Sari la conținut

Choppers, a way of living!


Blackrider
 Share

Postări Recomandate

@Sobolanu' - am sa-ti urmez sfaturile si am sa le pun la incercare mai spre primavara (azi am scos bateria din moto pe aici deja fulguie) ma-si mai da dar si asigurarea o expirat si bani de asigurare nu-s! La tine vine primavara asa ca te invidiez!

 

@Lehamith - eu am 1.71m asa ca nu te lasa descurajat de inaltime, inchipuieti ca anul trecut am avut 9 luni permisul suspendat (poveste lunga cu dosar penal....bla bla and shit) no si am un prieten care are 1.55m si conducea fara probleme jacaria mea in timp ce eu eram pasager si crede-ma ca avea gura pana la urechi dupa ce so dat o tura! E exact cum zice @Sobolanu' ca simti altfel viteza si motorul cu ape! Alege cu inima si gabdeste-o cu capul bafta la alegere!

 

Cu privire la HD mie personal mi-ar place un Electra Gilde dar bani de asa ceva n-am!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...

am gasit topicu cu sportster..asta ca sa nu va simtiti stresati ;) dar totusi cu ce e mai chizdos 883 decat o japoneza care ii schimbi piesele ca pe sosete si sunt si mai ieftine...

 

* urca-te pe unul si apoi ai sa stii :crack:

japo sunt ...jucarii, dupa umila mea parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@shobolanu:

 

ceea ce ai spus despre ghidonul inlatat, despre cum este influentata manevrabilitatea de faptul ca jugul furca ghidonul sunt pe aceeasi linie mi se pare extrem de logic... pentru ca atunci cand sunt aliniate, ca sa schimbi directia rotii , miscarea este circulara in jurul axei jugului. daca ai ghidonul aplecat spre tine sau fata nu mai e miscare de rotatie,

in primul caz capetele ghidonului deseneaza un arc de cerc pe cand in cazul doi miscarea este mai mult de translatie

 

si ca sa fiu rau: pana acum nu am intalnit nici un chopper care pe curbe sau distante lungi sa imi dea "clasa".

 

linie dreapta viteza mica, i am mirosit gazele de esapament, curbe mai stranse, manevrabilitate, distanta mare, s a schimbat situatia:D

 

nu neg ca mi as dori ceva spre bobber, si salivez din cand in cand la cate un exemplar frumos lucrat... daca ar fi si bani. conditii, mi-as lua si o astfel de jucarie, pana atunci a primat utilitatea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lehamith,

 

Aceeasi 'problema' am avut si eu.

Aveam buget de cruiser japanez de 800 din 1999-2001, sau 883 din 1995-1998

Io folosesc mobra zilnic, atat timp cat nu e zapada pe jos, asa ca am ales japoneza pt usurinta si pretul mai mic la care gasesc piesele, consumabilele si timpul in care ajung. In al doilea rand, ar fi puterea si gabaritul, pozitia e mult mai lejera pe VN800A(copie Softail Custom) fata de 883. VN800-ele are si vreo 10 cai in plus si cuplu unpic mai mare si ca aspect e mai aratos decat 883 (in opinia mea, e cel mai frumos cruiser japanez)

Pot sa spun ca am ales cu capu'.

Nu cred ca tu cauti putere + ca locuind in italia pui mai usor si mai ieftin mana pe piese sau consumabile pe HD decat daca ai fi in RO.

Inafara de asta, mai toate cruiserele japoneze sunt copii mai mut sau mai putin dupa modele HD, deci na. La restul tipurilor de mobre niponii sunt destul de originali, dar cand vine vb de cruisere mereu dau iama in coÂşu' HD.

Oricum, pana nu le calaresti pe toate nu o sa stii exact ce vrei.

Eu am trecut prin 2 cruisere sa-mi dau seama ca de fapt vreau street/naked.

Aveam dubii inca de cand mi-am luat VN-ul, dar era o motocicleta pe care mi-am dorit-o intotdeauna si nu-mi pare rau ca am avut-o (chiar daca am iesit in pierdere aproape 1500 E la vanzare<recesiune>)

Inloc de APE eu iti recomand frisco bars/Z bars, scurte..dau o pozitie mult mai agresiva si manevrabilitatea creste + scarite standard (as fi spus mutate in centru si sus, dar la 883 sunt asa cam din fabrica) in felul asta te poti si distra cu ea pe curbe (cat poti cu un cruiser) fara prea mari batai de cap. La scaritele avansate pierzi mult din manevrabilitate/sportivitate, am avut pe VN si-am scapat de ele cat am putut de repede.

