Sari la conținut

O Noua Provocare


TDM900 vs 990 Adventure  

94 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Conform obiceiului am ajuns la punctul in care vreau sa schimb Supertenere cu un alt touring pt romania.

 

Am cele doua optiuni mentionate mai sus si as ruga pe cei care se pricep sa ma consilieze.

 

multumesc :cheers:

 

PS pt cei care nu ma cunosc - nu ma intereseaza partea estetica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai stai pe ganduri? Hai ca te-am vazut eu cum mangaiai LC8-u ala din showroom.

Uite e una la 8,000 E cu tot cu TVA pe ktm.ro http://www.ktm.ro/node/499 . La 6,000 KM abia si-a facut rodajul. Se da cu facutra, asa ca poti sa faci leasing.

Eu n-as mai sta pe ganduri nici o secunda ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat KTM. Are vana, baga 200 la ora si merge bine si pe off. :crack:

 

 

 

daca vrei motocicleta fiabila , care sa nu crape cand ti-e lumea mai draga si sa nu vrea surubelnita dupa fiecare plimbare Go for yamaha !

 

Cate KTM-uri ai avut pana acum? La cat esti de sigur pe tine cred ca cel putin trei ai avut? :ok:

Sau vorbesti din auzite.

:cheers: :)

 

Auzi cu ce mergi la Satu Mare. Hai sa ne combinam la o remorca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cate yamaha ai avut pana acum ? cel putin 3 cred ! eu macar am vazut ce se intampla pe la curse si pe la garaje :cheers:

iar "fiabilitatea" ktm-urilor este recunoscuta.

 

 

Eu merg cu trenul sau avionul la satu mare . motoreta vine cu duba .

Editat de Raven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cate yamaha ai avut pana acum ? cel putin 3 cred ! eu macar am vazut ce se intampla pe la curse si pe la garaje :cheers:

iar "fiabilitatea" ktm-urilor este recunoscuta.

Eu merg cu trenul sau avionul la satu mare . motoreta vine cu duba .

 

stiu ca yamaha este o motoreta foarte fiabila, mai ales modelul TDM, ca doar d'aia ma gandesc la el.

 

intrebarea este ce stiti despre 990 adventure? pana acum nu intra in calculele mele, se pare ca exista o oarecare perspectiva de a ma antura cu una, dupe cum zicea si ionut mai sus :ok:

 

Exista tot felul de pareri pe forumul Adventure Rider (www.advrider.com) referitoare la 950 si 990. Ma intereseaza ce stiti si voi din auzite, incercate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti compara aici :

 

KTM : http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_990_a..._black_2006.php

 

YAMAHA :

http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_tdm_900-a_2006.php

 

Punctajul inclina sper yamaha , insa tu esti cel care face alegerea finala :cheers:

 

de mers cu 990 , nu am mers , dar cred ca se pastreaza linia "fiabilitatii" marcii si in cazul acestui model .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiabilitatea la KTM este o poveste.

O mai spun odata.

Problemele au fost pana in 1997. Nu detaliez care sunt motivele.

La ora actuala dupa cum bine stie toata lumea KTM face motociclete READY TO RACE cel putin in segmentul enduro si cross. :cheers:

Orice scula de competitie sau care are pretentii de inalta performanta se strica mai repede (aici sunt de acord cu toti care pun sub semnul intrebarii fiabilitatea KTM). Totul depinde de cum o folosesti si cum o intreti.

 

V-ati pus vreodata intrebarea de ce Mercedes-ul se strica mai repede decit Bmw-ul ?

Ati vazut vreodata un Mercedes facand cerculete si scotand fum din cauciucuri prin intersectii?

Eee din cauza asta se strica si KTM-ul mai repede decit Yamaha sau Suzuki etc, etc. :ok:

 

La KTM tragi tare, ca ai cu ce, dar si platesti.

Deci Performanta, Nervul, Puterea bruta se PLATESC. Ca la femei. :crack: Vrei ceva bun PLATESTI... neveste are toata lumea.

 

Oricum BD cred ca nu exista comparatie intre cele doua motoare. Trebuie sa te hotarasti ce pui in fata cand alegi "mai enduro" sau "mai touring". SI nu iti mai face probleme de fiabilitate decit daca vrei sa imbatranesti cu motocicleta respectiva ptr ca altfel peste 3 ani ai sa vrei altceva.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca n'ai pus si GS500 la optiuni,aia te'ar fi convins sigur la cat de fanatici sunt.

E clar ca fiecare o sa'ti recomande cu ce s'a dat:catemistii Adventureu' si yamahistii TDMu'.

Fain ar fi sa'ti raspunda exact ala care s'a dat cu ambele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea? KTM! daca vrei ceva pt romania, mai ales la drumurile noastre...

 

si daca ai grija de ea si nu te dai ca nebunu pe off road, te tine la fel ca yamaha, dar ve avea un avantaj atat pe sosea cat si pe tarana :cheers:

 

cat de off road crezi ca poti iesi cu tdr'u? la ce garda are (si la tevile de esapament expuse) trebuie sa bagi ceva bani pt ca sa poti merge linistit pe un drum de padure cu pasager.... sau singur cu bagaj.

