Sari la conținut

Incepator Si Cutia De Viteze


Postări Recomandate

Miam luat acum 3 saptamani un kawa zzr 400. totul merge bine, e prima motoreta, invatz din ce in ce mai mult. Nu am mai mers niciodata cu alt motor (in afara de scoala).

Problema e ca atunci cand schimb vitezele se aude un clantzanit la cutie, lantz. stiu ca atunci cand bag in a-1a este normal sa faca un zgomot, dar a mea face mereu ? daca ii dau "in goarna" cand schimb a -2a daca nu stang ambreaju pana la capat de tot nu intra in viteza? e ceva normal ? sau sunt semne ca ma lasa cutia. trebuie sa precizez ca am lantul slab ? poate sa fie de la acesta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate uiti sa reduci acceleratia cind schimbi ?

Schimbarea trebuie sa fie instantanee, nu dureaza mai mult de 1/2 secunde, adica lasi acceleratia, debraiezi si schimbi in acelasi timp. In felul asta, nici nu are timp cutia sa-si dea seama ce-i cu ea :moto:

Poate ca trebuie sa te obisnuiesti, nu cred ca e cutia de vina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea are treaba lantul cu functionarea cutiei. Cel mai probabil nu esti tu obisnuit , cutiile moto sunt mai "brutale" mai ales cele fara sincroane (majoritatea). Incearca sa mai strangi cablul de ambreiaj , sa ii lasi jocul mai mic.

 

Schimbatul trteptelor in sus se poate face si fara ambriaj, trebuie numai sa potrivesti turatia. Nu e de recomandat, totusi...

 

Esti sigur ca duci schimbatorul pana la capat de cursa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e kawasaki, sa te obisnuiesti cu troscanitul in cutie. In rest merg bine sa stii

 

Intrebare : sa ma obijnuiesc cu troscanitul in cutie ? sau cu cutia defecta ?

 

Am mai observat ceva. daca schimb la 6000 de ture si nu in sarcina se aude un tronc simplu.

La o plecare de la semafor sa zicem 12000 cu 1-a cand dau a -2a si a 3-a se aude ceva de genu "trrr"(destul de scurt). E normal ? am mai vb cu unii motoristi si miau zis ca se poate si mai rau sa faca.

Editat de carstoc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: incepator, primul motor si deja pleci de la semafor cu 12000 de ture ?

Daca i-ai dat 1 data, sa vezi si tu cum face, na, e normal, dar daca mergi constant asa... nu prea e bine !

Las-o mai moale la inceput !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: incepator, primul motor si deja pleci de la semafor cu 12000 de ture ?

Daca i-ai dat 1 data, sa vezi si tu cum face, na, e normal, dar daca mergi constant asa... nu prea e bine !

Las-o mai moale la inceput !

 

I-am dat a-1a sa vad cum face :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare : sa ma obijnuiesc cu troscanitul in cutie ? sau cu cutia defecta ?

 

 

Asa face cutia de kawa.

 

Practic trebuie sa auzi un trosc. Nu crrrrr. Daca auzi crrrrr verifica tot ce tine de ambreiaj: cablu, si tija impingatoare din motor (are un mic reglaj).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, confirm treaba cu zgomotele cutiei la kawa.

Am ZZR500 si pot spune ca e Default Sound la cutiile astea.Te obisnuiesti, dar oricum vei ramane profund impresionat cand vei merge cu alte motoare si vei vedea ce frumos lucreaza cutia...:moto: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu se strice ca .... i don't care in rest :ok:

 

Nu mai schimba la ZZR-ica de 400 viteza a 1-a pe la 12mii ture ca in scurt timp o sa ti se buleasca pinionul de a 2-a. Foarte multi au facut gafa asta!

Schimba a doua mai jos, la turatie mai mica!

 

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai schimba la ZZR-ica de 400 viteza a 1-a pe la 12mii ture ca in scurt timp o sa ti se buleasca pinionul de a 2-a. Foarte multi au facut gafa asta!

Schimba a doua mai jos, la turatie mai mica!

 

:ok:

 

Si eu care ma credeam cu 600 RR :moto: (glumesc ... mai am multzi km pana acolo :) )

 

Si asa informativ daca sar bulii pinonu de a-2a cam cat mar costa ? Se schimba pinionu sau toata cutia ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...