Sari la conținut

Un Mecanic Pt.jawa


Cata M
 Share

Postări Recomandate

Stie careva un mecanic bun pt. a repara o Jawa?(exceptand pe nea Misu-e in concediu)

Am o problema cam ciudata: am reparat ambielajul, alezat cilindri+pistoane si segmenti noi, si cu toate astea in sarcina pistonul drept merge anapoda....adica parca da o explozie la doua curse si il incetineste si pe cel din stanga.Am schimbat toata electrica de pe st. cu dr. (incepand de la platina si pana la bujii)...la fel. Nu mai am nici o idee :) . Stie careva ce se intampla? (sunt din Bucuresti)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as crede ca nu e de la aprindere pt. ca am miscat platoul in ambele sensuri si tot asa face, iar cel din stg. al dreaq merge intotdeauna bine :) .N-am incercat cu comparatorul pt. ca nu am, dar am dat jos chiulasele, am masurat -2.5mm de la PMS cu ap. de masura sa deschida platinele la fiecare in parte si degeaba.Alta idee? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Problema asta apare doar dupa ce se incalzeste motorul sau si la rece?E posibil ca pistonul respectiv sa aibe tendinte de gripaj dupa ce se dilata...Daca e reglata aprinderea cat de cat bine nu are cum sa apara simptomul asta...chiar daca avansul difera 1-2 mm de la un cilindru la altul...

Compresia e egala pe cei doi cilindri? (se simte cand ii dai pedala)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Apare si la rece si dupa ce se incalzeste .Numai in sarcina si cand e putin subturata.Nu e de la aprindere, in schimb parca compresia e mai slaba ...la toba nu scoate aerul asa de puternic ca la celalat.Daca are compresia mai slaba.....ce sa fac ca are pistoane noi,segmenti noi, cilindru e proaspat alezat...boltul de la el mai tzacane cand se incalzeste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Am avut si eu aceeasi problema 1 an si jumatate si credeam ca e de la motor ,si chiar si cu motorul refacut complet tot asa facea,mai putin ce e drept dar tot asa.pana la urma ,la mine s-a dovedit a fi o bobina de inductie.alt motiv ar putea fi uzura separatorului de cartere care face sa se piarda compresie dintr-un cilindru in celalalt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu aceeasi problema 1 an si jumatate si credeam ca e de la motor ,si chiar si cu motorul refacut complet tot asa facea,mai putin ce e drept dar tot asa.pana la urma ,la mine s-a dovedit a fi o bobina de inductie.alt motiv ar putea fi uzura separatorului de cartere care face sa se piarda compresie dintr-un cilindru in celalalt

asta e bun ca sfat, da vezi ca topicul e de prin 2003 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca e buna intrebarea: ezista mecanic de Jawa, Ij, etc prin Oltenia? si mai bine, Craiova?

 

PS: Voi cei care aveti Jawe functionale, gasiti domne piese? Merita investit intr-o astfel de motoreta? Sau e tot ca la Ij (pui un Doamne-ajuta in fata, si dup'aia incepi sa umbli dupa piese, mecanici...)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...dupa piese nu cred ca vei cauta prea mult pentru jawa ....e bine ca inca se mai gasesc (zoli din tg mures 0722669946)aduce piese bune ....ii explici ce iti trebuie foarte bine si sigur va ajunge ...mecanici nu stiu...dar probabil cu cartea tehnica si cu ceva idee despre mecanica in general ar trebuii sa te descurci...asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai pus chiuloasa sus cu pistoane cu tot sau altcineva?

intreb pentru ca putea-i sa vezi si ochiometric daca sunt bine facute alezajele.......

Eu mi-am facut alezajele aici in TM de vreo doua ori..........si tot timpul tacaneau dupa cateva zeci de KM, pana am dus doar chiuloasele la Szeged(o fabricuta de piese de mai multe tipuri de moto) in Ungaria la alezat, ei mi-au pus si pistoane la cota, segmenti bolti si sigurante in pachet. Si totul a costat in jur de 50 euro.

E, de atunci eu nu mai am probleme, nu mai tacane si se vede ca a fost facut cu aparatura de calitate.

Aici e link-ul de la firma respectiva:

http://www.dugattyu.hu/english/home.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...