Sari la conținut

XM Raid Enduro Cislau 2-4.10.2009


stefan_bz
 Share

Postări Recomandate

Chiar in periada de criza, :D , incercam sa ne respectam promisiunea facuta anul trecut si sa organizam un super concurs al toamnei: traseu marcat in intregime, atmosfera enduristica, premii, si multe alte surprize, legate de traseu si desfasurare. Asta se vrea a fi XM Raid Enduro Cislau - 2-4.10.2009

Locatie: Hanul D&D Cislau, pe drumul Buzau-Brasov, la 40 km de Buzau (localitatea Cislau)

Vor fi 3 clase, open, extrem si old boys. Traseul va avea aprox 40 km si se vor parcurge 2 ture, cronometrat in totalitate, de la start la sosire.

Tabara de baza, secretariatul, masa festiva, startul, parcul trial... vor fi in incinta complexului. Pentru cazare, se poate veni cu rulota, camper, cort (daca nu va fi prea frig) .. avand la dispozitie un teren inierbat, wc-uri si apa sau rezerva camere la Hotel Ciuta (www.hotelciuta.xhost.ro) - 8 km distanta.

Concursul va fi sub egida FRM, astfel ca va fi necesara licenta FRM. Multi o au facuta ptr tot anul, pentru ceilalti vom avea grija sa o poata obtine pe loc, pentru aceasta cursa (taxa 20 euro platiti direct reprezentantilor federatiei). Asigurarea si adeverinta medicala necesare le oferim noi, asta ca sa nu aveti batai de cap in plus, trebuie sa va concentrati doar la antrenament (o sa fie nevoie).

Atentie! ca si anul trecut, traseul de open nu va fi tocmai un drum forestier.

Oricum mult mai multe informatii o sa postam saptamana aceasta, si cat de curand regulamentul concursului aaa... si anuntarea premiilor (scuze, dar inca mai strangem... :D ).

Va asteptam si... spor laantrenament intre timp,

Stefan

 

p.s. cateva poze de la locul faptei

post-9126-1251730202_thumb.jpg

post-9126-1251730261_thumb.jpg

post-9126-1251730297_thumb.jpg

post-9126-1251730317_thumb.jpg

post-9126-1251730345_thumb.jpg

post-9126-1251730388_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Taxa de participare 200 ron (traseu, masa festiva, asig, viza medicala...)

 

La ramura enduro, ca doar nu o fi la viteza :D. Oricum este sub forma de cupa, nu are importanta in calendarul competitional de la nici o ramura. Este un concurs XM Raid cu colaborarea FRM ptr partea de legalitate.

 

Stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar in periada de criza, :lol: , incercam sa ne respectam promisiunea facuta anul trecut si sa organizam un super concurs al toamnei: traseu marcat in intregime, atmosfera enduristica, premii, si multe alte surprize, legate de traseu si desfasurare. Asta se vrea a fi XM Raid Enduro Cislau - 2-4.10.2009

Locatie: Hanul D&D Cislau, pe drumul Buzau-Brasov, la 40 km de Buzau (localitatea Cislau)

Vor fi 3 clase, open, extrem si old boys. Traseul va avea aprox 40 km si se vor parcurge 2 ture, cronometrat in totalitate, de la start la sosire.

Tabara de baza, secretariatul, masa festiva, startul, parcul trial... vor fi in incinta complexului. Pentru cazare, se poate veni cu rulota, camper, cort (daca nu va fi prea frig) .. avand la dispozitie un teren inierbat, wc-uri si apa sau rezerva camere la Hotel Ciuta (www.hotelciuta.xhost.ro) - 8 km distanta.

Concursul va fi sub egida FRM, astfel ca va fi necesara licenta FRM. Multi o au facuta ptr tot anul, pentru ceilalti vom avea grija sa o poata obtine pe loc, pentru aceasta cursa (taxa 20 euro platiti direct reprezentantilor federatiei). Asigurarea si adeverinta medicala necesare le oferim noi, asta ca sa nu aveti batai de cap in plus, trebuie sa va concentrati doar la antrenament (o sa fie nevoie).

Atentie! ca si anul trecut, traseul de open nu va fi tocmai un drum forestier.

Oricum mult mai multe informatii o sa postam saptamana aceasta, si cat de curand regulamentul concursului aaa... si anuntarea premiilor (scuze, dar inca mai strangem... :ph34r: ).

Va asteptam si... spor laantrenament intre timp,

Stefan

 

p.s. cateva poze de la locul faptei

prezent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate cu motor de cros?

