Sari la conținut

Excursie Enduro de Duminica (18.10)


cristache
 Share

Postări Recomandate

Ma gindesc pentru duminica 18.10.2009 la o tura in Mtii Baiului...

 

Traseu: Buc-Comarnic-Secaria-forestier?-creasta-coborire in Poiana Tapului-DN1-Azuga-forestier-Sacele-Forestier-Pasul Predelus-Valea Doftanei-Buc.

 

Eu am facut doar traseul Sacele-Valea Doftanei, dar vor mai fi cu noi si citiva care au facut tot traseul...

 

Intilnirea: Duminica 18.10.2009 la ora 07.30 a.m. in statia AGIP din Otopeni, inainte de intrarea spre aeroport, masa cred ca o sa o luam undeva pe drum la vreun restaurant, si intoarcerea o sa fie pe seara...depinde cit ne intindem pe drum...deci incercam sa plecam mai devreme...

 

Motoare: Sunt asteptate doar motoare care pot face fata la drumuri proaste, sigur va fi noroi, deci cu cauciucuri cit de cit cramponate. Eu am DR 650 cu Mitas, cred ca vor mai fi un BMW 1200 GS si BMW 650 GS incaltate cu crampoane...deci nu cred ca vitezanele, choperele vor face fata...

 

Astept sa va anuntati si sa perfectam planul de actiune...

 

 

Hartile:post-7547-1254821397_thumb.jpgpost-7547-1254821425_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cristache, as veni si eu dar nu-mi miroase a usor traseul.., as zice ca va fi chiar foarte greu iar eu cu vaca mea nu ma vad bine! poti sa-mi spui cam ce lungime are traseul (cel forestier) pt ca exista posibilitatea sa ne prinda noaptea pe coclauri, adica mie imi pare lung, de aceea te intreb. :) Ps Amu nu mai sunt nici eu prea incepator cum m-a stiai .., ultima oara am traversat Apusenii de la nord la sud numa prin paduri pe drumuri forestiere, am martor care sa confirme! M-am ratacit prin munti si vreo 5 ore am bantuit potecile pana am dat de asfalt si civilizatie, asa ca sunt vaccinat.., adica tarselos! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristache, as veni si eu dar nu-mi miroase a usor traseul.., as zice ca va fi chiar foarte greu iar eu cu vaca mea nu ma vad bine! poti sa-mi spui cam ce lungime are traseul (cel forestier) pt ca exista posibilitatea sa ne prinda noaptea pe coclauri, adica mie imi pare lung, de aceea te intreb. :)

 

Pai de traseu iti zic eu ca l-am facut pe tot.

Intre Doftana si Sacele e usurel. Ar fi o singura urcare care poate sa-ti dea foarte putin de furca cu Africa doar daca e umezeala, adica noroi. In rest, relax si frumos.

Intre Sacele si Azuga e de mers si cu naked-ul, asa de usor e.

Dupa aia, spre platou e de urcat prin doua locuri. Unul pe la Poiana Tapului iar pe acolo mergi fumand, deci stai linistit, iar unul ar fi tot prin Azuga, iar pe acolo chiar ar fi distractie grava, mai ales daca e umed. De fapt, daca ma gandesc bine, pe noroiala nici nu cred c-am putea urca cu vacile noastre. Dar pe uscat, ar fi distractiv.

Odata ajuns pe platou e chiar simplu, exceptie facand coborarea spre Secaria, care este cu bolovani destul de mari.

Din Secaria in Comarnic e sosea.

 

Una peste alta, e traseu frumos si merita facut. Nu vei avea probleme cu Africa.

 

Numai bine.

 

Mesaj completat

.

Si daca vor mai fi energie si timp, e bine de stiut ca din Secaria se poate ajunge spre Campina pe forestier pana la Sotrile. Din Sotrile pana la Campina urmand sa fie asfalt, dar drumul e virajat si frumos. Practic drumul merge paralel cu DN-ul doar ca asta e pe varful muntelui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@svgobi...te asteptam...iti stiu mobra si cred ca nu vei avea probleme pe traseul asta 'de duminica'...

@jane...am facut impreuna Doftana-Sacele...dupa intilnirea de la Slanic...deci jumate de traseu l-ai facut...si cu siguranta nu o sa ne prinda noaptea pe munte...

