Sari la conținut

BMW SUPERMOTO


Dade
 Share

Postări Recomandate

Nu sunt angajata! Daca citeai de la inceput ai fi stiut ca nu sunt angajata BMW.

Referitor la alaturarea snobismului persoanei mele, nu pot sa-ti spun decat ca iar vorbesti din globuri de cristal sau citi in stele pentru ca nu am vreun BMW scump. Pur si simplu e luat cu banii din munca mea de 9 ore. Este un BMW vechi si am preferat calitate in schimbul unui Logan care ma costa la fel, dar l-as fi avut mai putin timp si se stricau piesele mult mai des.

 

Esti genul de om care se ocupa cu ironii si jigniri ieftine, iar asta nu iti va face cinste in viata.

Nu am jignit pe nimeni, nu am obligat pe nimeni sa participe cu mine la articol, am pus o simpla intrebare pe care puteai sa o ocolesti intr-un mod elegant. Fara glume si fara a-ti scoate in evidenta misoginismul cras de care dai dovada.

 

Din moment ce doresc sa scriu pentru revista, inseamna ca am un motiv venit din pasiune. Cu atat mai mult cu cat, desi am fost ironizata, voi continua sa scriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Nu sunt angajata! Daca citeai de la inceput ai fi stiut ca nu sunt angajata BMW.

Referitor la alaturarea snobismului persoanei mele, nu pot sa-ti spun decat ca iar vorbesti din globuri de cristal sau citi in stele pentru ca nu am vreun BMW scump. Pur si simplu e luat cu banii din munca mea de 9 ore. Este un BMW vechi si am preferat calitate in schimbul unui Logan care ma costa la fel, dar l-as fi avut mai putin timp si se stricau piesele mult mai des.

 

Esti genul de om care se ocupa cu ironii si jigniri ieftine, iar asta nu iti va face cinste in viata.

Nu am jignit pe nimeni, nu am obligat pe nimeni sa participe cu mine la articol, am pus o simpla intrebare pe care puteai sa o ocolesti intr-un mod elegant. Fara glume si fara a-ti scoate in evidenta misoginismul cras de care dai dovada.

 

Din moment ce doresc sa scriu pentru revista, inseamna ca am un motiv venit din pasiune. Cu atat mai mult cu cat, desi am fost ironizata, voi continua sa scriu.

 

Ti-am spus ca ai 21 de ani la fara frecventa.

A avea un Bmw scump nu este snobism cum nici posesia unuia ieftin nu va fi categorisita niciodata pasiune decat de niste akcent.ro de 18 ani.

Nu am spus ca esti snoaba. Am spus ca singurii la care ar putea avea succes articolele tale (despre care ma abtin sa le categorisesc) ar fi doar niste snobi care nu au habar cu ce se mananca motocicletele Bmw. Sa fii sigura ca ei vor fi impresionati la culme de faptul ca 1200 GSA-ul e mare cat un dulap si de faptul ca accesorizat de Touratech sau Wunderlich, sare de 20.000 de Euro. A doua zi isi vor lua instant unul.

Ce revolutii in injectii, materiale compozite, suspensii, navigatie, electrica... Detalii pentru pliante.

Poate ca sunt de fapt singurul papagal care nu intelege mersul economiei.

Snobii il ia, dau cu el de pamant dupa 2 luni si il vand pasionatilor la jumatate de pret. Sa fie dracul asa de negru?

 

Nu fac o preocupare zilnica din ironii si jigniri. Sunt de fapt un tip cat se poate de normal.

Dar cand intalnesc topicuri ca cel initiat de tine, citesc, citesc si la un moment nu mai rabd si dau buzna.

Eu stiam ca numai pustoaicele de 17-18 ani pe care le ia cate unul la misto striga "- Misoginule!"

 

Morala:

 

Esti o persoana norocoasa/sociabila/frumoasa, care printr-un concurs de imprejurari a ajuns intr-o postura in care ii da mana libera cineva sa faca articole despre produse Bmw.

Pe langa calitatile (sau pseudo-calitatile) mai sus enumerate esti plina de bune intentii ca si drumul spre iad dar toate astea nu vor compensa niciodata lipsa ta totala de cunostiinte in materie.

