Sari la conținut

Cam Ce Ar Trebui Sa Aduca O Noua Intalnire?


Dan R
 Share

Ce ati vrea sa gasiti la o intalnire care se va organiza in premiera anul acesta?  

42 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

degeaba ai camping de exceptie, piste de intrecere, extra mega formatii si nu mai stiu eu ce daca nu se formeaza atmosfera aia de intrunire si omul nu se simte bine ....degeaba le ai..... :P tre sa le echilibrezi pe toate pt a obtine un echilibru bun si pt a multimi pe toata lumea care vine :D

NOI SPERAM SA MULTUMIM PE TOTI pt ca deja avem un camping de exceptie si pista de intreceri (pe pista aeroportului IASI) cat si trasee pt enduristi bine stabilite prin padurea barnova:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am votat altele, asteptand organizatorii sa isi puna imaginatia la treaba.

Pe de alta parte nu vreau "sa ridic mingea la fileu" organizatorilor din Iasi (eu fiind tot de acolo).

 

Deci la Iasi ca element de noutate ar fi un traseu soft enduro in padure la Doborovat. Ca obiective turistice pe acest traseu gasim Cabana de vanatoare a lui Ceausescu si celebrul radar meteorologic donat de americani. Traseul are vreo 30 KM.

Pe pista aeroportului Iasi au fost facute "liniute" anul trecut (vreo 4 eventuri in total) care s-au bucurat de o mare prezenta a publicului si a participantilor.

 

Intrebare: Zona de campare unde ar fi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dan stiu ff bine cine esti stai linistit :lol:

nu pot sa dau acum detalii in exclusivitate dar totul e aranjat si aprobat ramane sa ne aprobe UCMR :P

vb duminica la sedinta :D sau pe messenger ID meu este oorestte sau la un tel 0721535377 :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucura ca vor fi mai multe intalniri, dar faza cu UCMR este o porcarie totala, mie ca si club, de ce as avea nevoie de aprobarea unui ......, nu inteleg de ce in romania trebe sa existe cineva sa decida ce este si ce nu este oficial

la momentul infintari nici dracu nu a venit sa ajute dar pe urma guralivi ca cei de la bucuresti si multi alti.

 

fiecare club are un nume si o sigla.

asa sa fie, nimenui nu i se poate impune ceva

 

pentru persoanele cu care am avut discutii anu trecut MAI DATIU MULTE INDICATII, SAU FACETI GRESALA DE ANU TRECUT VAFI RAZBOI ATI SUPARAT MULTE CLUBURI, ATI JUGNIT, VRETI RAZBOI CREDETI-MA CA IL VETI AVEA, cu varf si indesat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Oreste! Astept vesti!

 

Ca sa nu monopolizam... Intrebare:

Cine ar putea sa organizeze si cine ar fi interesat sa participe la intalniri (mai mult sau mai putin fastuase) in urmatoarele locatii (mai spuneti si voi altele):

 

zona Bicaz - Ceahlau

zona Vidraru - Fagaras

Vama Veche

zona Apuseni (Clujul, Alba poate se orienteaza pe aici daca nu se mai poate face in Cheile Turzii)

Hunedorenii, resitenii propun ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zona Vidraru - Fagaras

cunosc personal cabanierii de la piscul negru (15 km mai jos de balea, spre vidraru. cabana cu priciuri, capacitate de cazare in jur de 50 de locuri, loc de corturi afara. in lunile de vara (iulie, august) e perfect pentru corturi. as putea sa organizez eu o intalnire acolo, cu atat mai mult cu cat sunt de prin partea locului de fel. chiar mi-ar facea placere. dar in ceea ce priveste cazarea la cabana, doar dupa ce se vor fi anuntat doritorii. in ce priveste corturile nu-i problema daca se anunta 50 si vin doar 5. locatia este excelenta, pustiu si liniste imprejur, aer curat si soare (cand nu plaoua :D

 

insa fara spectacole si formatii de muzica, fara piste de viteza, doar o minivacanta cu gratare foc de tabara si voie buna, plus drumetii montane pe jos sau cu motorul, pe asfalt sau drum forestier.

