Sari la conținut

mz 125


master_alexut
 Share

Postări Recomandate

Salutare, asa cum spune si titlul m-am decis dupa multe cautari pe net sa imi iau si eu o motocicleta veche sa imi mai omor timpul liber si de ce nu sa o las nepotilor mostenire :laugh:

Pt ca e mai usurel si cu motor mai mic (eu fiind o mana de om) m-am decis ca vreu un MZ 125 (rt).Asa ca sunt deschis oricaror propuneri si forme de achizitie la preturi decente si realiste.Binenteles ca m-ar interesa un motor inscris sau care se poate inscrie usor , cat mai complet si functional ...insa ma intereseaza si piese sau motociclete fara acte.

 

Mail & mess : master_alexut@yahoo.com

 

Pana atunci va doresc numai bine si spor la ....reconditionat :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu un prieten din Calarasi care are un Mz RT 125 la vreo 8-9 mil , parca ,si nu e problema sa il inscrii. Eu care am restaurat un model similar de curand ti-l recomand cu caldura, mai ales ca e functionabil si complet. Daca te intereseaza da un PM si iti dau nr de tel al prietenului. Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu un prieten din Calarasi care are un Mz RT 125 la vreo 8-9 mil , parca ,si nu e problema sa il inscrii. Eu care am restaurat un model similar de curand ti-l recomand cu caldura, mai ales ca e functionabil si complet. Daca te intereseaza da un PM si iti dau nr de tel al prietenului. Succes

 

Jeane ,de cand pui botul la orice momeala?te credeam cu mai mult discernamat.Scuze de poceala.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare..despre ce momeala este vorba? ca eu unul nu prea am inteles.Vreau sa ii multumesc lui jean pe aceasta cale pt recomandare, insa omul tocmai il vanduse.

Altcineva?

Mesaj completat

Inca caut, gasit unul la pret ok ...departe rau insa este radiata de fff multi ani, nu prea mai sunt acte la ea.In cazul asta mai este posibila imatricularea?

Mesaj completat

Haide bre...chiar nimeni si pentru mine ceva? au trecut deja cateva luni, acus trece si iarna asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

:( :D :) Mersi mihai si toata stima pentru tine, caut in mod activ si sustinut...deja i-am trimis un mesaj omului acolo dar inca vad ca au trecut 2 zile si nu a raspuns, mai asteptam....

Mersi inca odata ca totusi nu vorbesc singur pe aici , poate ajung si eu asa :crack: vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

nu esti tu cel care a licitat? Credeam ca tu esti, am vb cu baiatul si zicea ca vine cineva de la bucuresti azi miercuri sa o vada...el sta in zona aia in care au fost nameti si circulatia oprita( urziceni slobozia)...daca s-a dus cineva in zona, a patit-o rau de tot ( se pare ca si acatistele astea au efect :huh: ).Eu o sa ajung in zona zilele astea daca se elibereaza drumul.

Sunt destul de hotarat sa o iau, am si eu o intrebare : moto are numere vechi propietar e tatal baiatului care e viu, mai au la ea decat talonul banuiesc ca e radiata.Daca ajung sa o iau ce acte trebuie sa fac? ce sa le cer ca sa nu mai revin la ei ulterior?

Mai este si varianta sa dau banii ( o parte ) sa o mai aranjez nitel si sa revin dupa sarbatori sa facem actele , deoarece orice act am face acum, cu siguranta nu o voi putea inscrie intr-o luna cat au valabilitate multe din ele.

Daca stie cineva care sunt pasii cat si actele necesare imatricularii unui motor sau masina cu nr vechi ( un link ceva) ii raman dator.

Pana atunci sa speram ca se mai dezezesc drumurile.

Mesaj completat

REVENIRE...

Am fost la bunici in week si satul cu motocicleta era la 20 km departare, am vb cu omul la telefon sambata seara...cu greu l-am convns sa vin sa o vad.Tot imi repeta ca astepta un telefon de la cel ce a licitat pentru ea.I-am oferit 10 mil in loc de 8 cat a cerut el...a ramas sa ma duc a doua zi dimineata sa o vad si sa o iau.Dimineata m-a sunat sa nu mai vin ca vine celalalalt caruia i-o promisese .... :laugh: .

