Sari la conținut

Detinatori de Yamaha FZR


ray
 Share

Postări Recomandate

Sa-ti zic alta chestie, i-am dat 200 cand am cumparat-o si mergeam cu ea acasa :)) Eram echipat full (ghete, combinezon, manusi, casca). Aceeasi senzatie am avut-o si eu, casca mi s-a lipit aproape de gura, ma tineam cu greu de motocicleta si m-am aplecat pe rezervor cat mai mult. Face enorm sa stai bine pe rezervor. Daca ma ridicam 10 centimetrii deja incepea sa fie mai rau decat rau.

 

 

Alta chestie ce o pateam era cand mergeam cu pasager si casca mea (M-L) o dadeam pasagerului si eu purtam o casca ce am imprumutat-o, un FB (XL) desi mi se clatina pe cap, dar macar mie mi se clatina mai putin. Avea chinga de prindere foarte lunga si atarna putin pe gat. Pe la 120 intra in rezonanta si practic ma biciuia pe gat (foarte dureros) si pana nu incetineam pana pe la 80 aveam de suferit.

 

Stiu ca un carenaj bun face o diferenta imensa. Mergeam pe un F3 si pe la un 160 nu aveam nici o problema.

 

Cum am mai zis, pentru mine, ca incepator, lipsa carenelor nu poate fi decat benefica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cum am mai zis, pentru mine, ca incepator, lipsa carenelor nu poate fi decat benefica.

Punand asa problema iti dau dreptate :)) - cum sa mergi cu 200 incepator si fara carene - ba mai grav FARA PIC DE EXPERIENTA!!!!

 

O casca buna face diferenta!

Corectie - marimea corecta la o casca face diferenta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O casca buna face diferenta!

 

 

... sau un parbriz "touring"!

 

Eu dupa ce am pus un MRA "touring" (cca 15 mai lung decat cel standard si cu aripioara deflectoare) aproape ca pot merge si fara casca pana la 200+km/h. Am pierdut intr'adevar vreo 10-15km/h din top-speed... dar asta este alta poveste, ca sa castigi intr'o parte trebuie sa pierzi in alta.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La asa o viteza, fara carene, nu cred ca exista o casca care sa nu faca nebunii.

Totusi 200 km/h e 200 km/h.

 

Un mic parbriz ar fi foarte bine venit.

Ai sa fii surprins cat de stabila este o casca de top, si o aerodinamica buna la motocicleta,chiar si la viteze de peste 200km/h!

Dar fara carene tu ai cea mai mare problema sa faci fata la viteza aia nu casca.

Asta nu inseamna ca neaparat trebuie casca de 600 e dar la pretul asta, acea casca a trecut prin tunel aerodinamic are anumite spoilere care ti-o pune pe cap ,nu o ridica,etc etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ridicat nu se ridica nici asta, insa era apasata pe fata.

 

Nu-mi permit inca o casca de top, insa vreau sa imi pot permite cat mai curand.

 

Vreau sa imi reglez carburile de unul singur, vreau sa invar sa le reglez de fapt.

 

Care sunt suruburile la care trebuie sa umblu si cum?

 

DSCN31382.jpg

Editat de skvj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai trebuie sa ai o baterie de vacum-manometre prima data pentru sincronizare,si pe urma reglajul aer-benzina asta in mare dupa ce faci o curatare prin interior si insepectie la componente.

 

Vezi ca sunt cateva FZR pe acolo, poate te ajuta anumite imagini.Din pacate am o mica problema la site, si nu le poti vedea mai mari ,dar esentialul este destul de evident.

 

http://www.tngperformance.ro/BikeList.aspx?BrandID=2

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va zic o chestie - am iesit la 180 de sub carenaj si nu a fost deloc placut - am simtit cum imi ia casca vantu (marimea e fixa nu e mai mare nici mica), am simtit de parca era cu 5 numere mai mari....

Vrei sa zici cum iti ia vantul casca ? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa zici cum iti ia vantul casca ? :))

 

Da da :) - cum imi ia casca, VANTU! Asa e bine? A nu se citi Sorin Ovidiu Vantu :))

 

Un program interesant gasiti AICI cu specificatia ca la FZR600R din 94 cod 4jh pe treapta a 3a e raportu de 34/22 nu 34/24 cum spun ei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la shoei x-spirit la 220-230 de km/h cu gurile de aerisire inchise se simtea putin pe sub barbie dar daca lasam capul mai spre piept era ok :D

 

deci dupa cum zicea si TNG sunt ok castile de top din punctul acesta de vedere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la shoei x-spirit la 220-230 de km/h cu gurile de aerisire inchise se simtea putin pe sub barbie dar daca lasam capul mai spre piept era ok :D

 

deci dupa cum zicea si TNG sunt ok castile de top din punctul acesta de vedere

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Vezi ca sunt cateva FZR pe acolo, poate te ajuta anumite imagini.Din pacate am o mica problema la site, si nu le poti vedea mai mari ,dar esentialul este destul de evident.

 

http://www.tngperformance.ro/BikeList.aspx?BrandID=2

Ce ar trebui sa vad pe site? Nu prea merge sa umblu pe el.

 

Acum merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea !

 

vreau s-a fac schimbu de ulei la fzr”u meu si nu ma hotarasc ... In ea are acuma zeama Repsol Moto Sintetico 10w40, sa pun tot dasta ? sau un 300v de la Motul 15w50 ? o sa se simta vreo diferenta?

lamuriti-ma si pe mine ... 1l de repsol e 28 lei si am gasit Motul 300v la 195 lei 4l , se merita ”investitia” ? sau merg tot pe Repsol si restu de bani i bag deoparte pt kit de lant :rolleyes:

 

Multumesc :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In airbox intre 2 furtune? Daca e iesit vre-o unul afecteaza funtionarea motorului?

Nu stiu care este scos !

 

Salut la toata lumea !

 

vreau s-a fac schimbu de ulei la fzr”u meu si nu ma hotarasc ... In ea are acuma zeama Repsol Moto Sintetico 10w40, sa pun tot dasta ? sau un 300v de la Motul 15w50 ? o sa se simta vreo diferenta?

lamuriti-ma si pe mine ... 1l de repsol e 28 lei si am gasit Motul 300v la 195 lei 4l , se merita ”investitia” ? sau merg tot pe Repsol si restu de bani i bag deoparte pt kit de lant :rolleyes:

 

Multumesc :cheers:

Partea a doua!

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...