Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Yamaha Xt 125 X/R


Postări Recomandate

Motorul este unul simplu deci nu ar trebuii sa ai pb cu el. Motocicleta o cinsider foarte buna pentru un incepator(eu nu am avut nici o surpriza ca sa o scap de sub control si am facut pana acum 4000km).

Date tehnice gasesti la http://www.yamaha-motor-europe.com/product...25cc/xt125x.jsp pt X ca spuneai ca ala te intereseaza si daca vrei sa te uiti http://www.yamaha-motor-europe.com/product...25cc/xt125R.jsp pt R

 

la minusuri: motorul e racit cu aer si trebuie sa ai grija sa nu se incinga prea tare (am patit de max 3 ori knd am urcat o panta mai mare pe un traseu offroad mai dificil. nu cred k ai avea pb la ce vrei sa o folosesti tu)

si faptul ca de pe la 85km/h nu prea mai are forta(f enervant cand vrei sa depasesti)

 

Acum fiecare o sa aiba parerea lui asa ca ar trebuii sa faci si tu o tura cu un xt si sa mergi cu el la o viteza mai mare ca sa vezi cum trage la viteze ridicate. la o viteza mai scazuta nu ai ce sa ii reprosezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 545
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cu placere. vezi ca daca iti iei motoru nou la xt primi 500km nu ai voie sa rotesti de acceleratie decat 1/3 din cursa. asa ca sa ai grija sa nu il fortezi.

si inca un minus la xt este farul.dar nu pot sa zic ca stiu motoare care sa lumineze mult mai bine ca am mers seara pe 2 scutere si nu am fost multumit nici de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu placere. vezi ca daca iti iei motoru nou la xt primi 500km nu ai voie sa rotesti de acceleratie decat 1/3 din cursa. asa ca sa ai grija sa nu il fortezi.

si inca un minus la xt este farul.dar nu pot sa zic ca stiu motoare care sa lumineze mult mai bine ca am mers seara pe 2 scutere si nu am fost multumit nici de ele.

 

 

asta imi place la motoare ca niciodata nu incetezi sa afli cv nou despre ele. mersi mult pt pont :moron: voi tine minte. cand o sa-l achizitionez va astept sa-l stropim :lol:

 

Numa' Bine!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoru la vara il cumpar dupa ce ma vad cu permisu in mana. is din Tg.-Mures. :crack:

 

 

bafta la examen!! eu mi-am luat motoru dupa ce am trecut testu si nu imi prmisem carnetu si era sa prinda si politia(ca nu am putut rezist sa nu ies lao tura).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

bafta la examen!! eu mi-am luat motoru dupa ce am trecut testu si nu imi prmisem carnetu si era sa prinda si politia(ca nu am putut rezist sa nu ies lao tura).

 

exatc aia incerc sa evit, sa nu fac greseala de a iesi cu motorul inainte sa ma vad cu carnetul in mana, pentru ca nu stii niciodata ce se poate intampla :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

De ce nu te duci pe dealuri, sau este echipat cu gume de asfalt?

sunt mixte si nu poti sa mergi f bine pe dealuri decat daca e uscat.Dar sunt forte bune daca folosesti motorul si pe asfalt si dealuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfuai fratilor nu mai am rabdare.... deja ma bate gandul sa cumpar un ktm si sa-l modific in super moto numa ca sa-mi consum timpul sau orice alt cross.... deja motocicleta asta a devenit o obsesie pt mine. sper ca sa o am cat mai curand.

 

Numa Bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de curand se pare k o sa achizitionez si io un Xt/X si ma intrebam dk poate sa-mi spuna si mie cineva km ce se poate face pt a mari puterea..... 10cp... mi se par km putini.... si cum am multe drumuri de la Gl la Ct si Buc.... la 80 la ora... km greu. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de curand se pare k o sa achizitionez si io un Xt/X si ma intrebam dk poate sa-mi spuna si mie cineva km ce se poate face pt a mari puterea..... 10cp... mi se par km putini.... si cum am multe drumuri de la Gl la Ct si Buc.... la 80 la ora... km greu. :banana:

