extrem de rezistente (atat la socuri mecanice cat si la intemperii)

- datorita peretilor dublii, volumul exterior al cutiilor e cam mare fata de capacitatea lor de transport.

 

 

- una peste alta: go for it!

- ah, da, sunt si foarte aratoase. ;)

 

Salut,

Le-ai cumparat din RO? Am inteles ca pot gasi la magazinul de la Piata Romana, eu inca nu mi-am facut timp si nici cardul nu e destul de "lat" sa fac o vizita. Am auzit ca un topcase e vreo 300 euro!

Tu de unde le-ai luat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve.

 

as dori sa aflu cateva impresii despre aceste genti.

 

 

 

PS daca are cineva poate pune cateva poze detaliate? ;)

 

Am vazut gobi-urile si nu mi s-au parut prea rezistente. Balamalele sunt din plastic, iar sistemul de prindere (plastic pe metal) nu pare facut sa reziste la vibratii. Daca vrei sa te enduresti cu ele nu cred ca sunt alegerea cea mai buna. Eu am optat pentru cutiile din aluminiu, alustandard parca le zice, sunt mai urate dar mai bine facute.

post-12027-1249992804_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la profil vei vedea ce mobra conduc. pur si simlu gobi imi plac la nebunie.

 

nu fac offroad ca sa imi fac foarte multe griji de rezistenta la chinuri indelungate.

 

alea ale tale nu-mi plac deloc ;)

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

EU am alustandard. Doar gentile laterale de 41 litri cu sistemul original de suporti de la hepco.

Am vazut ca au acelasi sistem de prindere ca gobi.

 

Am patit asa:

- anul trecut dupa ce am bagat niste off-road usor ( gen petrosani, obarsia lotrului, voineasa) cu iesiri de pe drum, am ajuns acasa si am constatat ca cadrul e rupt in 2 puncte. Am circulat cu gentile cam pline, probabil ca aveau peste 10 kg de geanta. Sudura cu argon, cam ciobaneasca, dar tine si acum.

- o inchizatoare de geanta, din aia de capac, mi sa rupt. partea din interior a inchizatorii mi se pare cam de cacao. tre sa-mi iau, nu stiu de unde.

- la ultimul drum lung, la aceasi geanta la care mi s-a rupt inchizatoarea de capac mi-a cedat in mers sistemul de prindere de cadru. E drept ca geanta era cam incarcata, dar nu mai mult de 5-6 kg de "marfa". Cert e ca a trebuit sa leg geanta cu curele textile cu clicket.

 

post-19875-1250799173_thumb.jpg

 

Faza e ca, aviz amatorilor care ies de pe drum cu gentile laterale, e muuult mai sigur sa legi , in plus fatza de sistemul de prindere, gentile de cadru cu chingi de forta.

 

Motorului tau sigur i s-ar potrivi mai bine gobi.

Stii tu singur daca si buzunarului tau...

Numa bine.

Editat de mircealeschian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...