Sari la conținut

XM Raid Enduro Cislau 2-4.10.2009


stefan_bz
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 179
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

dar cei care au insistat si duminica?

uau e ceva.. un gest de apreciat.

 

Din pacate am observat ca foarte multi au plecat de Sambata ( ca si noi dupa ce am fost informati ca este anulata cursa )

 

Dupa parerea mea cursa a fost compromisa in secunda in care au inceput diversele modificari ad-hoc fara a fi ceva clar si mai ales fara plan de rezerva pt ploaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tin sa multumesc, "oficial" pe acest forum, echipei dementor care vineri la miezu noptii imi reparau motocicleta ( ambreiaj, ghidon ) . insusi dan tatoiu dadea o mina de ajutor.

daca aveam si baterie noua poate realizam la aceasta cursa mai mult decit cea mai haioasa poza. am obosit mai mult dind pedale ( citeva a mai dat si ovidiu caruia ii multumesc pe aceasta cale ) decit inotind in namol care namol a fost de nota 10, regele namolului intergalactic, namol atomic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia ajuns in bucuresti de la cursa cu acelasi sentiment pe care l-am avut si acum cateva luni la cursa organizata tot de xm ride, cursa la care am fost neindrepatit,ocupant al locului 3, nepremiat nici pana in ziua de azi, ma tot gandesc ce se intampla cu baietzii din clubul mai sus numit.

Dupa succesul incontestabil ,din 24 octombrie 2008 am crezut k va fi un club ce se va impune in acest sport si or sa o tzina tot asa, traseu maract ce poate fi terminat de catre totzi pilotzii ,organizare impecabila, petrecere pe cinste, gasca mare ,premii atractive ,toate de pe vremea aceea promiteau o serie de competitzii la care era pacat sa nu te duci. Acum dupa ce am venit dintr-un traseu de aprox 3 km, traseu impracticabil in conditziile meteo din acest wknd , si care, dupa parerea mea, nici uscat nu era adresat clasei hobby,o dezorganizare totala uite startul nu e startul hai k mergem in alta parte k poate pe acolo reusitzi sa urcatzi, cazari la 15 km de tabara, si multe altele pe care o sa le mai auzitzi si de la altzi pilotzi care au chltuit o garmada de bani sa merga la un cocncurs ce ,repet trebuia sa fie foarte frumos, ma gandesc sincer daca sa mai merita sa merg la urmatorul lor concurs .

Nu cred k ar trebui sa dam vina pe vremea nefavorabila, pt ca ei stiau k o sa ploua de acum o saptamana timp in care ar fi putut sa marcheze un alt traseu de rezerva, nu sa trimita 100 de motocilete pe traseu si sa termine doar 3 oameni. felicitari celor care au indurat ploaia si noroiul pana la gat.

Se pare ca toata lumea vrea sa transforme intalnirile aceste in mini REDBULL ROMANIACS-uri. NASOL

 

PS : POATE IMI PRIMESC SI EU MACAR CUPA SI DIPLOMA DE LA CONCURSUL DIN PRIMAVARA

24 oct makakule a fost ceva facut intr un mare stil pacat ca clubul de atunci nu mai exista(in formula magica in locatia magica)asta nu a inteles ovi sau a inteles prea tirziu(multi au fost care au contribuit dar nu sau recunoscut meritele dar cu timpul sa simtit lipsa(urmatoarele 2 curse) eu tin la ei si imi pare rau dar si vremea a avut rolul ei.adevarat hobby a fost mai tare dar sa anuntat asta si amplificat de ploaie a iesit experti.imi pare rau ovi ca am deschis subiectul dar na m putut sa ma abtin.sper sa nu te superi valabil si ptr stefan

Mesaj completat

se termina si editia de toamna 2009 " sticky edition " :laugh:

aderenta trseului a fost impecabila, adica a fost foarte aderent la motocicleta in totalitatea ei.

penteu hobby a fost prea mult :laugh: iar celelalte clase sa nu se plnga de traseu.