Exact cand imi doream si eu sa dau peste un nene neparolist pt care banii sa primeze am dat peste citez ,, sunt pocait , daca i-am promis-o , o promisiune conteaza pt mine mai mult decat banii'' ....am ramas masca :laugh:

Concluzionand..multumesc lui mihai pentru recomandare insa a fost cu o secunda mai tarziu descoperita de mine...mai cautam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai omule, e f usor cu inmatricaltul la moto cu nr vechi. Conditia de baza e sa traisca prorietarul si sa aiba datoriile platite, in rest nu ai treaba. Daca ai chef, suna-ma maine intre 10-15 la 0723565973 sa-ti explic cum sta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
nu esti tu cel care a licitat? Credeam ca tu esti, am vb cu baiatul si zicea ca vine cineva de la bucuresti azi miercuri sa o vada...el sta in zona aia in care au fost nameti si circulatia oprita( urziceni slobozia)...daca s-a dus cineva in zona, a patit-o rau de tot ( se pare ca si acatistele astea au efect :) ).Eu o sa ajung in zona zilele astea daca se elibereaza drumul.

Sunt destul de hotarat sa o iau, am si eu o intrebare : moto are numere vechi propietar e tatal baiatului care e viu, mai au la ea decat talonul banuiesc ca e radiata.Daca ajung sa o iau ce acte trebuie sa fac? ce sa le cer ca sa nu mai revin la ei ulterior?

Mai este si varianta sa dau banii ( o parte ) sa o mai aranjez nitel si sa revin dupa sarbatori sa facem actele , deoarece orice act am face acum, cu siguranta nu o voi putea inscrie intr-o luna cat au valabilitate multe din ele.

Daca stie cineva care sunt pasii cat si actele necesare imatricularii unui motor sau masina cu nr vechi ( un link ceva) ii raman dator.

Pana atunci sa speram ca se mai dezezesc drumurile.

Mesaj completat

REVENIRE...

Am fost la bunici in week si satul cu motocicleta era la 20 km departare, am vb cu omul la telefon sambata seara...cu greu l-am convns sa vin sa o vad.Tot imi repeta ca astepta un telefon de la cel ce a licitat pentru ea.I-am oferit 10 mil in loc de 8 cat a cerut el...a ramas sa ma duc a doua zi dimineata sa o vad si sa o iau.Dimineata m-a sunat sa nu mai vin ca vine celalalalt caruia i-o promisese .... :drink: .

Exact cand imi doream si eu sa dau peste un nene neparolist pt care banii sa primeze am dat peste citez ,, sunt pocait , daca i-am promis-o , o promisiune conteaza pt mine mai mult decat banii'' ....am ramas masca :)

Concluzionand..multumesc lui mihai pentru recomandare insa a fost cu o secunda mai tarziu descoperita de mine...mai cautam.

Salut, ti-am zis ca iti fac o oferta irezistibila. si iti dau motoru cu acte noi doar la politie si la finante sa mergi. imi pare bine sa vad ca perseverez, dar acest tip de moto sunt tot mai rare. hai la mine din trei buc iti alegi una si ti-o faci cum vrei ti-o inmatriculezi ,iar dupa aceia o restaurezi asa cum o vrei.

dupa cum ti-am scris ultima data din acesta luna ma apuc sa le restaurez mai precis peste 2 sapt. mai gandestete intre timp daca accepti oferta mea te pot ajuta si cu transpotul daca e nevoie. gandestete daca o vrei, zi-mi. accept in loc de bani si piese sa imi pot face bmw. daca Mihai ti prieten bun atunci el stie de ce am eu nevoie

 

Toate cele bune la toti in acest nou an si va doresc sa vi se implineasca toate visele :love: LA MULTI ANI!

