Sari la conținut

Cateva sfaturi


Postări Recomandate

In primul rand salut toti enduristi care o sa citeasca ce scriu eu.

 

In 8 august, daca vremea e buna, o sa plec intr'o expeditie offroad enduro la munte timp de 4-5 zile. Eu cu inca 2 prieteni o sa mergem cu alti prieteni care vor fi cu off roaderele. Stiu cum merge jeep'ul in teren, merge incet, comparativ cu motorul, dar mai bine stau dupa un jeep decat sa stau acasa. Zilnic o sa facem cam 70 maxim 100 de km. Vreau sa imi dati niste sfaturi, cum sa fac ca sa nu ma obosesc prea tare si ca sa imi fie totul mult mai confortabil.

 

Pana acuma m'am gandit asa:

 

1.evit cat mai mult baltile si zonele in care m'as putea uda. Acuma realizez ca o sa fie destul de greu pentru mine, ca imi place sa ma inoroiez :-)

2.daca ma ud la picioare, imi pun noaptea ziare in cizme, sa se usuce pana dimineata. Foarte bun sfat(l-am citit si eu tot de pe forum)

3.fluierici la gat. In caz ca ma pierd, fluier in ele. Claxon nu am, si daca as avea, poate as ramane fara, si mai bine ma bazez pe aia...

4....

5.....

 

Astept sfaturile voastre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aplica regulile mersului pe munte si orice ati face, nu va pierdeti din ochi unii pe altii.

Bifat! Nu cred ca o sa ne pierdem unii de alti, mergem incet noi cu motoarele. Eu mai ales o sa fiu atent pentru ca merg in fata sa fotografiez si filmez totul. Masinile au stati de emisie receptie. Si o sa ne ajute fluiericile, daca e cazul.

 

Eu m'am mai "antrenat" zilele astea pentru expeditie si observ ca dimineata ma dor bratele. Scap de febra musculara daca iau un paracetamol(sau oare era algocalmin) inainte de culcare? Sau daca mananc zahar?

:unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand salut toti enduristi care o sa citeasca ce scriu eu.

 

In 8 august, daca vremea e buna, o sa plec intr'o expeditie offroad enduro la munte timp de 4-5 zile. Eu cu inca 2 prieteni o sa mergem cu alti prieteni care vor fi cu off roaderele. Stiu cum merge jeep'ul in teren, merge incet, comparativ cu motorul, dar mai bine stau dupa un jeep decat sa stau acasa. Zilnic o sa facem cam 70 maxim 100 de km. Vreau sa imi dati niste sfaturi, cum sa fac ca sa nu ma obosesc prea tare si ca sa imi fie totul mult mai confortabil.

 

Pana acuma m'am gandit asa:

 

1.evit cat mai mult baltile si zonele in care m'as putea uda. Acuma realizez ca o sa fie destul de greu pentru mine, ca imi place sa ma inoroiez :-)

2.daca ma ud la picioare, imi pun noaptea ziare in cizme, sa se usuce pana dimineata. Foarte bun sfat(l-am citit si eu tot de pe forum)

3.fluierici la gat. In caz ca ma pierd, fluier in ele. Claxon nu am, si daca as avea, poate as ramane fara, si mai bine ma bazez pe aia...

4....

5.....

 

Astept sfaturile voastre!

In principiu daca mergi dupa sau cu o masina nu ai dece sa-ti faci griji poti merge mai tare dupa care sa-i astepti si sa te odihnesti pana vin si ei,trebuie sa ai tigari la tine in caz ca fumezi si trebuie sa ai multa rabdare .Ca sfat eu zic sa ai te asiguri ca ai un far bun sau o lanterna frontala,in rest rabdare......... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bun topicul, ar fi trebuit sa-i dai un nume mai la subiect. Dar in fine. Ceea ce vreau sa zic e ca si eu impreuna cu 6 "motoristi" plecam prin tara cu motoarele din 3 pana in 9 aug. Va fi o expeditie off road in proportie de 85%, asta pt ca vom da peste portiuni unde sigur nu vom putea trece decat pe sosea (ca si ex zona muntilor apuseni).

 

Avantajul tau e ca merge cineva cu masina dupa voi, deci puteti sa luati o groaza de lucruri, asa ca nu te zgarci si ce crezi ca s-ar putea sa-ti fie de folos ia la tine.