nu se termina bro mai este etapa la buzau saptamina viitoare sau poate ptr tine sa terminat?!?!neatentule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat am vazut si oameni care au trecut acolo unde am renuntat eu (laurentiu spre exemplu) nu ma plang de traseu; astept sa se usuce si sa il termin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi baieti,

In primul rand as dori sa spun ca nu sunt AVOCATUL lui XmRaid,n-am nici o treaba cu ei,ii cunosc pe Ovidiu si Stefan la nivelul de Salut..Ce mai faci?...atat

Si acum sa va spun un lucru f important: Stiti ce sport e Enduro? ...stiti unde se desfasoara??...daca cunoasteti aceste lucruri spuneti-mi si fratilor de ce va plangeti ca niste fetite si va luati de niste oameni care s-au dat peste cap ca sa organizeze un concurs in care sa fie de toate,incepand de la un trial fain terminand cu traseul prin padure!!!

Aici vreau sa-i raspund lui Macacu'

Frate,daca nu esti pregatit sa mergi la un concurs de enduro at stai acasa ,mananca gris cu lapte, zi-i lui maica-ta sa-ti dea vitamine si te prezinti din nou cand esti pregatit si ai mentalitate de barbat(ala care strange din dinti la greu si merge mai departe)!!!

Si eu m-am chinuit 40 de min pe dealul chiar dinainte de CP1 pt ca la un moment dat mi-a sarit pe fagasul pe care eram un nene in fata si care a ramas blocat ,fapt care mi-a dat toate socotelile peste cap...recunosc faptul ca nu aveam cum sa termin traseul din prima zi,pt ca ploaia a facut totul impracticabil ,dar daca nu intervenea elemntul "Natura" totul era perfect!!

Nu stiu de unde ai tu aceasta informatie ,ca la un concurs de enduro toti concurentii trebuie sa termine cursa!!!...detasarea aici se face in functie de cunostintele tale de enduro si nu trebuie sa fie nici de cum un traseu in care motorul sa faca diferenta intre competitori!!! In aceasta competitie nu ma intereseaza ca tu ai motor de 300 in 2T si eu am 250 in 4T si ca tu ai 55 CP si eu am numai 42 CP,aici diferenta in clasament e facuta strict de pilot si daca totul ar fi o plimbare frumoasa at nu s-ar mai numi enduro ,ci i-am putea spune MotoGP sau cum vrei tu!!

Acum referitor la faptul ca ,cazarea era la 15 km ,frate nu-i adevarat ...era la 7.3 km si asta in cazul in care nu ai stat in Cislau sau n-ai venit cu rulota sau cortul...si in al 2-lea rand nu vad problema ca ai stat la cativa km distanta de locul in care ti-ai lasat motorul,doar ai venit cu masina pana la BZ ,nu?!! Asa ca ce era asa de dificil sa pleci cu masina de la hotelul in care ai stat si sa vii cu masina fain frumos pana la locul de start!!??

In concluzie toata parerea ta in legatura cu,cursa care a avut loc in acest weekend mi se pare total subiectiva si defapt problema ta cu acest club este strict legata de faptul ca n-ai primit o cupa la un moment dat,lucru care ar trebui sa-l rezolvi tot asa ca intre barbati cu Ovidiu sau cu Stefan si sa termini cu frustrarea asta care inca te mai apasa,ca pe viitor sa poti avea pareri obiective cu privinta la lucrurile care se desfasoara si in jurul tau!!

In rest baieti bafta la antrenamente si spor la concursuri!!!

 

 

P.S MORALA-----In cazul in care la un moment dat in drumul nostru dam peste un bustean ,varianta buna este sa-l sarim ,nu sa ne intoarcem acasa la mamicile noastre si sa ne plangem ce greu e cu motoru prin padure!!! Pt cei ce aleg intoarcerea acasa at le recomand sa se apuce de TABLE!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teo formula magica de anul trecut ne-a fost prezentata sub numele de XM RAID ,urmatoarele 2 curse au fost tot sub numele de XM RAID ,asta nu are nici o legatura cu cine e sau nu mai e in clubul respectiv, ma alesk in 24 oct meritul a fost al clubului iar laurii eu nu am de unde sa stiu cine i-a cules. Problema este k eu m-am prezentat la ultimile evenimente XM RAID si am fost foarte forate dezamagit si din cate stiu nu sunt singurul.

