Sari la conținut

Ktm Lc4


Postări Recomandate

Oameni buni am si eu niste nelamuriri si ma gandeam ca poate experienta unuia sau a altuia ma va ajuta cu niste informatii.

Momentan sunt mandrul posesor al unui ktm 525 exc, dar din motive obiective mi-e f greu sa ajung cu el la munte ca sa ma bucur de tot ce poate el sa faca. De aceea m-am gandit sa-l schimb cu ceva cu care sa ma pot da linistit si pe sosea cu pasager la drum mai lung dar sa poate si ceva enduro pt sufletul meu.

Raspunsul pt mine e relativ simplu KTM LC4.

Intrebarea mea este: LC4 Adventure sau Enduro? As vrea sa stiu de la cei care au avut sau au asa ceva

1. cam cat de enduro este Adventure-ul si cat de touring suporta cel de enduro?

2. care sunt diferentele intre cele 2 modele (in afara de cele 10 kg diferenta si design)?

3. si eventual daca e cineva din Buc dispus sa-mi imprumute putin asa ceva ca sa vad si eu pe pielea mea cum este (ofer la schimb o plimbare cu exc :angryfire: si berea aferenta :angryfire: )

 

E o decizie grea care trebuie sa impace cele 2 laturi ale mele. In viit sper sa pot trece la un exc si un LC8 dar pt moment este loc de 1 singur moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O schimbare mai rara :angryfire: in general se trece de la LC4 la EXC ...

 

Eu zic sa iei adventure, mai ales daca vreti sa mergeti in 2. Uite cateva motive:

- seaua mai comoda

- protectie mai buna la vant

- rezervorul mare (e f misto sa bagi benzina si sa te plimbi un weekend intreg fara griji). ai 28l!!! pe mine ma streseaza f tare rezervorul de 8l de la EXC.

 

Daca esti inalt si stai bine pe picioare te bagi cu el peste tot. Limitarea o sa fie la cauciucuri si la indemanarea ta. Daca-i pui cauciucuri de cross si te obisnuiesti cu ea ajungi unde nici nu gandesti. Suspensiile si raspunsul rapid la acceleratie te ajuta in orice situatie.

Varianta enduro e doar putin mai buna in off road; in rest nu are nici un avantaj fata de adventure.

 

LC4 Adventure e o supermotocicleta. Cred ca e cel mai bun compromis intre oras - touring - off road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As merge pe Adventure, mai ales daca vrei si pasager musai. Pare e o idee mai comod Adv! Am mers cu lc4 enduro si e ok daca nu vrei sa pleci departe cu bagaj...

 

Eu, unul, am optat pentru o vaca V2, si m-am linistit pentru iesiri offroad mai grele pana imi voi putea permite si o capra pur-sange :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O schimbare mai rara :angryfire: in general se trece de la LC4 la EXC ...

LC4 Adventure e o supermotocicleta. Cred ca e cel mai bun compromis intre oras - touring - off road.

 

Intradevar, de obicei lumea se apropie de pasiune, eu insa am gandit cu inima initial si acum trebe sa folosesc si capul in luarea deciziei. Este timp f putin pt enduro adevarat, si in rest este touring sau nimic, asa ca...

 

 

Eu zic sa iei adventure, mai ales daca vreti sa mergeti in 2. Uite cateva motive:

- seaua mai comoda

- protectie mai buna la vant

- rezervorul mare (e f misto sa bagi benzina si sa te plimbi un weekend intreg fara griji). ai 28l!!! pe mine ma streseaza f tare rezervorul de 8l de la EXC.

 

Am vazut ca procentul de adventure-uri este mai mare decat cel de LC4 enduro si chiar ma intrebam de ce.

 

 

Daca esti inalt si stai bine pe picioare te bagi cu el peste tot. Limitarea o sa fie la cauciucuri si la indemanarea ta. Daca-i pui cauciucuri de cross si te obisnuiesti cu ea ajungi unde nici nu gandesti. Suspensiile si raspunsul rapid la acceleratie te ajuta in orice situatie.

Varianta enduro e doar putin mai buna in off road; in rest nu are nici un avantaj fata de adventure.

 

Sunt destul de inalt (1.85) si sper sa capat indemanarea pt a o urca pe pereti. Diferenta totusi cred ca o sa ma sperie la inceput (totusi vin de pe exc).

Cauciucurile cred ca vor fi celebrele E09, macar atat sa mai am si eu de enduro. Cam cu ce viteza se poate merge cu astea pe sosea cu/fara pasager?

 

Mai ramane doar o singura chestie, cine poa sa-mi dea si mie o tura?

Daca e cineva dispus mergem undeva in afara bucurestiului si facem putin schimb ca sa nu ma invart in jurul omului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:hurt: KTM LC4 ADVENTURE :angryfire: Ai ajuns la vorba mea, nu poti sta prea mult pe sosea. Numai gandul ca nu mai ai acces la namol te rupe.

