Sari la conținut

ROTOR


red
 Share

Postări Recomandate

Salutare

Am o yamaha TTR 600 si vreau sa schimb lantul de distributie, pt asta trebuie sa scot rotorul

Am confectionat o presa si nu am reusit, daca a mai scos cineva si pote sa ma ajute cu niste trucuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Am o yamaha TTR 600 si vreau sa schimb lantul de distributie, pt asta trebuie sa scot rotorul

Am confectionat o presa si nu am reusit, daca a mai scos cineva si pote sa ma ajute cu niste trucuri...

 

Poate o alta presa da rezultate, incearca cu una mai mare, care sa se aseze perfect iar cand incepi sa strangi sa nu sara... Alta metoda nu exista.

Eventual pui presa, o strangi cat poti, apoi incepi sa bati in ax sau in surubul care impinge in el pana sare rotorul. (nu e recomandat dar da rezultate de obicei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut un rotor la un bandit de 400 care nu a vrut sa iasa sub nicio forma.

cateva prese stricate, lovit cu ciocanul, etc...

doar flexul a fost mai tare.

dupa care s-a dovedit ca desteptii care mai lucrasera la motor pusesera pasta de bloca suruburi pe conul ala....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut un rotor la un bandit de 400 care nu a vrut sa iasa sub nicio forma.

cateva prese stricate, lovit cu ciocanul, etc...

doar flexul a fost mai tare.

dupa care s-a dovedit ca desteptii care mai lucrasera la motor pusesera pasta de bloca suruburi pe conul ala....

exista spray pt disolvare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista spray pt disolvare :D

Bine, dar in cazul lui cine dracu ar fi stiut ca niste idioti au pus lipici de blocare acolo??/

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sustin ideea lui pedros incalzite si batute usor cu ceva suruburile ar fi imposibil sa nu se desfaca si chiar daca se strica se pot schimba ,

pe cand lichidul ori care ar fi el se poate sa nu intre pana la capat ca sa deblocheze suruburile,,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
dar pana la urma de care suruburi e vorba aici ?????????????

 

Parca omul nostru avea de scos ROTORUL de pe ax... :D

La scuterul lui, volantul cu magneți permanenți este prins în Âşuruburi, căci este mult mai scump să strunjeÂşti un con, să frezezi un canal de pană Âşi apoi să le faci tratament termic decât să cumperi o mână de Âşuruburi din Bricostore, nu? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut un rotor la un bandit de 400 care nu a vrut sa iasa sub nicio forma.

cateva prese stricate, lovit cu ciocanul, etc...

doar flexul a fost mai tare.

dupa care s-a dovedit ca desteptii care mai lucrasera la motor pusesera pasta de bloca suruburi pe conul ala....

 

 

dar pana la urma de care suruburi e vorba aici ?????????????

 

Parca omul nostru avea de scos ROTORUL de pe ax... :D

in postul lui baiatul asta e vb si de niste suruburi blocate :D ,,,,,oricum ar fi daca al incalzeste are sanse mai mari. :D ,,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La scuterul lui, volantul cu magneți permanenți este prins în Âşuruburi, căci este mult mai scump să strunjeÂşti un con, să frezezi un canal de pană Âşi apoi să le faci tratament termic decât să cumperi o mână de Âşuruburi din Bricostore, nu? :ph34r:

Io ma gandeam ca e batut in cuie sau prins cu capse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

In primul rand trebuie fabricat extractor solid si daca se poate cali e si mai bine. Tras bine de surubul care ataca axul si daca nu iese trebuie aplicate cateva ciocane bune si daca nici asa nu vrea, trebuie incalzit rotorul cu lampa de gaz si repede incercat cu extractorul si iar cateva ciocane. Odata am desfacut o Husqvarna te350 la care rotorul nu e vrut sa coboare (s-a mancat filetul interor), am desfacut motorul pe partea cealata (carterul), am chemat 3 prieteni si cu presa cu contrageutati am reusit sa impingem ambielaju din rotor, am fost un risc dar am reusit, efectiv a puscat, am crezut ca nu mai alegem nimic de magnetii de pe rotor si de bobinele de pe stator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...