Sari la conținut

Acte Scuter SH


anitzei22
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Doresc de mult timp sa mi cumpar un scuter. Acum, am gasit pe alt forum o oferta destul de buna, iar omul pare a fi serios. In fine, problemea este ca am cautat si nu am gasit o varianta completa/ definitiva a actelor necesare cand se cumpara un scuter SH.

Scuterul a fost adus din Italia si este inmatriculat in Romania. In cazul asta, trebuie sa fac act de vazare-cumparare la notar? Ce acte trebuie sa cer// sa-mi dea vanzatorul (talon, carte identitate)? Daca deja este inmatriculat, mai trebuie sa merg si eu la Politie / Primarie? Daca nu am domiciliul din buletin in Bucuresti, dar locuiesc aici, pot sa l inscriu la primaria de sector?

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Doresc de mult timp sa mi cumpar un scuter. Acum, am gasit pe alt forum o oferta destul de buna, iar omul pare a fi serios. In fine, problemea este ca am cautat si nu am gasit o varianta completa/ definitiva a actelor necesare cand se cumpara un scuter SH.

Scuterul a fost adus din Italia si este inmatriculat in Romania. In cazul asta, trebuie sa fac act de vazare-cumparare la notar? Ce acte trebuie sa cer// sa-mi dea vanzatorul (talon, carte identitate)? Daca deja este inmatriculat, mai trebuie sa merg si eu la Politie / Primarie? Daca nu am domiciliul din buletin in Bucuresti, dar locuiesc aici, pot sa l inscriu la primaria de sector?

Multumesc mult!

 

ACTE NECESARE INREGISTRARII

MOPEDELOR

Conditii tehnice: capacitate cilindrica max. 50 cmÂł

viteza max. 50 km/h

putere max. 4 kw

 

1.FISA DE ÎNREGISTRARE

 

2.ACTUL DE IDENTITATE AL SOLICITANTULUI (in original si copie pentru personae fizice)

 

3.ACTUL DE PROPRIETATE ASUPRA VEHICULULUI (în original si copie)

 

4.DOVADA EFECTUARII INSPECTIEI (în original si copie)

 

5.CARTEA DE IDENTITATE A VEHICULULUI (în original si copie)

 

6.DOVADA PLATII TAXEI DE INREGISTRARE(în original si copie)

 

7.DOVADA PLATII CONTRAVALORII CERTIFICATULUI DE ÎNREGISTRARE (în original si copie )

 

8.DOVADA PLATII CONTRAVALORII PLACUTEI CU NUMA(RUL DE ÎNREGISTRARE (în original si copie).

 

Iar in cazul tau iti mai trebuie contract de vanzare cumparare facut la oricare firma care se ocupa cu astfel de acte.

Trebuie sa-ti dea o foaie de la primaria de care apartine vanzatorul cum ca si-a scos din evidenta scooterul.

Cu toate astea mergi la primarie si gata...

 

Daca am uitat ceva imi cer scuze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Doresc de mult timp sa mi cumpar un scuter. Acum, am gasit pe alt forum o oferta destul de buna, iar omul pare a fi serios. In fine, problemea este ca am cautat si nu am gasit o varianta completa/ definitiva a actelor necesare cand se cumpara un scuter SH.

Scuterul a fost adus din Italia si este inmatriculat in Romania. In cazul asta, trebuie sa fac act de vazare-cumparare la notar? Ce acte trebuie sa cer// sa-mi dea vanzatorul (talon, carte identitate)? Daca deja este inmatriculat, mai trebuie sa merg si eu la Politie / Primarie? Daca nu am domiciliul din buletin in Bucuresti, dar locuiesc aici, pot sa l inscriu la primaria de sector?

Multumesc mult!

 

Nu tb act la notar: se face un act de vanzare cumparare la dactilografie (chioscurile de pe la Udriste sau noul sediu al Politiei din Pipera). Acest act, odata semnat de amblele parti, certifica schimbul scuterului contra banilor (pt asta iti este util in primul rand). Apoi, uzual este, ca scuterul sa ramana pe numele fostului proprietar, atunci cand si noul proprietar are buletinul "de Bucuresti", asta intamplandu-se deoarece la o reinregistrare la o Primarie din Bucuresti este solicitat ITP-ul (revizia) si pe asta nu ai unde sa o faci (nu face niciun sevice). In cazul tau, pt ca nu ai adresa din buletin in Bucuresti, trebuie sa iregistrezi scuterul la Primaria unde ai adresa din buletin si este foarte posibil ca acolo sa nu iti solicite ITP-ul (am inteles ca numai in Bucuresti se cere).