 

 

se poate, de ce nu. sunt multi care se dau cu motor de cros la enduro, nu exista restrictii in regulament privind motoarele de cros.

Mesaj completat

Daca sunt minim 3 fete, facem si clasa FETE. Sa speram ca vor fi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Venim si noi de la Pitesti.

 

Sa inteleg ca nu o sa fie etapa de CNE.... pacat. Era bine. Ca tot nu s-a stabilit ultima etapa.

 

se vor face cate doua ture sambata si duminica?

 

 

salut lucian, va asteptam.

da, nu va fi etapa din campionat. va fi o cupa, sub egida federatiei ca sa fie totul ok dpdv legal dar pe formula de anul trecut XM Raid. Traseu marcat in totalitate, cu cp-uri (oameni) cu o zona de trial (care se va putea folosi si ptr incalzire/antrenament) si cronometrat in totalitate. Da, 2 ture in fiecare zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stefan, am si eu o intrebare....va ajuta cu ceva FRM-ul in tot ce faceti?...nu de altceva dar parca nu-mi vine ca la sutele de taxe pe care le platesc ca un fraier catre stat, sa mai adaug inca una....pt ca bosii de la FRM sa-si ia salariile. I-as intreba daca au cunostinta la ce nivel....JALNIC...se desfasoara cursele de Dirt trak de la Braila, ce echipament..ca de razboi imbraca baietii aia( care unii dintre ei chiar au talent)...Imi cer scuze ca 50% sunt off topic dar astea cu : '' sub egida'' imi provoaca deranjamente la stomac si colon si trebuie sa iau un Saprosan....Mai bine astia 20 euro ii punem pt premii mai consistente decat sa-mi dea FRM nu stiu ce hartie..........

 

 

 

PS.Venim si noi....CASTRAVETII de Braila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stefan, am si eu o intrebare....va ajuta cu ceva FRM-ul in tot ce faceti?...nu de altceva dar parca nu-mi vine ca la sutele de taxe pe care le platesc ca un fraier catre stat, sa mai adaug inca una....pt ca bosii de la FRM sa-si ia salariile. I-as intreba daca au cunostinta la ce nivel....JALNIC...se desfasoara cursele de Dirt trak de la Braila, ce echipament..ca de razboi imbraca baietii aia( care unii dintre ei chiar au talent)...Imi cer scuze ca 50% sunt off topic dar astea cu : '' sub egida'' imi provoaca deranjamente la stomac si colon si trebuie sa iau un Saprosan....Mai bine astia 20 euro ii punem pt premii mai consistente decat sa-mi dea FRM nu stiu ce hartie..........

 

 

 

PS.Venim si noi....CASTRAVETII de Braila

UNDE I LEGE NU I TOCMEALA !CIND DAI TAXE LA STAT E AFACERE CIND NU ESTE BISNITA(LA NEGRU).FRM FACE CE POATE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UNDE I LEGE NU I TOCMEALA !CIND DAI TAXE LA STAT E AFACERE CIND NU ESTE BISNITA(LA NEGRU).FRM FACE CE POATE.

 

Si cu 20 de euro si fara tot ala sunt, dar FRM nu-i merita. Acum ii ia pt ca altfel ar fi obstructionat intrunirea , nu pt ca ajuta cu ceva. Nu sunt deloc mandru pt ca platesc taxele la stat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taxe, taxe... stiu, nu-i un lucru prea placut. imi cer scuze dar nu vreau sa comentez aici treaba cu frm. poate vb la cursa. dar, vorbeam si cu patrik zilele trecute si peste tot, italia, franta, germania... sportivi sunt legitimati la federatie, sau la federatii (am inteles ca sunt 2 in franta) si astfel participa la curse. stiu, o sa-mi spuneti ca poate acolo se face ceva concret.. haideti sa privim totul macar dpdv legal si mai vedem noi ce se va intampla in romania. oricum si la noi multi au licenta facuta pe tot anul si... asta este. dar va rog sa lasam discutiile pe tema asta... haideti la cursa, traseul va fi f frumos, arbitrajul asigurat de noi, atmosfera enduro, ideea este sa ne simtim cu totii f bine.

 

Revin zilele astea cu mai multe date despre traseu, cazare si regulament particular.