 

daca va adunati mai mult de 10 eu organizez precis o iesire acolo. si n-o sa va para rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PISTE ! CLAR !

bere bem peste tot. turism, facem. dar unde ne intrecem ?

o intilnire cu piste ar fi beton. nu de alta, dar oamenii se dau oricum, numai ca in mod dezorganizat si se intimpla chestii nedorite. stiti la ce ma refer.

cum e STUPID sa le pretinzi sa nu se dea, ca de aia au venit in calitate de motociclisti care se intilnesc cu alti motociclisti, ca sa se dea cu motorul impreuna (nu au venit nici in calitate de bautori de bere, nici de melomani, nici de turisti, ci in primul rind de motociclisti) singura solutie e sa-i pui sa se dea in conditii mai bune si mai sigure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

indiferent de locatie, ar fi binevenita un fel de tribuna sau un inlocuitor, astfel incat sa poata vedea mai multi concursurile.

 

la fiecare intalnire, cei ce stau in fata vad bine, cei ce nu mai apuca "locuri" se plictisesc si pleaca...

 

cu un loc de privit (tribuna, colina, deal etc) se rezolva partial si problema evitarii accidentelor, iar lumea poate deveni interesata de ziua de concursuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fiecare de mai sus ar trebui sa se imbunatateasca ceva , dar "ALTELE" au un cuvant greu de spus...

 

E vorba de imaginatia organizatorului si de aducerea in permanenta de ceva nou...

 

Imaginativa cu cata nerabdare te duci la o intrunire la care sti ca se vor intampla chestii nemaivazute ...in loc de ... "m-as duce acolo dar nu cred ca va fi ceva diferit de ce a fost dincolo, sau tot aici anii trecuti"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zona Vidraru - Fagaras

cunosc personal cabanierii de la piscul negru (15 km mai jos de balea, spre vidraru. cabana cu priciuri, capacitate de cazare in jur de 50 de locuri, loc de corturi afara. in lunile de vara (iulie, august) e perfect pentru corturi. as putea sa organizez eu o intalnire acolo, cu atat mai mult cu cat sunt de prin partea locului de fel. chiar mi-ar facea placere. dar in ceea ce priveste cazarea la cabana, doar dupa ce se vor fi anuntat doritorii. in ce priveste corturile nu-i problema daca se anunta 50 si vin doar 5. locatia este excelenta, pustiu si liniste imprejur, aer curat si soare (cand nu plaoua :D

 

insa fara spectacole si formatii de muzica, fara piste de viteza, doar o minivacanta cu gratare foc de tabara si voie buna, plus drumetii montane pe jos sau cu motorul, pe asfalt sau drum forestier.

 

daca va adunati mai mult de 10 eu organizez precis o iesire acolo. si n-o sa va para rau.

daca chiar reusesti sa organizezi ceva anuntama si pe mine.VIN SIGUR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Consider ca trebuie sa avem si noi niste conditii mai bune cazare. De ce credeti ca a iesit cea mai reusita intrunire cea de la Brasov? ... AM AVUT CONDITII din toate punctele de vedere ... poate mai putin cu masa, dar ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic asa:

 

In primul rand, ar trebui sa se asigure (din partea organizatorilor) un serviciu de ambulanta sau prim ajutor. Pe ideea ca este mult mai greu sa previi un accident ( ca cel de la brasov de exemplu) decat sa fii pregatit pentru ca se poate intampla. In aceeasi ordine de idei, dar nu numai, un service ambulant pentru cei cu probleme la motoare ar fi interesant, dar sunt sigur ca se gasesc destui "meseriasi". aveti in vedere faptul ca, sa zicem, vrei sa faci un burnout, ar fi buna o vulcanizare mobila...

 

Pe urma, avand in vedere ca in fiecare an presupun, au aparut pe la intalniri motociclisti noi, ar fi misto ca la fiecare meeting sa se tina un mic curs de pilotat motocicleta, ceva adresat celor care au obtinut categoria A dar vor sa mai primeasca ceva sfaturi, mai bine zis training, ar trebui facut in genul "hands on" adica altceva decat ce obtii prin manuale scrise sau prin sfaturi primite pe net.

 

Alta chestie misto, dar nu cred ca e (numai) de competenta organizatorilor, ar fi de pus la dispozitia celor interesati motociclete pentru drive-test. Astfel ar cunoaste mai multa lume marcile, oamenii care le vand, etc...

 

Alte chestii pe care as da banii la o intalnire moto, ar fi un test pentru motociclete (ceva gen hai sa vedem cati cai putere are jucaria asta pe banc?)

 

Evident, cu cat mai multe magazine ad-hoc de accesorii moto, eventual discount-uri si concursuri cu premii in accesorii.

 

In cazul in care se ofera posibilitatea de a campa (adica la cort) ar trebui sa se asigure si lemne pentru foc, astfel cei care ar dori sa-si petreaca seara in jurul focului nu vor trebui sa-si care de-acasa drujbe sau topoare.

