Sari la conținut

Romania, cealalta fata...


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

Duminica 22 noiembrie 09...

 

Sictiriti de munca, dupa o saptamana plina decidem sa facem o plimbarica de weekend...Initial eu propun Brasovul drept cap-compas dar planurile imi sunt date peste cap atunci cand unul dintre tovarasii de calatorie propune o destinatie unica, Vulcanii Noroiosi. Pana ne adunam,spalam,frezam,imbracam se face ore 12 iar noi inca ne foim prin Bucuresti printre numerosi soferi de weekend.

 

Odata iesiti din Bucuresti ne indreptam cu pasi repezi(dar legali :D ) si numerele la vedere pe DN1 catre Ploiesti. Din Ploiesti mergem pe "scurtatura" catre Buzau si dam de un drum placut si liber. Pana la intersectia cu E 85 avem de trecut de cateva filtre de politie locala, dealtfel cu totii am ramas mirati de numarul f mare de "legiuitori" intalniti pe drum. Intram in Mizil, salutam salutam un localnic ce calareste impreuna cu prietena o Nipra modificata, eu imi aduc aminte nostalgic de "tinerete", intram in benzinarie pt a face plinul iar acolo dam peste cel mai amabil angajat din cati am vazut vreodata la o benzinarie. Sa fi fost oare motociclist?

 

Reluam drumul catre Buzau iar pe drum facem si cateva "liniute' din mers, practic transformam plimbarea pret de cativa km intr-un shootout Honda vs Ducati. Ne "intrecem" cu viteza legala evident si reusim sa descoperim ca Ducati ST nu accelereaza la fel de bine ca o Honda Fireblade (Dohhh... ;) ). Frigiderul meu recupereaza la cap consum,confort,stabilitate pe viraje,dist de franare :) .

 

Din Buzau dam de o portiune "hard enduro" de pamant-asfalt-gropi-cratere, bine ca nu tine decat un km dupa care asfaltul se niveleaza(oarecum). Drumul valurit te face sa te simti ca intr-un tur pe celebra "Isle of man" si desi asfaltul e din ce in ce mai decent iar curbele din ce in ce mai placute, te poti trezi fie pe o roata dupa o "saritoare" neasteptata aparuta in cale din motive naturalo-administrative fie pe burta datorita bucatilor uriase de asfalt ,lipsa, acoperite generos cu nisip! :) Din fericire noi nu experimentam decat prima parte iar de a doua scapam toti 3 ca prin urechile acului ...

 

Ajunsi la destinatie ramanem surprinsi de peisajul "selenar' ce se deschide in fata noastra. Vulcanii sunt un "must see" pt oricine. Recomandam deasemeni mini-restaurantul de la pensiunea vecina. Prietenii stiu de ce !

 

img7675p.jpg

 

img7685e.jpg

 

img7694l.jpg

 

img7679.jpg

 

s7302023.jpg

 

img7682k.jpg

 

s7302003.jpg

 

img7705p.jpg

 

img77122.jpg

 

img7709.jpg

 

img7698x.jpg

 

img7718.jpg

 

s7302029.jpg

 

 

Evident ca n-au lipsit din program "circarelile" deja clasice la aproape orice plimbare :))))

Editat de Gixxx'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Felicitari prietenului care v-a propus sa mergeti la Vulcanii Noroiosi. Brasov/Cheia au devenit un cliseu. Nu o spun cu rautate.

 

Toate cele bune si la cat mai multe plimbari !

 

Salutare ... eu sunt prietenul. Da stiu si eu ma plictisisem de aceleasi drumuri, totusi nu a fost o alegere rea.

 

Niste pozne:

 

 

 

 

 

si sa nu uitam "haleala"

 

 

 

Per total a fost o iesire ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca atat eu cat si al treilea rider am vrut pe...Brasov-Cheia ;)

Mesaj completat

Felicitari pt iesire, Gixxx-ule! Ma bucur ca vad "frigiderul" acolo unde-i sta bine. :)

 

Ms, a fost o plimbare pe cinste. am dus motoarele acolo unde le place cel mai mult , curves & open road... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, recunosc ca am trecut de cel putin 30 de ori prin zona, dar nu am ajuns niciodata la vulcani...

Noroiul ala cu bule e cald? Adica merge sa faci o baie fierbinte de noroi?... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, recunosc ca am trecut de cel putin 30 de ori prin zona, dar nu am ajuns niciodata la vulcani...

Noroiul ala cu bule e cald? Adica merge sa faci o baie fierbinte de noroi?... :D

Nu cred ca te lasa paznicii sa faci baie de namol si daca insisti risti sa faci involuntar o baie de multime cu paznicii... :D

Editat de Gixxx'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, recunosc ca am trecut de cel putin 30 de ori prin zona, dar nu am ajuns niciodata la vulcani...

Noroiul ala cu bule e cald? Adica merge sa faci o baie fierbinte de noroi?... :)

 

 

 

Acum vb. si eu din amintiri...

 

 

Nu e cald. E rece ca naiba - amestec de noroi adevarat si petrol. Plus ca sunt emanatii de gaze naturale - nu se simt pt. ca sunt inodore, dar...e bine sa nu fumezi in zona :D Ca sa nu mai spun de adancime - "pana in fundul Pamantului"

 

Nu ai voie sa pui mana sau sa deranjezi vulcani - se plateste amenda (asta daca te prinde nenea paznicul) ...dar eu nu m-am abtinut in vara si am bagat mana - e usor uleios si miroase a petrol.

 

Exista Paclele mari si Paclele mici - acum depinde unde ati ajuns voi! Drumul e ok cat esti in Prahova. Cand ai trecut in Buzau deja sunt cratere ... cel putin asa erau ultima data. Dar merita :D

 

Felicitari pentru plimbare!

 

M.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...