Sari la conținut

Un Nou Model De Springer Descoperit


robychopper
 Share

Postări Recomandate

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAP...item=2456900319

 

lam gasit in linkul de mai sus in ebay

este destul de practic de facut pt cei care le place modelul

mi se pare foarte interesant :D

post-24-1075579769_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina treaba , ma bate gandu sa-mi fac si eu la motor, dar cum prinzi etrierii de frana? eu cred ca ar trebui modificate limbile alea ascutzite cu un suport de etrier .are cineva o alta idee dar sa si arate bine? ia scrie-tzi aicea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina treaba , ma bate gandu sa-mi fac si eu la motor, dar cum prinzi etrierii de frana? eu cred ca ar trebui modificate limbile alea ascutzite cu un suport de etrier .are cineva o alta idee dar sa si arate bine? ia scrie-tzi aicea !

este ce am putut sati schitez sper sa intelegi daca ai nelamuriri intreabama

sistemul de prindere al atrierului este exact acelasi de pe un springer original

salut

post-24-1075755488_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitate la poza asta doar ca springerul asta are doua tevi si sistemul este prins pe bara din spate

springerul din ainte are doar o bara asa ca pe ia se prinde sistemul de frinare cu etrier

uitativa ce frina are motorul asta pe roata din spate......nu am cuvinte....voi???

post-24-1075756330_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
M-am gandit si eu la tipu' asta de furca dar tot springer-u' imi place mai mult.

asta ce lai postat il am si eu intro revista...are doua telescoape in fata ...arata prea mare sistemul in fata acolo jos.......dar oricum este o inventie de luat in considerare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ma emotioneaza e ca toata bascularea se face pe suruburile alea amarate de la capu la furca (de jos), ceea ce-mi produce oarece neancredere. suspectez de un fel de instabilitate pe directie (poate ma gandesc doar la mari gropi, hartoape si asemenea, dar aia e).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ma emotioneaza e ca toata bascularea se face pe suruburile alea amarate de la capu la furca (de jos), ceea ce-mi produce oarece neancredere. suspectez de un fel de instabilitate pe directie (poate ma gandesc doar la mari gropi, hartoape si asemenea, dar aia e).

nu te supara ...dar pina in momentul care nu ai condus un motor cu furca springer ...mai bine nu spune nimic ...suruburile de jos de la o furca springer culiseaza in interior pe niste bucse special facute........cit despre hirtoape si gropi ....cu un chopper nu se face off road asa ca atita timp cit mergi pe o sosea cu el si mai intilnesti cite o groapa incerci sa o ocolesti...daca nu poti asta este....dar iti zic ca sistemul de prindere de jos iti zic sigur ca este foarte rezistent...am vazut aici in barcelona furci springer indoite....dar nici una nu avea probleme cu suruburile de jos.....si daca stam si dicutam si o furca hidraulica la un accident se indoaie ca orce furca...dar din cele mai multe ori suruburile axului roti ramin intacte

deci eu bag mina in foc ca sistemul unei furci springer ...partea de jos este foarte rezistent....

am facut si eu o furca pe motorul meu tot springer si am testato pe scari ,gropi...si nu am avut nici o problema

te salut roby :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cum vine....(furca) ??

uitate bine ...este o furca paralelogram....sistemul de suspensie este in partea de sus a furcii,linga jug ...functioneaza prin culisare in sus sin jos exact ca si orce furca :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...