Sari la conținut

Excursie Enduro de Duminica (18.10)


cristache
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

 

Din pacate, desi mi-am dat acordul initial, doua atele la genunchi si un motor spart ma vor impiedica sa ma alatur micii aventuri. De acum doar la primavara...

Am facut traseul anul trecut, in acelasi sens, cu coborare pe noroi in Azuga. Desi am pierdut pe acolo vreo doua ore, tot a fost timp berechet de un pranz copios la un restaurant. (Azuga-Sacele 45min, Sacele-Valea Doftanei 45min). Ne-a prins noaptea la Ploiesti, cred.

Dar, nu va bagati fara crampoane! Prea multe noroaie si bolovanisuri. Chiar daca se poate trece si fara crampoane, se va trece greu si se va da programul peste cap. Nu merita.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Angi, dupa cum am spus si eu in primul post si se vede si pe harta, asa este, cum spui tu acum...prima data platoul si dupa aceea Sacele-Pasul Predelus-Valea Doftanei...

 

Va trebui sa ne lasam pe mina ta in prima parte...eu am facut decit Sacele-V.Doftanei...

 

Sper ca nu ne va obosi prea tare "platoul"...poate pe cei "desculti"...

:cheers: Este bine asa ca eu dupa ce ajungem in Sacele ma voi indrepta spre casa!!Valea Doftanei am mai facut-o asa ca in sensul acesta de deplasare, duminica o sa impusc 2 iepuri m-a dau cu moto si mai prind si o dupamasa de duminica cu familia!! :cheers: Sa ne vedem sanatosi si sa fie cat mai mica zapada pe platou!! :hug:

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum o fost.., ceva poze estem, ca eu mi-am petrecut dumineca in familie, cu copchilul! :cheers: .., eram de rand! :cheers:

:hug: abia duminica asta plecam....daca ne lasa vremea!!

acum am zapada in curte!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jane nu esti deloc atent...duminica 18.10.2009 e excursia...vezi poate esti liber si vi si tu...eu tin minte ca aveai Mitas 09 pe Africana...

 

@Kidrock...Cred ca te risti daca vrei sa vi cu Scorpioanele...sint sigur ca vom avea nevoie de toata aderenta posibila pe portiunile cu bolovani, noroi si iarba uda...plus ca ne va lua mai mult timp si nu as vrea sa ne prinda noaptea pe drum...

 

Raul, cred ca nu dai inapoi...adica ne vedem la 9.30 in Comarnic...cred ca ar fi bine in benzinaria de la intrare dinspre Bucuresti, sa bem un ceai inainte de urcare pe munte...si acum dute si da zapada de pe motor...

 

Eu sunt aproape gata cu pregatirile...mai am sa-mi ung lantul si sa-mi cumpar niste manusi de iarna (poate imi dati niste sfaturi si adrese de magazine...)

 

Va sfatuiesc sa va imbracati de iarna...cagule, izmene, manusi, mesade, stiti voi...

 

Chipintaci...

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jane nu esti deloc atent...duminica 18.10.2009 e excursia...vezi poate esti liber si vi si tu...eu tin minte ca aveai Mitas 09 pe Africana...

 

@Kidrock...Cred ca te risti daca vrei sa vi cu Scorpioanele...sint sigur ca vom avea nevoie de toata aderenta posibila pe portiunile cu bolovani, noroi si iarba uda...plus ca ne va lua mai mult timp si nu as vrea sa ne prinda noaptea pe drum...

 

Raul, cred ca nu dai inapoi...adica ne vedem la 9.30 in Comarnic...cred ca ar fi bine in benzinaria de la intrare dinspre Bucuresti, sa bem un ceai inainte de urcare pe munte...si acum dute si da zapada de pe motor...

 

Eu sunt aproape gata cu pregatirile...mai am sa-mi ung lantul si sa-mi cumpar niste manusi de iarna (poate imi dati niste sfaturi si adrese de magazine...)