 

post-7547-1254984297_thumb.jpgpost-7547-1254984321_thumb.jpg

 

@angi...nu pot simbata...trebuie sa merg la o petrecere...stiu ca ai facut traseul asta si m-as bucura sa mai avem un ghid cu noi...

 

Stiu ca prin zona sint drumuri mai grele, ex: coborirea in Azuga, dar m-am gindit la o plimbare de duminica, sa facem poze, sa ne simtem bine...

 

In concluzie va astept pe toti si pastram legatura pina saptamina viitoare...

 

Poze de anul trecut...

 

 

post-7547-1254985080_thumb.jpgpost-7547-1254985111_thumb.jpgpost-7547-1254985144_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vedeti ca exact in pasul dintre Valea Azugii si Valea Garcinului au pus o bariera. se poate ocoloi prin stanga, o sa va descurcati cumva cu vacile(eventual trebuie data oglinda jos), noi am trecut un XT 600 pe acolo, exact intre bariera si un brad din stanga drumului. in rest, in jos spre Sacele e numai pietris, ceea ce e bine cand e ud, dar atentie, sa nu forjati prea tare , ca va fura ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cum se anunta scarba de prognoza nu cred ca m-a incumet sa merg.., nu am tavalit-o toata vara sa o tavalesc acum, m-as imbolnavi, insa, daca duminica este soare, merg! Cristache sa ai la indemana Cd-ul ala daca ne vom intalni duminica, ok?. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As venii si eu duminica,am o Honda Dominator si sper sa pot face fata drumului.Weekendu' asta am facut tura cu el prin Buzau(forestiere,dealuri si alte chestii) si mi-a deschis pofta de off.M-am intalnit pe traseu si cu omu' cu SV-ul endurizat ....foarte tare mobra lui....tot respectul mestere ! Sper ca vremea sa tina cu noi si sa strangem gasca mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Caponord...sunt sigur ca ai simtit diferenta pe noroi intre cauciucul cu crampoane si fara...daca tu crezi ca te descurci cu scorpioanele cu vaca ta...

 

Km poti sa-i calculezi de pe harta...km de off road nu vor fi, doar forestiere...

 

Svgobi are cauciucuri cu crampoane si un scut sanatos sub mobra...daca nu ramine suspendat, o sa treaca peste tot...

 

Locul si ora de intilnire ramine cum am stabilit...daca vine Raul din Rasnov, va trebui sa ne intilnim cu el pe la 09.30 in Comarnic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca plecam din Comarnic, ma intreb daca n-ar fi mai bine sa inversam traseul. Din Comarnic mergem pana la Secaria si o luam spre platou. Dupa aia Azuga, Sacele si Doftana. Pe langa faptul ca daca plecam din Comarnic ar fi in drumul nostru, cred c-ar fi mai bine si pentru ca bucata dintre Secaria-platou-Azuga e cea mai grea. La inceput suntem odihniti si ne-am descurca mai bine pe portiunea asta.

Ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Angi, dupa cum am spus si eu in primul post si se vede si pe harta, asa este, cum spui tu acum...prima data platoul si dupa aceea Sacele-Pasul Predelus-Valea Doftanei...

 

Va trebui sa ne lasam pe mina ta in prima parte...eu am facut decit Sacele-V.Doftanei...

 

Sper ca nu ne va obosi prea tare "platoul"...poate pe cei "desculti"...

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Angi, dupa cum am spus si eu in primul post si se vede si pe harta, asa este, cum spui tu acum...prima data platoul si dupa aceea Sacele-Pasul Predelus-Valea Doftanei...

 

Va trebui sa ne lasam pe mina ta in prima parte...eu am facut decit Sacele-V.Doftanei...

 

Sper ca nu ne va obosi prea tare "platoul"...poate pe cei "desculti"...

 

 

Ahhh, da, ai dreptate! Scuze, dar nu stiu de ce mi-a ramas in minte ca traseul propus de tine era exact invers. Sunt :cheers:

 

Legat de platou, odata ajunsi sus e doar frumos si foarte usor. Sa vedem cum e noroiala pe portiunea de urcare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...