Sari la conținut

Cum se curata/unge contactul?


florin.radu
 Share

Postări Recomandate

Merge greu si parca agata ceva dupa fiecare ploaie. Pana acum am incercat cu WD40 si are rezultate doar pe termen scurt max 2 sapt. si situatia revine. Primii 15000 nu am avut probleme cu ea a avut unsoarea din fabrica. Are cineva idee ce ar fi de facut? Exista ceva special pentru contact care sa unga si sa si curete ca WD40-ul nush cat de bine face. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge greu si parca agata ceva dupa fiecare ploaie. Pana acum am incercat cu WD40 si are rezultate doar pe termen scurt max 2 sapt. si situatia revine. Primii 15000 nu am avut probleme cu ea a avut unsoarea din fabrica. Are cineva idee ce ar fi de facut? Exista ceva special pentru contact care sa unga si sa si curete ca WD40-ul nush cat de bine face. :cheers:

eu am avut "teslanol" nu radeti asa scria pe tub. un sprai micut cehoslovac

cu ala dadeam prin contacte acu wd40 sau minune de aia de la repsol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit si eu asa... wd40 a rezolvat problema la mobra mea.

 

daca ai numai atatia km, de ce nu mergi cu ea sa iti schimbe contactul, banuiesc ca ii inca in garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge greu si parca agata ceva dupa fiecare ploaie. Pana acum am incercat cu WD40 si are rezultate doar pe termen scurt max 2 sapt. si situatia revine. Primii 15000 nu am avut probleme cu ea a avut unsoarea din fabrica. Are cineva idee ce ar fi de facut? Exista ceva special pentru contact care sa unga si sa si curete ca WD40-ul nush cat de bine face. :cheers:

PULBERE DE CARBON!

adica razui cu o lama mina de la un creion de scris si pulberea abtinuta o bagi in contact "si freci " cheia pina incepa sa mearga mai usor!

nu mai bagati tot felul de zemuri minune in contacte pt ca acolo intra si praf si apa de ploaie ,spalat etc si va inchipuiti ce ramane in el.

asa am rezolvat eu problemele la a mea (busonul de benzina de care numai ca nu ma rugam de el sa se descuie)

 

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PULBERE DE CARBON!

adica razui cu o lama mina de la un creion de scris si pulberea abtinuta o bagi in contact "si freci " cheia pina incepa sa mearga mai usor!

nu mai bagati tot felul de zemuri minune in contacte pt ca acolo intra si praf si apa de ploaie ,spalat etc si va inchipuiti ce ramane in el.

asa am rezolvat eu problemele la a mea (busonul de benzina de care numai ca nu ma rugam de el sa se descuie)

 

succes!

pai exista spray-uri cu ulei grafitat ( mina de creion se numeste grafit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit si eu asa... wd40 a rezolvat problema la mobra mea.

 

daca ai numai atatia km, de ce nu mergi cu ea sa iti schimbe contactul, banuiesc ca ii inca in garantie.

 

La garantie am renuntat pe fondul nesimtirii din service, oricum suzuki are probleme mari la capitolul garantii adica spre deosebire de BMW astora li se rupe de clienti, motorul acum are aproape 38000.

si la tine tot atat de des trebuie gresat, nu strica nimic wd40-ul dc este dat pe contacte electrice?

 

am vazut mai tarziu sry , spray-ul cu ulei grafitat pe unde se gaseste?

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut mai tarziu sry , spray-ul cu ulei grafitat pe unde se gaseste?

ia la tata http://www.e-piese.ro/shop/sprayuri

pe undeva pe acolo e si ala grafitat

 

 

 

eu personal raman tot la wd40 combinat cu inca un spray de vaselina

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit cu un prieten lacatus care m-a sfatuit sa nu bag toate porcariile din comert in contact,ca uleiul in exces distruge inauntru acele chestii..bla....bla..bla..am cumparat o solutie speciala albastra de contact-auto, iarna a dezghetat contactul si merge uns, a fost ieftina la pret,cativa leuti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am bagat WD40 si merge bine...trebuie repetata operatiunea din cand in cand, dar asta e. Nu stiu cum e cu mina de creion, dar presimt ca e un fel de zahar in benzina....ceva sa iei o teapa de zile mari si sa iti f....contatul... :cheers: ...in fine, poate ma insel.

Oricum, pe WD40 scrie ca merge la contacte, asa ca rau nu face.....lubrefiaza, indeparteaza umezeala....exact ce trebuie la o motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ne zici si noua cum ii zice?

pana ma duc in garaj....este mica,incape in podul palmei,plastic albastru,se toarna in contact si pe cheie usor,a costat 7 lei. de la magazin auto. e pt dezghetare contacte,etc...efect garantat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am rezolvat foarte usor o astfel de problema la un virago . Am dat jos contactul l-am curatat cu spray de contacte si am dat cu spray cu vaselina lichida grafitata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...