 

Va sfatuiesc sa va imbracati de iarna...cagule, izmene, manusi, mesade, stiti voi...

 

Chipintaci...

Sigur!! nu dau inapoi!!benzinaria(aproape de iesirea din Comarnic) de pe partea stanga cum veniti voi..sau cobor pana la benzinaria din Nistoresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raul, cum vi tu de la Sinaia, la iesirea din Comarnic, dupa ultima trecere de pietoni, pe partea dreapta cum vi tu, este o benzinarie (are un fel de terasa inchisa cu termopan cu aluminiu, ceva gri)...deci nu iesi din Comarnic...

 

Vorbim la telefon simbata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cati mai mergeti daca gasiti zapada pe asfalt la iesire din Bucuresti... :cheers:

Asa ma mananca gheara :blink:

:hug: La voi nu cred ca v-a fii zapada!!sper sa curete de dimineata Posada!! cred ca am sa vin cu BMW-ul.. ABS,manere incalzite,...sau cu DR BIG-ul??la care impingem mai putin!!?? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avind in vedere vremea de afara, plecarea se va decala cu o ora...deci intilnirea la 8.30 la benzinaria Agip de la Otopeni...daca aveti ceva impotriva va rog sa spuneti...Angi are dreptate, pina la urma e doar o plimbare, nu are rost sa ne fortam prea tare...la ora aia poate e mai cald :hug: ...

 

Raul...ne vedem la 10-10.30 la Comarnic...si eu zic sa vi cu DR-ul sa-l vedem si noi...

 

Pina acum siguri ca vin sunt urmatorii: :cheers:

 

1.Raul care vine din Rasnov...

2.Angi

3.Cristache

4.Svgobi

 

Care mai sunteti siguri ca veniti, anuntati-va...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avind in vedere vremea de afara, plecarea se va decala cu o ora...deci intilnirea la 8.30 la benzinaria Agip de la Otopeni...daca aveti ceva impotriva va rog sa spuneti...Angi are dreptate, pina la urma e doar o plimbare, nu are rost sa ne fortam prea tare...la ora aia poate e mai cald :hug: ...

 

Raul...ne vedem la 10-10.30 la Comarnic...si eu zic sa vi cu DR-ul sa-l vedem si noi...

 

Pina acum siguri ca vin sunt urmatorii: :cheers:

 

1.Raul care vine din Rasnov...

2.Angi

3.Cristache

4.Svgobi

 

Care mai sunteti siguri ca veniti, anuntati-va...

 

vin si eu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avind in vedere vremea de afara, plecarea se va decala cu o ora...deci intilnirea la 8.30 la benzinaria Agip de la Otopeni...daca aveti ceva impotriva va rog sa spuneti...Angi are dreptate, pina la urma e doar o plimbare, nu are rost sa ne fortam prea tare...la ora aia poate e mai cald :hug: ...

 

Raul...ne vedem la 10-10.30 la Comarnic...si eu zic sa vi cu DR-ul sa-l vedem si noi...

 

Pina acum siguri ca vin sunt urmatorii: :cheers:

 

1.Raul care vine din Rasnov...

2.Angi

3.Cristache

4.Svgobi

 

Care mai sunteti siguri ca veniti, anuntati-va...

et moi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca nu e nici o sansa pentru a pleca sambata 17 oct....as fi vrut sa ajung si eu dar duminica tre sa merg la un botez.Oricum va doresc un drum fara zapada prea mare si o portie zdravana de soare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Previziunile meteo pt duminica sunt mai bune fata de vremea de azi...

 

http://www.accuweather.com/world-forecast....IC&metric=1

 

Eu voi fi oricum duminica la 8.30 la Agip...o sa vedem cum e vremea, mergem spre Comarnic si de acolo, cum va fi drumul...daca e nasol spre platou( zapada ) o sa o luam spre Secaria, VDoftanei, Sacele, drum care nu urca asa sus, plus ca e forestier...daca nici asa nu avem noroc...ne intoarcem acasa...