post-16700-1262371528_thumb.jpg

post-16700-1262371634_thumb.jpg

post-16700-1262371698_thumb.jpg

post-16700-1262371819_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la multi ani , cu mai multe impliniri pe anul care vine.Multumesc inca odata de oferta, crede-ma ca nu m-am gandit odata la oferta ta, am toate pozele salvate de data trecuta si pot sa iti spun la orice ora din noapte unde exista fiecare punctulet de rugina pe fiecare dintre cele 3 motociclete :o...atat de mult le-am studiat - vazut si revazut de nspe mii de ori.Ce pot spune....am facut calculele si la ce pret ai spus tu acolo plus imatricularea totala plus drumul ma duce pe la 1000 euro.O fi bine, o fi mult sincer nu stiu insa pentru mine personal asa cum vreau eu sa arate o motocicleta va mai trebui sa bag destul de mult in ea si se ajunge la o suma destul de mare.

Nu am dat nici un semn desi am fost foarte tentat, pentru ca in ultimele saptamani situatia pe la munca a devenit foarte nesigura, asa ca desi as avea ceva bani repartizati pentru motocicleta am considerat ca nu este momentul oportun sa investesc in ea deocamdata.Cea recomandata de mihai era cam ce imi doream eu completa-cu acte in regula-motor ok- si cu ceva piese de rezerva cum fiecare om isi strange pt zile negre si avea si un pret ce nu se simte, 8 mil, asa de mult ....iar de reconditionat se face in timp de placere ca sa mai scap de gandurile adunate peste zi :D.

Cam astea sunt lucrurile pe care le gandesc...prin urmare desi intr-adevar sunt constient ca e o oferta bunicica, cred ca nu este pentru mine deocamdata.Daca situatia se va indrepta intr-un sens pozitiv, atunci voi reveni la oferta ta.....oricum eu tipul de motocicleta pe care il vreau nu o sa il schimb si din cate vad ai ,,curtea plina de mz-uri ,, :D , cred ca pe la voi a deraiat trenul din germania cu mz-uri :D prin anii 60.

 

Multa bafta in continuare si mai mult spor anul asta in reconditionari si achizitionari de noi motoare pe masura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la multi ani , cu mai multe impliniri pe anul care vine.Multumesc inca odata de oferta, crede-ma ca nu m-am gandit odata la oferta ta, am toate pozele salvate de data trecuta si pot sa iti spun la orice ora din noapte unde exista fiecare punctulet de rugina pe fiecare dintre cele 3 motociclete :crack:...atat de mult le-am studiat - vazut si revazut de nspe mii de ori.Ce pot spune....am facut calculele si la ce pret ai spus tu acolo plus imatricularea totala plus drumul ma duce pe la 1000 euro.O fi bine, o fi mult sincer nu stiu insa pentru mine personal asa cum vreau eu sa arate o motocicleta va mai trebui sa bag destul de mult in ea si se ajunge la o suma destul de mare.

Nu am dat nici un semn desi am fost foarte tentat, pentru ca in ultimele saptamani situatia pe la munca a devenit foarte nesigura, asa ca desi as avea ceva bani repartizati pentru motocicleta am considerat ca nu este momentul oportun sa investesc in ea deocamdata.Cea recomandata de mihai era cam ce imi doream eu completa-cu acte in regula-motor ok- si cu ceva piese de rezerva cum fiecare om isi strange pt zile negre si avea si un pret ce nu se simte, 8 mil, asa de mult ....iar de reconditionat se face in timp de placere ca sa mai scap de gandurile adunate peste zi :rock:.

Cam astea sunt lucrurile pe care le gandesc...prin urmare desi intr-adevar sunt constient ca e o oferta bunicica, cred ca nu este pentru mine deocamdata.Daca situatia se va indrepta intr-un sens pozitiv, atunci voi reveni la oferta ta.....oricum eu tipul de motocicleta pe care il vreau nu o sa il schimb si din cate vad ai ,,curtea plina de mz-uri ,, :D , cred ca pe la voi a deraiat trenul din germania cu mz-uri :D prin anii 60.

