Sari la conținut

accident usor BT


cata_30
 Share

Postări Recomandate

deci(incep stupid)......clasic, patfinder a facut dreapta fara sa se asigure direct de pe banda 2 de langa ax, si ia pe sus un tip care mergea regulamentar pe banda 1, viteza in jur de 40 km/h cand s-a produs impactul, la 2 metri era si un echipaj de politie;

motoristul s-a lipit de masina cu partea stagna a mers dupa ea, apoi a cazut pe dreapta, el putin lovit la cot si genunchi, motorul avea crash paduri si au mai redus din pagube, motorul zgariat pe dreapta mai tare pe carene si capacul de la ambreiaj si putin pe stg

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LA cum se circula in botosani....e de mirare ca nu;s mai multe pe zi...prea multi capsunari care se caca pe ei cu masinile lor (oricum vechi si harbaite) prin oras....ar cam trebui sa se faca ceva acolo, din cat am mers prin tara trafic haotic ca in BT nu am mai vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LA cum se circula in botosani....e de mirare ca nu;s mai multe pe zi...prea multi capsunari care se caca pe ei cu masinile lor (oricum vechi si harbaite) prin oras....ar cam trebui sa se faca ceva acolo, din cat am mers prin tara trafic haotic ca in BT nu am mai vazut.

trafic haotic in botosani? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trafic haotic in botosani? :laugh:

 

off topic: da, e trafic haotic in BT, + o gramada de cretini....cum intri de la Harlau spre BT parca dai de maimute la volan, mergi toata tara si vezi ca se mai merge civilizat(mai sunt si exceptii), dar in BT sunt exceptii atunci cand cineva conduce civilizat...........

am vazut multi instructori care pun elevii sa forteze pe galben, unii trec chiar si pe rosu, altii scot mana pe geam sa te loveasca din mers, cum am patit eu, daca stai la semafor pt alta directie, urla la masina scolii ca ala merge cu 40 la ora, claxoneaza-n disperare orice..kiar daca e incepator, sau sa-l salute pe unu de pe trotuar, redusi..... numai debili...

on topic:

soferul de pe "jip" refuza sa dea acceptul la asigurare, el zice ca e nevinovat, pentru ca a semnalizat de la 50 m, asa zice el...dar sa se asigure mai deloc, ca oglinda din dreapta degeaba e..asa ca aveti grija

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu merg zilic prin traficul din botosani si mi se pare lejer fata de bucuresti spre exemplu.

sambata trecuta ma intalnisem cu niste polonezi si au zis ca nebuni ca in traficul din bucuresti nu au vazut in viata lor :laugh:

Normal ca mai sunt si tarani. Destul de multi. Si capsunari. Destul de multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut prin botosani si eram cu conserva, m-am oprit la un prieten si am stat fix 20 minute...cand ies, conserva nu mai era...

Ce s-a intamplat? fiind nr de bucuresti...au venit 3 maimutze paroase si mi-au saltat-o spunand ca am parcat pe trotuar si nu am lasat 1 metru pt pietoni...eu parcand 2 roti pe trotuar si 2 pe carosabil intr-un loc in care parcarea era permisa (nici un semn de oprire/stationare interzisa...am facut scandal, dar mi-au spus ca e hotarare a consiliului local..ai cand i-am intrebat cum sa stie de hotararile astea un om care vine pentru prima data in botosaniul lor de (cuvant urat)...au ridicat din umeri si mi-au spus ca tre sa citesc monitorul oficial de fiecare data cand plec intr-un oras strain, si sa invat toate hotararile cu 3 ani inainte...

Iti dai seama ca nici in 5 ani de facultate nu acumulezi atatea informatii...

mie mi se pare un abuz...cum se poate rezolva asta?! Chiar trebui sa citim fiecare dintre noi monitorul oficial inainte de orice deplasare cu toate hotararile locale din toate satele prin care trecem? Chiar asa e legea?!

Se poate asa ceva?!?!?!

