Sari la conținut

M-tii Balcani si Rodopi,Thassos, Halkidiki


Postări Recomandate

Traseul a fost

Ziua 1 Bucuresti-Ruse-Veliko Tarnovo-pasul Shipka-Kazanlak -cazare hotel Terma Spa de langa Stara Zagora

Dupa un drum de la Bucuresti la Veliko pe 40 grade! am ajuns sleiti pe acolo, am "vizitat" din nou binecunoscutul restaurant - prietenii stiu de ce! Am vizitat manastirea Kilifarevo-un mic colt neturistic la care am ajuns deoarece drumul Veliko Tarnovo-Nova Zagora era inchis pentru reparatii. Asta o constatai cand iti aparea in fata o bariera- blocaj gen "pe aici nu se trece din razboi- sau situatii de urgenta in prealabil nefiind nici un alt panou de avertizare!!, , asa ca am vizitat manastirea incercand sa gasim un drum de trecere spre Elena alti prieteni stiu si ei de ce bajbaind pe acolo pe la 2 noaptea dupa GPS !), nevrand sa o luam tot pe mult-cunoscuta si circulata Shipka, dar am renuntat, fiindca erau drumeaguri mici pe care pierdeai o groaza de timp si nu voiam sa trecem Balcanii toata noaptea cum au patit-o alta data cunoscutii nostri. Tot pe Shipka am sfarsit pana la urma, dar a meritat, deoarece am fost in zona monumentului de la varful Bouzhloudza-aici in farfuria zburatoare cica au tinut comunistii un congres-ce dementa era si la ei cu realizarile marete! Dupa ce ne-am bucurat de racoare la peste 1000 metri am coborat apoi spre Kazanlak (unde erau 40 grade la ora 19 !) si apoi direct in piscina minerala de la Terma Spa. Ce catharsis !

 

Ziua 2 Stara Zagora, -Chirpan-Assenovgrad-Devin

Vizitat Manastirea Bachkovo- a doua din Bulgaria ca importanta -frumoasa dar prea full fiind duminica ! apoi spre munti- drumul urmeaza o vale superba si urca puternic. Am deviat un pic spre satul Kosovo (au si ei!) - un catun izolat in munti cu case specifice, am continuat trecand pe langa podul construit de romani care se pastreaza intact ! si apoi am luat dreapta spre Wonderful Bridges- stanci uriase prin care apa a trecut si arata ca niste poduri imense! Am trecut apoi prin Pamporovo-statiune moderna de schi, dar vara nimic deosebit si am dormit la Devin , alta statiune balneara importanta din Bulgaria-a inceput sa se gaseasca si la noi apa Devin! Am gasit cazare usor si destul de ieftin, fiind duminica seara-plin de hoteluri si pensiuni.

Poze din primele 2 zile, continuarea curand

 

 

Mesaj completat

acum vad, pozele sunt toate intre 2 si 3 mega fiecare si nu se uploadeaza ! ce pot sa fac ?

Editat de Bogdan Secelean
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca incerc. am subdimensionat o poza cu Irfan la 1,37 mega. Imi spune ca you are not permitted to upload this type of file. Nu mai am alta solutie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca incerc. am subdimensionat o poza cu Irfan la 1,37 mega. Imi spune ca you are not permitted to upload this type of file. Nu mai am alta solutie

In ce format e poza JPG,GIF,......?

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca incerc. am subdimensionat o poza cu Irfan la 1,37 mega. Imi spune ca you are not permitted to upload this type of file. Nu mai am alta solutie

Felicitari pentru tura aleasa :agree: La cat mai multe de genu.

 

ps: poza nu trebuie sa fie mai mare de un mega, redimensioneazale sub un mega.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca sper sa mearga ca m-am saturat, pierd timp cu computeru asta...

Mesaj completat

in sfarsit am reusit, sus sunt cele mai reprezentative cu ce am vizitat in primele 2 zile. Aici manastirea Bachkovo, ca n-a vrut-o forumul asta aglomerat de impresii si poze.. anii trecuti nu pierdeam asa mult sa postez niste poze, acum numai reguli peste tot.Cu timpul asta pierdut scriam un articol frumos la Moto Life, cum am mai scris , dar din pacate temporar nu mai apare. o sa incerc la alte reviste, daca ma vor :) . Macar sper sa se merite efortul si sa va placa...