 

Avand in vedere ca e destul greu sa iei multe bagaje cu tine, ar fi ok sa stii ca gasesti de mancare ceva acolo, nonstop. Sa fie si bun si ieftin si scup si prost, dar sa fie.

 

Si evident, parere pur personala, neaaparat trebuie un dozator d'ala de cafea, eventual cu fise, care sa mearga nonstop. De bere nu mai zic, ar trebui sa fie de la sine inteles, evident nonstop. Si vin deasemenea.

 

As sugera sa nu mai continuati cu amenintari si razboi in aceasta sectiune. Creati alta sectiune pentru scandaluri intre cluburi.

 

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, ar trebui sa se asigure (din partea organizatorilor) un serviciu de ambulanta sau prim ajutor

 

Intr-adevar ... un serviciul de ambulanta preventiva trebuie obligatoriu

 

As adauga ca mai trebuie securitate in zona de campare. Vine unul ranga de beat si intra cu motorul in cort la tine. :(

 

 

 

As sugera sa nu mai continuati cu amenintari si razboi in aceasta sectiune

 

AR66 are dreptate... de ce trebuie un club "legal infiintat" sa aibe aprobarea UMC...? Cu ce okazie? alta metoda de control si impunere? No way...

 

La o intrunire vine cine are chef.

 

...parerea mea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal cred ca ar trebui sa umblam la bunul simt si la educatia fiecaruia.Band un pic mai mult nu iti da dreptul sa fii "smeu" printre participanti.

Ca idee o ambulanta costa 15 euro/ora fiat si 10 euro/ora o amarata de dacie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema este ca ambulanta nu te pazeste de accidente.DECI TOT NOI TREBUIE SA NE FERIM.Te asteptam sa sponsorizezi aceasta actiune indiferent de clubul care organizeaza astfel de intalniri :( ,pentru ca ai obrazul subtire :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal cred ca ar trebui sa umblam la bunul simt si la educatia fiecaruia.Band un pic mai mult nu iti da dreptul sa fii "smeu" printre participanti.

Ca idee o ambulanta costa 15 euro/ora fiat si 10 euro/ora o amarata de dacie.

ok, mi se pare clar de departe cea mai buna optiune fiat-ul.

asta daca ma intrebi.

Sigur nu se poate aranja cu o relatie ceva ?

 

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmaresc de ft. mult timp ce se intampla pe acest site. E si bine, e si rau...

Din start vreau sa subliniez ca nu am de gand sa jignesc si sa supar. Pari a fi o persoana cu coloana. Parerile trebuie spuse indiferent ca esti sau nu motociclist, apartii unui club sau esti free rider, faci parte din UCMR sau nu.

 

Ma bucur ca esti si tu de acord cu mine.

 

Cursul de pilotat motociclete, drive teste nu-si au locul la o intrunire.

Cursurile se fac la scoala iar drive-test la expozitii.

 

Poti sa-mi spui de ce la o intrunire nu e bun un curs ?

si de ce nu-i bun drivetest ?

 

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Poti sa-mi spui de ce la o intrunire nu e bun un curs ?

si de ce nu-i bun drivetest ?

 

Sorin

Ai pune motocicleta TA la bataie sa ti-o calateasca toti?La aceste intalniri se consuma alcool.Crezi ca este indicat?Nimeni nu isi asuma riscul.De ce crezi ca la multe intalniri nu vezi parada moto prin oras?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, mi se pare clar de departe cea mai buna optiune fiat-ul.

asta daca ma intrebi.

Sigur nu se poate aranja cu o relatie ceva ?

 

Sorin

Eu sunt de la Bull Bikers. La intrunirea de la Brasov am vrut sa aducem si Salvare si o masina de pompieri. Ne-au cerut multi bani, noi am zis ca nu avem si am cazut la invoiala sa ,,ne monitorizeze" si in caz de ceva.... Si uite ca din pacate am avut nevoie, iar timpul de respuns a fost foarte bun. Au venit 2 ambulante in aprox 5 minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai pune motocicleta TA la bataie sa ti-o calateasca toti?La aceste intalniri se consuma alcool.Crezi ca este indicat?Nimeni nu isi asuma riscul.De ce crezi ca la multe intalniri nu vezi parada moto prin oras?

 

Pai daca as fi vanzator de motociclete as gasi o varianta.

Dar nu sunt, sunt cumparator si asta as vrea.

 

Si daca oamenii sunt beti sau nu au carnet sau etc-etc, e problema organizaotrului, nu a clientului. Si la case mai mari se face drive-test. Eventual ca pasager daca altfel nu se poate.

 

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...