Iar faza cu ploaia, scuza ma stiau de 5 zile k o sa ploua .cred k aveau suficient timp in 5 zile sa marcheze un traseu de 30/40 km pe drmumurile forestiere de pa acolo si sa faca clasa hobby doar forestier, plimabare ceva de genul . Nu cred ca este normal k intr-un concurs de 80 de oamnei din care 50 sunt la hobby sa le dai un traseu de genul asta.Asta inseaman k neglijezi majoritatea si ca urmaresti sa faci din ce in ce mai greu. Eu ma dau de ceva timp cu motoru si am o idee cu ce se mananca eduro asta dar ma dau incontinuare la hobby pt ca mai am foarte mult de invatat.Hobby-ul asta a fost de 10 ori mai greau k tot traseul de la REA din vara unde a plouat 6 zile nonstop

 

NU mi se pare normal sa se imparta in mod egal fondul de premiere pt k unii chiar au terminat taseul ,altzi au faramat motocicletele incercand sa termine, si nu in ultimul rand unii au cheltiuit mult mai multzi bani sa se deplaseze din tzara decat cei de prin bucuresti sau sa nu mai vorbim de cei din buzau . parerea mea e sa li se dea toate premiile celor care au terminat traseul, k pana la urma urmei lor le-a fost adresat intreg concursul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@emy 99 : corect

pentru ca tara a terminat teaseul simbata si dani a ramas fara benzina dupa cp5 inseamna ca traseul era practicabil. deci trageti concluziile ... si de fiare.

 

@ dementor : pentru ca tara a dovedit ce inseamna sa fii endurist, trebuie sa ia un premiu special. efortul depus a fost imens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi baieti,

In primul rand as dori sa spun ca nu sunt AVOCATUL lui XmRaid,n-am nici o treaba cu ei,ii cunosc pe Ovidiu si Stefan la nivelul de Salut..Ce mai faci?...atat

Si acum sa va spun un lucru f important: Stiti ce sport e Enduro? ...stiti unde se desfasoara??...daca cunoasteti aceste lucruri spuneti-mi si fratilor de ce va plangeti ca niste fetite si va luati de niste oameni care s-au dat peste cap ca sa organizeze un concurs in care sa fie de toate,incepand de la un trial fain terminand cu traseul prin padure!!!

Aici vreau sa-i raspund lui Macacu'

Frate,daca nu esti pregatit sa mergi la un concurs de enduro at stai acasa ,mananca gris cu lapte, zi-i lui maica-ta sa-ti dea vitamine si te prezinti din nou cand esti pregatit si ai mentalitate de barbat(ala care strange din dinti la greu si merge mai departe)!!!

Si eu m-am chinuit 40 de min pe dealul chiar dinainte de CP1 pt ca la un moment dat mi-a sarit pe fagasul pe care eram un nene in fata si care a ramas blocat ,fapt care mi-a dat toate socotelile peste cap...recunosc faptul ca nu aveam cum sa termin traseul din prima zi,pt ca ploaia a facut totul impracticabil ,dar daca nu intervenea elemntul "Natura" totul era perfect!!

Nu stiu de unde ai tu aceasta informatie ,ca la un concurs de enduro toti concurentii trebuie sa termine cursa!!!...detasarea aici se face in functie de cunostintele tale de enduro si nu trebuie sa fie nici de cum un traseu in care motorul sa faca diferenta intre competitori!!! In aceasta competitie nu ma intereseaza ca tu ai motor de 300 in 2T si eu am 250 in 4T si ca tu ai 55 CP si eu am numai 42 CP,aici diferenta in clasament e facuta strict de pilot si daca totul ar fi o plimbare frumoasa at nu s-ar mai numi enduro ,ci i-am putea spune MotoGP sau cum vrei tu!!

