Sari la conținut

Pe coclauri cu o cetate si brebenei


Purghy
 Share

Postări Recomandate

De data asta nu astern in topic prea multe cuvinte, las pozele sa va sopteasca despre o frumoasa excursie de o zi, facuta din Bucuresti, prin Brasov si din drumul catre Rupea, la dreapta, in zona Racos. Traseul e soft enduro, peisajele sunt super, iar oamenii din zona mi s-au parut minunati. De altfel, mi-am promis ca ma voi intoarce cand voi avea mai mult timp pentru a continua (noi ne-am intors pe unde venisem, ca se facuse tarziu). In zona pot fi vizitate coloanele de bazalt inalte de 15 metri (formate in urma eruptiei unui vulcan stins de foarte multa vreme), biserici superbe si o cetate feudala, construita in jurul anului 1.615, ce poarta numele Bethlen (cereti cheia cetatii de la nenea de peste drum :grinbandit: ).

Mesaj completat

completare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soft enduro inseamna ca e asfalt prost sau mai deloc? Imi place bisericuta si mi se pare ciudata asa inconjurata de morminte. Ziua e viu colorata, oare noaptea ce sentiment iti da?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soft enduro inseamna ca e asfalt prost sau mai deloc? Imi place bisericuta si mi se pare ciudata asa inconjurata de morminte. Ziua e viu colorata, oare noaptea ce sentiment iti da?

Drumul e in cea mai mare parte cu pietris fin si uneori gasesti urme de asfalt. Am zis soft pentru ca un SV a mers fara probleme.

Apropo de biserica noaptea... iti da ce sentiment vrei tu sa iti dea. :unsure:

Mesaj completat

Sper ca ati observat, desigur, confirmarea ca motociclistii sunt satanisti... cum merg ei cu castile in cap printre cruci si morminte... :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca fiecare loc iti da alt sentiment in orice moment al zilei. Cu SV-u pe pietris fin este amuzant n-am ce zice.

Banuiesc ca era putin curent de nu ati mai dat castile jos :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai ratat crateru'?

post-19854-1253514784_thumb.jpg post-19854-1253514803_thumb.jpg

:grinbandit:

da...din pacate nu am ajuns pana acolo...cred ca trebuia sa facem drepta inainte de calea ferata...o sa mergem cu alta ocazie! Zona e superba si merita cercetata mai pe indelete.

Mesaj completat

Cred ca fiecare loc iti da alt sentiment in orice moment al zilei. Cu SV-u pe pietris fin este amuzant n-am ce zice.

Banuiesc ca era putin curent de nu ati mai dat castile jos :wacko:

 

N-am avut probleme pe pietris. Era "maruntel" si bine tasat. Sincer l-am preferat asfaltului rupt si plin de gropi de pe alte portiuni de drum...

De altfel Suzi Q e stabila si ma duce fara comentarii! De nisip ne e frica...si de bolovani mari in panta! :unsure:

Mesaj completat

si cateva poze de la mine.

post-10865-1253527108_thumb.jpg

post-10865-1253527172_thumb.jpg

post-10865-1253527217_thumb.jpg

post-10865-1253527267_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem foarte curiosi daca biserica este ortodoxa sau catolica, poate stie cineva de pe aici... Era incuiata si nu am putut sa o vedem prin maruntaie. Coloanele si zona in care se afla par a spune ca e catolica, insa picturile vorbesc despre rituri ortodoxe.

Again, nu inteleg de ce la noi sunt cetati in stare avansata de degradare, biserici incuiate, morminte vechi lasate de izbeliste... in timp ce in alte tari (hai sa zicem Bulgaria - va asteptati, nu? :unsure: ) cum scurma ceva, cum se apuca de restaurare... :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem foarte curiosi daca biserica este ortodoxa sau catolica, poate stie cineva de pe aici... Era incuiata si nu am putut sa o vedem prin maruntaie. Coloanele si zona in care se afla par a spune ca e catolica, insa picturile vorbesc despre rituri ortodoxe.