Mesaj completat

ultima e Bachkovo, computer inteligent care pui completarea inainte si nu dupa poze :agree:

post-2546-1252501787_thumb.jpg

post-2546-1252503263_thumb.jpg

post-2546-1252503306_thumb.jpg

post-2546-1252503332_thumb.jpg

post-2546-1252503371_thumb.jpg

post-2546-1252503405_thumb.jpg

post-2546-1252503445_thumb.jpg

post-2546-1252503468_thumb.jpg

post-2546-1252504016_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo! frumoasa tura si poze. Veliko Turnovo-Nova Zagora e inchis de cel putin 2 ani si nici eu pe atunci nu am observat un panou micut galben care iti arata la iesirea din Veliko cum ca drumul pe Nova Zagora e inchis. Vara asta mergand spre Shipka am fost mai atent si l-am vazut. Poti sa pui comentariu in dreptul fiecarei poze sau dedesubtul ei. Apesi pe "Manage Curent Attachments" si directionezi ce poza vrei unde vrei (mai exact unde faci "click" in textul scris). Cum e cu caponordul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua 3 Devin-Dospat-Gotse Delchev-Drama-Kavala-Keramoti-Thassos

Deoarece punctul de frontiera pasul Makaza (Smolyan-Keramoti) nu este inca dat in folosinta (incredibil-exista doar 3 puncte de frontiera cu Grecia !) am ocolit un pic in drumul spre Thassos. Dar ce ocol ! Drumul care trece prin mijlocul Rodopilor este unul cu peisaje de vis, comparabile doar cu Apusenii, Maramures, Bran-Rucar, Bucovina...post-2546-1253010079_thumb.jpg. El merge paralel cu granita cu Grecia, motiv pentru care pe vremea comunistilor era un drum strategic si nu se putea circula decat conditionat pe el, deoarece erau multi care incercau sa fuga peste munti in Grecia. Interesant e ca satele sunt locuite de minoritatea turca, cea care a avut destul de suferit de pe urma comunistilor bulgari. E o senzatie interesanta cu peisajele de munte iar in poieni satele cu arhitectura turceasca si moschei.post-2546-1253011727_thumb.jpg

Dar pas cu pas. Am luat-o intai spre defileul Trigrad post-2546-1253010762_thumb.jpg post-2546-1253010898_thumb.jpg,post-2546-1253011655_thumb.jpg cu drumul sapat la jumatatea stancii imense, nu aproape de vale ca in alte parti ! valea formeaza niste cascade frumoasepost-2546-1253011922_thumb.jpg

apoi Pestera Gatul Diavolului-nume dat pt ca intrarea e ca un gat imens- un tunel lung. post-2546-1253011128_thumb.jpgInteresant ca toate obiectele -busteni , etc, care sunt aduse de paraul care strabate pestera nu mai ies in partea cealalta -pestera actioneaza ca un filtru imens ! post-2546-1253011304_thumb.jpg merita vizitata, desi nu are stalactice sau stalagmite, e imensa si intortocheata.

la intrare o atmosfera cool, cu bikeri bulgari care campeaza in zona, un rapsod popular cantand la un instrument gen cimpoi de origine bulgara si care batea la portile pesterii amintind ca mitul lui Orfeu aici isi are originile, multi occidentali, etcpost-2546-1253011501_thumb.jpgpost-2546-1253011999_thumb.jpg