 

Personal, daca imi mai iau vreodata cruiser/chopper, o sa fie un motor Panhead + restul facute de mine sau dupa cum vreau eu.... oricum, nu un "daily 'driver'". Dupa parerea mea, un motor Panhead cu cu o furca nu f aplecata, gume groase, Z bars + scarite mediana si sus si vopsita cu pensula=> chopper/bobber adevarat. in orice caz, nu bling bling. Sau mai realizabil un bobber facut dintr-un Ural sau o Nipra, sa ma dau duminica cu el :crack:

 

La faza cu "freedom n shit" ....fridăm il dai tu motorului, nu el tie... am vazut multi fridomi pe tot felu' de mobre (de la SS la ET), in romania poate mai multi decat fridomi pe cruisere. <nu dati!>

 

eu te sfatuiesc sa-ti iei 883 pe carburatie, eventual din Germania cu carte de service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt convins ca gasesti Sporster de 883 dupa 2000 cu 4-5000 de euro! daca nu iti trimit unul de aici! heheheheh

Vezi ca pana in 2004 s-au facut cu caburator. Personal prefer carbi pt ca imi place sa ma joc cu motorul. Nu mai stiu pana cand au fost motoarele montate rigid pe cadru, pt ca si asta e important sa fie... parerea mea.

Daca esti in bani cat de cat vezi ca au scos acum un kit de sha cu arcuri foarte frumoasa pt sportstere. Rezervorul de 4 galoane jumate nici el nu stiu cand a aparut dar cred ca e cel mai frumos peanut ever built...

 

Inca ceva HD-urile dupa 2000 sunt cel putin la fel de fiabile ca japonezele asa ca nu ai dece sa te stresezi... poate chiar plictisitor ar zice unii ca mine...

 

Si pana una alta chiar daca inteleg ce zice Icemanul,la un moment dat chiar nu conteaza motorul, doar cel de la ghidon, si cand cineva o sa-ti spuna ca un Sporster nu e manevrabil, ca e greoi, ca.... e Harley, da-i linkul asta:

 

Iar dupa ce cresti mare pe un sportster tunat , ia-l la un race pe niste curbe suparate si arata-i unde-i vestul pentru ca nimic nu e asa cum spune radio shantzul! Eu am vazut om cu Vmax privind in gol la berea de pe masa intr-o pauza de tura , sau un tip cu zx9 venind langa motor sa se asigure ca e motorul care i s-a parut ca e , cand l-am depasit... si era o batranica din 86...

 

Hai ca iar o sa ma acuze baietii ca fac reclama la Harley...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau si eu un harley.... se poate sa cresc mare pana la primavara ;) ?

1 sec n-as sta pe ganduri daca ar fi sa-mi schimb acum motorul ....

imi iubesc mobra, dar tanjesc rau sa-l dau pe un Harley.

iar discutiile voastre pun si mai tare sare pe rana :D.

 

;)

 

ps. cumpara cineva o honda black widow 750 :D ?

 

ps2: si da; acum un an, cand mi-am luat motorul am plecat urechea la ce spunea radio shantz... :crack:

Editat de black widow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* zi, bey, mai departe, ca si eu fac reclama la Harley. chiar daca am bemveu ;)

 

total de acord cu Iceman (parca nimeni nu a spus-o pana acum asa de bine :crack: ), eu cand ma fac mare Harley old-school imi iau, un motor trebuie sa fie facut dupa trupul si asemanarea omului, nu invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"O sa-l injuri ca pe ultimul jeg dar o sa-l iubesti cum nu poti iubi nici o alta bucata de fier." M-ai convins ;) si noh..daca n-am exp in domeniu cam plec si eu urechea la radio, de unde naiba sa-mi iau informatiile daca nu d-acolo!? Oricum, sunt super hotarat...mai strang un pic cureaua si-mi trag un 883. Eram cumva intr`o dilema de ce e cel mai vandut model SH de la HD (cel putin aici). Va super multumesc la toti, apreciez timpul irosit sa ma clarificati si pe mine + incurajarile de rigoare ;)

 

@ cria : vorbele tale mi-au picat ca o dusca de tuica :crack:

 

Urmatoarea etapa cu care o sa va stresez e chiar motorul : http://www.shoppingbike.com/moto_usate/Har...r_883/73581.asp

 

http://www.shoppingbike.com/moto_usate/Har...r_883/67065.asp

 

http://www.shoppingbike.com/moto_usate/Har...r_883/53981.asp

 

tre sa plec la job, mai vorbim....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de off-topic, dar si eu ma crucesc! Am impresia ca sunt licitatii, nu stiu...

 

Si eu tot de un Harley strang bani si nu il vad altfel decat un ape hanger si sa solo...poate cu arcuri, cat de mult spre bobber, dar sa pastrez si un pic de confort cat de cat pentru ca folosesc mobra zilnic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de off-topic, dar si eu ma crucesc! Am impresia ca sunt licitatii, nu stiu...