 

:angryfire:

 

PS. Adventure nu cred sa fie sesizabil mai greu decat DR meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vino la Constanta si le schimbam. Este o motocicleta foarte frumoasa, cea mai frumoasa moto de enduro. Daca te simti in vana sa stii ca este foarte capabila si extrem de confortabila. Pur si simplu poti merge o zi fara a fi prea antrenat..

post-2175-1145560864_thumb.jpg

post-2175-1145560986_thumb.jpg

post-2175-1145561066_thumb.jpg

post-2175-1145561186_thumb.jpg

post-2175-1145561292_thumb.jpg

post-2175-1145561426_thumb.jpg

post-2175-1145561514_thumb.jpg

post-2175-1145561597_thumb.jpg

post-2175-1145561712_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca alegerea cea mai buna ar fi un lc4 enduro.. daca vrei iesiri mai hard cu baietii e mult mai bine decat adv si poti iesi si pe sosea..eu asta am facut..bine ca intotdeauna e alegerea perfecta..si eu am aceleasi probleme ca ionut73 cu rezervor de 8 L..PT ca e modificat mai hard si pot sa spun ca sunt f multumit de el..toate cele bune..salutari..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam ce vrei tu sa faci vreau si eu. Numai ca eu am Adventure si vreau EXC. Nu am fost atent, dar daca esti din Bucuresti te astept dupa 1 mai sa te dai ADVENTURE-ul. Acum nu pot sa o dau ptr ca are cauciucurile de cross pe ea si la asfalt se papa f repede si se rupe gitul la fel cu ele.

Uite si un tel 0722 38 66 70 Ionut.

 

Eu am mers si cu KTM 640 enduro si cu EXC si am un ADVENTRURE.

Recomadarea mea este KTM 640 ADVENTURE pentru ce vrei tu sa faci. Este cel mai bun compromis intilnit de mine la capitolul asta. La hard enduro esti aranjat cu EXC-ul. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam ce vrei tu sa faci vreau si eu. Numai ca eu am Adventure si vreau EXC. Nu am fost atent, dar daca esti din Bucuresti te astept dupa 1 mai sa te dai ADVENTURE-ul. Acum nu pot sa o dau ptr ca are cauciucurile de cross pe ea si la asfalt se papa f repede si se rupe gitul la fel cu ele.

Uite si un tel 0722 38 66 70 Ionut.

 

Eu am mers si cu KTM 640 enduro si cu EXC si am un ADVENTRURE.

Recomadarea mea este KTM 640 ADVENTURE pentru ce vrei tu sa faci. Este cel mai bun compromis intilnit de mine la capitolul asta. La hard enduro esti aranjat cu EXC-ul. :angryfire:

 

off topic: ketemeu ce faci de 1 mai vii la mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic: ketemeu ce faci de 1 mai vii la mare?

 

bai ne bate Domu' admin. pe 28 aprilie incepe rallyul la care particip si se termina pe 30 seara. daca ma tin oasele si banii vreau sa ies si la plimbare la mare.

Stim domnu admin ca exista PM. dar inchide-ti ochi acum de Paste. :angryfire:

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lc4 enduro pentru mine a fost varianta optima. merge offroad f bine, poti sa il dai si pe jos daca vrei.. iar pe sosea nu se opune, plus ca poti sa il transformi si in supermoto daca chiar vrei sosea.

nu stiu daca m-as putea obisnui cu masca fixa de la adventure, si noaptea pe offroad e un dejavantaj.

 

iti pot da eu o tura lc4-ul enduro al meu ca sa iti mai aranjezi ideile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha deci, vad ca parerile sunt impartite. Pana la urma vad ca alegerea depinde de ce vreau sa fac. Asa cum ma asteptam si dupa cum spune numele una este mai enduro-oriented pe cand cealalta duce si ceva touring. Acuma cat de mult ramane sa ma conving singur gratie celor care s-au oferit sa faca pomana cu mine si sa ma lase sa fac o proba.

 

Multumesc tuturor celor care au scris si s-au oferit sa-mi impartaseasca parerile (si motoarele) lor. Hai ca ma termin aici ca incepe sa sune a discurs de oscar :hurt:

 

Ketemeu, te sun in jurul lui 1 mai ca sa vedem cand ai timp si ne putem vedea;

Treijumate, daca lasi un nr de tel te sun in aceeasi problema

:angryfire: :angryfire:

Editat de Green_Alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, te sun intr-un week-end dupa 1 mai.

binenteles ca putem sa introducem si probele consacrate de viteza in coasta (de miel) si mancat oua viteza. A nu se uita proba speciala de slalom pe mai multe carari dupa aia.

:)

Editat de Green_Alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...