 

Dupa ploile astea va fi ceva noroi...daci care va stiti ca nu va tin cauciucurile (de strada) sau puterile, mai ginditi-va inca o data...

 

 

 

 

Drumuri fara zapada!!!

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor, lasati-o pe altadata, la Brasov e zapada mare, iar pe munte e deja de jumatate de metru. asta e, acceptati realitatea si reprogamati-o pentru cand se va putea sau faceti un traseu prin subcarpati, prin zona Campina daca chiar va mananca :) . As fi venit si eu dar asa chiar ne pregatim de schi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Previziunile meteo pt duminica sunt mai bune fata de vremea de azi...

 

http://www.accuweather.com/world-forecast....IC&metric=1

 

Eu voi fi oricum duminica la 8.30 la Agip...o sa vedem cum e vremea, mergem spre Comarnic si de acolo, cum va fi drumul...daca e nasol spre platou( zapada ) o sa o luam spre Secaria, VDoftanei, Sacele, drum care nu urca asa sus, plus ca e forestier...daca nici asa nu avem noroc...ne intoarcem acasa...

 

Dupa ploile astea va fi ceva noroi...daci care va stiti ca nu va tin cauciucurile (de strada) sau puterile, mai ginditi-va inca o data...

 

 

 

 

Drumuri fara zapada!!!

ok,o sa fiu si eu acolo ( 0724 884 131 in caz de ceva )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca duminica vremea nu va fi asa urata ca azi, categoric si eu vreau sa ies din casa.

Acum intrebarea pe care mi-o pun e urmatoarea. Oare e neaparat necesar sa mergem spre munte unde e foarte frig si unde ne putem impotmoli in zapada?

Ceea ce vreau sa zic e ca, daca si voi vreti, eu v-as propune un traseu pe care nu l-am facut dar de care stiu de la niste prieteni transalpisti.

Este vorba de o cale ferata neterminata. Mai exact, din ce-am inteles, e pus terasamentul dar nu au mai fost puse sinele. Traseul cica e destul de distractiv.

Daca v-ar face cu ochiul varianta asta, ar trebui sa ajungem la Pitesti si de acolo spre Merisani. Imediat dupa lacul Valcele facem stanga pe un drum care ne duce spre podul care traverseaza raul si dreapta spre calea ferata. De acolo mergem doar "pe sine". Am inteles ca la un moment dat calea ferata o ia printr-un tunel in care de obicei e apa (distractiv de trecut :) ) si daca nu avem coco s-o luam prin tunel va trebui s-o luam prin nu stiu ce padure in care ne putem rataci.

Daca reusim si trecem de toate obstacolele, calea ferata ar trebui sa ne scoata in Rm. Valcea.

Din povestiri, pe mine ma mananca de mult sa fac traseul asta.

Va las un link despre traseu http://www.railwayfan.ro/?ml=27&r=1

Pe wikimapia.org se vede bine calea ferata. Urmariti traseul din explicatiile de mai sus.

 

E, ce parere aveti? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca totusi n-am facut foarte bine cu propunerea mea deoarece se poate incurca treaba. Unul vrea colo, altul dincolo si nu mai iese nimic.

Hai sa lasam asa cum a propus Cristache si asta cu calea ferata o facem alta data.

 

Deci, daca nu ploua, ma vad si eu cu voi duminica la Agip.

 

Numai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) o sa avem parte de noroi "la greu" :lol:

din ce vad la tv cred ca noroiul va fii cea mai mica problema :P

Mesaj completat

deci ce facem ce se intampla ??? am vazut acum ca se schiaza pe unele partii,nu stiu daca ar fii frumos sa dam buzna 5 satanisti cu moto pe partie :P

Mesaj completat

mai, da-ti un semn ca nu stiu ce sa fac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am dat o fuga pana la intrunirea enduro de la Peris. M-am k.k.t pe mine de frig pe portiunea de sosea....... Chiar daca nu cred ca o excursie la munte acum ar fi foarte confortabila, daca nu ploua, eu maine sunt la Agip.

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...