Sari la conținut

Accident Calea 13 Septembrie intersectie str. Uranus


mihai_2b3
 Share

Postări Recomandate

Nu m-am referit la cele 6 grade, avand in vedere ca la temp asta gumele inca fac fata.

 

Dar sa spui ca mergi iarna cand asfaltul este inghetat sincer mi se pare penibil. NU e super skill sa mergi cand afara e nasol.. Nu ai o putere supranaturala daca faci asta, cred ca toti putem sa iesim cand e zapada afara daca ne anulam niste neuroni. Din fericire sau din pacate pentru medici si reprezentantele moto unii dintre noi aleg variante mai comode (masina, ratb, etc...)

 

Si sa nu imi spuna mie cineva ca iarna ajunge mai repede cu motorul decat cu metroul ca nu il cred... (ca deh, trebuie sa lasi motorul sa se si incalzeasca, sa mergi incet, plus ca pierzi timp pana iti pui echipamentul)... E doar snobism, sa pari tu mai pasionat decat restu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am referit la cele 6 grade, avand in vedere ca la temp asta gumele inca fac fata.

 

Dar sa spui ca mergi iarna cand asfaltul este inghetat sincer mi se pare penibil. NU e super skill sa mergi cand afara e nasol.. Nu ai o putere supranaturala daca faci asta, cred ca toti putem sa iesim cand e zapada afara daca ne anulam niste neuroni. Din fericire sau din pacate pentru medici si reprezentantele moto unii dintre noi aleg variante mai comode (masina, ratb, etc...)

 

Si sa nu imi spuna mie cineva ca iarna ajunge mai repede cu motorul decat cu metroul ca nu il cred... (ca deh, trebuie sa lasi motorul sa se si incalzeasca, sa mergi incet, plus ca pierzi timp pana iti pui echipamentul)... E doar snobism, sa pari tu mai pasionat decat restu...

 

Asa credeam si eu pe vremea cand ma lasa metroul la usa biroului. Sa vezi insa poveste, acum tre sa iau si autobuz ca sa ajung la birou, iar astea mai mult stau decat merg, deci pe orice vreme ajung cu motorul cel putin de doua ori mai repede. Bine, fara zapada.

 

nightwolf, motopolitistii merg pana da zapada. Mi-a zis mie unul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am referit la cele 6 grade, avand in vedere ca la temp asta gumele inca fac fata.

 

Dar sa spui ca mergi iarna cand asfaltul este inghetat sincer mi se pare penibil. NU e super skill sa mergi cand afara e nasol.. Nu ai o putere supranaturala daca faci asta, cred ca toti putem sa iesim cand e zapada afara daca ne anulam niste neuroni. Din fericire sau din pacate pentru medici si reprezentantele moto unii dintre noi aleg variante mai comode (masina, ratb, etc...)

 

Si sa nu imi spuna mie cineva ca iarna ajunge mai repede cu motorul decat cu metroul ca nu il cred... (ca deh, trebuie sa lasi motorul sa se si incalzeasca, sa mergi incet, plus ca pierzi timp pana iti pui echipamentul)... E doar snobism, sa pari tu mai pasionat decat restu...

Vad ca tot insisti:

Casa - metrou = ~20 min pe jos

Metrou 1 = ~20 min

Metrou 2 = ~15 min

Metrou 2 - tramvai = ~10 min

Tramvai - munca = ~20 min

Fa tu calculul total si inmulteste cu 2 (tur-retur) apoi sa vezi ce "snobism" e sa te imbraci in 5-10 min (cat se incalzeste mobra in curte) si sa mergi 15-20 min cu ea pana la munca. La fel si la retur.

 

Personal nu sunt "mai motociclist" ca altii, ma lasa absolut rece chestiile astea. Insa sunt practic si prefer ca diferenta asta de timp (si e considerabila) , pana da zapada/gheata, sa o petrec acasa cu baiatul meu. Simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de unde ideea de "mai motociclist" sau "snobism".... Daca e sa o luam asa, inseamna ca scuteristii sunt cei mai snobi. Eu nu am nici carnet, nici masina, deci dupa anumite ore singura alternativa este taxiul. Cu banii de taxi merg o saptamana cu motorul, plus ca taximetristii sunt cea mai joasa speta de animal. De timp nici nu mai zic, pentru ca la anumite ore ajungi mai repede si cu motorul impins decat cu masina.