 

Multa bafta in continuare si mai mult spor anul asta in reconditionari si achizitionari de noi motoare pe masura.

Mai era si o alta oferta la bani putini 250 eur ,2 buc desfacute dar din care puteai face una ok dar nu stiu de acte daca are cele vechi.pot sa ma interesez. motoru e desfacut dar nu lipsesc piese. din pacate e in bistrita nasaud si eu sunt din cluj ca sa fac niste poze sa sti de ce vorbesc. daca te interesaza te pot ajuta in 300 eur in total sa ai si acte noi carte de indentitete verificare tehnica si indentificare iar tie iti va fi mai usor cu inmatriculatul adica treb sa iti faci un contract de v-c 30ron asigurare ,taxa talon ,taxa nr si c-am atat daca bine imi aduc aminte. 0744835877 e nr meu de tel. poate daca toate marg bine sapt viitoare le am acasa in ideia ca te intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la bistrita stiu si eu una cu 200 e, acte vechi si tot asa o mare imbarligatura cu ele...insa eu personal nu am gasit cu ce o aduce de acolo, e la mama naibii bistrita de bucuresti.Ok atunci lasa-ma cateva saptamani sa vad cu jobul asta ce se mai intampla si dupa o sa vad cum fac,daca e totul bine o sa imi arda si mie de plimbari prin tara, banuiesc ca daca au stat atatia ani acolo , nu o sa dispara in curand.

Multumesc inca odata si sa ne reauzim cu bine....toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am pt. cei interesati un certificat de inmatriculare pt un MZ 1.25 di 60 sau 61,spre vanzare bineanteles,si placuta cu seria de pe cadrul motorului,ar mai fi si vro doua piese,sinca un motor de DKV 1.25 de prin 19...toamna in stare f. buna. tel 0722255057 sau PM. Am si doua casti fabricate prin 50-60 din textolit care se dadeau o data cu cumpararea motocicletelor Simson si MZ,astea le fac cadou unui colectionar . Primul care ma cauta, le are. Numa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oldbiker..deocamdata actele mie personal nu imi trebuiesc insa castile acelea....ei bine castile sau mai degraba o casca genul acela imi doresc de foarte multa vreme.Nu stiu daca vorbim de acelas lucru insa eu cand ma gandesc la ce ai spus tu , imi inchipui un fel de casca( piele sau un fel de piele) partial sau deloc tare, asemanatoare cu cea din imagine:

 

http://farm4.static.flickr.com/3527/401132..._71ea5ff220.jpg

 

Daca este asa sau aduce cu anii aia le vreau eu.Pot trimite curierul sa le ia direct de la tine,fara sa mai depui nici un efort sau ne intelegem.

 

Mesaj completat

cred ca am gresit putin ...probabil ca este dintr-un material mai tare :wacko: poate asa:

 

http://www.autogallery.org.ru/k/a/motoIIA-72553_Baydeww2.jpg

Editat de master_alexut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am pt. cei interesati un certificat de inmatriculare pt un MZ 1.25 di 60 sau 61,spre vanzare bineanteles,si placuta cu seria de pe cadrul motorului,ar mai fi si vro doua piese,sinca un motor de DKV 1.25 de prin 19...toamna in stare f. buna. tel 0722255057 sau PM. Am si doua casti fabricate prin 50-60 din textolit care se dadeau o data cu cumpararea motocicletelor Simson si MZ,astea le fac cadou unui colectionar . Primul care ma cauta, le are. Numa bine.

 

 

Castile au fost donate.

 

Mesaj completat

Pentru ca la anuntul de vanzare al motorului de DKV au fost multi care s-au interesat si vor sa il cumpere,si pentru ca trebuie sa fiu fair-play fata de acestia,nu sa ma iau dupa ora la care am primit PM-ul si dupa aia sa se razgandeasca voi pune pretul de 250 lei si care da mai mult il ia. Uite si niste poze.

post-15287-1263317709_thumb.jpg

post-15287-1263317742_thumb.jpg

post-15287-1263317771_thumb.jpg

post-15287-1263317787_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...