Sari la conținut

Scoala moto in Iasi


insider
 Share

Postări Recomandate

  • 8 months later...
  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare !

Daca ma puteti ajuta si pe mine cu niste raspunsuri. Asadar, sunt plecat in Belgia din 2006. As vrea sa vin in Iasi si sa fac cat de rapid posibil scoala moto. Cartea de identitate e inca valabila. Am permis B din anii 90. As vrea sa stiu, cat ar dura totul pana la proba de teorie si examenul in poligon(cea mai optimista varianta). Mai pe scurt vreau sa stiu cat de repede as putea sa fiu programat pt examen. Daca aveti cumva numerele catorva instructori moto, v-as fi recunoscator. Din ce-am vazut pe acest forum, obtinerea categoriei A pare a fi o formalitate. Se pare ca e o categorie nebagata in seama in Romania(de catre autoritati).

Multumesc, Stefan.

Bafta!

Editat de milanello
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Daca ma puteti ajuta si pe mine cu niste raspunsuri. Asadar, sunt plecat in Belgia din 2006. As vrea sa vin in Iasi si sa fac cat de rapid posibil scoala moto. Cartea de identitate e inca valabila. Am permis B din anii 90. As vrea sa stiu, cat ar dura totul pana la proba de teorie si examenul in poligon(cea mai optimista varianta). Mai pe scurt vreau sa stiu cat de repede as putea sa fiu programat pt examen. Daca aveti cumva numerele catorva instructori moto, v-as fi recunoscator. Din ce-am vazut pe acest forum, obtinerea categoriei A pare a fi o formalitate. Se pare ca e o categorie nebagata in seama in Romania(de catre autoritati).

Multumesc, Stefan.

Bafta!

daca vrei sa faci asta invata bine legislatia rutiera s-au schimbat multe intre timp.... ca scoala vezi una cat mai ieftina si mai rapida

aici ceva scoli din iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Daca ma puteti ajuta si pe mine cu niste raspunsuri. Asadar, sunt plecat in Belgia din 2006. As vrea sa vin in Iasi si sa fac cat de rapid posibil scoala moto. Cartea de identitate e inca valabila. Am permis B din anii 90. As vrea sa stiu, cat ar dura totul pana la proba de teorie si examenul in poligon(cea mai optimista varianta). Mai pe scurt vreau sa stiu cat de repede as putea sa fiu programat pt examen. Daca aveti cumva numerele catorva instructori moto, v-as fi recunoscator. Din ce-am vazut pe acest forum, obtinerea categoriei A pare a fi o formalitate. Se pare ca e o categorie nebagata in seama in Romania(de catre autoritati).

Multumesc, Stefan.

Bafta!

40-45 de zile din momentul in care te-ai inscris. 0745 679360 / Sorin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau dai un 'ciubuc' si ii zici tipei sa scrie in acte ca ai terminat scoala fix in ziua in care tu de fapt ai ajuns la sediul lor(astazi sa zicem).Te programezi la examen,ai timp sa inveti niste miscari,deja trebuie sa te fi apucat de teorie si aia e...ajungi conducator de motocicleta mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Daca ma puteti ajuta si pe mine cu niste raspunsuri. Asadar, sunt plecat in Belgia din 2006. As vrea sa vin in Iasi si sa fac cat de rapid posibil scoala moto. Cartea de identitate e inca valabila. Am permis B din anii 90. As vrea sa stiu, cat ar dura totul pana la proba de teorie si examenul in poligon(cea mai optimista varianta). Mai pe scurt vreau sa stiu cat de repede as putea sa fiu programat pt examen. Daca aveti cumva numerele catorva instructori moto, v-as fi recunoscator. Din ce-am vazut pe acest forum, obtinerea categoriei A pare a fi o formalitate. Se pare ca e o categorie nebagata in seama in Romania(de catre autoritati).

Multumesc, Stefan.

Bafta!

 

Hai salut.