Acum referitor la faptul ca ,cazarea era la 15 km ,frate nu-i adevarat ...era la 7.3 km si asta in cazul in care nu ai stat in Cislau sau n-ai venit cu rulota sau cortul...si in al 2-lea rand nu vad problema ca ai stat la cativa km distanta de locul in care ti-ai lasat motorul,doar ai venit cu masina pana la BZ ,nu?!! Asa ca ce era asa de dificil sa pleci cu masina de la hotelul in care ai stat si sa vii cu masina fain frumos pana la locul de start!!??

In concluzie toata parerea ta in legatura cu,cursa care a avut loc in acest weekend mi se pare total subiectiva si defapt problema ta cu acest club este strict legata de faptul ca n-ai primit o cupa la un moment dat,lucru care ar trebui sa-l rezolvi tot asa ca intre barbati cu Ovidiu sau cu Stefan si sa termini cu frustrarea asta care inca te mai apasa,ca pe viitor sa poti avea pareri obiective cu privinta la lucrurile care se desfasoara si in jurul tau!!

In rest baieti bafta la antrenamente si spor la concursuri!!!

 

 

P.S MORALA-----In cazul in care la un moment dat in drumul nostru dam peste un bustean ,varianta buna este sa-l sarim ,nu sa ne intoarcem acasa la mamicile noastre si sa ne plangem ce greu e cu motoru prin padure!!! Pt cei ce aleg intoarcerea acasa at le recomand sa se apuce de TABLE!!!!

 

 

Draga EMY 99, probail psedinte al clubului emymotoclub, in primul rand nu ne cunoastem, poate o sa avem vreodata ocazia cu cea mai mare placere, dar nu cred k ai cictit cu atentie toppicul meu, chiar daca am o problema perasonala sau mai veche este dreptul meu sa mi-o rezolv cum vreu eu cu xm raid, dar nu asta este de fapt. Ce am scris mai sus este strict parerea mea despre acest concurs, cum de fapt asta este rolul forumului nu? Tot ce am scris a fost in comapartzie cu 24 oct 2008, eveniment pt care baietzii din bauzau isi merita taoate laudele.

Eu ma dau la clasa hobby pt k sunt incepator, nu ma dau sa castig, nu ma dau sa imi stric motorul, aici la buzau nu a fost de nici oculoare hobby, si cu riscul de a ma repeta nu este normal sa neglizezi clasa de enduro la care sa inscriu cei mai multzi. nu este o rusine sa abandonezi sau sa pleci acasa poate uneori este mai bine asa. In fine nu trebuie sa ma justific tzie pt ce am realizat la cursa asta sau ce nu am realizat, nu cred k discutziile noastre au vreo legatrua cu asect concursu, si mai mult de atat nu cred k are mama absolut nici legatura cu chestia asta.

 

Cu multa stima COSTACHE VICTORWWW.XCOUNTRY.RO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vreau sa MULTUMESC tuturor celor prezenti la eveniment ca au facut efortul si au dorit sa vina la cursa XM Raid.

Nu vreau sa invoc vremea drept scuza ptr faptul ca traseul de hobby a devenit fff greu, imi pare insa rau ca f multi au venit la acest concurs necitind in prealabil regulamentul (care continea si o descriere a traseelor) unde se spunea clar ca la Clasa Hobby nu exista drumuri prea usoare... si imi pare sincer f rau ca efortul lor de a fi prezenti la cislau s-a "impotmolit". Fata de ei IMI CER SCUZE.

Bravo tuturor celor care au terminat cursa, sambata sau duminica, inclusiv celor care au ajuns duminica la CP 3, putin mai mult de jumatatea traseului, printre care si 2 fete!

Premiu special ptr Stefi (de la Valcea), am inteles ca sambata a scos multe motociclete, cu motociclisti cu tot, din trecerea de la CP 2. Multumim ptr spiritul extraordinar de echipa.

 

In rest, chiar nu am dispozitia si nici cheful sa comentez mesajele anterioare, totusi mi s-ar parea normal si de bun simt sa nu mai discutati despre lucrurile din spatele clubului pe care habar nu le aveti, si o faceti doar in urma unor parerei si barfe.

 

Cu ploaie sau fara ploaie, va mai asteptam si la anul la urmatorul eveniment XM Raid. Vom cauta insa o locatie mai pretabila la toate conditiile atmosferice.