Mai devreme sau mai tarziu timpul te va duce cu el in locuri mai calde si toata lumea va fi fericita. Sau, intr-un caz mai putin fericit, o sa apara la usa binefacatorilor tai o persoana, indiferent de sex, care te va minimaliza si inlocui instant. Fiind in Romania, unde nimeni nu are nevoie de competenti ci doar de fetite simpatice si baieti de treaba care il fac pe sef sa rada, nu cred ca vei avea parte de ghinionul asta prea curand.

 

Pe de alta parte, cred ca daca veneai aici si formulai un topic de genul :

"Sunt total pe langa subiectul moto, sunt entuziasta si plina de bune intentii si am ocazia sa fac X articole despre motociclete Bmw intr-o revista de profil. Cine ma ajuta ?"

aveai niste sanse serioase sa iasa ceva ok.

 

Si inca o idee, in care iti garantez ca poti avea incredere 99,99%:

Politistii moto sunt niste oameni cu skill-uri de nota 10.000 in ei, dar care nu au mai nimic in clin si maneca cu pasiunea bolnava pentru marca de motociclete BMW. Daca de maine le dau Honda, Yamaha sau FirstBike la fel vor dansa si cu ele in timpul programului.

Daca tu gasesti exceptia sa ne pui si noua un scan dupa articol.

 

Oameni pasionati de Bmw gasesti aici :

- Grupul posesorilor de BMW (modelele de strada)

- BMW R1200 GS & Adventure

- BMW F 650 - modelele 2000+ pe injectie

- BMW F 650 Funduro - modelele <2000, carburatie

- BMW R1100GS si R1150 GS/GSA

 

Poate nu cel mai bun articol pe care l-as fi putut gasi, dar daca citesti si retii aceste cateva pagini de pe Wikipedia iti garantez ca vei putea sa te inscrii macar la o postuniversitara moto BMW:

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_BMW_motorcycles

 

Spor la citit/documentat si la articole !

 

Despre motociclete tip supermoto gasesti aici un articol sufiecient de documentat:

http://en.wikipedia.org/wiki/Supermoto

Ca sa iti faci o idee minimalista retine doar atat :

Motociclete de teren, 95% intr-un piston, la care au fost adaptate cauciucuri de strada.

Exceptii cateva in doua pistoane (imi vine acum in cap Aprilia SXV 550).

Cursele de supermoto se desfasoara pe un circuit combinat, de asfalt si teren.

 

Ca o reactie la modelele acestea care castiga teren continuu, au aparut si HyperMoto-urile cum imi place mie sa le zic. Adica supermoto-urile de capacitate mare si f. mare.

Vezi Bmw HP2 Megamoto

post-3763-1250781368_thumb.jpg

 

Mesaj completat

KTM 990 Supermoto

post-3763-1250781525_thumb.jpg

 

sau Ducati Hypermotard

post-3763-1250781532_thumb.jpg

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt angajata! Daca citeai de la inceput ai fi stiut ca nu sunt angajata BMW.

Referitor la alaturarea snobismului persoanei mele, nu pot sa-ti spun decat ca iar vorbesti din globuri de cristal sau citi in stele pentru ca nu am vreun BMW scump. Pur si simplu e luat cu banii din munca mea de 9 ore. Este un BMW vechi si am preferat calitate in schimbul unui Logan care ma costa la fel, dar l-as fi avut mai putin timp si se stricau piesele mult mai des.

 

Esti genul de om care se ocupa cu ironii si jigniri ieftine, iar asta nu iti va face cinste in viata.

Nu am jignit pe nimeni, nu am obligat pe nimeni sa participe cu mine la articol, am pus o simpla intrebare pe care puteai sa o ocolesti intr-un mod elegant. Fara glume si fara a-ti scoate in evidenta misoginismul cras de care dai dovada.

 

Din moment ce doresc sa scriu pentru revista, inseamna ca am un motiv venit din pasiune. Cu atat mai mult cu cat, desi am fost ironizata, voi continua sa scriu.

daca nu esti in stare sa deosebesti 2 mari categorii de motociclete intre ele, ce fel de articol vrei sa scrii? e ca si cum m-as apuca eu sa povestesc despre clima despre marte. un jurnalist, chiar daca isi ia informatiile din alta parte, trebuie sa aiba un bagaj de cunostiinte generale despre subiectul despre care scrie, a.i. incat sa filtreze si sa judece informatia. or tu nu ai nici cele mai elementare notiuni de motociclism. probabil ca vrei sa te bagi si tu in seama sa ti se acorde atentie sau sa te simti importanta. ce e mai rau e ca probabil ai si studii de jurnalism...

