Sari la conținut

Neatentia se plateste


yedutz
 Share

Postări Recomandate

De vreo ora am venit de la o plimbare cu motoru.O plimbare normala,de relaxare care nu prevestea nimic grav.Am intrat intr-o intersectie si voind sa acord prioritate(aveam cedeaza trecerea),am franat, fara sa observ ca eram cu roata fata pe un capac de canal :) ..Consecinte?!:m-am imprastiat in mijlocul intersectiei vreo 10 m.Eu intr-o directie,motorul in alta.Din fericire,am fost observat de catre soferi si au evitat atat motorul cat si pe mine..Pagube:-la motor am oglinda dreapta crapata,semnalizarea sparta,carena dreapta avariata in proportie de 50%, toba un pic polizata si suportul scarita-frana spate rupt..Eu:-doar o julitura pe partea dreapta pe burta(mi s-a tras geaca in momentul cazaturii).Eram echipat full.Acu stau si ma gandesc ce dureri suportam daca nu purtam echipament..Purtati echipament ca e sfant..Asa cum zice un biker,mai bine murim de caldura decat de durere..

 

post-41724-1252268049_thumb.jpg post-41724-1252268084_thumb.jpg

 

post-41724-1252268126_thumb.jpg

 

 

RESPECT :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine că nu ai pățit tu ceva că fierul se repară.

De acum bănuiesc că o să ai mai multă grijă.

P.S.:La voi nu plouă? ;)

 

De fiecare data incerc pe cat posibil sa evit a trece peste canale..in seara asta am avut ginion :)

 

P.S-nu..a fost astazi vreme frumoasa..la voi ploua de azinoapte..am vb cu prietena si mi-a spus ca si astazi era cam nasol la bucuresti..

 

RESPECT :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca aveai viteza decenta puteai frana pe capac ca nu pateai nimica. capacul de canal nu are zeci de metri diametru, doar max 1m.

 

Aici nu Âştiu dacă ai citit tot.El tocmai se pregătea să intre într-o intersecție în care avea cedează trecerea.Cam cât crezi că putea avea la oră???

ÂŞi e chestia că îți fuge imediat pe canal,Âşi dacă ți-a luat-o roata strâmb în secunda 2 eÂşti la pământ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Yedutule,mi-a stat inima in loc ,am crezut ca patisi ceva .Ai scapat usor.Oricum vine iarna si il bagi la reconditionat.Mai am un amic cu mobra ca si a ta din Alba si el a trantit-o inr-un balegar.PainKileru,daca il stii.Amu ma linistii ca esti ok.Plasticurile vor merge la reconditionat.Numai bine si mare atentie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca aveai viteza decenta puteai frana pe capac ca nu pateai nimica. capacul de canal nu are zeci de metri diametru, doar max 1m.

 

..nu am avut mai mult de 40km/h..la 500m de intersectie era o parcare de unde am plecat si eram in treapta 2..am speed dar nu sunt kamikaze si nu intru ca bezmeticu in intersectii..nu e prima data cand circul prin acea intersectie si stiam de canalu respectiv dar asa a fost sa fie..

 

 

RESPECT :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..nu am avut mai mult de 40km/h..la 500m de intersectie era o parcare de unde am plecat si eram in treapta 2..am speed dar nu sunt kamikaze si nu intru ca bezmeticu in intersectii..nu e prima data cand circul prin acea intersectie si stiam de canalu respectiv dar asa a fost sa fie..

 

 

RESPECT :)

;) ba yedutz , IO NU-INTELEG :wacko: sper ca nu te superi ca am zis gluma asta stii tu mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Yedutule,mi-a stat inima in loc ,am crezut ca patisi ceva .Ai scapat usor.Oricum vine iarna si il bagi la reconditionat.Mai am un amic cu mobra ca si a ta din Alba si el a trantit-o inr-un balegar.PainKileru,daca il stii.Amu ma linistii ca esti ok.Plasticurile vor merge la reconditionat.Numai bine si mare atentie!

 

Asta este domnu'Kato,omu din greseli invata ;) ..suntem pe 2 roti si expusi riscului 99%...sper ca saptamana asta sa arate ca noua ca iarna nu vine asa repede :P

 

 

RESPECT :wacko:

 

 

Mesaj completat

ba yedutz , IO NU-INTELEG sper ca nu te superi ca am zis gluma asta stii tu mai bine

 

mai sincer nici eu nu inteleg cum draq nu l-am vazut..nici nu aveam viteza si stiam de el..

nu ma supar.. :P

 

RESPECT :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offf ..urita treaba ..bine ca n-ai tu nimic :wacko:

capacele astea is aiurea ..stiu ca si eu am patit-o ..dar ploua .. era unu putin mai sus decit nivelul drumului si am urcat cu jumate de roata pe el si mi-a alunecat apoi fata ... nu stiu cum dreq de am reusit sa-l tin sa nu dau cu motorul de pamint

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..nu am avut mai mult de 40km/h..la 500m de intersectie era o parcare de unde am plecat si eram in treapta 2..am speed dar nu sunt kamikaze si nu intru ca bezmeticu in intersectii..nu e prima data cand circul prin acea intersectie si stiam de canalu respectiv dar asa a fost sa fie..

