Sari la conținut

Prima Cazatura!


Spown
 Share

Postări Recomandate

Ieri 07.05.2006, cascadorul de mine a incasat o cazatura!

 

eram intr-un poligon in IASI, si testam un CB 500 HONDA al unui bun prieten de al meu!

la inceput am luat-o usurel .. apoi am incercat sa merg mai tare, totul a fost bine si frumos

 

stiind ca si asfaltul era acoperit pe alocuri cu nisip si pietricele :crack: , nu am incercat sa o las mai moale! :ok:

 

la capatul pistei cam 30m am inceput sa franez usor :moto: (atunci eram intr-a 4-a) reduc introduc a 3-a, sincer nu prea stiu ce s-a intamplat dar cred ca inca aveam prea mare viteza pt. a2-a asa ca , dand si a 2-a am lasat ambreajul cred ca prea brusc si mi s-a blocat roata spate si eu cu fata franam , in acel moment a fugit motorul de sub mine ...am incercat sa il tin dar in zadar e prea greu la un anumit unghi si am facut o tumba pe asfalt moment in care am dat si cu casca(capul) de pamant! e totul ok...desi stiam teoretic ce si cum e cu echipamentul, dar am invatat-o acu si practic!

 

vreau sa spun oricarui motociclist ca echipamentul e sfant si sa nu va sfiiti sa dati un ban in plus ca isi va face simtita investitia cu varf si indesat!!

 

casca m-a scutit acu de vreo 2 copci la capatana! :)

 

numai bine!

 

ca concluzie:"..daca nu ai echipament mai bine nu te urca pe moto"

 

Clean Ride! :blink:

Editat de Spown
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca acum ai vazut ce se poate intampla. Sper sa te protejezi cum trebuie inainte de a ajunge in ipostaze mult mai periculoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o parere! eu am vrut sa scot altceva (siguranta mototciclistului) la iveala nu carcotasul din tine!

 

Cred ca m-ai inteles gresit. Am vrut sa zic ca asta se poate intampla cand imprumuti un motor. :moto:

 

Nu te-am criticat sau .. etc :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o parere! eu am vrut sa scot altceva (siguranta mototciclistului) la iveala nu carcotasul din tine!

Ambele concluzii sunt corecte si bine de tinut minte! Nu mi s-a parut ca omul a fost carcotas...... tinea neaparat sa-ti reaminteasca si faza cu imprumutatul motoretei.

 

:moto: :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambele concluzii sunt corecte si bine de tinut minte! Nu mi s-a parut ca omul a fost carcotas...... tinea neaparat sa-ti reaminteasca si faza cu imprumutatul motoretei.

 

:blink: :crack: :crack:

 

 

motorul nu patise nimic.... :lol:

 

dar urmeaza sa iau un cb si voiam sa vad cum se comporta!

dar nu asta e important...ci e ca vad o groaza de accidente aici, unele din cauza vitezei si altele din cauza berbecilor ce "nu te-am vazut", as putea spune ca a fost o cazatura"copilareasca" care se poate intampla oricui, sa ti se incline motorul mai mult si sa o scapi!

 

nu cred ca motociclist, nu ai patit sa ti se incline motorul si sa il scapi pe jos!

 

iar in legatura cu imprumutatul, eu l-as da sa il testeze cineva sa vada cum merge..dar nu l-as da oricui! :crack:

 

am spus ca totul stiam teoretic, dar acu am invatat si sa cad :moto: asta am vrut sa aduc la cunostinta unor motociclisti mai putin constienti!

 

am doua sezoane de cand ma dau cu moto, si nu am avut cazaturi, si imi spuneam ca daca sunt cumpatat nu o sa patesc nik, dar uite ca am incasat-o, si asa am testat si eckipamentul!