Personal nu vad in mersul pe vreme mai urata o competitie cu alti conducatori de vehicule cu doua roti, mai ales ca procentul de distrusi din randul motociclistilor coincide probabil cu procentul de distrusi la nivel national (undeva pe la 85-90%).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi kiar nu-l stie nimeni pe accidentat sa ne dea mai multe detalii .. e ok nu-i ok.. are nevoie de ceva .. faza cu 6 grade are vreo legatura la el? erau gumele reci ... sau altceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal nu vad in mersul pe vreme mai urata o competitie cu alti conducatori de vehicule cu doua roti, mai ales ca procentul de distrusi din randul motociclistilor coincide probabil cu procentul de distrusi la nivel national (undeva pe la 85-90%).

 

Ce adanc ai gandit, frate! Pot sa-ti zic asa??? :lol: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi kiar nu-l stie nimeni pe accidentat sa ne dea mai multe detalii .. e ok nu-i ok.. are nevoie de ceva .. faza cu 6 grade are vreo legatura la el? erau gumele reci ... sau altceva?

Se pare ca nimeni nu stie nimc si toti isi dau cu parerea cum se intampla normal la topicul de accidente mai ales daca ploua afara si e plictiseala maxima, asa ca daca as sterge tot ce s-a postat pana acum nu ar fi mare paguba...

 

(Un fel de publicitate) Amenintare pe fata (care cred ca nu e infractiune daca e pe forum): daca mai postati tampenii aici le sterg! Mai mult decat atat, pot sa ofer premii constand in warn si ban!

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca tot insisti:

Casa - metrou = ~20 min pe jos

Metrou 1 = ~20 min

Metrou 2 = ~15 min

Metrou 2 - tramvai = ~10 min

Tramvai - munca = ~20 min

Fa tu calculul total si inmulteste cu 2 (tur-retur) apoi sa vezi ce "snobism" e sa te imbraci in 5-10 min (cat se incalzeste mobra in curte) si sa mergi 15-20 min cu ea pana la munca. La fel si la retur.

 

Personal nu sunt "mai motociclist" ca altii, ma lasa absolut rece chestiile astea. Insa sunt practic si prefer ca diferenta asta de timp (si e considerabila) , pana da zapada/gheata, sa o petrec acasa cu baiatul meu. Simplu.

Imi pare rau pentru tine thomas dar nu stiam ca stai in Pitesti...

 

Sunt curios, cu masina cat faci de acasa la munca?

 

Avand in vedere ca la sub 0 grade aderenta este mai mult decat inexistenta, sunt curios cum o sa iti petreci timpul cu baiatul tau daca derapeaza unu asa scurt in tine ( ca tu nu poti sa cazi, asta am stabilit deja, ai gume marca SuperGlue) ...

Editat de Dimitris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la nivelul tarii ca medie ponderata temperatura nu a fost sub 0 grade decat in luna ianuarie. (culmea e ca nici in decembrie.daca va aduceti aminte in bucuresti a nins de doua ori in 2008 si de trei ori in 2007)

In luna ianuarie regimul termic la nivelul intregii tari a fost mai ridicat cu 1 gradC decat normala climatologica.

In intervalul 25-27 februarie, a fost depasita temperatura maxima absoluta a lunii februarie la 22 statii meteorologice din tara.

Luna martie s-a caracterizat prin temperaturi medii lunare ce s-au situat peste valorile normale in cea mai mare parte a tarii, exceptand nord-vestul, unde au fost apropiate de valorile normale. Temperatura medie la nivelul intregii tari a fost cu 2,60C mai ridicata decat normala climatologica.

..................

In luna decembrie regimul termic la nivelul intregii tari s-a situat peste valorile normale cu 2 gradeC. In prima a lunii fost depasita temperatura maxima absoluta a lunii decembrie la noua statii meteorologice

 

 

pot sa continuu asa pentru fiecare luna a anului. vremurile in care puneai pufoaica pe tine si ieseai la -20 de grade sunt de domeniul istoriei climatologice. in urmatorii 50 de ani zona subsahariana se va superimpoza peste bazinul sudic al marii mediterane si vom avea 2-3 luni cu ploi pe an.deloc sau rar zapada.

prin urmare tind sa cred ca nimeni nu va derapa peste amicul de mai sus si isi va vedea baietelul cand va dori. :)

 

sa va mai zic de anu 2007 ??

