Sari la conținut

Motociclismul in anotimpul rece


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Astazi este o zi buna pt probe!

In Buc sunt 6-7 grade si cca 30 cm zapada, pe stradute.

Voi iesi , dar FJR-ul, cu cele 300 kg ale sale, nu-l mai pot ridica.

Incerc cu Burgman-ul de 200 ccm. Aderenta de studiat, caci frigul se poate rezolva.

Mesaj completat

 

Nu a mers! Incercarea este pt concluzii, nu pt succes!

1. Este necesara tractiune fata. Se formeaza o prisma de zapada in fata rotii anterioare si spatele impingand, determina rotirea , rasucirea motocicletei.

2. Roata fata cat mai mare la diametru

3. Am incercat si cu auto, cu tractiune simpla, apoi, pe aceeasi portiune. F. greu, cu balans!

4. Straduta era cu zapada aruncata de cei care-si curatau trotuarele. Pe trotuar, fiind batuta de pietoni, am putut rula.

5. Nu am pus-o jos, fiind centrul de greutate la scuter mult lasat.

 

Intrebare: se gaseste enduro cu tractiune fata?

post-4437-1261309313_thumb.jpg

post-4437-1261309421_thumb.jpg

post-4437-1261309519_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Astazi este o zi buna pt probe!

In Buc sunt 6-7 grade si cca 30 cm zapada, pe stradute.

Voi iesi , dar FJR-ul, cu cele 300 kg ale sale, nu-l mai pot ridica.

Incerc cu Burgman-ul de 200 ccm. Aderenta de studiat, caci frigul se poate rezolva.

Mesaj completat

 

Nu a mers! Incercarea este pt concluzii, nu pt succes!

1. Este necesara tractiune fata. Se formeaza o prisma de zapada in fata rotii anterioare si spatele impingand, determina rotirea , rasucirea motocicletei.

2. Roata fata cat mai mare la diametru

3. Am incercat si cu auto, cu tractiune simpla, apoi, pe aceeasi portiune. F. greu, cu balans!

4. Straduta era cu zapada aruncata de cei care-si curatau trotuarele. Pe trotuar, fiind batuta de pietoni, am putut rula.

5. Nu am pus-o jos, fiind centrul de greutate la scuter mult lasat.

 

Intrebare: se gaseste enduro cu tractiune fata?

 

 

sa traiti dom profesor am incaltat scuteru cu cauciucuri de iarna si ara mere de mama focului va salut numai de bine studiati putin acseste cauciucuri

IRC Urban Snow - fata 58 Euro fara TVA/ spate 62 Euro fara TVA

 

Heidenau K58 Snowtex - fata 59 Euro fara TVA/ spate 77 Euro fara TVA

post-20188-1261318720_thumb.jpg

post-20188-1261318823_thumb.jpg

post-20188-1261318918_thumb.jpg

post-20188-1261319015_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: se gaseste enduro cu tractiune fata?

 

Da.

http://www.mcnews.com.au/Testing/Yamaha/WR-2trac/Page1.htm

Mesaj completat

Dar, ca sa mergi pe zapada e suficient sa ai cauciucuri cu cuie sau suruburi. Nu-ti trebuie neaparat tractiune fata.

/index.php?showtopic=301925

http://www.youtube.com/watch?v=Cfv-_CWDRAU...feature=related

 

Cu toate astea, din punctul meu de vedere, cred ca un ATV e cel mai bun iarna. Poti sa mergi pe zapada, noroi si asfalt fara cauciucuri cu cuie sau altele. Cu ATVul cred ca e cel mai distractiv cand aluneca pe jos :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am iesit ieri cu motoru prin oras vre- 3 -4 ore. drum mixt prin centru si pe stradute + nitel spre a2.

pe moto am heidenau k60 M+S; ala de pe fatza papat cam 50 % ala pe spate cam 30.

 

moto merge bine, e stabila. Mai greu de trecut prin zona cu 50 cm de zapada si masinile 1 m distanta intre ele; da sapa bine dakaru.