 

Multumesc inca o data, in numele clubului, tuturor participantilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@emy 99 : corect

pentru ca tara a terminat teaseul simbata si dani a ramas fara benzina dupa cp5 inseamna ca traseul era practicabil. deci trageti concluziile ... si de fiare.

 

@ dementor : pentru ca tara a dovedit ce inseamna sa fii endurist, trebuie sa ia un premiu special. efortul depus a fost imens.

de la profi si de la experti toti puteau sa termine traseul sinbata pe ploaie se putea face acum nu stiu cei de la hobby unde trebuia sa se duca.duminica am terminat pe 5 la experti si am mers super lejer pe hobby 2-3 chestii au fost mai grele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat am vazut si oameni care au trecut acolo unde am renuntat eu (laurentiu spre exemplu) nu ma plang de traseu; astept sa se usuce si sa il termin.

 

Am o singura concluzie dupa cursa asta:la pomul laudat sa nu te duci cu sacul..sincer,m-am dus sa invat ceva cum incerc sa invat de la toate prietenestile la care am fost ..din pacate am avut o foarte mare dezamagire..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vom cauta insa o locatie mai pretabila la toate conditiile atmosferice.

 

@Ovidiu si Stefan - e buna locatia. Cautati niste variante de ocolire pentru ploaie. Si un traseu mai moale pentru hobby. Pe viitor, daca simtiti ca aveti nevoie de mai multi oameni care sa ajute sau sa inchida traseul (la hobby, ca la experti pana ajung eu sa inchid sunt toti la hotel la a treia bere :laugh:) numarati-ma si pe mine.

Sunt de acord cu Patrick si restul ca hobby-ul trebuie facut sa il poata termina aproape toti.

 

@ Dan Tatoiu & DementorKTM - felicitari pentru initiativa de a premia toti participantii.

 

Eu o sa vin in continuare la cat de multe curse pot - in primul rand pentru prieteni si atmosfera si in al doilea rand pentru trasee. Asta e ordinea la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptr ca am primit un telefon si mi s-a cerut sa fiu explicit vis a vis de ce am afirmat o sa trag si eu concluzii ca ionut:la traseu nu am avut nimic de reprosat,a fost ce mi-am dorit din nefericire in prima zi ne-au scos din traseu fara nici o explicatie cu toate ca nu eram nici obositi si cu motoarele ok,iar duminica m-a tradat portocala..Atitudinea unei domnisoare arbitru care mi-a facut semn intentionat sa trec prin cea mai deasa zona cu maracinis ca sa filmeze cu telefoanele si sa rada prietenii dumneaei mi-a provocat scarba..oricum am posetat frumos si mi-am rupt tot echipamentul incercand sa ma eliberez din maracini spre bucuria audientei(multumesc dani otil ca m-ai scos din tufe si mi-ai aratat o trasa mai omeneasca)mai tarziu am aflat ca duminica ne-a trimis primul grup de hobby pe traseul de profi,fiindca nu am inteles cum draq oameni care au plecat mult dupa mine veneau pe linia de creasta gloante si noi eram intepeniti in noroaiele din vale :laugh: ..in rest maxim respect ptr ovidiu si stefan

 

 

Si,da o sa mai venim dar macar stim la ce sa ne asteptam..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Atitudinea unei domnisoare arbitru care mi-a facut semn intentionat sa trec prin cea mai deasa zona cu maracinis ca sa filmeze cu telefoanele si sa rada prietenii dumneaei mi-a provocat scarba..

cred ca exagerezi f tare. Nu cred ca iti face cineva intentionat asa ceva. Acuma, cand esti cu adrenalina in creier de multe ori nu decodifici corect toate mesajele. Mi se pare o copilarie ce spui tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teo formula magica de anul trecut ne-a fost prezentata sub numele de XM RAID ,urmatoarele 2 curse au fost tot sub numele de XM RAID ,asta nu are nici o legatura cu cine e sau nu mai e in clubul respectiv, ma alesk in 24 oct meritul a fost al clubului iar laurii eu nu am de unde sa stiu cine i-a cules. Problema este k eu m-am prezentat la ultimile evenimente XM RAID si am fost foarte forate dezamagit si din cate stiu nu sunt singurul.