 

Clar ca trebuie sa eviti apa cat de mult, cu siguranta nu o sa mai fie usor a 3-a sau a 4-a zi in cizme ude, iar pt asta am un sfat: pungi mari asemeni celor de gunoi, cel putin ramai uscat la picior in cazul in care cizma e uda deja. Ia la tine niste batoane de energizant, nu bautura gen redbull ca aia nu face bine. Incearca sa mergi relaxat, sa nu tii de motor ca si cum l-ai pierde, ca altfel te va apuca febra musculara imediat, si ca urmare a acesteia sunt numeroasele cazaturi care pot aparea.

 

I-ati o gramada de baterii de rezerva daca ai de gand sa "documentezi chiat totul" (era fain un camera pt casca). O harta si un GPS ar fi bun de asemenea.

 

Acum nu-mi mai vine in minte nimic, dar daca imi mai amintesc ceva o sa te mai anunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bun topicul, ar fi trebuit sa-i dai un nume mai la subiect. Dar in fine. Ceea ce vreau sa zic e ca si eu impreuna cu 6 "motoristi" plecam prin tara cu motoarele din 3 pana in 9 aug. Va fi o expeditie off road in proportie de 85%, asta pt ca vom da peste portiuni unde sigur nu vom putea trece decat pe sosea (ca si ex zona muntilor apuseni).

 

Avantajul tau e ca merge cineva cu masina dupa voi, deci puteti sa luati o groaza de lucruri, asa ca nu te zgarci si ce crezi ca s-ar putea sa-ti fie de folos ia la tine.

 

Clar ca trebuie sa eviti apa cat de mult, cu siguranta nu o sa mai fie usor a 3-a sau a 4-a zi in cizme ude, iar pt asta am un sfat: pungi mari asemeni celor de gunoi, cel putin ramai uscat la picior in cazul in care cizma e uda deja. Ia la tine niste batoane de energizant, nu bautura gen redbull ca aia nu face bine. Incearca sa mergi relaxat, sa nu tii de motor ca si cum l-ai pierde, ca altfel te va apuca febra musculara imediat, si ca urmare a acesteia sunt numeroasele cazaturi care pot aparea.

 

I-ati o gramada de baterii de rezerva daca ai de gand sa "documentezi chiat totul" (era fain un camera pt casca). O harta si un GPS ar fi bun de asemenea.

 

Acum nu-mi mai vine in minte nimic, dar daca imi mai amintesc ceva o sa te mai anunt.

 

Nu o sa ma zgarcesc deloc cu bagajele, o sa fie 5 masini, 2 dintre ele destul de mari(daihatsu rocky si restu suzuky samurai) Problema cu bateriile am rezolvat'o foarte usor, cu niste adaptoare pe care le montez la masina si ele incarca pana la 5 prize simultan. Iau laptopul cu mine sa descarc pozele facute, si seara la incarcat.

 

Apropo, si noi tot prin apuseni mergem! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand batoanele mars! sunt un energizat excelent si tin si de foame. bauturile energizate nu ajuta decat pe termen scurt.

 

cand am facut eu armata, acum 6 ani, ca sa scap de febra musculara mancam 2 lingurite de zahar cum ajungeam in camera dupa o idelungata instructie. Ajuta si cred ca e mai sanatos decat sa iei paracetamol :unsure:

Mesaj completat

sau miere, are acelasi efect eu foloseam zaharul din ratiuni economice :polite:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
iti recomand batoanele mars! sunt un energizat excelent si tin si de foame. bauturile energizate nu ajuta decat pe termen scurt.

 

cand am facut eu armata, acum 6 ani, ca sa scap de febra musculara mancam 2 lingurite de zahar cum ajungeam in camera dupa o idelungata instructie. Ajuta si cred ca e mai sanatos decat sa iei paracetamol ;)

Mesaj completat

sau miere, are acelasi efect eu foloseam zaharul din ratiuni economice ;)

Glucide foarte multe sunt cheia; nu conteaza daca din miere, zahar, glucoza sau ciocolata.

 

Nu as recomanda insa MARS pentru ca pe caldura, crema aia dubioasa nu tine foarte bine. Ciocolata simpla sau cu alune e foarte buna, iar glucoza e cea mai eficienta, daca nu cumva ai ceva impotriva gustului (mie chiar imi place :D).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...