Sari la conținut

Primiti Cu Capra ? Da' Cu Vaca ? ;)


Axa cu Scame
 Share

Postări Recomandate

Felicitari AXo. Ma bucur pt tine ca ai reusit sa ti-o iei. S-o stapanesti sanatos si la cat mai multi km calare (pe hartoapele patriei si in special ale bucurestiului).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

@Axa:

Mitas face E-09 la dimensiunea 140/80/17. Problema e ca in Romania nu am gasit niciunde asa ca am luat de la teutoni si la pret mai bun. Pentru fata am luat de aici, din Timisoara, de la magazinul Nomad.

Inca nu am incaltat-o. Momentan am pe ea Michelin Anakee, dar sunt naspa rau pentru drumuri de pamant. Daca mai si nimeresti un pic de noroi e jale mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E09 e prea cramponat sa-l mucesti pe strada :) Eu inca mai caut E07, se fabrica si pt spate si exista pe stoc in RO , dar din pacate nu mai e nici urma de 90/90/21 pt fata, trebuie comandat si asteptat 2 saptamani. Si uite asa ajung eu cu slickurile(Metzeler Tourance) la mare de 1 mai :baldy: . Nu am deloc incredere in ele, pe praf/nisip/jeg/apa derapeaza fara avertisment ...deh, nici nu sunt "noi" . Am vazut zilele trecute la Cornel la magazin Continental TKC80...belea de gume mixte, dar pretul te da pe spate, numai un 90/90/21 pt fata e cat o pereche de la Mitas(3.5 mil), iar spatele cat una jumate (peste 5 mil) :)

Am cercetat si eu piata de la nemti si Mitasurile sunt mai scumpe decat la noi :crack: De aia o sa-mi iau Mitas sa le fac in ciuda :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Sa tebucuri de ea, intr-adevar te-a gasit ea pe tine :what:

In afara de sa care e tare nu stiu ce sa comentez, are prea multe butoane :hug:

 

Bravo maniacule, ma bucur ca ai asteptat si ai gasit exact ce iti doreai.

La anu' poate facem o combinatie :what: cand te plictisesti de ea.

:D Tu te-ai cam specializat sa-i ciordesti sculele fratelui tau alb! :eek: . Ei! acu ce vrei de fapt sa calaresti after cb500?, ca pt Africana mai tre sa cresti o vreme :sick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E09 e prea cramponat sa-l mucesti pe strada :D Eu inca mai caut E07, se fabrica si pt spate si exista pe stoc in RO , dar din pacate nu mai e nici urma de 90/90/21 pt fata, trebuie comandat si asteptat 2 saptamani. Si uite asa ajung eu cu slickurile(Metzeler Tourance) la mare de 1 mai :eek: . Nu am deloc incredere in ele, pe praf/nisip/jeg/apa derapeaza fara avertisment ...deh, nici nu sunt "noi" . Am vazut zilele trecute la Cornel la magazin Continental TKC80...belea de gume mixte, dar pretul te da pe spate, numai un 90/90/21 pt fata e cat o pereche de la Mitas(3.5 mil), iar spatele cat una jumate (peste 5 mil) :what:

Am cercetat si eu piata de la nemti si Mitasurile sunt mai scumpe decat la noi :eek: De aia o sa-mi iau Mitas sa le fac in ciuda :ok:

 

Mi-am luat Mitas pe spate tipul combinat, (sosea si off) e un tip in Tg Mures unul Okani care trimite prin posta.Pe mine m-a costat exact 2 mil cu taxe postale cu tot. Asa ca iti recomand guma , mai ales ca tocmai am testat-o ieri of-road si merge super. In acelasi timp nu se uzeaza si nu se aude pe sosea. Mi s-a terminat spatiul de postat poze, dar uita-te pe My Yahoo-Pictures-http://new.photos.yahoo.com/galen6122/album/576460762397564698#page1

e acolo o poza in care se vede profilul si te mai distrezi si cu restul, sint la Girda, In apuseni, de pasti.

:what: Motorul meu e din prima serie, din 90, m-am dat peste cap si mi-am riscat zilele in Bulgaria ca sa-l am, si nu regret, ca e modelul de care m-am indragostit. Nu stiu citi km reali are pe ceas sint 22 :sick: Culmea e ca s-ar putea sa fie reali, motorul a stat ascuns multa vreme si nu a fost macar o data scapat.

Dar e sex cu zeii sa mergi cu africana si nu cred ca mai imi trebuie alt motor. Cuplul constant intre 2500 si 6000 de choper si suspensia enduro bat scala. In plus e si comod si incredibil de manevrabil. Mi s-a parut si mie ca e cam dura suspensia pe fata si am inlocuit lichidul hidraulic. Am pus valvoline sintetic. scrie 10 pe el, dar indicele de viscozitate e chiar 5 recomandat de Honda. Merge exact la fel, asa ca recomand sa nu-l schimbe nimeni atita vreme cit nu are pierderi. Neavind cric central trebuie ridicata fata, cu un cric de dacie de exemplu, bagat sub scut cu o scindura sa nu se indoaie duralul, pina cind roata fata se ridica putin de la sol.Sau se "lucreaza"telescoapele pe rind. Capacele de umplere de la telescoape se scot dupa ce se slabesc suruburile din jugul superior. Dupa ce se scot aparatorile de telescop suruburile de golire se descopera cu usurinta. La modelul meu intra 635 ml in fiecare telescop. Presiune de aer nu i-am mai pus ca nu stiu citse recomanda. Eu am gasit acolo 0,5 bari.Ulei la motor i-am pus sintetic 15w50. orice sintetic de firma e bun. Necazuri am cu becurile din far(comanda speciala pt Italia cu fasung de tip vechi 2x35w care nu se fac la wataj mai mare. Ar mai fi multe de povestit , mai ziceti si voi, eu am deschis pe discutii generale un topic pt africani. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:what: Topicul de pe discutii generale a fost blocat din ratiuni firesti de organizare. Unde propui sa avem coltzul nostru de discutii pe teme africane? Mai port discutii cu Mihai, un african din Timisoara si in privat pe mes cu DHAMZEA african din Brasov. /index.php?...pid=704507& si mai e: /index.php?showtopic=70543, hai sa ne stirngem totzi undeva! ce spui? :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...iata am reusit sa-mi indeplinesc un vis care-l credeam ireal acum 17 ani cand tatal meu venind din bulgaria a adus o revista unde, printre dunele din dakar isi facea aparitia in toata splendoarea ei o africana...si ca un botez am si facut o plimbare in care am incercat sa facem cunostinta...e intradevar dumnezeeasca.si iata ca am si o intrebare...calculatorul de bord sau rod tripul--ce probleme pot aparea si cum se deschide?ca desi am vb cu cineva inca nu am reusit sa-mi dau seama

stiu ca tre sa apas pe unul din butoanele de sub displaicam 2 secunde apoi sa deschid contactuldar inca nu am reusit sa-mi dau seama cum..

post-8168-1177002423_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

 

 

Ce sa spun...visez la motocicleta asta de cativa ani , si in sfarsit am gasit-o...sau m-a gasit :D

:bigstar:

Si eu visez la ea de cand am avut una in garaj acum hat ani, era a unui rus. E belea motoreta, sa o stapanesti sanatos. Daca ne nimerim amandoi la Arc parchez fejerica langa vacuta :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...