 

Eu sint/am fost excat in situatia ta. Plecat din romania de la 7 ani in Olanda, luat b-ul prin 99 in romania si asta vara m-am intors pentru a-mi lua a-ul. Au fost foarte multi oameni de pe forum care m-au ajutat enorm. Si la mine a fost cam aceeasi problema ( timpul).

 

Dupa ce am citit si m-am informat foarte mult, m-am decis sa fac scoala la Automobilistul parca ii zice. Undeva pe str pacurari la terenurile de tenis daca stii unde sint. Nu ma intreba de ce neaparat acolo, dar faza este ca nu a fost o alegere prea proasta. Ceea ce mi-a convenit mie foarte mult ( ffind presat un pic de timp ) este ca tanti Lenuta sau Ileana sau cum o mai chema a avut bunavointa sa ma anti- dateze dupa ce i-am explicat situatia ca nu prea am foarte mult timp la dispozitie. Asa ca eu am inceput scoala pe hirtie cind eu inca ma aflam in Olanda ( si toate astea fara spaga sau cunostintie, pur si simplu i-am explicat cum sta treaba).

Dupa ce m-am inscris si platit avansul (asta a fost chiar in ziua cins am ajuns in Iasi), am platit si am facut testul psihologic (la o usa vecina) pe care defapt l-am picat dar l-am luat.

O mica paranteza aici doar pentru ca a fost o situatie destul de amuzanta. Venit de pe drum si multe ore nedormite, eram cam rupt de oboseala. Incaltamintea mea preferata de care nu ma despart niciodata sint boncancii mei cumparati de la armata olandeza care sint f grei , 1.5kg pe bocanc, rigizi si cu o talpa de piele cu cauciuc care nu-ti permite sa simti nimic ce calci. Un fel de Hummer a papucilor ca sa zic asa.

Deci ma duc fain frumos in camera cu pricina, domnisoara respectiva imi da instructiunile de rigoare si cu picioarele pe pedale si butoanele in miini ma apuc de test. Cum vedeam patratelul rosu sau verde, bagam niste bocanci in pedalele respective sa fiu eu sigur ca iesa acolo bine. Dupa vreo 4 pedale sanatoase, vad ca se opreste testul si vine domnishorica la mine palida la fata si-mi zice ca-i stric eu ei pedalele si sa calc mai finut. De frica sa nu-i stric aparatul (poate ma ma pune si la plata) calcam cit de finut puteam. La sfirsitul "testului" imi zice domnshoara ca n-a iesit prea bine, ca computerul nu prea a inregistrat cum trbuie ca am calcat prea fin bla bla bla si etc. M-am uitat fain frumos la ea si am "ochit-o" pe la un 22-23 iesita de pe bancile scolii si i-am zis ca nu stiu ce scor i-a dat computerul ei apropo de reactiile mele, dar ca eu conduc cam 100.000 km pe an si asta din 99 in coace si pe continente diferite fara nici un accident la activ, I-am mai zis sa semneze ea acolo ca am trecut testul ca eu merg intr-un an mai mult decit o sa mearga ea toata viata ei si uite asa am picat dar am luat testul.

 

Ok, innapoi la lucruri serioase si practice: dupa ce am inchis usa la madam pisaloaga, am fugit imediat de mi-am scos cazier sus la politie in copou ( acum cred ca s-a schimbat sediul). Asta parca ti-l da pe loc, dar nu imi mai aduc aminte. Dupa cazier vine fisa medicala, ORL si nu mai stiu exact ce ca aici trebe sa fiu sincer ca am fost ajutat ca sa o rezolv in 24 h. Cind am terminat toata hirtogaraia m-am intors la scoala ca sa-mi faca dosar.

Cei de la scoala m-au pus in legatura cu "instructorul" (un baietan de treaba, dar totusi nu l-asi numi instructor) care mi-a zis sa ma prezint in ziua x la ora y la poligon si am inceput "orele". Intre timp am m-ai facut si niste ore de teorie ( un bullshit total) obligatorii al scoala parca 4 cursuri.

