Sari la conținut

Studiu de caz


Postări Recomandate

Va rog, pe cei care ati intilnit asa ceva sa-mi dati un sfat, sau sa-mi spuneti unde ati gasit informatii utile, in practica judiciara, despre ceea ce urmeaza. De asemenea ii rog pe "bagaciosii in seama" sa sada de-o parte.

Cazul de studiat este urmatorul: un om cu cele mai bune intentii gaseste la cineva o motocicleta impecabila tehnic si estetic. Este inmatriculata in Ro, si la pret de nerefuzat. Se face contract de vinzare-cumparare, cumparatorul ia mobra si actele, plateste pretul si ramine sa mai primeasca, de la vinzator, fisa de inmatriculare, cu stampila de la Fisc, ca sa poata inmatricula motocicleta pe numele sau.

Dupa toate astea, afla ca vinzatorul are o megadatorie la fisc, din care motiv aia nu-i pun stampila pe fisa de inmatriculare. De asemenea, vinzatorul nu plateste datoria, din diverse motive...

Rezolvari sint doua:

1. Motocicleta este returnata si cumparatorul isi ia banii inapoi.

2. Datorita starii foarte bune si pretului de nerefuzat, cumparatorul vrea sa pastreze motocicleta. Prin contractul de vinzare-cumparare, el este proprietar de drept. Cu toate astea Fiscul practica un santaj, obstructionind noul proprietar in exercitarea dreptului deplin asupra bunului cumparat, pina la achitarea datoriilor fostului proprietar...

Cazul nu este singular. Se poate rezolva cu o hotarire judecatoreasca, prin care sa se dispuna inmatricularea motocicletei pe numele noului proprietar.

Vreau sa-mi spuneti daca ati intilnit ceva asemanator si unde se pot gasi informatiile respective.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca ramane mobra pe numele lui, si el nu vrea sa ti-o treci p-al tau o sa aveti discutii doar la amenzile e vor veni tot pe numele lui...

 

Teoretic da...

Dar daca vrea sa iasa din tara cu ea... umbla dupa ala pentru procura - il gaseste, sau nu...

Si daca ar vrea s-o vinda... Cine cumpara? Nu ramine cu ea pin' la adinci batrineti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara fisa fiscala tu nu o poti inmatricula pe numele tau si gata. asta e legea la noi. Eu am dat peste un vanzator de masini care facea chestia asta, nu era masina pe numele lui, intermedia vanzarea, ii dadeai banii, facea un contract de mana pe numele lui si iti dadea datele de contact a vanzatorului, care de obicei era din alta localitate, cand mergeai sa faci actele de vanzare cumparare cu proprietarul de drept si ajungeai la circa financiara ala avea cateva milioane bune datorii...si cum tu ai venit 2-300 de km pt masina si i-ai dat primukui banii (pretul super bun ca si in cazul de mai sus) ii plateai tu datoria ca sa nu ramai cu paguba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog, pe cei care ati intilnit asa ceva sa-mi dati un sfat, sau sa-mi spuneti unde ati gasit informatii utile, in practica judiciara, despre ceea ce urmeaza. De asemenea ii rog pe "bagaciosii in seama" sa sada de-o parte.

Cazul de studiat este urmatorul: un om cu cele mai bune intentii gaseste la cineva o motocicleta impecabila tehnic si estetic. Este inmatriculata in Ro, si la pret de nerefuzat. Se face contract de vinzare-cumparare, cumparatorul ia mobra si actele, plateste pretul si ramine sa mai primeasca, de la vinzator, fisa de inmatriculare, cu stampila de la Fisc, ca sa poata inmatricula motocicleta pe numele sau.

Dupa toate astea, afla ca vinzatorul are o megadatorie la fisc, din care motiv aia nu-i pun stampila pe fisa de inmatriculare. De asemenea, vinzatorul nu plateste datoria, din diverse motive...

Rezolvari sint doua:

1. Motocicleta este returnata si cumparatorul isi ia banii inapoi.

2. Datorita starii foarte bune si pretului de nerefuzat, cumparatorul vrea sa pastreze motocicleta. Prin contractul de vinzare-cumparare, el este proprietar de drept. Cu toate astea Fiscul practica un santaj, obstructionind noul proprietar in exercitarea dreptului deplin asupra bunului cumparat, pina la achitarea datoriilor fostului proprietar...

Cazul nu este singular. Se poate rezolva cu o hotarire judecatoreasca, prin care sa se dispuna inmatricularea motocicletei pe numele noului proprietar.

Vreau sa-mi spuneti daca ati intilnit ceva asemanator si unde se pot gasi informatiile respective.

Multumesc!

 

si eu sunt in aceeasi situatie dar din pacate nu am nici macar cartea de identitate a mobrei. in cazul meu vanzatorul este persoana juridica. bine macar ca mobra e de enduro si mai poate astepta inmatricularea. astept si eu cu interes vreo solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa mearga sa faci un contract V-C catre cineva care nu are datorii la fisc iar apoi faci alt contract V-C catre tine, astfel pentru inmatriculare iti va cere certificatul fiscal al ultimului proprietar,adica cel fara datorii :crack: s-ar putea sa mearga dar cel mai bine intrebati la o firma de acte auto daca e posibil ca astia stiu mai multe si decat politistii uneori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Finalizarea procedurii de vanzare-cumparare prin imatricularea autoturismului/motocicletei pe numele cumparatorului se poate face prin tribunal.

 

Valabil cazul in care cumparatorul nu vrea sa faca imatricularea pe numele sau, dar si pentru cazul in care din motive neimputabile cumparatorului acesta nu poate sa duca la final contractul.

