Sari la conținut

Scutere Electrice China Vandute In Romania


cubbusiness
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La SMAEB il vom prezenta pe al nostru...

ecoRunner - cel mai performant scuter electric din Romania!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

noi, si il poti vedea si la SAMS in Piata Constitutiei intre 17 si 21 Mai!!!

VA asteptam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

eu unu nu am vazut pe cineva care sa circule cu el... am vazut scutere electrice doar prin magazine, puse la vanzare.

Parerea mea este ca in romania nu prea exista asa ceva, deoarece Romanii nu sacrifica performanta pt. ecologie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut eu, e unu in Sinaia la mine, se numesc Andutu ! banuiesc ca sunt romanesti dar nu stiu...prind undeva in jur de 40km/h din ce am auzit de la cel care il are dar parca nu prea cred...ce e hilar este faptul ca rotile lui sunt mai subtiri decat cele de la carucioarele de la carrefourre ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andutu se vinde in Metro. Am intrebat pe cineva de la Metro cine il aduce si mi-au zis ca o firma din ploiesti le aduce din China. Ele costa 15 milioane in magazin dar am vazut si second pe la 12 milioane. Adevarul e ca nu costa mult, dar la ce autonomie au sunt cam slabe , cica 30-40 de kilometri si viteza undeva la 35-40 la ora.

 

Are cineva Andutu? ce parere are ? merita banii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa incerc eu sa vorbesc cu ala de la mine din oras despre el...din ce stiu il foloseste doar pt a se duce la servici si pentru a se intoarce acasa...nu stiu nimic despre autonomie, la 15milioane nu stiu ce sa zic...am mers o singura data pe asa ceva cand aveam 14 ani si eram in Neptun, l-am inchiriat o ora...este chiar ciudat daca esti obisnuit cu zgomotul motoarelor pe benzina...cat despre performante nu cred ca este necesar sa vorbim, dar totusi atinge viteza maxima intr-un timp destul de scurt (40km/h max si pana acolo se infige destul de bine) ORICUM EU NU MI-AS CUMPARA ASA CEVA, mai bine bicicleta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ne-am gandi si noi (si nu doar noi...) la cat sufera mediul inconjurator pe urma scuterelor cu motor in 2t, care polueaza tare, ne-am cumpara toti dealea electrice :bigstar: ... dar cum nu ne pasa de natura ne dam pe deastea cu motor cu combustie interna ;)

exista si scutere/motociclete care nu polueaza (electrice sau cu hidrogen, sau chiar ambele) care au performante bunicele... trec de 100 km/h si o autonomie relativ mare... (ex. Hibridul Piaggio Hys)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Dezvoltat in doua versiuni ce au la baza doua odele Piaggio best-seller - Vespa LX 50 si Piaggio X8 125 (ambele echipate cu motoare in 4t incadrate in normele de mediu), Piaggio HyS este un hibtid paralel in care motorul cu combustie si cel electric sunt conectate mecanic si electronic, furnizand simultan puterea catre roata."

[CopyRight: MotoLife] :bigstar: ;)

 

Astfel, motorul electric ajuta la demaraj, pe cand cel cu combustie interna intra in functiune cand este nevoie de o autonomie mai mare(la drumuri mai lungi).

inca o idee geniala a celor de la Piaggio este faptul ca atunci cand functioneaza motorul pe benzina, sunt incarcate bateriile pentru motorul electric. De asemenea, de la un comutator special aflat pe ghidon, se poate trece in modurile hibrid standard, hibrid cu incarcare rapida a bateriilor,hibrid cu incarcare lenta a bateriilor si modul exclusiv electric. Inca o inovatie... in timpul decelerarii si franarii, sistemul de control transforma si inmagazineaza electricitatea, care in mod normal este pierduta pentru baterie.

 

stie careva cam la ce pretz ajunge Hibridul Piaggio Hys ?

Piaggio Hys (Vespa LX 50 sau X8 125) sunt inca in stadiul de concept... adik inca nu au intrat pe linia de productie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

mama cu 1300 de euro mi-as lua un piaggio :X:X ...ar fi o mare prostie sa-ti cumperi porcarie d'aia chinezeasca care te duce in carca numai daca o impingi... :lol: e un fel de n-ar mai fi :cheers:

mai bine mergi cu rolele decat sa impingi la ala

PAREREA MEA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama cu 1300 de euro mi-as lua un piaggio :X:X ...ar fi o mare prostie sa-ti cumperi porcarie d'aia chinezeasca care te duce in carca numai daca o impingi... :lol: e un fel de n-ar mai fi :cheers:

mai bine mergi cu rolele decat sa impingi la ala

PAREREA MEA

 

sa sti ca la scuterele/motocicletele electrice performanta este pusa pe locul doi... si pe primu' rand ii emisia de noxe. care este 0 la astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

emisia e noxe nu e zero deloc. Emisia de noxe indirecta e mare. Termocentralele care fac acel curent electric, si care este stocat cu pierderi mari in acumulator, nu au la cosurile cuptoarelor nic o norma de poluare....

 

:cheers: nu este 0 , dar este semnificativ mai mica decat la scuterele cu motor Otto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt de acord cu poluarea, poate si zgomotul motorului, dar cel electric e prea dezavantajos: trebuie sa incarci bateria mai mult timp decat mergi cu el plus ca nu prea are forta... bine ca depinde si de firma care le face, ca sunt sigur ca daca ar scoate piaggio sau altcineva asa scutere, ar fii mai avantajoase decat chinezariile !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt de acord cu poluarea, poate si zgomotul motorului, dar cel electric e prea dezavantajos: trebuie sa incarci bateria mai mult timp decat mergi cu el

 

am vazut undeva o prezentare la un maxiscuter electric ... cu motor echivalent ca putere cu unu de 500 cmc. si avea baterie care se incarca in 2 ore... si avea autonomie 150 km... mi se pare acceptabil

o sa il caut si o sa pun aici ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut undeva o prezentare la un maxiscuter electric ... cu motor echivalent ca putere cu unu de 500 cmc. si avea baterie care se incarca in 2 ore... si avea autonomie 150 km... mi se pare acceptabil

o sa il caut si o sa pun aici ...

asta da :rose: :lol: ...dar cam cat o sa te tina bateria aia ( in timp), presupun ca in 2-3 ani trebuie baterie noua :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...