 

Baiul cel mare si marele obstacol de care m-am lovit a fost programarea la traseu. Aici m-am lovit tare de modul de gindire a politiei romine. Teoria o stiam pe de rost la propriu, dar totusi de emotii, etc am cam aminat-o. Cind m-am decis sa ma duc la teorie ( te poti duce cind vrei tu la orice h a programului, sediul fiind undeva in spate la Tesatura, imi scapa numele strazii), mai intii m-a programat la poligon dupa care m-au trimis sa fac testul. L-am luat din prima 22 din 22 in 4.57 minute si cind m-am dezmeticit eu bine si bucuros ca scapasem de teorie ma uit pe programare si vad ca ma programasera la naiba-n praznic . Ma intorc la acritura de politista si o rog/intreb frumos daca ma poate reprograma mai devreme cu o luna explicindu-i situatia. Ma da afara din birou cu un "nu se poate, totul e plin" si cind ies il vad pe un coleg de sala care picase ssi-l intreb cind era el programat. Imi zice ca in luna pe care o vroiam eu, asa ca ma intorc la acritura si o rog sa imi dea programearea celui care picase sala si de data asta incepe sa urle si sa zbiere ca-i ocupata si ca n-are timp, etc.

 

Asa ca am rezolvat-o altfel cu programarea si am dat atunci cind am vrut eu. Mi se pare complet idiotic ca mai intii sa te programeze si dupa aia sa dai sala. Daca nu iei sala i-ai mincat unuia programearea de pomana. Am amici care au dat sala in iunie si au fost programati in septembrie sau chiar noiembrie.....

 

Cred ca m-am lungit prea mult, totusi sper sa-ti foloseasca la ceva experienta relatata de mine.

Pe mine cu totul m-a costat cam 1 luna din momentul in care am trecut pragul scolii pina ce am dat si luat examenul.

 

Asta-i topicul deschis de mine cind eram in situatia ta:

/index.php?showtopic=309537

 

bafta multa si god bless

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Daca ma puteti ajuta si pe mine cu niste raspunsuri. Asadar, sunt plecat in Belgia din 2006. As vrea sa vin in Iasi si sa fac cat de rapid posibil scoala moto. Cartea de identitate e inca valabila. Am permis B din anii 90. As vrea sa stiu, cat ar dura totul pana la proba de teorie si examenul in poligon(cea mai optimista varianta). Mai pe scurt vreau sa stiu cat de repede as putea sa fiu programat pt examen. Daca aveti cumva numerele catorva instructori moto, v-as fi recunoscator. Din ce-am vazut pe acest forum, obtinerea categoriei A pare a fi o formalitate. Se pare ca e o categorie nebagata in seama in Romania(de catre autoritati).

Multumesc, Stefan.

Bafta!

 

O scurta lista doar cu scoli moto, nu sunt toate, poti gasi mai multe in ziua examenului :lol:

 

de evitat jordache daca esti paralel cu fenomenul moto si vrei sa inveti ceva. de altfel e bine de stat intr-o zi la poligon cand vii si poti vb acolo cu un instructor ... lucrurile cateodata se pot face destul de repede :lol:

 

L-am luat din prima 22 din 22

 

is 20 de toate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce m-am inscris si platit avansul (asta a fost chiar in ziua cins am ajuns in Iasi), am platit si am facut testul psihologic (la o usa vecina) pe care defapt l-am picat dar l-am luat.

O mica paranteza aici doar pentru ca a fost o situatie destul de amuzanta. Venit de pe drum si multe ore nedormite, eram cam rupt de oboseala. Incaltamintea mea preferata de care nu ma despart niciodata sint boncancii mei cumparati de la armata olandeza care sint f grei , 1.5kg pe bocanc, rigizi si cu o talpa de piele cu cauciuc care nu-ti permite sa simti nimic ce calci. Un fel de Hummer a papucilor ca sa zic asa.