Mesaj completat

societatea asta e bolnava in aproape toate aspectele ei si aici se include si jurnalismul care ar trebui sa aiba un rol de gardian. dar la noi media e orientata numai pe audienta si pe profit. toate ziarele au tate la fiecare 2 pagini, la tv se prezinta numa balarii si minciuni si crime. nu aveti nici o conduita morala(jurnalistii)

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Popescu_MihailRaul: iti multumesc pentru ponturi. Apreciez!

In mare parte ai dreptate. Probabil am dat buzna si trebuia sa formulez altfel. Nu a fost cu intentie.

Nu am acces la date, intrucat Google-ul imi este interzis sau un alt material mass-media.

Asadar, tot prin motociclisti pot afla lucrurile interesante ale marcii in materie de motoare.

 

@pogor: te inseli! Nu am studii in domeniul Jurnalismului. Asadar, postul tau nu are rost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi am fost ironizata, voi continua sa scriu.

Deja stresezi:

1.Referitor la faptul ca vei continua sa scrii:FA-TI blog!

2.Sau ramai la forumul ala de 2 lei de pe care au plecat posesorii de BMW cu bun simt.Sau incercati sa-l resuscitati...sincer incarca un server inutil...parerea mea.

3.Bmw-ul tau are numere de Bulgaria?

4.Daca esti asa pasionata stii ceva de acest model de mai jos?

 

Daca la primele 3 raspunsul e DA aplica recomandarea 2.

post-4509-1250850739_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sconx: Cred ca au fost intelese anumite aspecte care mi-au fost explicate de catre altcineva si ii respect parerea. Si-a facut cunoscuta parerea despre mine, ba chiar m-a ajutat.

BMW-ul meu nu are numere de Bulgaria. Si nici manele nu ascult! :laugh:

Iar despre masina emblema BMW a anilor '70 nu as avea prea multe de spus pentru ca, personal, nu am intalnit pana acum un posesor ca sa-ti povestesc alte lucruri mai interesante decat ar sti doar un pasionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar merita atatea discutii si despicat firul in 4?

 

Eu cred ca initiatoarea topicului ar trebui sa-si clarifice clar ce vrea, sa spuna totul frumos intr-o fraza (tinand cont si de observatiile ce i-au fost facute, eventual).

Cine vrea, o ajuta si gata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar despre masina emblema BMW a anilor '70 nu as avea prea multe de spus pentru ca, personal, nu am intalnit pana acum un posesor ca sa-ti povestesc alte lucruri mai interesante decat ar sti doar un pasionat.

Am eu 3 bucati.....emblematice rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar merita atatea discutii si despicat firul in 4?

 

Eu cred ca initiatoarea topicului ar trebui sa-si clarifice clar ce vrea, sa spuna totul frumos intr-o fraza (tinand cont si de observatiile ce i-au fost facute, eventual).

Cine vrea, o ajuta si gata!

 

 

 

vlad.... inca o data se vede omul civilizat

 

pacat ca, cu o floare nu se face motociclism

pacat ca in loc sa ajutam sarim cu GURA MARE

 

orice articol care "propavaduieste" motociclismul este un pas inainte

orice informatie care poate ajunge la un viitor motociclist este benefica lumii noastre

 

cu cat suntem mai multi cu atat putem cere drepturi

 

cam sa ne marim numarul decat prim MEDIA?

 

CORECT nu trebuie sa scrii prostii sau informatii eronate

 

dar de cate ori nu auziti cele mai mari tampenii la televizor

 

MARILOR MOTOCICLISTI CARE AU COMENTAT

- degeaba ai capul plin de cunostiinte moto, stii totul daca nu le transmiti /nu le impartasesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate, da' sunteti culmea! popescu mihail ala si cei care-i tin isonul. frate, aveti bmw supersport? vreti sa scrie despre voi si despre motorul vostru? ziceti prezent si gata. nu? ura si la gara, ce va pasa voua? oricum nu pareti a fi dintre cei care citesc bmw club.