Vanzatorul trebuie sa mearga cu actul de vanzare-cumarare facut la dactilografie (si eventual cu o fisa de inmatriculare) la administratia finaciara pt a radia scuterul de la plata impozitului si apoi tu preiei actele (contract vanzare-cumparare si carte de identitate) si mergi cu ele (fara scuter) la tine la Primarie pentru inregistrare (este posibil sa iti ceara asigurare RCA pe numele tau...acum depinde de cat de rigurosi sunt cei de la primaria ta...unii nu cer nici macar cartea de identitate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi nu este obligatoriu, eu te sfatuiesc un act la notar (nu costa mult) si dormi linistit

daca cumva scuterul este furat, persoana respectiva are acte false este cam rau de tine...

 

Imagineaza-ti situatria in care tu furi un scuter, iti faci o hartie ca yti l-a vandut X din localitatea Y si astea sunt actele tale...

 

Eu asa as face... un act in fata notarului te face cumparator de buna-credinta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi nu este obligatoriu, eu te sfatuiesc un act la notar (nu costa mult) si dormi linistit

daca cumva scuterul este furat, persoana respectiva are acte false este cam rau de tine...

 

Imagineaza-ti situatria in care tu furi un scuter, iti faci o hartie ca yti l-a vandut X din localitatea Y si astea sunt actele tale...

 

Eu asa as face... un act in fata notarului te face cumparator de buna-credinta!

 

Odata ce e scos din evidenta primariei de unde apartine vanzatorul nu are cum sa aiba acte false...odata ce a fost inregistrat la primarie inseamna ca a urmat si el aceasi pasi...ITP-- identificarea..etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin.

L-am sunat de cateva ori pe baiatul care are scuterul si pare foarte de treaba. Dar din pacate, situatia se prezinta asa:

1) scuterul este inscris de catre cineva din Vrancea, care acum este plecat in Italia, deci numerele nu sunt pe numele actualului proprietar.

Eu as dori sa l inscriu pe numele meu, el mi-a spus ca l pot lasa pe numere de VN fara probleme oricat.

Intrebarile mele:

a)daca il inscriu, nu trebuie sa fie radiat de catre omul din Vrancea?

b)daca merg cu el asa, pot lua amenzi si sa vina pe adresa celui din VN?

c)daca e pe numere de VN pot merge cu el in Bucuresti (auzisem ca exista parca o regula ca de interzicere la mai mult de 30 km de locul in care a fost inscris).

 

2) actualul proprietar are talon si e dispus sa facem act de vanzare cumparare dactilografiat la Udriste.

3) Din pacate, proprietarul spune ca scuterul nu are CI, dar ca asta nu e problema, ca nu te intreaba nimeni de ea. Si ca se poate elibera una oricand..

E adevarat?

 

4) Eu nu sunt in tara pentru 2 saptamani, si mi-a spus ca daca trimit buletinul scanat, poate face el actele de vanzare cumparare, urmand mearga acasa la mine, sa lase scuterul in curte si sa ia banii de la verisoara mea. Ca pana ma intorc eu, el va pleca din tara...

Sunt foarte incantat de scuter, dar chiar nu stiu cum a procedez.

Multumesc pentru orice raspuns/sfat!

 

P.S.: Cu ingaduinta moderatorilor, dau linkul catre anunt: http://forum.computergames.ro/87-auto-moto...a-scarabeo.html

Editat de anitzei22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

crezi ca daca intrebi pe 2 topicuri o sa primesti mai multe raspunsuri?

inregistrarea poate sa difere de la primarie la primarie. dupa cum stii, unele primarii nu cer ITP, RCA la inmatriculare, deci e prea putin relevant daca in Giurtelecu Hododului nu s-a cerut fiscal la inmatriculare.

varianta cea mai simpla zic eu e sa mergi din nou la primarie sa faci putin scandal si sa nu pleci de acolo pana cand nu te lamuresc ce acte trebuie.

nu inteleg ce e mare tam-tam cu fiscalul? ai pierdut legatura cu proprietarul anterior?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...