 

Contractul de vanzare/cumparare este valabil pe perioada nelimitata de la data incheierii lui.

 

Scoate hartie de la fisc din care sa reiasa ca nu poti imatricula motocicleta din motive de neplata datorii de catre vanzator + contract v/c + avocat (de la 250 ron in sus) si il dai in judecata pentru executarea silita a contractului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Finalizarea procedurii de vanzare-cumparare prin imatricularea autoturismului/motocicletei pe numele cumparatorului se poate face prin tribunal.

 

Valabil cazul in care cumparatorul nu vrea sa faca imatricularea pe numele sau, dar si pentru cazul in care din motive neimputabile cumparatorului acesta nu poate sa duca la final contractul.

 

Contractul de vanzare/cumparare este valabil pe perioada nelimitata de la data incheierii lui.

 

Scoate hartie de la fisc din care sa reiasa ca nu poti imatricula motocicleta din motive de neplata datorii de catre vanzator + contract v/c + avocat (de la 250 ron in sus) si il dai in judecata pentru executarea silita a contractului.

Si ai facut rahatul praf,te cari prin tribunale si pe la avocati si zici ca mai bine te lipsesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Finalizarea procedurii de vanzare-cumparare prin imatricularea autoturismului/motocicletei pe numele cumparatorului se poate face prin tribunal.

 

Scoate hartie de la fisc din care sa reiasa ca nu poti imatricula motocicleta din motive de neplata datorii de catre vanzator + contract v/c + avocat (de la 250 ron in sus) si il dai in judecata pentru executarea silita a contractului.

 

Fiscul nu va elibera niciodata asa o hirtie, pentru ca ar recunoaste ca incalca dreptul de proprietate al cumparatorului, deci ar fi dati in judecata instantaneu. Ei spun ca nu inregistreaza mobra la cumparator, fiindca nu le-a adus certificatul fiscal al vinzatorului... (pe care tot ei nu-l elibereaza). Deci cerc vicios (teoretic). De aici si nevoia gasirii unui precedent in practica judecatoreasca, pentru a-i forta sa procedeze cum este logic... Pina la urma, cumparatorul vrea sa dea bani statului, din impozitul pe mobra, RCA etc... Iar ei spun ca nu-i vor, pina nu se plateste datoria. Adica prefera sa piarda din doua locuri.

Asadar, cine stie chichita, sau precedentul in practica judecatoreasca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiscul nu va scoate niciodata vanzatorul de la impozit pana cand acesta nu-si plateste toate datoriile. In final, dupa ani si ani, vanzatorul va dori sa cumpere/vanda o masina/casa. Abia atunci va plati toate taxele, impozitele si amenzile. Cumparatorul va putea sa-si inregistreze motoreta dar va primi amenda pentru ca nu a declarat-o in termen de 30 zile.

PS Datoria oricarui vanzator e sa faca identificarea, radierea si scoaterea de la impozit. Abia dupa primeste banu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge,cel ce e trecut in certificatul de inmatriculare trebuie sa radieze de pe numele lui,lucru care nu`l poate face daca are amenzi neplatite sau mai rau impozite.

Fiscul nu va scoate niciodata vanzatorul de la impozit pana cand acesta nu-si plateste toate datoriile. In final, dupa ani si ani, vanzatorul va dori sa cumpere/vanda o masina/casa. Abia atunci va plati toate taxele, impozitele si amenzile. Cumparatorul va putea sa-si inregistreze motoreta dar va primi amenda pentru ca nu a declarat-o in termen de 30 zile.

PS Datoria oricarui vanzator e sa faca identificarea, radierea si scoaterea de la impozit. Abia dupa primeste banu.

De cumparat te lasa sa cumperi cate vrei ca le aduci bani din impozite,de vandut e problema...Eu cand am vrut sa cumpar o mashina de la cineva cu datorii mi`au dat aia de la taxe o foaie sa semnez cum ma angajez sa ii platesc la ala datoriile dar era vb de o suma cam mare si am lasat`o balta...Inclusiv eu am o gramada de amenzi neplatite si am putut sa inmatriculez pe numele meu masina,motocicleta fara probleme..Cand ma insor sau vreau sa le vand..acolo e problema :crack:

Editat de Spionutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge,cel ce e trecut in certificatul de inmatriculare trebuie sa radieze de pe numele lui,lucru care nu`l poate face daca are amenzi neplatite sau mai rau impozite.

 

De cumparat te lasa sa cumperi cate vrei ca le aduci bani din impozite,de vandut e problema...Eu cand am vrut sa cumpar o mashina de la cineva cu datorii mi`au dat aia de la taxe o foaie sa semnez cum ma angajez sa ii platesc la ala datoriile dar era vb de o suma cam mare si am lasat`o balta...Inclusiv eu am o gramada de amenzi neplatite si am putut sa inmatriculez pe numele meu masina,motocicleta fara probleme..Cand ma insor sau vreau sa le vand..acolo e problema :crack:

 

sar putea sa mearga asa. sa preia cumparatorul toate datoriile vanzatorului la data efectuarii tranzactiei. sigur merge daca le plateste pe loc. dar daca utilajul costa 1000 euro si datoriile sunt de alte 1000, parca nu mai merita. sau cumparatorul poate sa mearga cu utilajul inmatriculat pe numele vanzatorului iar vanzatorul sa-i faca drept de utilizare. altfel vor fi probleme mereu la rca si itp. plus ca poate sa ia mereu amenda de la politie pt neefectuarea inmatricularii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...