Poate si ceva poze din traseu :ph34r: daca o sa mai am puterea sa scot aparatul din ruxac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cu 20 de euro si fara tot ala sunt, dar FRM nu-i merita. Acum ii ia pt ca altfel ar fi obstructionat intrunirea , nu pt ca ajuta cu ceva. Nu sunt deloc mandru pt ca platesc taxele la stat.

ai dreptate ca in federatie nu e totul perfect

avem 2 posibilitati :sau sa criticam din spatele calculatorului sau sa fim activi pe teren si sa schimbam lucrurile

federatia e facuta din cluburi

cluburile sunt facute de membrii de club

asa e ca fiecare membru de club cu o licenta e membru al federatiei

un lucru e cert, ca daca vrei sa practici un sport il poti face prin intermediul federatiei

daca vrei sa organizezi ceea ce am facut noi saptamana trecuta,(festival,adunare etc )ai nevoie doar de prieteni

in tarile majore ale enduro-Italia,Franta,Spania,Finlanda,Suedia etc federatiile sunt f.puternice si organizeaza foarte multe concursuri de diferite niveluri(de casa pana la mondiale)

de ex.in Grecia unde sunt 3 federatii au piloti foarte bine pregatiti dar nu reusesc sa iasa in competitii de nivelul lor

din punctul meu de vedere am decis sa fiu activ pe teren decat sa critic din spatele calculatorului

deca ne unim lucrurile se pot schimba

cele de mi sus nu reprezinta un atac personal ci punctul meu de vedere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name=

din punctul meu de vedere am decis sa fiu activ pe teren decat sa critic din spatele calculatorului

deca ne unim lucrurile se pot schimba

cele de mi sus nu reprezinta un atac personal ci punctul meu de vedere

 

Vin cu drag la intrunirea XM Ride si incerc sa aduc inca doi prieteni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptr cei care vor sa vina!!!

Va rog mult, cei care doriti sa veniti, trimiteti-mi si mie un email pe xmraid@yahoo.com in care sa precizatai:

- numele si prenumele persoanelor care vin ca si concurenti si la ce clasa doriti sa va inscrieti;

- nr. deinsotitori;

- tip cazare: rulota, camper sau camera hotel (ptr a avea o idee la ce spatiu sa rezervam ptr rulote/campere)

saptamana viitoare discutam cu hotelul ciuta si inca o pensiune din patarlagele (10 km departare) ptr preturi, dupa care revin cu amanunte si nr. de telefon.

 

Stiri din traseu:

Astazi am fost cu Ovidiu si Victor ("rusu") pe traseu sa vedem cum este dupa ploaie. numa' bine ca ne-a prins si ploaia si..... merge (cel putin jumatate ca de cealalta jumatate nu am mai avut timp, serios! :) ) sunt cateva zone/poteci de pamant care devin f nasoale dar cu un pic de atentie se poate fenta pe langa pe iarba. vb de traseul la open, extremul... nu are nevoie de soare oricum, sa nu transpire prea mult ;)

 

toate bune si spor la antrenament.

Mesaj completat

Clase de participare:

deoarece sunt multi care nu mai sunt de open dar nici nu vor sa se bage la extrem, am hotarat si incercam sa facem si o clasa intermediara. Nu vom mai face insa clasa separata de old boys. astfel, vor fi:

- clasa hobby

- clasa avansati

- clasa profi

 

profi: datorita rugamintilor insistente de prin tara sa fie cat mai greu vom incerca sa ne conformam :P

avansati: ceva mai usor ca profi

hobby: sa nu va asteptati la drum forestier :wacko:

 

saptamana viitoare sper sa fie gata regulamentul unde vor aparea clar specificate clasele si specificul lor.

 

toate bune,

stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate ca in federatie nu e totul perfect

avem 2 posibilitati :sau sa criticam din spatele calculatorului sau sa fim activi pe teren si sa schimbam lucrurile

federatia e facuta din cluburi

cluburile sunt facute de membrii de club

asa e ca fiecare membru de club cu o licenta e membru al federatiei

un lucru e cert, ca daca vrei sa practici un sport il poti face prin intermediul federatiei

daca vrei sa organizezi ceea ce am facut noi saptamana trecuta,(festival,adunare etc )ai nevoie doar de prieteni

in tarile majore ale enduro-Italia,Franta,Spania,Finlanda,Suedia etc federatiile sunt f.puternice si organizeaza foarte multe concursuri de diferite niveluri(de casa pana la mondiale)

de ex.in Grecia unde sunt 3 federatii au piloti foarte bine pregatiti dar nu reusesc sa iasa in competitii de nivelul lor

din punctul meu de vedere am decis sa fiu activ pe teren decat sa critic din spatele calculatorului

deca ne unim lucrurile se pot schimba

cele de mi sus nu reprezinta un atac personal ci punctul meu de vedere

bravo Patrick,

ai pus punctul pe i. cand avem adunare generala sau alegeri sau intrunire pe comisie toti stau acasa sau in spatele calculatorului(dupa cum bine zici). si dupa comenteaza de aia, de ailalta. sunt foarte multe cluburi in FRM care sunt ca si inexistente, nu se implica sau sunt dirijate din spate de anumite interese...............