 

Si eu tot de un Harley strang bani si nu il vad altfel decat un ape hanger si sa solo...poate cu arcuri, cat de mult spre bobber, dar sa pastrez si un pic de confort cat de cat pentru ca folosesc mobra zilnic.

 

asa?

 

Legend_Series_in_4a1edbb70337e.jpg

Mesaj completat

nu am vazut niciun buton cu "bid" and shit, Eu le-am luat pe alea drept tzepe :crack: totusi preturile de 883 se invart la 5-6000 euro. Hai ca trimit un mail la ceva exagerat si va spun daca se intampla ceva, bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa?

 

Legend_Series_in_4a1edbb70337e.jpg

Mesaj completat

nu am vazut niciun buton cu "bid" and shit, Eu le-am luat pe alea drept tzepe :crack: totusi preturile de 883 se invart la 5-6000 euro. Hai ca trimit un mail la ceva exagerat si va spun daca se intampla ceva, bine?

 

 

Daca nu ma insel ala e un cross bones....Imi place cum arata. Uite ceva facut dintr-un sporster, daca tot despre el e vorba. Imi place extrem de mult cum arata.

 

 

P.S. Un 883...e 6800 nou....imi pare foarte piperat la 6000 de euro, acum depinde si ce "accesorii" are, totusi eu l-as prefera asa cum a iesit din fabrica....sa pot sa il fac asa cum imi place.

 

Ar trebui sa vorbim prin alta parte...nu de alta,dar stricam un topic fain.

post-41040-1286473290_thumb.jpg

Editat de Cretzu_Dej
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Dej, pai hai pe un topic random de palavragit :crack: zi-mi unde ca eu`s aerian pe site`ul asta.

 

@ Shobo, i-am dat mail cu ala din 2007, si pe mine tot acolo m-a dus inimioara. Naiba stie daca sunt ok anunturile dar din cate vad (daca vad bine) preturile sunt fara TVA. Ehh vad eu, poate out season mai scad preturile si fac good deal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa-mi inchei si eu postul ala cu preturile alea ciudate : am dat mailuri si nici unul n-a raspuns, in schimb am primit reply de la site`ul respectiv "vasile nu mai e activ, postul e gay, motor vandut" etc. Revin cand mai am ceva de zis. Multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare la voi ..... vreunul din bikeri de pe aici de pe forum locuieste in liverpool....

 

o sa merg in decembrie 3 zile in liverpool o mica excursie....si am zis poate cunosc vreun biker pe acolo sa stam la un pahar de vorba si ceva bere cit cuprinde.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine seara o sa fie aici premiera la Sons of Anarchy. In sfarsit bag pixul o sa-l vad si eu, ca toata lumea discuta de el iar eu eram pe dinafara.

 

Ma enerveaza aici politicile astea impotriva MC-urilor de mor... nu numai ca au dat jos orice legat de clubri de pe net si hostat in NZ (de la anunturi , vanzari particulare pe site-urile de licitatii sau websituri orice cu nume ce aduce a 81, HA etc..), dar nici macar la cinema sau TV nu apare nimic cu tema asta. Nici Hell Ride nu a rulat aici...

 

Si iata ca printr-o minune o sa vina pe un canal TV SOA... Sper sa fie pe masura asteptarilor ca o sa-l vedem intr-o admosfera mai vero decat vero... heheheh

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine seara o sa fie aici premiera la Sons of Anarchy. In sfarsit bag pixul o sa-l vad si eu, ca toata lumea discuta de el iar eu eram pe dinafara.

 

Ma enerveaza aici politicile astea impotriva MC-urilor de mor... nu numai ca au dat jos orice legat de clubri de pe net si hostat in NZ (de la anunturi , vanzari particulare pe site-urile de licitatii sau websituri orice cu nume ce aduce a 81, HA etc..), dar nici macar la cinema sau TV nu apare nimic cu tema asta. Nici Hell Ride nu a rulat aici...

 

Si iata ca printr-o minune o sa vina pe un canal TV SOA... Sper sa fie pe masura asteptarilor ca o sa-l vedem intr-o admosfera mai vero decat vero... heheheh

 

 

pai cum,mai MeHigh,nu l-ai dat jos de pe net pina acum???anyway,e ok serialul,daca stii ce sa iei din film...

da chiar,trebe ca au luat-o razna astia cu politica lor ,cu RICO si alte legi,....si asta e doar din cauza oamenilor,ca inghit toate bullshit-urile servite de autoritati,ca sa-i panicheze si mai mult si sa-i faca sa platesca taxe tot mai mari la stat,cica pt protectie anti-tero....buahahaha....imi vine sa rid dar,e trist si periculos....uite-te la englezoi,le baga aia camere video si in buda,azi-miine.

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...