Iar faza cu ploaia, scuza ma stiau de 5 zile k o sa ploua .cred k aveau suficient timp in 5 zile sa marcheze un traseu de 30/40 km pe drmumurile forestiere de pa acolo si sa faca clasa hobby doar forestier, plimabare ceva de genul . Nu cred ca este normal k intr-un concurs de 80 de oamnei din care 50 sunt la hobby sa le dai un traseu de genul asta.Asta inseaman k neglijezi majoritatea si ca urmaresti sa faci din ce in ce mai greu. Eu ma dau de ceva timp cu motoru si am o idee cu ce se mananca eduro asta dar ma dau incontinuare la hobby pt ca mai am foarte mult de invatat.Hobby-ul asta a fost de 10 ori mai greau k tot traseul de la REA din vara unde a plouat 6 zile nonstop

 

NU mi se pare normal sa se imparta in mod egal fondul de premiere pt k unii chiar au terminat taseul ,altzi au faramat motocicletele incercand sa termine, si nu in ultimul rand unii au cheltiuit mult mai multzi bani sa se deplaseze din tzara decat cei de prin bucuresti sau sa nu mai vorbim de cei din buzau . parerea mea e sa li se dea toate premiile celor care au terminat traseul, k pana la urma urmei lor le-a fost adresat intreg concursul.

 

da-mi voie te rog sa te contrazic, am participat la clasa hobby, nu a fost usor ce-i drept dar am reusit sa termin (CP3 cum era stabilit pt hobby), in conditiile in care a fost primul concurs de enduro din viata mea.

daca era vorba de forestier plecam de sambata acasa. organizarea a fost super ok (sa traiasca sarmalutele :laugh:), ne-am simtit foarte bine si vom reveni cu siguranta la urmatoarele concursuri XM raid chiar daca va fi ploaie sau nu... dar o sa vorbim cu BUSUIOC de la meteo :laugh:)

Editat de sssst
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu propun ca xm raid sa faca o iesire la un sfirsit de saptamina cu vreme frumoasa sa vedeti ca tracurile erau s marfa.20 de persoane maxim split in 2 grupuri aduc eu comunicatia???care te bagi?

 

Castravetii de Braila se baga ; dar la hoby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze pentru interventie dar am si eu o remarca vis a vis de acest topic pentru ca la cursa nu am fost!

Felicitari XMRAID pentru numarul de vizualizari al topicului ,ati depasit nr de vizualizari al Redbull Romaniacs cu peste o mie de vizualizari!Probabil o sa spuna lumea ca sunt rautacios dar credeti-ma ca simteam nevoia sa va spun asta si sa va incurajez,mai ales ca si publicitatea negativa este buna (pot exemplifica:Nikita,Naomi,Eleva Porno,Tarky,etc,etc,fac cel mai mare rating si toata lumea se uita)Sa nu cumva sa credeti ca am facut vreo comparatie ,vreau doar sa intelegeti ca un nume si o imagine sau un brand se creeaza in timp iar voi sunteti la inceput de drum si faptul ca se discuta si critic nu poate fi decat benefic pentru voi,pentru fenomenul enduro si pentru viitoarele voastre curse.

Succesuri in continuare!

 

Sper ca am fost pe placul tuturor !

 

BLACKWOOO :laugh:

 

P.S. SA STITI CA ACEST POST NU E O GLUMA DE A MEA,E CEL MAI SERIOS POST PE CARE L AM SCRIS VREODATA

Editat de blackwoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca exagerezi f tare. Nu cred ca iti face cineva intentionat asa ceva. Acuma, cand esti cu adrenalina in creier de multe ori nu decodifici corect toate mesajele. Mi se pare o copilarie ce spui tu.