Deci ma duc fain frumos in camera cu pricina, domnisoara respectiva imi da instructiunile de rigoare si cu picioarele pe pedale si butoanele in miini ma apuc de test. Cum vedeam patratelul rosu sau verde, bagam niste bocanci in pedalele respective sa fiu eu sigur ca iesa acolo bine. Dupa vreo 4 pedale sanatoase, vad ca se opreste testul si vine domnishorica la mine palida la fata si-mi zice ca-i stric eu ei pedalele si sa calc mai finut. De frica sa nu-i stric aparatul (poate ma ma pune si la plata) calcam cit de finut puteam. La sfirsitul "testului" imi zice domnshoara ca n-a iesit prea bine, ca computerul nu prea a inregistrat cum trbuie ca am calcat prea fin bla bla bla si etc. M-am uitat fain frumos la ea si am "ochit-o" pe la un 22-23 iesita de pe bancile scolii si i-am zis ca nu stiu ce scor i-a dat computerul ei apropo de reactiile mele, dar ca eu conduc cam 100.000 km pe an si asta din 99 in coace si pe continente diferite fara nici un accident la activ, I-am mai zis sa semneze ea acolo ca am trecut testul ca eu merg intr-un an mai mult decit o sa mearga ea toata viata ei si uite asa am picat dar am luat testul.

 

 

 

tot la automobilistul am facut si eu,dupa topicul tau :lol:). la fel cu tanti lenutza. la fel cu testul psihologic,aceeasi dom'soara. ei,doar ca eu nu am avut ca scuza bocancii. da pana mea,sincer ,cand am facut B-ul,n-am dat niciun rahat de test, de dosar se ocupase intructorul cap coada,ma durea la basca. eu eram dupa o zi in care mersesem jdemii de km pe jos, transpirat,obosit. imi zice tanti lenutza de test,daca vreau sa-l dau atunci. test psihologic..ma asteptam ca cineva sa-mi puna niste intrebari..pana mea..sau ca la recrutarea aia de la armata...gen..bai nah,fac eu acolo..da la urma aia cam stramba din nas...si zice ceva gen..stii ca pt moto treb sa ai reflexe super..ce sa-i mai zic la fomee..sar'na si numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma scuzati daca am gresit topicul sau altceva...dar am o intrebare...

 

Pentru A1 limita kw e 11...Vreau sa stiu care ar fi amenda daca te-ar oprii politia si in acte vede ca ai 21 Kw in loc de 11...am 16 ani si sunt in dilema....mi se suspenda permisu` sau nu prea se baga de seama lucru asta:)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma scuzati daca am gresit topicul sau altceva...dar am o intrebare...

 

Pentru A1 limita kw e 11...Vreau sa stiu care ar fi amenda daca te-ar oprii politia si in acte vede ca ai 21 Kw in loc de 11...am 16 ani si sunt in dilema....mi se suspenda permisu` sau nu prea se baga de seama lucru asta:)?

cred ca ar fi dosar penal ... daaaaar, nu se uita prea des la astfel de lucruri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot la automobilistul am facut si eu,dupa topicul tau :lol:). la fel cu tanti lenutza. la fel cu testul psihologic,aceeasi dom'soara. ei,doar ca eu nu am avut ca scuza bocancii. da pana mea,sincer ,cand am facut B-ul,n-am dat niciun rahat de test, de dosar se ocupase intructorul cap coada,ma durea la basca. eu eram dupa o zi in care mersesem jdemii de km pe jos, transpirat,obosit. imi zice tanti lenutza de test,daca vreau sa-l dau atunci. test psihologic..ma asteptam ca cineva sa-mi puna niste intrebari..pana mea..sau ca la recrutarea aia de la armata...gen..bai nah,fac eu acolo..da la urma aia cam stramba din nas...si zice ceva gen..stii ca pt moto treb sa ai reflexe super..ce sa-i mai zic la fomee..sar'na si numai bine

 

ma bucur ca topicul deschis de mine a fost de ajutor si altora.