Editat de faur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in romania se conduce prost, fara echivoc. ca sa nu mai zic de multe ABERATII si ANOMALII de gen:

 

1. lipsa culorii galbene cand se trece de la rosu spre verde (chestie pe care exclusiv in romania am intalnit-o si niciunde altundeva)

 

2. intersectii mari in care sensurile de inainte si la stanga nu au semafoare separate (sau daca au, oricum functioneaza simultan pe culoarea respectiva) asta sporind FOARTE mult nr de accidente.

 

3. semafoare in oras nesincronizate la 50km/h (sau limita de viteza de pe sectorul respectiv), cum ar fi firesc si normal.

 

Eu ies f des in Ungaria si acolo nu exista NICIUNA din toate aceste anomalii!! (nici macar in Serbia!!)

 

Ca dovada de ex, in Szeged lumea circula frumos cu 47-52 la ora unde sunt semafoare, si maxim 55 la ora acolo unde nu sunt semafoare, fara taieri de cale sau ocupare de banda. jur ca este o placere condusul prin orasele unguresti (ca sa nu mai zic de calitatea drumurilor)...

Editat de GoogleBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut prin botosani si eram cu conserva, m-am oprit la un prieten si am stat fix 20 minute...cand ies, conserva nu mai era...

Ce s-a intamplat? fiind nr de bucuresti...au venit 3 maimutze paroase si mi-au saltat-o spunand ca am parcat pe trotuar si nu am lasat 1 metru pt pietoni...eu parcand 2 roti pe trotuar si 2 pe carosabil intr-un loc in care parcarea era permisa (nici un semn de oprire/stationare interzisa...am facut scandal, dar mi-au spus ca e hotarare a consiliului local..ai cand i-am intrebat cum sa stie de hotararile astea un om care vine pentru prima data in botosaniul lor de (cuvant urat)...au ridicat din umeri si mi-au spus ca tre sa citesc monitorul oficial de fiecare data cand plec intr-un oras strain, si sa invat toate hotararile cu 3 ani inainte...

Iti dai seama ca nici in 5 ani de facultate nu acumulezi atatea informatii...

mie mi se pare un abuz...cum se poate rezolva asta?! Chiar trebui sa citim fiecare dintre noi monitorul oficial inainte de orice deplasare cu toate hotararile locale din toate satele prin care trecem? Chiar asa e legea?!

Se poate asa ceva?!?!?!

 

da , se poate si se mai intampla si in Craiova ... numa ca mie nu mi-au saltat motorul numa m-au inconjurat "comunitarii" si m-au luatcu aceasi chestie..ca este prevazut in regulamnt intern al primariei ca nu e voie sa parchez unde am parcat ;)) ...si cand i-am zis ca nu sunt din Craiova si sa se uite la numere ( BH ) ...a dat din umeri si a zis ca sa fac reclamatie daca nu`mi convine....si mi-a dat avertisment...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut prin botosani si eram cu conserva, m-am oprit la un prieten si am stat fix 20 minute...cand ies, conserva nu mai era...

Ce s-a intamplat? fiind nr de bucuresti...au venit 3 maimutze paroase si mi-au saltat-o spunand ca am parcat pe trotuar si nu am lasat 1 metru pt pietoni...eu parcand 2 roti pe trotuar si 2 pe carosabil intr-un loc in care parcarea era permisa (nici un semn de oprire/stationare interzisa...am facut scandal, dar mi-au spus ca e hotarare a consiliului local..ai cand i-am intrebat cum sa stie de hotararile astea un om care vine pentru prima data in botosaniul lor de (cuvant urat)...au ridicat din umeri si mi-au spus ca tre sa citesc monitorul oficial de fiecare data cand plec intr-un oras strain, si sa invat toate hotararile cu 3 ani inainte...

Iti dai seama ca nici in 5 ani de facultate nu acumulezi atatea informatii...

mie mi se pare un abuz...cum se poate rezolva asta?! Chiar trebui sa citim fiecare dintre noi monitorul oficial inainte de orice deplasare cu toate hotararile locale din toate satele prin care trecem? Chiar asa e legea?!

Se poate asa ceva?!?!?!