probabil asa este,nu contest..imi doream foarte mult sa trec de cp-ul unde ne-au oprit sambata fara nici un motiv..in fine ideea era ca toti au trecut prin cu totul alt loc fata de unde era traseul impus de stefan si ovidiu..am fost bulversat total cand imi facea semne sa urc spre ei,nu mi-am calculat viteza si trasa si m-am dus direct in cea mai mare tufa de maracini..rasplata a fost pe masura..rasete si mistouri..noroc cum ziceam cu dani ca a sarit si ma ajutat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga EMY 99, probail psedinte al clubului emymotoclub, in primul rand nu ne cunoastem, poate o sa avem vreodata ocazia cu cea mai mare placere, dar nu cred k ai cictit cu atentie toppicul meu, chiar daca am o problema perasonala sau mai veche este dreptul meu sa mi-o rezolv cum vreu eu cu xm raid, dar nu asta este de fapt. Ce am scris mai sus este strict parerea mea despre acest concurs, cum de fapt asta este rolul forumului nu? Tot ce am scris a fost in comapartzie cu 24 oct 2008, eveniment pt care baietzii din bauzau isi merita taoate laudele.

Eu ma dau la clasa hobby pt k sunt incepator, nu ma dau sa castig, nu ma dau sa imi stric motorul, aici la buzau nu a fost de nici oculoare hobby, si cu riscul de a ma repeta nu este normal sa neglizezi clasa de enduro la care sa inscriu cei mai multzi. nu este o rusine sa abandonezi sau sa pleci acasa poate uneori este mai bine asa. In fine nu trebuie sa ma justific tzie pt ce am realizat la cursa asta sau ce nu am realizat, nu cred k discutziile noastre au vreo legatrua cu asect concursu, si mai mult de atat nu cred k are mama absolut nici legatura cu chestia asta.

 

Cu multa stima COSTACHE VICTORWWW.XCOUNTRY.RO

 

Macacu,

parerea ta legata de xmraid nu mi s-a parut una obiectiva deoarece tu in esenta ai alta problema cu ei si at. pana si celei mai mica obiectii ii dai cu totul alte proportii!!! si nu asta este metoda de ati rezolva lucrurile fata de niste oameni care fac ceva pentru acest sport!!!..ti-am spus cum ar trebui sa procedezi!!

Respect faptul ca te dai la clasa hobby ,ca nu te dai ca sa-ti rupi motoru' dar un concurs fie el si la clasa hobby nu trebuie sa fie usor ,sau numai o plimbare prin parc,trebuie sa intelegi acest lucru!! Daca ai fost la REA anul acesta ,at. spune-mi ce a fost si acolo la Hobby cand intr-o zi am avut 7 rauri cu bolovani si namoale!!...aia n-a fost Hobby?!! Eu n-am spus nici de cum ca e o rusine sa abandonezi si nici nu ti-am cerut vreo explicatie legata de prestatia ta de la aceasta cursa sau de la oricare alta!!...replica mea a fost dupa cum am mai spus legata de replicile tale in legatura cu niste oameni care se straduiesc sa faca ceva legat de acest sport!!! Mie imi place si SuperMoto si da-mi voie sa spun cu regret ca acest sport a murit la noi in tara tocmai pt ca nu exista niste oameni ca cei de la xmraid care sa se dea peste cap ca sa organizeze niste curse ,fie ele chiar si prietenesti. Nimeni nu-i perfect in lumea asta si nu exista perfectiune ,asa ca hai sa ne bucuram de ce avem si sa contribuim cu un sfat bun daca putem,nu sa dam in cap si sa turnam cenusa pt ca asta este foarte usor!!

In rest numai bine!!

P.S M-ai inteles gresit in legatura cu mamele!!. Sa-ti traiasca mama !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU mi se pare normal sa se imparta in mod egal fondul de premiere pt k unii chiar au terminat taseul ,altzi au faramat motocicletele incercand sa termine, si nu in ultimul rand unii au cheltiuit mult mai multzi bani sa se deplaseze din tzara decat cei de prin bucuresti sau sa nu mai vorbim de cei din buzau . parerea mea e sa li se dea toate premiile celor care au terminat traseul, k pana la urma urmei lor le-a fost adresat intreg concursul.

 

Stimate Domn ,

 

Est binevenit sa adaugi din buzunarul Dumitale propriu cate premii speciale doresti !

Pentru ce plateste Dementor KTM este decizia luata.