 

 

roata de 90/90/21 pe fatza taie bine in zapada. pericol e pe sleaurile cu zapada pe fund - trebuie ochii cat ceapa pe acolo.

 

roata spate e de 130 - si asta e de ajutor - e capabila sa sape elegant pana la asfalt sau pamantul de sub el.

 

 

Nasol a fost ca mi-a fost lene sa imi pun protectiile termice pe ghidon si doar cu manerele incalzite am cam dat de dracu pe la 7 seara - erau - 10 grade.

 

una peste alta - se ppoate merge destul de fain

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am iesit in fiecare zi cu scuterul (honda zoomer) si s-a comportat ireprosabil, cauciucurile alunecau doar cand dadeam de portiuni cu gheata iar pe zapada mergea de rupea, ba chiar am facut si ceva depasiri, insa trebuie sa recunosc ca nu este safe sa mergi pe o vreme ca asta, insa cu foarte multa atentie si nu pe distante f mari este posibil

post-14468-1261327229_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit in prima zi pe ninsoare,deja se formase gheata.Mers intr-un relanti subturat printre/pe langa masini .Cand am prins un pic un loc mai liber am accelerat un c.. de furnica mai tare si s-a rotit pe gheata la 90 de grade fix in dreptul unei statii RATB. Frana numai pe spate,bloca si aluneca roata pe gheata.Pe zapada afanata prinde K60 de poti sa-i dai ca pe ...noroaie, sa zic(daca nu ar fi si alte vehicule pe strada ar fi super....).Mai greu cu franarea.Interesant ca roata fata nu mi-a alunecat deloc...

 

Stie cineva daca se gasesc pe la noi tinte cum pun tipii astia aici(min 1.05)?

(varianta cu suruburi cum folosesc enduristii nu e valabila pe strada,ca-s zone de asfalt curat)

http://www.youtube.com/watch?v=bjWtcqPeZLw

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Extraordinar de frumos clipul, o adevarata incintare ptr ochi, sintem mici moluste pe linga cei ce cu adevarat isi traiesc viata.

Cit despre iesire pe zapada , am iesit ieri cu africana si dupa ce tremuram ca un ...... mai mult de 500 m nu am facut ,am belit si rel de inc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca se gasesc pe la noi tinte cum pun tipii astia aici(min 1.05)?

(varianta cu suruburi cum folosesc enduristii nu e valabila pe strada,ca-s zone de asfalt curat)

http://www.youtube.com/watch?v=bjWtcqPeZLw

 

Mosule, in cazul in care nu vrei la munte, la cate zile de zapada avem noi in Buc. nu cred ca trebuie sa te stresezi cu tinte si alte d-astea.

Hai, ca mai e putin si vine primavara :laugh: Esti pregatit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare...

Nu stiu de ce zice lumea ca este asa de criminal sa iesi pee conditii un pik mai vitrege cu calu'... sa va spun si de ce.

Prima zi cand a nins in bucuresti anul asta, am plecat cu scuterul (Honda Shadow 49cc) sa il duc intr-o parcare subterana.

Apogeul vine acum... pe 23 (se mai topise un pik de tot, dar era tot strat pe sosea) am venit de la Ploiesti pana in Bucuresti cu un Izh, tin sa mentionez ca eram imbracat in blugi dublii in zona genunchilor, sosete moto (alea lungi) si cu geaca de piele, nu d'aia gen "ricer", cu caciula sub casca, manusi din piele, iar arma secreta a fost o cagula HD care este un pik mmm cauciucata sa zic.

 

Oricum... se poate merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca va fi uscat, sambata(16) ne tragem izmenele cu blana si bagam o tura scurta de primavara :wacko: pe traseul buc-ghimpati-giurgiu-zimnicea-alexandria-buc.

Plecare undeva pe la 11.00 si viteza in jur de 100-110. Suntem 2 si mai cautam maxim 2. Detalii pe PM.

Mesaj completat

 

Echipa completa, invitatia retrasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 13 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...