Stiu la ce te referi cind zici de un test psihologic in adevaratul sens al cuvintului. Ar trebui sa afle daca n-ai tentative de sinucigas, sau de criminal, daca n-ai ADHD, sau alte boli mintale care te-ar face inapt sa conduci, dar na la noi.... un computer, 2 butoane si 2 ( nenorocite ) pedale si basta. La B in vara lu 99 tot cam atit a fost, dar parca pe vremea respectiva trebuia sa raspunzi si la niste intrebari.

 

Domnshoara' psiholoaga a vrut probabil sa para ca are ceva in bila si m-a luat la intrebari subtile de genu: " stii cum sint numiti motociclistii?, stii citi ajung la spital,?" Dupa ce am lamurit-o ca sint corect informat despre adjectivele date motociclistilor gen donatori de organe si alte denumiri specifice dar eu n-am fost nu sint si nici nu v-oi fi un pasionat al vitezei...

 

Hehe. chestia cu bocancii chiar n-a fost scuza. Oboseala cred ca si-a spus cuvintul. Amicii cu care eram si au avut neplacerea de a se intilni cu forta de distrugere a bocancilor mei ( unuia i-am rupt un deget din greseala si altuia era sa-i distrug genunchiul) se cam prapadeau de ras pe holisorul respectiv auzind-o pe domnsshoara intrind in panica ca-i distrug pedalele ei... Mai are multe de invatat.

 

PS: cind ai facut scoala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow !

Nu ma asteptam la asa promptitudine din partea voastra si la asa multe raspunsuri.

Din cate se pare ar fi o problema cu programarea in poligon. Daca cineva dintre voi are vreo "pila" pt asa ceva, i-as fi recunoscator. Tinand cont ca pot sta in tara maxim o luna (si nu doar in Iasi), iau pana la urma in calcul si varianta ca sa rezolv cam intr-o saptamana cu dosarul, instructajul si sala iar pt poligon sa revin intr-o vizita fulger atunci cand voi fi programat. Oh shit ! Acum imi dau seama ca ar trebui sa fiu in tara si la eliberarea permisului. Cat ar dura din momentul in care ai trecut examenul?

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: cind ai facut scoala?

 

 

era o gluma cu "scuza" :lol:. scoala am facut-o pe la sfarsitul lui august. dar s-a intins cu examenul pana la sfarsitul lui septembrie deoarece eu am n-am dat examenul in iasi,si la neamt,locul de bastina :lol:

Mesaj completat

Wow !

Nu ma asteptam la asa promptitudine din partea voastra si la asa multe raspunsuri.

Din cate se pare ar fi o problema cu programarea in poligon. Daca cineva dintre voi are vreo "pila" pt asa ceva, i-as fi recunoscator. Tinand cont ca pot sta in tara maxim o luna (si nu doar in Iasi), iau pana la urma in calcul si varianta ca sa rezolv cam intr-o saptamana cu dosarul, instructajul si sala iar pt poligon sa revin intr-o vizita fulger atunci cand voi fi programat. Oh shit ! Acum imi dau seama ca ar trebui sa fiu in tara si la eliberarea permisului. Cat ar dura din momentul in care ai trecut examenul?

Va multumesc.