Am plecat cu regretul de a nu putea sta mai mult in zona, dar cu siguranta vom reveni. Am urmat drumul superb dar destul de prost de care va pomeneam pana la Gotse Delchev-acolo- autostrada ce mai- noul punct de friontiera Ilindeni-Exochi e o placere fata de cel de la Kulata ! liber si frumos ! am trecut imediat , am dat apoi bice spre Drama -e drept ca si puteai sa mergi cu peste 100 km/h!-pt ca voiam sa prindem feribotul de 18,45, ca sa ne si cazam in Thassos unde nu aveam nici o rezervare ! -sincer ma plictisisem sa tot fac rezervari anul asta si oricum nu voiam sa stam mult intr-un loc. Am trecut ca vantul prin Kavala, desi e destul de greu sa te orientezi cu atatea intersectii iar traficul e foarte intens si am ajuns la fix ca sa prindem ferry-ul -transpirati de caldura, obositi dar multumiti ca am ajuns la finish.post-2546-1253014064_thumb.jpgpost-2546-1253014336_thumb.jpgAm debarcat pe insula post-2546-1253014357_thumb.jpgsi am luat-o spre Skala Potamia unde si intentionam sa ne cazam. Dupa ceva cautari am gasit o viluta-pensiune. Preturile pe acolo in plin sezon sunt cam la 45-50 euro camera, ceea ce mi s-a parut destul de mult, mai ales ca eram deja full de povesti gen ce bine, frumos si ieftin e in Thassos. Sincer, sigur, peisajul superb, plaja deosebita, dar ma asteptam la ceva mai dezvoltat pentru preturile astea, dar parea cam ca la tara-ceea ce are farmecul sau. Dar nici grecii nu sunt asa departe de romani si de bulgari- era si destula mizerie si eroziune cu constructiile noi-gen Vama Veche, 2 Mai, Turcia, etc. Mancare - cam scumpa si subtire,nu ca la bulgari, dar bunicica, in special mielul la protap din Panagia :blink: si caracatita, evident! Sigur, s-a scris si aici mult despre Thassos, astea erau doar cateva impresii la prima vedere. A doua zi urma sa vedem care e explicatia invaziei romanesti din Thassos, ca pana acum n-o gasisem, :( eram un pic dezamagiti si obositi , mai ales ca veneam din Rodopi, unde totul era superb, dupa cum ati vazut ! totusi , a doua zi ne-a adus un tonus diferit si totul parea mai frumos !

Cat depre Apriiia Caponord-s-a comportat exemplar, bezina si gaz pe tot parcursul drumului. Protectie la vant deosebita, confort, putere, viteza - absolut fun ! problema a ost insa echipamentul- desi Louis Probiker Summer, la peste 30 grade se scurgeau apele pe noi! asa ca am sfarsit in Thassos in blugi, adidasi si bluza de trening ! oricum toti mergeau la sort, tricou si fara casca pe acolo, eram pe langa ei ca niste alieni cu motorul imens , bagajele si echipamentul regulamentar! Va recomand sa mergeti acum in septembrie- e mult mai racoare, mai ieftin si mai gol, astfel ca poate fi si mai placut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua 4 am inceput-o de la pensiunea la care am stat-post-2546-1253026322_thumb.jpg . Dupa o dimineata de plaja, am inceput turul insulei de unde eram in nord vest spre sud

post-2546-1253026494_thumb.jpg

post-2546-1253026441_thumb.jpg Potamia si Panagia, ca si multe alte localitati au fost construite strategic, pe munte, la ceva distanta de tarm, pentru a observa daca acosteaza cotropitorii. Skalele - plajele localitatilor respective s-au dezvoltat mult mai tarziu in dreptul lor pe tarm

post-2546-1253026142_thumb.jpg insula Kranbousa-pe care se afla un schit cu sihastri

post-2546-1253026185_thumb.jpg - manastirea Arhanghelul Mihail- aici se gaseste un fragment dintr-un cui de pe crucea Mantuitorului- foarte mic , e drept. In interior nu se permite fotografierea si intrarea in tinuta indecenta

post-2546-1253026387_thumb.jpg- Psili Ammos- o plaja si o baie binemeritata dupa "coclirea" zilnica

post-2546-1253027619_thumb.jpg Theologos- vechea capitala a insulei cu batrana manastire. Acum satul este plin de restaurante care fac miel la protap- post-2546-1253026246_thumb.jpgerau indicatoare inclusiv in romaneste ! O fi asta un motiv al popularitatii Thassosului printre romani ? :blink:

dupa ce am strabatut partea de sud si vest a insulei si am incheiat circuitul in capitala Thassos cand se innopta am oprit in satul Panagia-traditional, superb, cu case albe , taverne, biserici. Am hotarat ca aici vom sta data viitoare cand vom mai veni.

