Sari la conținut

baterie pb de 12


triumph
 Share

Postări Recomandate

salutare! de curand(mai demult de fapt) m a lasat bateria si azi am gasit un redresor pt a o incarca sa vad daca mai merge si am desfacut acel capac ca sa vad daca mai are ceva in interior si spre uimirea mea era goala,ma poate lamuri si pe mine cineva ce trebuie sa fac ,sa pun apa distilata sau ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

degeaba bagi numai apa distilata; daca nu mai e nimic, trebuie sa bagi apa si acid, intr-o anumita concentratie; mai bine du-te la un atelier/magazin care reconditioneaza baterii, sau si mai bine, identifica problema care ti-a facut sa fiarba bateria; cel mai probabil incarcarea prea mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai apa distilata,fara acid.asta scrie pe toate bateriile, indiferent ca sunt auto sau moto...

iar iti dai cu parerea de-ampu.lea;

 

ai vazut ce o scris initiatorul topicului, ii goala bateria. adica goala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar iti dai cu parerea de-ampu.lea;

 

ai vazut ce o scris initiatorul topicului, ii goala bateria. adica goala!

bateria nu este noua, sa-i pui acid, e uzata. repet,se completeaza cu apa distilata,apoi se pune pe redresor. chiar eu am citit instructiunile-sa nu se toarne acid. fiecare face cum vrea.

folosesti un limbaj infect....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bateria nu este noua, sa-i pui acid, e uzata. repet,se completeaza cu apa distilata,apoi se pune pe redresor. chiar eu am citit instructiunile-sa nu se toarne acid. fiecare face cum vrea.

folosesti un limbaj infect....

 

 

daca nu mai are nimic in rezervor, ii trebuie si acid pentru reactia chimica.

 

citeste atent ce a scris initiatoru.

 

daca e goala bateria apa distilata nu produce nici o reactie chimica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu mai are nimic in rezervor, ii trebuie si acid pentru reactia chimica.

 

citeste atent ce a scris initiatoru.

 

daca e goala bateria apa distilata nu produce nici o reactie chimica

cred ca sunt doua etape de recuperare a bateriei:

-se pune doar apa distilata, pt ca sa se dizolve cristalele de sulfat

-apoi se scurge apa toata sa se curete pe interior si se reincarca cu electrolit-acid si apa.

-apoi redresor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus numai acid-electrolit si este la incarcat de aseara si de atunci iese pe la capac acid si fasaie ca si cum ar fierbe ,e ok?

 

 

 

 

ps:tin sa mentionez ca imi arata 75 % redresorul si cand am pus o goala la incarcat imi arata 50 % si se vedea ceva alb in interior(sulfatata banuiesc din ce am citit pe ici colo).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus numai acid-electrolit si este la incarcat de aseara si de atunci iese pe la capac acid si fasaie ca si cum ar fierbe ,e ok?

 

 

 

 

ps:tin sa mentionez ca imi arata 75 % redresorul si cand am pus o goala la incarcat imi arata 50 % si se vedea ceva alb in interior(sulfatata banuiesc din ce am citit pe ici colo).

pai scoate-i doapele sa iasa gazul.vezi ca e toxic. e normal sa fiarba. sa nu buseasca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare Âşi de combativitate stilată, tip academic, discuțiile.

La încărcări cu amperaj mare, prin fierberea electrolitului, iaca apa iese din combinație (by the way, este o soluție de acid).

Se completează la nivel cu apă distilată sau demineralizată, se încarcă încet, cu un curent de maxim 10% din capacitatea bateriei. Se măsoară la finele încărcării (ar fi de preferat măcar 2 cicluri încărcare-descărcare) densitatea electrolitului (o baterie bine încărcată are densitate 1,28-1,29 la o tensiune de aprox 12,6 -12,8V.