Anul 2007 a fost cel mai cald din ultimii 107 ani in Romania. Aceasta caracteristica a fost determinata de anomalii pozitive pronuntate in primele 8 luni ale anului (fig. 1) care au determinat ca, la nivel anotimpual, sa se inregisreze multe recorduri. Mai multe detalii despre cauzele care determinat anomaliile climatice din vara 2007 sunt prezentate de Busuioc si altii.

 

 

 

Iarna 2007 a fost cea mai calda din ultimii 107 ani, aceasta caracteristica fiind data de luna ianuarie:

 

-?Luna ianuarie 2007 a fost mai calda cu 6 grade C fata de normala climatologica (1961-1990);

 

-?In iarna 2006-2007 au fost depasite recordurile absolute ale temperaturii maxime zilnice la 24 statii dinRomania.

 

 

 

Vara din 2007 a fost comparabila cu cea din 1946,insa cu o persistenta mai mare a zilelor caniculare:

 

-?A fost depasita temperatura maxima absoluta pentru luna iulie pe tara: (44.30C, 24 iulie, Calafat);

 

-?A fost depasita temperatura maxima absoluta pe statii: Iunie (53 statii), iulie (94 statii), august (17 statii);

 

-?Numar record detemperaturi maxime zilnice >=40gradeC (148 cazuri);

 

-?Iulie: numar record de zile consecutive caniculare (temperaturi maxime zilnice >=35gradeC): 10 zilela Calarasi, Buc-Filaret, Drobeta Tr. Severin.

post-16365-1255854342_thumb.jpg

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca la sub 0 grade aderenta este mai mult decat inexistenta, sunt curios cum o sa iti petreci timpul cu baiatul tau daca derapeaza unu asa scurt in tine ( ca tu nu poti sa cazi, asta am stabilit deja, ai gume marca SuperGlue) ...

 

deci ... de unde le scoateti?! s-a intamplat sa merg de cateva ori la temperaturi cu minus si inafara de efectele negative ale expunerii indelungate la frig n-am vazut nimic deosebit. Si ca tot veni vb de frig, ce echipament se gaseste pentru astfel de temperaturi, m-ar interesa de pantaloni, manusi am auzit ca ar fi cu baterii :), patura incalzita pentru scuteristi :lol:?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru tine thomas dar nu stiam ca stai in Pitesti...

 

Sunt curios, cu masina cat faci de acasa la munca?

 

Avand in vedere ca la sub 0 grade aderenta este mai mult decat inexistenta, sunt curios cum o sa iti petreci timpul cu baiatul tau daca derapeaza unu asa scurt in tine ( ca tu nu poti sa cazi, asta am stabilit deja, ai gume marca SuperGlue) ...

 

Este ultima mea interventie pe acest subiect:

Nu stiu cand ai mai prins in Bucuresti (in oras, nu date la TV de la Baneasa si Filaret - aka in padure/camp) temperaturi asa de drastice cu minus in fata. La un pic sub minus nici nu se simte. Tin minte ca in 2004-2006 au mai fost, insa de prin iarna 2006-2007 nu au mai fost. Rar cate o ninsoare si apoi ceva flescaiala dupa (implicit stat in masina) precum si rare perioade cu gheata pe jos(la fel in masina). Sau, ca sa merg in ton cu tine, poate tu stai pe la Baicoi si acolo e iarna mai prelunga. Banuiesc ca a nins la voi deja.

 

A, da, cu masina fac traseul casa-munca in minim 1-1,5h cand se strica vremea (aka aglomeratie, cozi, etc.).

 

Poate terminam analiza asta odata si-odata si intelegem ca fiecare merge cand/cum/unde doreste si ca unii au mobrele (si) sa-si faca treaba cu ele zi de zi.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine vorbim peste 25-35 de ani..... (pt cei care conduc iarna la temperaturi fff joase) .....

stiu io....."Reumatism" !!!

 

dar ce are bicicleta?! cu aia nu poti sa mergi cu viteza mare.. dar e acceptabila pt trafic. (ca la bicicleta te mai incalzesti :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nimeni nu stie nimc si toti isi dau cu parerea cum se intampla normal la topicul de accidente mai ales daca ploua afara si e plictiseala maxima, asa ca daca as sterge tot ce s-a postat pana acum nu ar fi mare paguba...