 

iar in legatura cu ekipamentul uite ca eram sa fiu mai demult implicat intr-un accident cu un ATV, care cunoscatorii din iasi stiu despre ce vorbesc, cum mergi spre releu(Bucium), eram cu masina si 2 tipi cred de 16-20 ani pe un atv mi-a taiat fata noroc ca am apucat sa franez si nici nu aveam viteza acolo! un 50km ca e si localitate! ei nici nu se asigurase nici ekipament nici casca nu aveau desi dupa cate stiu este obligatoriu, nu mai zic de motoscuterele ce sunt prin Iasi ca majoritate nu au casca si mai ingramadeste si o gajica in spatele lui ca mai sa pice de pe el..

 

deaceea am postat asta!

 

numai bine!

 

Cred ca m-ai inteles gresit. Am vrut sa zic ca asta se poate intampla cand imprumuti un motor. :ok:

 

Nu te-am criticat sau .. etc :)

 

dupa ce m-am dat vreo 3 ore si credeam ca am un control asupra motorului atunci am incasat-o..

 

adevarul e ca se putea mai rau de aceea se spune pe forum ca "fierul se indreapta" dar viata unui motociclist poate fi in pericol..nu conteaza ca esti pe motorul tau sau al vecinului, sau ca esti doar pasager!

 

postul asta se referea doar la motociclistii "mai inconstienti", scuteristii sau amatorii de senzatii tari ce se urca pe 2 roti sau 4(atv) ca trebuie purtat acest ekipament indiferent ca merg pana la magazinul de pe colt!

 

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si crezi ca dupa ce ai postat o sa poarte casca?Cei pomeniti de tine,cred ca nici daca se varsa ei tot nu o sa poarte echipament.Eu zic ca cel mai corect e sa-i lasi in pace,pana una alta e vorba de sanatatea lor.

 

PS.Sunt pline rubricile de accidente,la stiri la fel nu-i zi sa nu fie cate o trozneala si tot se circula cum se circula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si crezi ca dupa ce ai postat o sa poarte casca?Cei pomeniti de tine,cred ca nici daca se varsa ei tot nu o sa poarte echipament.Eu zic ca cel mai corect e sa-i lasi in pace,pana una alta e vorba de sanatatea lor.

 

PS.Sunt pline rubricile de accidente,la stiri la fel nu-i zi sa nu fie cate o trozneala si tot se circula cum se circula.

 

 

uite ca eu cu ani in urma adika mai exact acu 3,5 ani am inceput sa ma documentez, si am bagat la cap..poate altii care vor citi acest post o sa invete (cel putin teoretic) si ei cat de bine e sa ai un ekipament pe tine kiar si la cazaturi minore!

 

numai bine!

 

intradevar circulatia pe drumurile noastre de sub orice critica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce m-am dat vreo 3 ore si credeam ca am un control asupra motorului atunci am incasat-o..

 

De obicei cam asa se intampla.Prinzi incredere in tine (prea multa), crezi ca ai totul sub control si totusi BUF

 

Io de crezi ca m-am tinut de capu' lu' nevasta-mea sa poarte casca si la scoala?

 

Tocmai ca sa evite copci.

 

Sa fiu io al dreaq si am avut si dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :ok: :crack: :blink:

Cata dreptate ai

 

 

ba da rautaciosi mai sunteti unii!!

 

sa imi spuneti voi mie ca motoarele pe care le aveti le stiati nu mai din revista, ati mers in bazar si hop ati cumparat-o! apoi cand ati deventi propietari ati mers cu motoarele!

 

deci, lasati-ma cu astfel de remarci! :crack:

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... dand si a 2-a am lasat ambreajul cred ca prea brusc si mi s-a blocat roata spate si eu cu fata franam , in acel moment a fugit motorul de sub mine .