Ma ,voi nu nici nu v-ati urcat pe motor (nu incape vorba de mers pe el) si deja vi se pare putini cai si prostii din astea...eu personal am mers cu motor de 50cc 2t, cu 80 la ora constant de la buc la cta,de la buc la vidraru si asa...a fost greu ce sa zic,dar am mers...xt`u oricum merge peste 80 , 106 am mers eu maxim cu un xt a unui prieten...poti sa mergi constant un 95 sa zicem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma ,voi nu nici nu v-ati urcat pe motor (nu incape vorba de mers pe el) si deja vi se pare putini cai si prostii din astea...eu personal am mers cu motor de 50cc 2t, cu 80 la ora constant de la buc la cta,de la buc la vidraru si asa...a fost greu ce sa zic,dar am mers...xt`u oricum merge peste 80 , 106 am mers eu maxim cu un xt a unui prieten...poti sa mergi constant un 95 sa zicem...

Te cam plictisesti tu acasa,nu? Lasa omu sa puna intrebari :baldy: poate ca asa erai si tu la inceput, nu cred ca te-ai nascut zeu :ok:

Este cam strict cu astia noi in ale motociclismului! Loosen up,boy! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te cam plictisesti tu acasa,nu? Lasa omu sa puna intrebari :baldy: poate ca asa erai si tu la inceput, nu cred ca te-ai nascut zeu :P

Este cam strict cu astia noi in ale motociclismului! Loosen up,boy! :banana:

Da ma plictisesc ca deh..ma fac ca invat ptr BAC ... inainte de a pune intrebari poate sa citeasca...si da,m-am nascut zeu :ok:

 

PS maine fac topic "salut,am mers 1 data pe bicicleta si de 2 ori pe trotineta as vrea sa-mi iau un R1 dar am auzit ca e slab,ca il face zx10le...puteti sa-mi spuneti si mie ce sa-i fac sa mai creasca puterea??niste tobe"ioshimtrula" dalea??"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa-ti raspund prostii asa ca nu-ti zic pt a nu ma face de kko cred ca xt master iti poate raspunde cel mai bine... bafta!

At asteptam raspuns..... si totusi inca o intrebare... avand in vedere k e acelasi motor de pe Ybr kt consuma??? la fel?? i-a facut cineva consumul l/100km pan acu ?

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul se aude foare fain la ture mari si iti da impresia ca ar fi mai mare si mult mai nervoasa decat este.Si daca nu ai chef sa mergi mai sporiv la ture mici e mai silentioasa pt atuci cand vrei sa te relaxezi.

Cu piesele sunt mai nesimtiti aia de la Bucuresti ca acum astept un senzor de la kilometraj pe garantie si pe 30 dec era la Buc si la Bv inca nici acum nu l-au trimis.Ca sa iti vina piesele astepti cam 1 luna(sau mai putin parca ca nu am cazut prin septembrie dar nu tin minte cat a durat fix sa imi vina piesele).

Daca vrei motor la care sa iti vina repede piesele ai putea sa incerci un KTM ca am auzit ca distribuitorii au multe piese pe stoc si le ai in mai putin de o saptamana.

la honda e super ok treaba pt ca vin din saptamana in saptamana piesele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la honda e super ok treaba pt ca vin din saptamana in saptamana piesele

Depinde de unde esty !!! :baldy: U din ce am vazut la profil esty din Buc... deci poate tzie iti vin repede piesele.... in provincie mai dureaza k st soselele najpa :ok: :banana:

Editat de Tyby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca XT125 x/r este un motor genial de oras pentru o singura persoana nu foarte inalta (manevrabil, usor, economic, docil, etc)... in afara orasului depinde de ce pretentii ai (dar nu as recomanda trasee mai lungi de 100km daca esti genul grabit, agitat, plictisit sau prea activ).

 

offtopic: eu unul am optat pentru un xt600 pentru ca nu imi pot permite 2 motociclete si nici rabdare nu am sa merg cu 95km/h bucuresti-constanta. Am facut asa ceva pe MZ si pe JAWA... dar imi ajunge.

 

drum bun :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

At asteptam raspuns..... si totusi inca o intrebare... avand in vedere k e acelasi motor de pe Ybr kt consuma??? la fel?? i-a facut cineva consumul l/100km pan acu ?

:crack:

 

Din cate stiu eu costa destul de mult sa ii cresti puterea (in general schimbi toba si filtru de aer).Si eu am vrut la inceput dar sunt f multumit de cum trage si mai bine astepti pana la 18 ani si iei ceva mai mare.

Eu am scos consun intre 2 si 4 la 100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...