 

(Un fel de publicitate) Amenintare pe fata (care cred ca nu e infractiune daca e pe forum): daca mai postati tampenii aici le sterg! Mai mult decat atat, pot sa ofer premii constand in warn si ban!

:) tre sa mai asteptam mult sa se intample asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca lupul a vrut sa spuna ca unii nu se potolesc prin faptul ca nu merg corespunzator conditiilor de trafic (vrema, gropi, pietoni, ...).

 

Nu stim inca mare lucru despre acest accident dar cel mai probabil este o neadaptare a vitezei.

 

Daca se merge sau nu iarna... asta depinde de fiecare.

Important este sa adaptam mersul corespunzator, inclusiv echipamentul contra frigului.

De la o varsta incepi sa te resimti.

 

Nu vreau sa iau apararea lui Nightwolf... dar personal il respect pentru experienta lui referitor la accidente.

Are ocazia zilnic sa vada efectele devastatoare ale accidentelor si sa judece cauzele la fata locului.

Pe forum mereu se gasesc scuze (uneori penibile) sau pur si simplu se tace chitic.

Ma intreb ce putem invata daca nu privim adevarul in fata. Chiar daca doare.

 

M-as bucura ca lumea sa se ia la harta mai putin si sa fie mai pozitiva in gandire.

Ca avem parte de destula mizerie in rest.

 

Multa sanatate motociclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut am mers pe moto inclusiv in ajunul Craciunului. E adevarat ca aderenta nu era grozava, dar cauciucurile Pilot Power 2C/T si-au facut treaba pe mazga aia.... evident, cu mers incet si imbracat cu echipament de schi, care este genial pe cancer. Mentionez ca am facut asta strict pentru ca am ramas fara masina cand mi-era lumea mai draga, si nu prea am avut de ales. Dar e frig al draq iarna, chiar nu mai este fun sa te dai cu motoreta, fie si numai pana la serviciu.... unde mai pui ca de la porcariile alea pe care le imprastie municipalitatea pe jos ca sa nu inghete soseaua mi s-a corodat tot ce se putea pe la motoreta, cu precadere jantele....

Editat de Carturaru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este ultima mea interventie pe acest subiect:

Nu stiu cand ai mai prins in Bucuresti (in oras, nu date la TV de la Baneasa si Filaret - aka in padure/camp) temperaturi asa de drastice cu minus in fata. La un pic sub minus nici nu se simte. Tin minte ca in 2004-2006 au mai fost, insa de prin iarna 2006-2007 nu au mai fost. Rar cate o ninsoare si apoi ceva flescaiala dupa (implicit stat in masina) precum si rare perioade cu gheata pe jos(la fel in masina). Sau, ca sa merg in ton cu tine, poate tu stai pe la Baicoi si acolo e iarna mai prelunga. Banuiesc ca a nins la voi deja.

 

A, da, cu masina fac traseul casa-munca in minim 1-1,5h cand se strica vremea (aka aglomeratie, cozi, etc.).

 

Poate terminam analiza asta odata si-odata si intelegem ca fiecare merge cand/cum/unde doreste si ca unii au mobrele (si) sa-si faca treaba cu ele zi de zi.

Thomas, eu iti inteleg TIE alegerea. Dar gandeste-te ca nu toti au discernamantul si cumpatarea ta... Multi nu sunt in stare sa tina motoru drept vara, cand totul e ok dpdv al temp. Cred ca nu are rost sa stam sa cautam accidente cand aderenta a lipsit cu desavarsire si s-a ajung la probleme mai nasoale.

 

La urma urmei e alegerea fiecaruia, eu personal nu mai sentimentul de siguranta care imi trebuie sa merg cu motorul...

 

Ca si concluzie, nu recomand unui novice mersul pe vreme urata, in special cei cu speeduri...

 

Si ca sa mergi in ton cu mine stau si in Mogosoaia si acolo nu am putut sa imi scot masina din curte de cateva ori iarna asta, crezi ca reuseam cu motoru?

 

Imi pare rau ca am ajuns sa am o discutie in contradictoriu cu tine pentru ca de regula impartasim pareri comune, dar vreau sa aud de cat mai putine accidente la iarna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...