Again, nu inteleg de ce la noi sunt cetati in stare avansata de degradare, biserici incuiate, morminte vechi lasate de izbeliste... in timp ce in alte tari (hai sa zicem Bulgaria - va asteptati, nu? :unsure: ) cum scurma ceva, cum se apuca de restaurare... :grinbandit:

Intreab-o pe Udrea...

Bravo pentru tura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai ratat crateru'?

post-19854-1253514784_thumb.jpg post-19854-1253514803_thumb.jpg

:grinbandit:

 

da, dar am gasit coloanele! :wacko:

 

Mesaj completat

Suntem foarte curiosi daca biserica este ortodoxa sau catolica, poate stie cineva de pe aici... Era incuiata si nu am putut sa o vedem prin maruntaie. Coloanele si zona in care se afla par a spune ca e catolica, insa picturile vorbesc despre rituri ortodoxe.

Again, nu inteleg de ce la noi sunt cetati in stare avansata de degradare, biserici incuiate, morminte vechi lasate de izbeliste... in timp ce in alte tari (hai sa zicem Bulgaria - va asteptati, nu? :laugh: ) cum scurma ceva, cum se apuca de restaurare... :unsure:

 

Am gasit povestea, e o biserica de rit unitarian, mai multe detalii: http://emi.floaredecolt.org/?p=450

post-10865-1253608657_thumb.jpg

post-10865-1253608687_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sa se vada ca suntem motociclisti constiinciosi. Sa scurtez completarea:

 

1 - Neamul maghiar al Bethlenilor a stapanit tot acest domeniu pana la primul razboi mondial.

 

2 - Despre biserica (nu stiu de ce nu mi-am dat eu seama ce e, dupa cruce?!...) Deci, pe acelasi loc a existat o biserica de lemn, apoi una din piatra de rau (1720) si dupa ce si aceasta s-a prabusit, s-a construit in 1954 (mai mult pe furis) aceasta biserica ortodoxa, din piatra super rezistenta din carierele muntilor Persani. In interior este pictata de nimeni altul decat Arsenie Boca, ce a fost arestat de comunisti (pe vremea in care era inchis se zice ca in fiecare dimineata garzile gaseau usa descuiata. Ei spuneau atunci speriati ca nu ei trebuie sa-l pazeasca pe parinte, ci invers).

Hramul este Cuvioasa Paraschiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sa se vada ca suntem motociclisti constiinciosi. Sa scurtez completarea:

 

1 - Neamul maghiar al Bethlenilor a stapanit tot acest domeniu pana la primul razboi mondial.

 

2 - Despre biserica (nu stiu de ce nu mi-am dat eu seama ce e, dupa cruce?!...) Deci, pe acelasi loc a existat o biserica de lemn, apoi una din piatra de rau (1720) si dupa ce si aceasta s-a prabusit, s-a construit in 1954 (mai mult pe furis) aceasta biserica ortodoxa, din piatra super rezistenta din carierele muntilor Persani. In interior este pictata de nimeni altul decat Arsenie Boca, ce a fost arestat de comunisti (pe vremea in care era inchis se zice ca in fiecare dimineata garzile gaseau usa descuiata. Ei spuneau atunci speriati ca nu ei trebuie sa-l pazeasca pe parinte, ci invers).

Hramul este Cuvioasa Paraschiva.

 

si interesant este faptul ca aceasta biserica a fost inaltata de un "pietrar" in varsta de 70 de ani care nu mai construise nimic pana atunci si care nu a mai construit nimic dupa aceea... a fost singura opera a vietii sale! imi aduce aminte de Pillars of the Earth...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase locuri si peisaje. Astazi am sa trag si eu o mica tura in aceea zona, Rupea-Racos. Nu am fost pana acum in acele locuri, desii se pare ca sunt foarte interesante si ai ce vedea.

Numai bine tuturor si felicitari pt excursia facuta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...