post-2546-1253026287_thumb.jpgpost-2546-1253026349_thumb.jpg

bineinteles ca a trebuit sa testam mielul si octopusul- acompaniate de un pahar de vin alb sec grecesc- absolut bestiale ! post-2546-1253026409_thumb.jpg

Mesaj completat

ultima poza e cu vestigiile antice de la Alliki

Mesaj completat

Bun, continuarea, in sfarsit un pic de timp (a mai fost si Biker's Party la Cernica intre timp, unde m-am vazut cu multi prieteni si cunoscuti!)

 

Ziua 5: una de tranzit dinspre Thassos spre Halkidiki. Am mai fi stat in Thassos o zi, dar facusem deja inconjurul insulei si ne formasem deja o parere si eram curiosi sa vedem si Halkidiki, unde ne asteptau un cuplu de nemti, cu care ne cunoscuseram la Pestera Gatul Diavolului din Rodopi si care ne-au invitat la casa lor de vacanta. Mai aveam 4 zile de concediu si oricum eram in zona, asa ca nu voiam sa ratam Halkidiki!

Dupa o baie scurta (stiam ca o sa fie singura pe ziua respectiva), am impachetat (din nou ! ) si am luat ferry-ul inapoi spe Keramoti. La intoarcere, biletele au costat numai 11 euro fata de 15 cand am venit ! (poate din cauza ca le-a luat Iolanda si credeau ca e vorba de o motocicleta mai mica!-as fi vrut uneori din cauza greutatii de jumatate de tona pe care o aveam cu tot cu bagaje- jumatate de masina, ce mai ! - sa mearga si ea cu DR-ul, dar distanta era totusi prea mare!) Dupa traditionalul hranit de pe feribot din mers al pescarusilor (foarte haios!), am debarcat si am continuat spre Kavala, unde am facut un popas de un gyros in port-post-2546-1253633936_thumb.jpg , un colt frumos datorita cetatii ce se inalta deasupra portului. Acolo poposeau multe motoare aflate in calatorie, pe langa cele locale, cu ale caror proprietari ne-am salutat.

Am intins-o insa rapid, pentru ca se facuse iarasi dupa-amiaza si mai era destul de mers- peste 250 km ! asa ca am ales de data asta autostrada spre Salonic, pe unde am zburat spre destinatie. Totusi numai pana la un punct (Apolonia), unde a trebuit sa iesim si sa luam un drum destul de prost si de nesemnalizat spre Poligiros. Drumul asta imi amintea de cel de dinainte de Asenovgrad in Bulgaria sau de alte multe din Romania- gropi si un peisaj arid. Am urcat apoi un munte de unde era o panorama superba spre cele trei brate ale Peninsulei Halkidiki si am coborat apoi spre Gerakini. Eram deja in drumul spre pen.Sitonia, toate indicatoarele aratand spre Porto Carras , fieful miliardarului Gianni Carras, unde au avut loc si o serie de summituri internationale. Noi am virat insa spre dreapta, spre pensinsula Kassandra, idestinatia finala fiind statiunea Possidi, unde ne asteptau noii nostri prieteni si la care am ajuns dupa ce am luat soseau aglomerata de pe coasta de est si am trecut apoi spre coasta de vest prin orasul Kassandria.post-2546-1253637661_thumb.jpg Seara am avut norocul sa fim invitati cu totii la o familie de greci, unde am vazut cum se traieste greceste! Kalimera Ellada! Traiasca ouzo, retsina, fasolaki, tsatsiki, bouzuki, atmosfera de Zorba si alte "produse" locale ! Yasso!