De altfel esti si tu pe lista.

Mesaj completat

@emy 99 : corect

pentru ca tara a terminat teaseul simbata si dani a ramas fara benzina dupa cp5 inseamna ca traseul era practicabil. deci trageti concluziile ... si de fiare.

 

@ dementor : pentru ca tara a dovedit ce inseamna sa fii endurist, trebuie sa ia un premiu special. efortul depus a fost imens.

 

Tara a schimbat gumele fata + spate Sambata dimineata la prima ora la Dementor KTM si nu o sa i se ceara banii !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare e posibil sa se organizeze un concurs de unde toata lumea sa plece multumita...? Grea intrebare.

Daca e prea usor,pfuiii,poteca viteza,nu mi-a placut;daca e prea greu,imitatie RedBull au vrut sa isi bata joc de noi;daca ploua,de ce nu ati refacut traseul,daca e praf,pai nu ati gasit si voi niste poteci mai fara praf...? Intrebari frecvente la care un organizator dupa ce a stat saptamani in padure,a pierdut timp pretios pt a construi un weekend PT NOI,probabil ca nu mai are nervi sa raspunda.

Cine cunoaste,stie:de pe urma unui concurs,organizatorul in cel mai bun caz ramane pe zero;nicidecum nu are profit. Pai si atunci de ce mai organizeaza concurs?ar fi intrebarea... Pt mine,pt tine,pt tine,pt el, pt noi...este raspunsul.

Ma intreb cu ce au fost de vina baietii de la XmRaid? Ca a plouat? Nu cred. Ca a fost hobby greu? A fost anuntat din timp. Cine se simtea destul de antrenat pt un traseu hard,s-a inscris,cine a vrut sa isi verifice antrenamentul,s-a inscris. Plus ca multi dintre noi au cerut acest traseu mai hard in mod repetat si explicit;dati frate niste urcari,niste rauri,ceva mai de anduranta,ca poteca viteza am si eu pe langa casa. Ce nu inteleg eu,este de ce cu atata vehementa se da vina direct sau indirect pe ei pt dificultatea traseului cauzat de ploaie. Sau ca de ce nu au avut traseu de rezerva...

Parerea mea este ca zona aceea nu permite traseu de rezerva. Adica permite,dar solul este la fel de lutos peste tot.

Eu personal am facut traseul de hobby sambata pana la jumatea dintre CP1 si CP2. De acolo m-am intors. Duminica am facut tot traseul hobby pana la CP3,unde era finish-ul pt noi. Pot spune ca nu a existat nici o portiune imposibil de trecut. Intr-adevar,ne-am chinuit destul de tare pe urcarea aceea de dupa CP1 de sambata(duminica nu mai era CP acolo),dar daca erau cel putin 2 persoane care sa se ajute pe 2 trepte care daunau grav ambreiajului,nu era chiar asa de horror. In padure puteai sa iti descarci roata si sa urci pe dreapta,rapa de dupa CP 1 o puteai trece relativ usor un pic mai sus de cp,era de ajuns sa casti un pic ochii;se cam putea ocoli aproape tot ce parea imposibil de trecut.

Deci nu a fost chiar asa un cosmar traseul asta hard,iar ca sa il termini,aveai nevoie doar de putina ambitie(exceptie baietii cu defectiuni tehnice).

Consider ca este lipsa de respect fata de organizatori sa dati cu parul de acasa,din fata monitorului. O parere,o concluzie,un sfat este normal si probabil binevenit ba chiar util in ceea ce priveste organizarea altor curse,dar trebuie mentinut un ton prietenesc. A fost o prieteneasca. Iar ideea curselor prietenesti este sa ne adunam colegi,cunostinte si plecam prieteni. Din respect pt munca lor,ar trebui fiecare dintre noi sa spuna macar un multumesc. Dupa toata munca ce au depus-o,ei cu asta raman. Un multumesc.

A fost un weekend frumos,unii dintre noi ne-am bucurat chiar si de ploaie;macar duminica nu a fost praf.

Felicitari tuturor celor care au contribuit la organizarea acestui concurs.

 

Cu respect,Andrea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...