 

Eu zic ca-i abuz. In mod normal trebuie sa existe un panou de avertizare (adica parcarea interzisa + atentie se ridica masina)

Desi si-n Buc. parca au dat astia o hotarare de consiliu (nu stiu daca pe un anumit sector sau pe toata Capitala) de genul: orice masina care blocheaza trecerea de pietoni poate fi saltata.

Eu am patit-o in Budapesta, m-am trezit cu roata blocata si-am platit vreo 60E. Motivul: am parcat intr-o parcare (cu locuri demarcate) unde trebuia sa ai o vigneta, cum ca esti rezident in districtul respectiv. Asta fiind bineinteles anuntata in maghiara pe un mic indicator (doar cuvinte, nimic care sa indice ca se blocheaza rotile ca ma sesizam). Curios e ca-n zona respectiva nu mai exista decat parcari cu plata, la care un tichet are durata de 3 ore (8:00 - 20:00 era intervalul cu plata), deci daca gaseam loc ar fi trebuit sa fac ture dese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut prin botosani si eram cu conserva, m-am oprit la un prieten si am stat fix 20 minute...cand ies, conserva nu mai era...

Ce s-a intamplat? fiind nr de bucuresti...au venit 3 maimutze paroase si mi-au saltat-o spunand ca am parcat pe trotuar si nu am lasat 1 metru pt pietoni...eu parcand 2 roti pe trotuar si 2 pe carosabil intr-un loc in care parcarea era permisa (nici un semn de oprire/stationare interzisa...am facut scandal, dar mi-au spus ca e hotarare a consiliului local..ai cand i-am intrebat cum sa stie de hotararile astea un om care vine pentru prima data in botosaniul lor de (cuvant urat)...au ridicat din umeri si mi-au spus ca tre sa citesc monitorul oficial de fiecare data cand plec intr-un oras strain, si sa invat toate hotararile cu 3 ani inainte...

Iti dai seama ca nici in 5 ani de facultate nu acumulezi atatea informatii...

mie mi se pare un abuz...cum se poate rezolva asta?! Chiar trebui sa citim fiecare dintre noi monitorul oficial inainte de orice deplasare cu toate hotararile locale din toate satele prin care trecem? Chiar asa e legea?!

Se poate asa ceva?!?!?!

Ha ha ha, faza asta am patit-o si eu acum cateva zile...

Si amenda a fost in functie de capacitatea cilindrica. La mine a fost 230 lei. Scuze de offtopic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu merg zilic prin traficul din botosani si mi se pare lejer fata de bucuresti spre exemplu.

sambata trecuta ma intalnisem cu niste polonezi si au zis ca nebuni ca in traficul din bucuresti nu au vazut in viata lor ;)

Normal ca mai sunt si tarani. Destul de multi. Si capsunari. Destul de multi.

in BT fiind lejer nu se mai asigura oameni, dar in bucuresti sti ca e aglomerat si esti cu ochii in patru... am fost si eu prin BT si stiu ca era sa intre unu sub roata din spate de la duba pe care o conduce-am,schimba banda fara sa se uite, cred ca dormea.

Editat de claudiu_lover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in romania se conduce prost, fara echivoc. ca sa nu mai zic de multe ABERATII si ANOMALII de gen:

 

1. lipsa culorii galbene cand se trece de la rosu spre verde (chestie pe care exclusiv in romania am intalnit-o si niciunde altundeva)

 

Chestia asta cu lipsa culorii galbene la trecerea de la rosu la verde am intilnit-o in multe tari si mi se pare foarte utila!In felul asta nu se mai pleaca pe galben!Oricum, in timpul cit e galben la ceilalti, e rosu la cei ce asteapta verde, ca oricum de la verde la rosu se mai trece si pe galben.Acu, nu stiu daca asta e motivul, da nu e exclus.

 

In alta ordine de idei, nu va mai plingeti atita de circulatia de prin Bt ca mie nu mi se pare nici mai buna da nici mai rea decit oriunde altundeva in Ro.Sint cretini si aici si in alte parti, depinde cit de mult ii cauti ;) Si nu stiu cum faceti voi, da eu foarte rar am probleme cu ei...fie pe doua fie pe patru roti.O fi de la stilul meu de mers, ma batrinesc, asa :)

Editat de bobita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...