Sari la conținut

Pe unde am mai fugit de acasa...


ggobi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut de doua ori bravo.Ce aparat folosesti ca-mi plac cum ies fotografiile.

 

 

 

 

Am un Nikon coolpix L20. Nu prea se descurca fara lumina buna.Ca o sapuniera ce e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am vazut faza cu uleiul in piston.

Grija mare la multicilindricele care ajung cu rotile in sus. riscul e major sa distrugi motorul. Daca aveai ghinionu sa plece pistonul care era ok iti indoia biela pe la 2-lea piston. acelasi lucru daca erau doar cativa ml de ulei.

Chestia se numeste soc hidraulic si e foarte intalnita pe la avioanele cu piston si de obicei cu motor stea. Este fix motivul pt care se invarte motorul la mana dupa o oprire mai indelungata. REcomandat e sa dai jos bujiile si sa dai nitel la automat daca evenimentul a durat mai mult de cateva secunde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

25.04.11

Planul initial,ultraoptimist dupa cum s-a dovedit,era sa facem traseul de aici .

Numai ca la intrarea in traseu era zapada prin padure,imposibil sa trecem cu motoarele noastre,asa ca ne-am delectat si cu restul virajelor pe coborarea spre Brasov,am virat stanga spre pasul Predelus si Valea Doftanei,de unde am incercat traseul invers.Am avut oarece bafta ca era in general uscat drumul,altfel vacute cu gume mixte nu prea fac fata.

 

P4258175Large.jpg

 

DSCN2808Large.jpg

 

DSCN2803Large.jpg

 

P4258184Large.jpg

 

DSCN2809Large.jpg

 

 

 

P4258194Large.jpg

 

DSCN2816Large.jpg

 

P4258199Large.jpg

 

Panorama2Large.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

:diggin:

 

 

Plecaram cu un plan ambitios de a urca la Lacul Vulturilor pe traseul turistic din Valea Siriului Mare,marcat cu triunghi rosu :haha: .

Am reusit sa traversam prima vaioaga de parau,dar la a doua rapa urcarea pe malul calalalt era cam dificila.Asa ca ne-am intors in valea Siriului Mare si am mers spre izvorul apei, cu planul sa urcam pe culmea muntelui Tatarutul,spre a face jonctiunea cu un traseu pe care l-am facut toamna trecuta.Din culmea Tatarutului am coborat la Boncuta si dupa am iesit la soseaua Valeni-Cheia.

 

DSCN3792Large.jpg

 

Mai sus pe Valea Siriului drumul e:

 

DSCN3797.jpg

 

PA0288781Large.jpg

 

DSCN3807Large.jpg

 

PA0288811Large.jpg

 

DSCN3808Large.jpg

 

 

 

Undeva pe aici ne-am intimidat si am coborat in cautarea unui traseu mai...clar;nu exista decat variante mai

tari,asa ca am urcat din nou...

 

DSCN3809Large.jpg

 

In final,dupa o urcare destul de abrupta pe pietre mari am iesit la culmea Tatarutului

 

DSCN3815Large.jpg

 

Panorama1Large.jpg

 

DSCN3818Large.jpg

 

De aici e de voie la Boncuta si apoi spre soseaua de Cheia.

Si cum dadeam eu de voie pe macadam spre Cheia am zis sa iau si o mostra pentru acasa :

 

PA028894Large.jpg

PA028890Large.jpg

 

:hurt:

Editat de svgobi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot decat sa ma bucur ca ai postat pentru ca astfel am dat si eu de topicul asta care apropo, este BLANA ! biggrin.gif Bravo baieti. Am razbit si noi intr-o tura pana la Lacul Vulturilor vara asta - link

 

ps farul arata super acum rock.gif

Editat de tiyuta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot decat sa ma bucur ca ai postat pentru ca astfel am dat si eu de topicul asta care apropo, este BLANA ! biggrin.gif Bravo baieti. Am razbit si noi intr-o tura pana la Lacul Vulturilor vara asta - link

 

ps farul arata super acum rock.gif

 

what he said

 

+ superbe pozele , spre extraordinar. superbe iesirile. tineti-o tot asa. topicurile de acest gen ma fac sa simt ca am fost si eu pe acolo.

cu deosebita stima va salut , si mai vrem multe multe poze si trasee sa vedem :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Soare,racoare si Leaota.

Traseu clasic,prin Runcu,cabana si apoi varful Leaota,coborare in Valea Badenilor.

Ziua fiind cam scurta,a ramas pentru vara viitoare de incercat o coborare spre nord de pe varful Leaota.

 

128129.jpg

 

DSCN3860Large.jpg

 

DSCN3861Large.jpg

 

128729.jpg

 

Pe unde erau paraie care curgeau pe drum era gheata sticloasa,pe care de-abia stateam pe picioare iar rotile alunecau lateral din cauza denivelarii ghetii:

 

Untitled-TrueColor-01.jpg

 

1281229.jpg

 

DSCN3896Large.jpg

 

1281429.jpg

 

Si o vedere de pe varf,cu Iezer,Piatra Craiului si Bucegi:

 

post-15386-0-86515000-1321738834_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain man, fain

vad ca inca frunzele sunt rosiatice, ca si la mine acum vreo 2 saptamani, ca acuma, la mine nu e de iesit...tot vreme inchisa si frig plus parca, pe acolo, toamna e mult mai tarzie

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...