Ziua 6. Dupa baia matinala de inviorare si un oic de zacut pe plaja (oboseala fizica incepea sa se acumuleze), am facut turul peninsulei Kassandra. Am inceput din Possidi, post-2546-1253635123_thumb.jpg, am continuat spre Nea Skioni post-2546-1253635737_thumb.jpg. Am taiat apoi peninsula spre coasta de est. Pe drum se vedeau urmarile incendiilor devastatoare de acum 2 ani post-2546-1253636886_thumb.jpg

Dupa parcurgerea coastei de est a Kassandrei (care este cea mai aglomerata- un fel de Mamaia, unde vin foarte multi si datorita autostrazii care ii aduce la plaja !) am continuat spre sud, spre Agios Nikolaos, unde exista o mica portiune scapata de iuresul turistic, datorita rocilor vulcanice, care nu au permis formarea plajei. Pe drum am intalnit o turma de capre post-2546-1253637079_thumb.jpgsi un peisaj gen Thassos - mai salbatic. Sfarsitul drumului si al peninsulei era la o capela de pe malul mariipost-2546-1253637525_thumb.jpg, unde era f.putina lume, dar printre ei am intalnit connationali ! Drumul a continuat pe coasta de vest, o zona mult mai aerisita si asa a venit seara iar cand am ajuns inapoi la Possidi unde am iesit in statiune pe faleza calma la un octopus, un calamar si un peste. Deja Halkidiki era peste Thassos si ce era mai frumos avea sa urmeze ! Poate ca altii ar fi clacat dupa 6 zile de drum zilnic prin cadura. Si noi simteam nevoia de o zi de pauza. Dar mai aveam o zi in Grecia si trebuia sa plecam acasa, asa ca nu ne-am lasat, daca tot ajunsesem pana aici,asa ca a doua zi am facut Sithonia, o experienta magnifica! Cireasa de pe tort a excursiei! Continuarea cand pot, daca mai vreti! :(

 

 

Mesaj completat

penultima poza e de la Alliki din Thassos, vad ca se salveaza aiurea, in sfarsit, nu e opera de arta pagina asta!

post-2546-1253029571_thumb.jpg

post-2546-1253637464_thumb.jpg

Editat de Bogdan Secelean
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am ramas dator cu ultimele zile.

deci vineri ne trezeste Didi de dimineata:time for Sithonia! ...bun , ne-am trezit! si what a time we had!

am luat-o pe coasta de est, care e superba, cu siguranta ne vom mai intoarce acolo. Prima oprire Vourvourou-un satuc linistit pierdut intre pini , cu vile noi si frumoase, fara eroziune si gunoi, linistit si deosebit. O plaja cu pini si o apa clara in care vedeai o groaza de pesti inotand pe linga tine !post-2546-1255460515_thumb.jpg

apoi am continuat spre Sarti, un sat in care gaseai de toate, plin de afise in ungureste si ceha ! apoi am continuat spre extremitatea sudica, tecand pe la niste mori de vant dintr-un orasel care nu era pe coasta. In zare se vedea Muntele Athos, pe care mai nou sunt lasati doar maximum 12 straini zilnic ! iata 2 poze de pe acest segment, cuvintele sunt de prisos pentru splendoarea salbaticiei coastei de est a Sithoniei! post-2546-1255461315_thumb.jpgpost-2546-1255461361_thumb.jpg

Era deja dup-amiaza, simteam nevoia de o baie care s-a oferit la Kalamitsi cu minunata ei insula din acest golf (pana la care am inotat), care iarna, ca si alte mici asezari e pustie!post-2546-1255461488_thumb.jpg Deja era 6 dup-amiaza, mai aveam 3 ore de lumina, asa ca cu regret a trebuit sa ne rupem si sa dam gaz! Partea vestica, exact ca si in Kassandra, e mai populata, mai degradata, dar oricum e frumoasa si merita stat si pe acolo. Toroni-Ok, Porto Carras- opulenta exagerata, nu recomand, iar Neos Marmaras, exact dupa cum ii spune numele- un sat fondat de turcii refugiati de pe plajele Marii Marmara si care are aceeasi arhitectura intalnita si la comunitatea turceasca din Rodopi!-interesant, dar destul de dobrogean pe alocuri, ca sa spun asa(atat ca arhitecura a unor sate vechi dobrogene dar si in ceea ce priveste satele mai noi crescute din pacate pe litoralul romanesc), si nu se compara cu coasta de est.