 

 

anul trecut a durat cca o saptamana,ca ti-l trimite prin posta de la bucuresti mai nou.nu trebuie sa te duci sa-l ridici personal de undeva. acum am inteles ca ar fi mai repede,undeva la 2-3 zile,dar nu bag mana in foc. deci oricum,e trimis prin posta de la bucuresti. ai scapat de o problema

Editat de Thh_89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut a durat cca o saptamana,ca ti-l trimite prin posta de la bucuresti mai nou.nu trebuie sa te duci sa-l ridici personal de undeva. acum am inteles ca ar fi mai repede,undeva la 2-3 zile,dar nu bag mana in foc. deci oricum,e trimis prin posta de la bucuresti. ai scapat de o problema

 

 

Asta e bine. Uf, am scapat de o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era o gluma cu "scuza" :lol:. scoala am facut-o pe la sfarsitul lui august. dar s-a intins cu examenul pana la sfarsitul lui septembrie deoarece eu am n-am dat examenul in iasi,si la neamt,locul de bastina :lol:

Mesaj completat

 

 

 

Inseamna ca nu prea ne-am intersectat. Eu aveam permisul in mina pe la mijlocul lui Iunie. Fain neamt-ul.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva dragii mei; care e cel mai bun manual de legislatie rutiera? (titlul,editura si anul aparitiei va rog). Pe www.drpciv.ro pot face teste, dar daca nu cunosti regulile pt motociclisti, degeaba.

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva dragii mei; care e cel mai bun manual de legislatie rutiera? (titlul,editura si anul aparitiei va rog). Pe www.drpciv.ro pot face teste, dar daca nu cunosti regulile pt motociclisti, degeaba.

Va multumesc.

 

Nu stiu daca e un sfat bun sau nu, dar eu m-am apucat sa citesc legislatia din manual. Dupa 3-4 pagini, mi-am dat seama ca felul in care e scrisa legislatia, te cam innebuneste de cap si devii mai confuz. Asa ca m-am lasat de acest sport si am facut doar chestionarele non stop.

 

Oricum ai B-ul si legislatia e cam la fel. Diferentele sint foarte mici. Cu ce iti mai aduci aminte de la B si cu un pic de logica si common sense...cred ca te descurci foarte bine..

 

E doar un sfat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eu cred ca ar trebui impartite platile scolarizarilor in 2: teoria si practica

 

nu vad de ce sa dau ataia bani, cand eu am carnet pt B de 10 ani cata vreme pot sa invat legislatia singur; daca ar fi asa as plati doar partea practica si ar mai fi mai simplu. Nu vad cu ce ma ajuta ca ma duc la cursurile lor cata vreme tine de mine, in fond, sa invat teoria; sa se duce aia incepatori sau care nu pot invata singuri - ar trebui sa putem alege.

 

zic asta pt ca la examen doar nu iti da carnetu, general vorbind, doar pt ca ai facut scoala; tre` sa stii ceva si sa dovesti asta prin examniare,nu? ce conteaza unde am invatat legislatia daca fac bne la examen? conteaza daca pic? nu.

 

Deci ar fi mai avantajos pt cursanti si ca timp si ca bani. Da` nah, nu mai iau ei ataia bani dupa aia..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Spunea cineva ca e bine sa ai B-ul si cateva zeci de mii de kilometri parcursi , eu nu zic ca nu e bine dar fiul meu avea B-ul cateva mii de km parcursi a sarit pe un R6 dupa care direct la morga ...pe 15 februarie se implinesc 3 luni de cand nea parasit.

Nu stiu cred ca mai conteaza si destinul omului sau cum se spune din batrani,,ce - ti este scris in frunte -ti este pus.

Cred ca in afara scolii trebuie sa ai un prieten sau sa-ti faci un prieten de la care sa inveti.

Si fiul meu l-a avut instructor pe Edi am fost si eu o data la poligon si pot spune ca e un instructor bun ,fiul meu a luat din prima.

Acuma nu ma mai bucur mai bine lua din a cincea,si poate trecea clipa fatala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca fiul tau a luat din prima arata ca avea abilitati de conducere. Daca lua dintr-a cincea, probabil ca n-ar fi fost bun nici de pieton.

Problemele apar cand e vorba de cumpatare, stapanire de sine, rabdare, calitati pe care un incepator ar trebui sa le constientizeze si sa nu-l puna pacatul sa-si incerce norocul.

Dumnezeu sa-l ierte si ne pare rau pentru suferinta voastra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...