supermoto - supersport - e o greseala destul de frecventa pentru cei care nu le au atat de bine cu motoarele. ce mare chestie????????????? pana nu va dati voi desteptii pamantului, pana nu trimiteti femeia la cratita si asa mai departe nu cred ca puteti respira.

ce e asa de greu de priceput cam cum o sa arate articolul? fata vorbeste cu posesorul, face poze si pune acolo experienta pasionatului (adica ala care isi iubeste motocicleta bmw din orice motiv vrea el, da???). vrea cineva sa scrie articole despre motocicleta lui bmw care sa apara in bmw club si nu poate? nu cred! va place sa dati din taste ca niste moare stricate, s-o faceti pe superiorii aiurea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

daca stii cu ce se mananca ....scrie si tu un articol,sa invatam si noi care ceva

 

 

 

suntem suparati pe articolele slabe pt care platesc bani.

suntem suparati in general pe cei ce vorbesc fara sa stie si in special pe cei care scriu in presa si influenteaza lumea fara sa aiba habar.

la inceput cerintele erau un nonsens si normal sa se reactioneze. dupa cateva posturi cand a reusit sa lamureasca lumea ce vrea a primit si sprijin moca pt un articol scris pe gratis care nu merita documentatie ca doar e pe gratis.

acum sunt convins ca dupa ce stie in mare cu ce se mananca fiecare motor cred ca ea insusi si-ar raspunde ironic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
...eu scriu strict ceea ce imi spune posesorul, cu unele "slefuiri".

 

Subiect din 2009 dar (din pacate) de stringenta actualitate in presa diletanta.

 

Inainte de a ma baga cu cei 35 de ani de moto BMW & STUFF...

as dori sa stiu cine suporta aici 'slefuirile' :bounce:

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subiect din 2009 dar (din pacate) de stringenta actualitate in presa diletanta.

 

Inainte de a ma baga cu cei 35 de ani de moto BMW & STUFF...

as dori sa stiu cine suporta aici 'slefuirile' :bounce:

inca nu sunt sigur , da inclin sa cred ca @DADE :P :) :lol:

te mai miri atunci cand te uiti intr-o "revista de specialitate" ca nu e nimik interesant in cate un articol.

pai ce sa slefuiasca cand nu face diferenta intre supermoto si motocicleta de viteza?? poate doar limbajul posesorului de BMW.

altceva nu vad cum. poate sa-i zica ala verzi si uscate, ca are cutie tiptronica, injectie pompeduse, sau turbo ca ea nu se prinde, ea scrie acolo.

am avut norocul sa stau de vb cu cativa pasionati de moto si reportaj, care au lucrat si lucreaza in reviste de specialitate adevarate si credeti-ma ei iti spun lucruri incredibile despre moto, oameni care se duc sa testeze noile modele pe circuit si apoi scriu, nu trebuie sa le zic eu din experienta mea de utilizator, eu ce sa le zic? eventual cat consuma motocicleta mea in oras si pe autostrada. dar si asta e o informatie pe care ti-o da producatorul.

 

cat despre dl Dan Nastase numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

:wink: :drink:

La multi kilometri frumosi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
vlad.... inca o data se vede omul civilizat

 

pacat ca, cu o floare nu se face motociclism

pacat ca in loc sa ajutam sarim cu GURA MARE

 

orice articol care "propavaduieste" motociclismul este un pas inainte

orice informatie care poate ajunge la un viitor motociclist este benefica lumii noastre

 

cu cat suntem mai multi cu atat putem cere drepturi

 

cam sa ne marim numarul decat prim MEDIA?

 

CORECT nu trebuie sa scrii prostii sau informatii eronate

 

dar de cate ori nu auziti cele mai mari tampenii la televizor

 

MARILOR MOTOCICLISTI CARE AU COMENTAT

- degeaba ai capul plin de cunostiinte moto, stii totul daca nu le transmiti /nu le impartasesti

Cred ca asa zice si Nichita cand apare pe la televizor :love:

Se promoveaza stilul asta si la Pro Motor, ii aduc pe agaricii aia cu masini tunate (de altii, bineinteles) si incep sa insire o lista de rahaturi care le au pe masini. Si cand ii mai aud pe toti ce "jenti" au, e clar ce se promoveaza.

 

Sunt curios si eu sa vad cum arata articolele domnisoarei... A fost cineva interesat? :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...