Am ajuns pe inserat inapoi in Possidi, trecand prin ambuteiajul de inceput de vacanta! Era vineri seara 31 iulie! Tot Salonicul si nordul Greciei se revarsa in Kassandra! Politia mai incropise o jumatate de banda marcata cu popice, dar tot era dezastru. Dar jumatea aia de banda era perfeta pt. noi motoristii! Asa ca printre sute de Suzuki V-Strom si cateva zeci de Varadero (nu exagerez cu nimic, unul din 2 motoare intalnite in Grecia era V Strom 650 negru!, grecii sunt maniaci cu asa ceva, se vinde in draci motorul asta!) ne-am strecurat si noi si am ajuns cu bine la prietenii nostri. Seara am incheiat-o sarbatoresc la o taverna, urma sa plecam doua zi spre casa! Kalinichta, Ellada!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Hai ca fac precum multi, mai datoram ultimele doua zile si nu vreau sa intru in noul an asa.

Pentru intoarcere am ales drumul clasic prin Salonic Serres (mai ales ca acolo avea loc etapa de est european de viteza si voiam sa vedem si noi circuitul care deja a devenit de casa pentru multi piloti romani ) Kulata Blagoevgrad cu innoptare la manastirea Rila. Devierile interesante au fost, pe langa circuitul de la Serres, Melnik (dupa un drum cu gauri imense ce se bifurca dupa granita Grecia Bulgaria)- cel mai mic oras din Bulgaria, dar cu multe de aratat, manastirea Rozhen, in apropiere, un colt linistit pierdut intre munti tuguiati gen Capadocia si seara evident Rila, leaganul crestinatatii din Bulgaria, intemeiata de Sf.Ioan de la Rila in secolul X ! Comparativ, din aceeasi perioada, la noi in tara doar Densus se mai pastreaza. La Rila ne-a fost greu sa gasim o cazare fiind si 1 august, dar cu noroc am gasit ultima camera chiar la hotelul de langa manastire, ceea ce ne-a permis ca duminica dimineata sa asistam la slujba. Impresionant prin cor, arhitectura, asezare-chiar sub creasta alpina a muntilor, spiritualitate. Un loc ce nu aveti voie sa-l ratati daca mergeti spre Grecia pe traseul asta. Si acum cateva poze

 

post-2546-1261992938_thumb.jpg

post-2546-1261992938_thumb.jpg

la circuitul de la Serres am ajuns spre finalul cursei, oricum era foarte cald, am vazut ultimele doua curse , rezultatele le puteti vedea pe www.frm.ro , ne-am salutat cu familia Vrajitoru si cu alti baieti si apoi am plecat spre Melnik

post-2546-1261993248_thumb.jpg

post-2546-1261993294_thumb.jpg

ne-am invartit printre acei munti ireali de piatra, pe stradutele pavate cu piatra ale orasului, am vizitat un beci cu vinuri si am revenit la mancarea bulgareasca la un restaurant frumusel ca multe de acolo. Apoi am incalecat si am plecat spre manastirea Rozhen

post-2546-1261993504_thumb.jpg

am fost singurii vizitatori in manastirea aceea atunci, un sentiment incredibil de apropiere de Dumnezeu

 

Era deja 5 dupa-amaiaza asa ca mai aveam ceva pana la Rila. Am revenit in aglomeratul drum european pe care nu vi-l recomand doar daca vreti sa vizitati Rila, Melnik si Rozhen. Autocare, camioane, tractoare, o nebunie. Si cand ma gandesc ca maine o sa-l strabatem iar...dar varianta pe unde venisem nu se poate face intr-o zi doar daca nu iti pasa de frumusetile din jur. Exemplul cel mai clar de degradare umana a locului a fost cand un benzinar de la o statie obscura din canionul unde vor sa faca autostrada, dar se opun ecologistii (inainte de Blagoevgrad) mi-a cerut banii inainte de a alimenta , sa nu cumva sa fug cu benzina lui...probabil i se mai intamplase, la ce oameni trec pe acolo e posibil. I-am explicat ca nu stiu exact cat va intra si ca pompa va indica pretul , nu e asa normal ?! El nu si nu, pana la urma a stat langa mine si i-am dat la sfarsit exact cat trebuia. Leka noci, Boromire !