E din cauza ca ai dat drumul la ambrrajului brusc. A actionat ca o frina, numai ca la motocilcete nu e ca la masini. Atit frina de motor cit si frina de picior dezechilibreaza roata din spate, daca sunt folosite brusc.

daca mai puii si nisipul ..... My God. Apesi pe ambreaj, si apoi incet, frina de mina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E din cauza ca ai dat drumul la ambrrajului brusc. A actionat ca o frina, numai ca la motocilcete nu e ca la masini. Atit frina de motor cit si frina de picior dezechilibreaza roata din spate, daca sunt folosite brusc.

daca mai puii si nisipul ..... My God. Apesi pe ambreaj, si apoi incet, frina de mina.

 

 

sarumana !! da acu e prea tarziu! :)

dar am invatat..ideea e ca si ekipamentul de pe mine si-a facut treaba! (asta am vrut sa scot in evidenta->necesitatea echipamentului) :ok:

 

cred ca asta a fost (ce ai explicat tu mai sus) ca dupa asta motorul nu mai mergea..adika, motorul motocicletei era oprit! :moto:

 

apropo da-mi si mie id-ul tau de mes ca vreau sa discut mai multe cu tine despre banditul tau! multam!

Editat de Spown
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"sa imi spuneti voi mie ca motoarele pe care le aveti le stiati nu mai din revista, ati mers in bazar si hop ati cumparat-o! apoi cand ati deventi propietari ati mers cu motoarele!"

 

Pai io am testat 2 motoare... pe care urma sa le cumpar - pe amandoua le-am cumparat la interval de 6 ani! :ok:

habar n-ai cati dusmani mi-am facut (cate antipatii si alea alea) pt ca am refuzat de fiecare data sa dau motoru la prieteni. Sorry, da nu pot...

Mai ales cand am colegi care se mai lauda: "bai frate, am mers cu motoru lu ala.. sa vezi ce i-am dat in goarna! Direct pe-o roata frate!". Daca prietenii vor o tura cu motoru meu, ii las cu placere, da ca si pasageri pe locu din spatele meu :moto: . Motoru meu nu e o obiect al placerii pt altii. Iar astfel de prieteni care vor sa se sparga in figuri cu motorul meu, daca chiar sunt prieteni, le recomand sa renunte sa imi ceara motru. Io nu le cer lor masina, sau nevasta la "o tura" asa ca ar trebui si ei sa se abtina! Daca vor mai mult, sa puna banu jos si le dau motoru. Sau sa mearga in piata sa isi cumpere motor.

 

Nu te acuz pe tine, doamne fereste! Tu ai testat un motor, bine ca ai avut casca! Vreau sa atrag numai atentia (intervenind ca musca-n lapte peste topicul tau) ca datul motorului "la ture" mi se pare o chestie aiurea de tot. Eu nu-l dau pt nimic in lume la "ture".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa imi spuneti voi mie ca motoarele pe care le aveti le stiati nu mai din revista, ati mers in bazar si hop ati cumparat-o! apoi cand ati deventi propietari ati mers cu motoarele!

Eu am platit avansul dupa ce am vazut-o pe platforma si m-am urcat pe ea sa vad cum e pozitia in sa, ca era prinsa cu chingi si mergea la RAR. Nu mai vazusem in viata mea un VFR de aproape, daramite sa-l mai incerc...

Si da, am mers cu motorul dupa ce am devenit proprietar !

Ce zici de asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am platit avansul dupa ce am vazut-o pe platforma si m-am urcat pe ea sa vad cum e pozitia in sa, ca era prinsa cu chingi si mergea la RAR. Nu mai vazusem in viata mea un VFR de aproape, daramite sa-l mai incerc...

Si da, am mers cu motorul dupa ce am devenit proprietar !

Ce zici de asta ?

 

no coment! :moto:

 

eu am testat motorul nu d.p.v. al vitezei sau sa ma dau mare asa cum se spunea mai sus! sa vad daca mere fain, daca ma simt bine pe el..sa stiu la ce ma astept de la akizitia ce o voi fac in curand...

 

inca stau intr-o dilema!

 

Honda CB500 sau Suzuki Bandit 400 ? :blink: :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...