 

 

RESPECT :wacko:

 

mai nu stiu ce sa zic, si eo am franat pe capac de canal neted fara forme la 40km/h si n-am patit nimic. poate ai blocat roata, in cazu asta e greu s-o mai redresezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca aveai viteza decenta puteai frana pe capac ca nu pateai nimica. capacul de canal nu are zeci de metri diametru, doar max 1m.

Not true. Am picat si eu pe canal ud. Aveam 5-10km/h (viteza mai mult decat decenta, zic eu) si tot m-am trezit pe jos, in fata politistei care trebuia sa dirijeze traficul. Ea m-a ajutat sa ridic Pilu de pe jos, ca singura n-aveam nicio sansa. :wacko: Eu am avut noroc, singurul damage a fost un surub care a cazut din carena. Deci se poate cadea pe canal indiferent de viteza pe care o ai. :)

 

@initiator, spor la reparatii. Bine ca esti ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat si eu odata un canal, am blocat roata pe el la fel ca tine si incepusam sa ma duc taras pe o parte, deja ma vedeam jos, am dat drumul la frana si ca prin minune s-a redresat si am scapat :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca aveai viteza decenta puteai frana pe capac ca nu pateai nimica. capacul de canal nu are zeci de metri diametru, doar max 1m.

 

vai de capu' tau. am mai vazut cateva din postarile tale. esti plin de sfaturi, de critici. tipic unui incepator care se ascunde dupa monitor.

in cazul in care nu ai gafat niciodata pe motor, pregateste-te, ca se va intampla. dupa ce o sa iei vreo tranta poate ai sa-ti revii.

 

si mai ai o frustrare legata de cei cu vitezane. in concluzie, iti place sa comentezi la orice, fara sa stii mare lucru. as putea sa bag mana-n laser ca nu te cunosti personal cu niciun membru de pe acest forum.

 

ps: ai macar 2.000 km pe motor ?

 

ps2: nu te obosi sa imi raspunzi, ca nu ma intereseaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe canal se cade tot timpu cand franezi sau numa cand blochezi vreo roata sau esti aplecat ? ca io tot am trezut peste ele (si prin balegi) fara sa le dau vreo atentie si am avut bulan pana acum ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai de capu' tau. am mai vazut cateva din postarile tale. esti plin de sfaturi, de critici. tipic unui incepator care se ascunde dupa monitor.

in cazul in care nu ai gafat niciodata pe motor, pregateste-te, ca se va intampla. dupa ce o sa iei vreo tranta poate ai sa-ti revii.

 

si mai ai o frustrare legata de cei cu vitezane. in concluzie, iti place sa comentezi la orice, fara sa stii mare lucru. as putea sa bag mana-n laser ca nu te cunosti personal cu niciun membru de pe acest forum.

 

ps: ai macar 2.000 km pe motor ?

 

ps2: nu te obosi sa imi raspunzi, ca nu ma intereseaza

 

vai de mana ta. deja miroase a carne arsa de moldavia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe canal se cade tot timpu cand franezi sau numa cand blochezi vreo roata sau esti aplecat ? ca io tot am trezut peste ele (si prin balegi) fara sa le dau vreo atentie si am avut bulan pana acum ..

Pe capac de canal (mai ales daca e mai vechi si netezit de roti), la fel ca pe linia de tramvai, e foarte alundecos fie daca uda astia strada cu apa murdara, fie daca ploua (si strada e mai murdara de la ceva sapaturi), fie daca e frig si umiditate mare si se face condens (sau si mai rau bruma). Daca treci lejer tragand de ambreiaj de obicei nu patesti nimic (mai putin poate cu roata fata subtire pe linia de tramvai luata la un unghi prea ascutit), dar daca esti pus in situatia sa franezi din scurt e posibil sa tragi o tranta. La fel poti sa o patesti si pe unele marcaje facute cu vopsea ieftina si lunecoasa, ca alea bune facute din ciment alb cu sticla pisata sunt de multe ori mai aderente decat asfaltul. Pana la urma conteaza o gramada de factori de genul vremea de afara, norocul, conditiile de trafic, experienta in a nu brusca frana fata, etc., asa ca nu zi hop ca inca nu-i tarziu sa ai ghinion si sa dai cu fundul de pamant, mai ales ca tocmai a venit toamna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...