In sfirsit, am continuat spre Blagoevgrad si apoi spre dreapta pana la Rila, unde ne-am racorit la propriu si la figurat. Pe soseaua europeana erau 35 de grade si la Rila noaptea erau cam 10 ! Super !

post-2546-1261994273_thumb.jpgpost-2546-1261994330_thumb.jpg

am fost la manastire si seara si dimineata, nu ne mai puteam dezlipi, dar drumul spre casa era lung si greu, presarat cu baietii cu chipiu(am numarat 15 radare- erau parca in fiecare comuna sau restirictie pana spre Plevna, cand s-au mai rarit)...am plecat si dupa ce am trecut printr-o Sofie pustie spre norocul nostru , ca am putut si noi s-o vedem un pic si sa trecem ca prin branza, seara am ajuns in cealalta minunata Sofie de mai la nord de pe malurile Dimbovitei.

Asta a fost, sorry ca a fost din bucati, cam pe scurt si nu atat de literar ca alte topicuri (toata stima pentru cei care le-au scris si felicitari pentru calatoriile lor) din acea lipsa de timp valabila pentru toata lumea.

Un an nou fericit si plin de calatorii pe doua roti ! Daca cineva are idei cu alte trasee de genul asta prin Balcani sau spre Slovacia si Polonia pentru la anul, sa spuna! Nu trebuie un buget imens pt. o saptamana, noi am cheltuit doar 250 euro de persoana cu totul (cazare+masa+benzina), in conditiile in care am mancat pe saturate si am dormit in conditii super Ok!

post-2546-1261993034_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

bravo, foarte frumoasa tura,,,pozele reusite,,,

 

voi ati incercat sa vizitati si bratul cu Athos-ul ? pe net am citit ca e nevoie de o permisiune speciala ,,, de unde se ia ? de la fata locului ? rog ceva amanunte

 

odata ajuns acolo , 2 zile sunt suficiente pt vizitat efectiv cele 2 brate : kassandra si sithonia ? sau e pe fuga ?

 

la vara intentionez o tura pe acolo, o sa-ti mai cer amanunte pe pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo, foarte frumoasa tura,,,pozele reusite,,,

 

voi ati incercat sa vizitati si bratul cu Athos-ul ? pe net am citit ca e nevoie de o permisiune speciala ,,, de unde se ia ? de la fata locului ? rog ceva amanunte

 

odata ajuns acolo , 2 zile sunt suficiente pt vizitat efectiv cele 2 brate : kassandra si sithonia ? sau e pe fuga ?

 

la vara intentionez o tura pe acolo, o sa-ti mai cer amanunte pe pm

Salut, pentru vizitarea Athosului stiu ca e nevoie de permis special, care se da de la patriarhie de undeva din Salonic sau de la Ouranopoli (de ultima nu sunt insa sigur). Pt. ca nu se doreste transformarea Athosului (care apropos, e republica monahala, stat in stat!) intr-un fel de Meteora (pe care ti-o sugerez s-o vizitezi in schimb, e absolut senzationala, am fost de Anul Nou ), s-a instituit regula asta cu maxim 12 straini (nu stiu daca de nationalitate sau doar de religie). Ce ai putea sa faci e sa iei o croaziera in jurul muntelui Athos de la Agios Nikolaos de Sithonia (cum intri, pe stanga, coasta de est a bratului), ceea ce zic eu e o varianta buna, pt. ca altfel e destul de complicat si de durata cu mersul pe acolo, doar cu vaporul si de la tarm pe jos sau cu chestii aranjate. Cu autovehicule nu e permis. Oricum , cred asta ca ar fi suficient sa vezi manastirile, se vad bine de pe vapor , am inteles. Noi nu am mai avut timp de croaziera. Doua zile pt Kassandra si Sithonia sunt suficiente, dupa cum ai vazut mai sus, cu mers lejer, mancat si baie cu tot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...