Sari la conținut

Proiect Sport-Touring->Naked.


Old School Rider
 Share

Postări Recomandate

Salut.Am un Triumph Sprint ST ce sta in garaj din vara si viitorul pentru ea nu pare prea fericit pentru moment dar nu m-am putut indura s-o vand.

As dori ca din fosta regina carenata cu linii ondulate si elenganta ce era odata s-o fac o bestie dura..cu colturi si furtune..dar in acelasi timp de bun gust.

 

Am postat pentru a primi de la voi orice:Sfaturi/idei/pareri/donatii..pana la urma orice m-ar putea ajuta la proiect.Sunt complet incepator la asa ceva..m-am bagat eu si un prieten..m-am gandit ca decat mai bine sa rugineasca ani la rand cu sperante desarte ca o voi aduce cum era inainte...mai bine ma risc si vedem ce iese:)

 

Deocamdata am si eu cateva intrebari de inceput.Restul le voi pune de-a lungul timpului..voi atasa si poze..termenul limita e mai-iunie.Acum am in cap doar cateva idei..nici macar nu am facut o schita inca.So here it goes:

 

Motorul are evacuare pe o parte..cat de greu este sa-i fac evacuare dubla pe ambele parti?Cat ar costa?

Fiindca nu va mai avea carene..tevile de evacuare arata grosolan..s-ar putea sa le modific un pic sau nu..dar cum e mai bine?sa le vopsesc sau sa le cromez?Avantaje/dezavantaje

Cat costa niste faruri duble?(gen cum sunt cele de pe Speed Triple sau HD fat bob)

 

Atat pentru moment.Cum am spus..sunt inca in faza de entuziasm/delir.Orice ar fi..de acest proiect ma voi apuca!Ce va iesi nu stiu..dar eu cu ea de gat mor :angry:

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, dar ce are motorul tau de nu-l mai poti face cum era inainte? Nu-i pacat de el sa-l "porcaresti"?

 

Uite niste linkuri:

FAR

Prindere FAR

 

Vezi ca pe ebay-ul englezesc gasesti chestii interesante.

www.ebay.co.uk

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metal Heart multumesc de info.

 

Imediat dupa ce am creat topicul am dat peste sectiunea StreetFighter.Am citit pana acum vreo 33 de pagini din care am extras poze si idei.

 

Si ca sa-ti raspund.Carenele sunt zob(am dat-o cuiva la o tura si s-a intors cu ea muci)..am circulat fara carene vara asta pana a aparut o defeectiune la roata spate.De atunci din lipsa de fonduri tot asteapta.La un moment dat..coplesit de lista de lucruri ce trebuiau cumparate sa o fac iar sa mearga si sa straluceasca ca inainte am renuntat la orice idee.Dar..desi nu sunt fan street fighter..doresc sa-i dau un aer agresiv..fara carene...un aer de bruta necizelata...sa-l fac streetfighter in adevaratul sens al cuvantului nu-mi permit..deci va fi un fel de hibrid intre streetfighter si rat bike.Adica improvizatii..cat mai putin cumparat ..mai mult facut singur.Chiar daca nu iese perfect macar am mandria ca l-am facut eu.L-am mai reconditionat odata..desi atunci nu era vorba decat de reconditionat carene crapate si vopsire.nu mai facusem niciodata asta..si aveam un buget de 100 de lei sa fac toate carenele(adica aproape NICA:)) ) dar mi-a placut cum au iesit.

O sa pun niste poze cu ea in diferite momente ale "relatiei" noastre..

Mesaj completat

post-33813-1260322907_thumb.jpg Asa arata dupa cateva luni ..luata impecabila..cateva cazaturi mai incolo....zgariata adanc si plesnita pe ici si colo...

post-33813-1260322945_thumb.jpg Dupa o iarna in care am dus jumatate de motor in casa...cu acei 100 de lei si munca de 2 saptamani incontinuu a iesit asta:)

 

 

Si in final..starea ei actuala..acum e clar ca 100 de lei nu mai ajung nici in visele cele mai indepartate..dar nu-mi permit in nici un caz sa o aduc ca inainte..asa ca..va fi cobaipost-33813-1260322965_thumb.jpg

post-33813-1260323040_thumb.jpg

Mesaj completat

Dupa ore de cautari de idei..am gasit inspiratia.costuri minime..efort minim si arata mortal.

Mesaj completat

Ia uitati-va aici

post-33813-1260339287_thumb.jpg

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm... street-fighter sau rat/survival industrial :angry:

 

ideea e misto, dar e relativ greu sa scoti ceva ce n-o da in kitsch, vezi ca e unu la grupul chopperistilor care a avut o idee buna cu un VFR, dar rezultatul final nu a fost atat de spectaculos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm... street-fighter sau rat/survival industrial :scratch:

 

ideea e misto, dar e relativ greu sa scoti ceva ce n-o da in kitsch, vezi ca e unu la grupul chopperistilor care a avut o idee buna cu un VFR, dar rezultatul final nu a fost atat de spectaculos...

Rezultatul a fost de-a dreptul dezastruos, de cele mai multe ori customizarea fara fonduri si idei constructive duce la astfel de catastrofe. Daca te chinui putin tu ai acolo un speed triple mai mare, cauta pe E-bay farurile, un bug-spoiler si eventual fa ceva cu toba aia, un ghidon magura n-ar strica si profita maxim de bascula monobrat.

 

Lema: N-o mai da la toateproastele/totiprostii ca s-ar putea sa o faci rat-scuter... :moron: Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai intinde totusi lantul ala, nu de alta da risti sa nu mai ai ce transforma + ca se fute si kit-ul de lant mai repede

 

Ochi de vultur ce esti :scratch: mi-a placut observatia.Dar lantul era asa de statea sa cada din cauza defectiunii la roata spate.Ma "taraiam" usor usor la garaj cu ea.

Uite..daca erai vultur veritabil mai observai ceva..dar te-am ajutat eu :moron:

 

post-33813-1260395795_thumb.jpg

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu .... explica si mie ce are de a face intinsul rotii cu defectiunea la roata, din cate stiu eu la monobrat roata se prinde de un "butuc"(in cazul tau pozitionat pe monobrat), si ala se misca in fatza-spate pentru a intinde lantul ...

Mesaj completat

Ochi de vultur ce esti :scratch: mi-a placut observatia.Dar lantul era asa de statea sa cada din cauza defectiunii la roata spate.Ma "taraiam" usor usor la garaj cu ea.

Uite..daca erai vultur veritabil mai observai ceva..dar te-am ajutat eu :moron:

 

post-33813-1260395795_thumb.jpg

 

de ce? papa si ulei ?

Mesaj completat

Tu aveai o parte din carene complete, cea de pe stanga parca, sau ma insel?

Daca da, pune cateva poze cu ea poate pot sa te ajut eu cu confectionarea uneia in oglinda. :moron:

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara bani risti sa faci o bulibaseala de toata frumusetea. Da, vrei sa o faci streetfighter wannabe, baga bani in ea, dar vei avea nevoie de urmatoarele: oglinzi, far, suport de far, suport de bord, semnalizatoare noi, parbriz, bug-spoiler (pinten), jug superior si ghidon lat. Ce am spus aici te duce lejer peste 500 E. Ori, daca esti dispus sa dai banii astia, mai bine o faci la fel ca inainte. Simplu. Cu 250 E ti-ai luat carene de pe e-bay si aia e. Uite, cauta aici in LINK, poate gasesti ce ai nevoie.

Si mie imi plac motocicletele modificate sau personalizate, dar imi plac cele facute cu bun gust, nu sunt adeptul carpelii.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...