 

Uite, aÂşa, pentru lectură uÂşoară de vacanță http://en.wikipedia.org/wiki/Lead-acid_battery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am "ramas" fara baterie .... Dar ma rog baterie ( made in china ) de 4A tot pe acid. Era goala inauntru .... Deci am bagat apa distilata pana la MAX in fiecare incapere am lasat capacelele afara si am lasato la incarcat( la redresor auto ) 12 ore ( !!! atentie fara capacele , o sa puta putin dar o sa mai poti respira :)) [ de preferat sa lasi un geam deschis larg ] ) .... Bateria a mai mers 2 luni cu tot cu alarma , pe urma am m-ai incarcat`o odata a tinut o saptamana si pe urma dusa a fost :D . Bafta :)

 

PS : Sa nu te sperie ca fasaie ( face bule ) ;) !

Editat de pimP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am "ramas" fara baterie .... Dar ma rog baterie ( made in china ) de 4A tot pe acid. Era goala inauntru .... Deci am bagat apa distilata pana la MAX in fiecare incapere am lasat capacelele afara si am lasato la incarcat( la redresor auto ) 12 ore ( !!! atentie fara capacele , o sa puta putin dar o sa mai poti respira :)) [ de preferat sa lasi un geam deschis larg ] ) .... Bateria a mai mers 2 luni cu tot cu alarma , pe urma am m-ai incarcat`o odata a tinut o saptamana si pe urma dusa a fost :) . Bafta :D

 

PS : Sa nu te sperie ca fasaie ( face bule ) :crack: !

 

 

Pai era destul de normal sa se intample asa.Densitatea electrolitului (apa + acid sulfuric) trebuie sa fie undeva pe la 1.27-1.28g/cm3 pentru o baterie complet incarcata.Cu cat densitatea e mai mica cu atata bateria e mai descarcata.Pe parcursul anului apa din electrolit se mai evapora,mai ales vara.De aceea trebuie completat cu apa distilata, sa fie pana la indicatorul MAX sau 10-15mm deasupra placilor.Nu trebuie completat cu acid sulfuric sau electrolit pentru ca acidul nu se consuma in timpul proceselor de incarcare/descarcare.

Daca insa din baterie a curs cumva tot electrolitul, degeaba pui apa distilata ca nu rezolvi nimic.Apa in reactie cu PbO2 nu o sa produca curent.In acest caz ar trebui completat cu electrolit.Daca insa umpli bateria cu electrolit si apoi pui bateria la incarcat, tine cont ca in timpul incarcarii densitatea electrolitului va creste.Deci probabil ar trebui completat doar undeva pe la 80% cu electrolit cu densitatea de 1.28g/cm3 (pe care cam greu o sa-l gasesti de cumparat pt. ca cei de la Mediu au introdus o interdicitie in a comercializa asa ceva, substanta periculoasa) iar restul pana la 100% sa pui apa distilata.

Poti pune apoi bateria la incarcat si la sfasitul incarcarii sa verifici neaparat densitatea:daca e 1.28 si electrolitul este la nivel ar trebui sa fie ok.

Daca densitatea e mai mare/mai mica se ajusteaza cu apa distilata/electrolit dupa caz.O baterie care a stat mult timp neincarcata sau fara electrolit se poate sulfata, ceea ce implica o munca in plus pentru a o repara.

Ceea ce "pute" in timpul procesului de incarcare este hidrogenul (periculos daca il inhalezi), care in cazul supraincarcarii se combina cu oxigenul generat si poate provoca explozie (riscul de explozie e mult mai mare daca bateria nu are capacele scoase pe parcursul incarcarii)

 

Bafta

:(

Editat de Rila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Dati si voi detalii despre ce mobre aveti (marca/tip/an de fabricatie), si va dau preturi pt baterii Yuasa / toplite .

 

Sunt foarte bune si la un pret rezonabil. Montaj si verificare instalatie gratuit. Livrare in cateva ore de la comanda.

 

Asfalt uscat,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...