 

in alta ordine de idei, Stefan, Ovidiu ia mai verificati voi cu FRM ca inteleg ca nu sunt de acord sa tineti cursa din 2 motive:

1. este cu 1 sapt inaintea etapei nationale de Enduro

2. nu v-ati inscris in calendar la inceputul sezonului.

 

In rest bafta. Din pacate cei care sunt si cu motocrosul nu pot veni ca avem etapa in Bulgaria.

 

noric,

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptr cei care vor sa vina!!!

Va rog mult, cei care doriti sa veniti, trimiteti-mi si mie un email pe xmraid@yahoo.com in care sa precizatai:

- numele si prenumele persoanelor care vin ca si concurenti si la ce clasa doriti sa va inscrieti;

- nr. deinsotitori;

- tip cazare: rulota, camper sau camera hotel (ptr a avea o idee la ce spatiu sa rezervam ptr rulote/campere)

saptamana viitoare discutam cu hotelul ciuta si inca o pensiune din patarlagele (10 km departare) ptr preturi, dupa care revin cu amanunte si nr. de telefon.

 

Stiri din traseu:

Astazi am fost cu Ovidiu si Victor ("rusu") pe traseu sa vedem cum este dupa ploaie. numa' bine ca ne-a prins si ploaia si..... merge (cel putin jumatate ca de cealalta jumatate nu am mai avut timp, serios! :) ) sunt cateva zone/poteci de pamant care devin f nasoale dar cu un pic de atentie se poate fenta pe langa pe iarba. vb de traseul la open, extremul... nu are nevoie de soare oricum, sa nu transpire prea mult :lol:

 

toate bune si spor la antrenament.

Mesaj completat

Clase de participare:

deoarece sunt multi care nu mai sunt de open dar nici nu vor sa se bage la extrem, am hotarat si incercam sa facem si o clasa intermediara. Nu vom mai face insa clasa separata de old boys. astfel, vor fi:

- clasa hobby

- clasa avansati

- clasa profi

 

profi: datorita rugamintilor insistente de prin tara sa fie cat mai greu vom incerca sa ne conformam :lol:

avansati: ceva mai usor ca profi

hobby: sa nu va asteptati la drum forestier :agree:

 

saptamana viitoare sper sa fie gata regulamentul unde vor aparea clar specificate clasele si specificul lor.

 

toate bune,

stefan

bine bine imi plac clasele eu ma bag la avansati.eeee!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut oameni buni, de fapt enduristi... In primul rand... mai este un pic si brmmmmm... :cheers:

 

In al doilea rand Ciprian a avut dreptate, am vb astazi la FRM si ni s-a explicat, f frumos dealtfel, ca fiind un sf de saptamana si o luna cu f multe evenimente oamenii nu ne pot oferi ajutoru/girul/egida.... asa ca da, si acest concurs, aa... scuze, FESTIVAL ENDURO al toamnei origanizat de XM RAID, se va face fara participarea FRM ( !!! Va rog mult nu comentati pe acest topic despre acest subiect, daca este mai bine asa sau nu, sau.. MERSI in aceasta privinta !!! )

 

In al III-lea rand, taxa de inscriere va fi de 150 ron ptr cei care se dau pe traseu si 30 ron ptr cei care particia la masa festiva.

 

In al IV-lea rand, sapt viitoare, cel tarziu luni voi posta toate detaliile legate de posibilitatea de cazare la hotel CIUTA (6 km de tabara de baza) aprox 100 locuri in camere duble, apartamente, garsoniere... cea mai apropiata unitate cu capacitate mare de cazare de "locul nostru de joaca", unde am discutat deja cate ceva dar sambata sau duminica ne dau toate datele, preturi, un nr de tel al persoanei care se va ocupa de cazarea ptr acel weekend...

 

In ... al catalea rand mai este, sa nu credeti ca zilele astea am stat degeaba... ca doar panglicile alea nu cresc singure in padure :D

 

Si uitam sa zic ca .... ne-ar face o mare bucurie sa-i vedem si pe baietii de la Rm. Valcea pe la Buzau, ca nu prea au dat pe aici in ultimul timp :cheers:

 

Pana ne-om vedea... spor la antrenamente.

post-9126-1252613240_thumb.jpg

post-9126-1252613273_thumb.jpg

post-9126-1252613298_thumb.jpg

Editat de stefan_bz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...