 

si sa fim seriosi... uita-te si tu la poze....

post-5135-1148564308_thumb.jpg VS post-5135-1148564333_thumb.jpg sau post-5135-1148564354_thumb.jpg

 

 

hai, fii serios!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

La aproximativ aceleasi kg, la KTM ai mai multa putere, cuplu la turatii mai joase si autonomie mai mare.

 

Daca vrei touring, KTM are si a 6-a viteza.

 

Daca vrei offtoad, nu ai ce sa faci cu TDM. In plus, roti 18/21 la KTM cu spitze, 18/17 la TDM turnate.

 

KTM tine la tavaleala, TDM nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

touring =/= off road :) sau parca asa era :cheers:

 

ideea este ca ambele sunt ok . trebuie sa le probezi si sa o alegi pe cea care te face sa te simti mai bine si mai confortabil. ce latram noi aici e apa de ploaie .

eu sunt subiectiv , deci nu ma asculta . nu as cumpara ktm pt off road in veci :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poll-ul tau suna cam asa: on-road vs. on&off-road

la intrebarea asta numai tu iti poti raspunde :ok:

 

zii tu cata ca tu m-ai tras pe linia asta, fitzar dereul de ras, nu puteam sa am io gixer acum? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt subiectiv , deci nu ma asculta . nu as cumpara ktm pt off road in veci :)

mda..iti dau dreptate.nici io nu mi-as lua KTM ci HUSABERG :ok:

Dupa ceva timp iti pot spune ca nu imi mai plac motoretele gen strutzo-camila, care fac de toate, dar nici un lucru f. bine.Exemplu e dereul cel mare sau in cazul tau tenere-ul etc.Poti merge pe asfalt dar nu la fel de bine ca si cu un sport-turing, poti merge pe off-road, dar nu la enduro si nu la fel de sigur si placut precum cu o capra de 120 de kile.

Am trecut de perioada incertitudinii si mi-am dat seama ca vreau ceva f. bun pt. enduro si ceva bun pt. un drum la mare sau la munte pe sosea.(un sport turing).

Modelul in sine prea putin conteaza.

Din ceea ce ai pus in poll nu as alege nici una pt. mine.Totusi am votat cu adventurele pt. te poti baga si pe forestiere lejer, pe cand TDM-ul e numai pt. asfalt.pe de alta parte 990-ul e cam acelasi gen cu vaka pe care o ai...

hmmm...trebuie sa te iau la o tura de enduro ca sa lasi vacile in pace :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform obiceiului am ajuns la punctul in care vreau sa schimb Supertenere cu un alt touring pt romania.

 

Am cele doua optiuni mentionate mai sus si as ruga pe cei care se pricep sa ma consilieze.

 

multumesc :cheers:

 

PS pt cei care nu ma cunosc - nu ma intereseaza partea estetica

 

Nu e greu de observat ca si eu (ca si altii de acest forum) sunt un pic subiectiv.

Incerc totusi sa-ti motivez citeva lucruri din punct de vedere "tehnic" si nu "sufletesc"

In cazul a doua "bucati de fier" identice (ca echipare si ca accesorizare)

Unul facut in Japonia celalalt in Europa. La primul exista cheltuieli de transport de 7-8000km in plus si mai ales vama 30%. Greu de crezut ca cele "doua fiere" au la fel de multa "tehnologie" in ele daca sunt la acelasi pret de vinzare. Nu cred ca in ziua de azi mai exista diferente tehnologice atit de mari ca sa poate compensa aceste chelt suplimentare.

 

Pentru informarea ta

KTM 990 Adventure "Negru" si "Portocaliu" sunt echipate "standard" cu ABS

KTM 990 Adventure S este singurul care nu este echipat cu ABS incepind de anul acesta.

 

Incepind de acest an toate modelele Adventure au Injectie electronca (EFI)

 

Intr-adevar motocicleta lui Lino are 75000 de km si este folosita mai mult decit "puternic". Dupa cite stiu eu acum este intr-o tura in Albania.

 

Salut Zsolt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La aceasta intrebare,eu nu pot fi obiectiv.

 

Dupa parerea mea,de cand nu se mai face Africa Twin si Super Tenere,nu mai exista motociclete Enduro Touring care sa satisfaca 2 conditii importante pt mine:sa fie ok si pe un offroad lejer,si sa fie FIABILE. Singura exceptie e Transalpul ,dar e alta categorie de putere. Si Varadero ar fi ok,daca ar avea un minim de orientare enduro (jenti turnate :ok: ).

 

Eu nu o sa o dau pe a mea prea curand,dar daca o sa o dau,chiar nu stiu ce altceva sa imi iau in genul asta.KTM e ok,mai putin la fiabilitate (si vibratii am auzit,la TDM motoru chiar e incredibil de echilibrat din acest punct de vedere,ai vazut si tu asta).

 

Ai putea sa iti iei un XTZ mai nou sau sa iti pui pe asta motor de TDM sau ,si mai rau ,de TRX.

 

Pe scurt : TDM nu daca vrei offroad. KTM nu daca vrei ceva care sa tina mult.

 

Asa ca ia un Super Tenere mai nou,sau Africa Twin pt o schimbare. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau eu o Africa Twin din 2000 cu 16 mii la bord cu 6000 euro....Si stii de ce? ca sa-mi iau un LC8 adventure. Sigur nu are aceeasi fiabilitate dar nu am timp sa o consum.....si vreau un motor pentru mine si nu sa o las la nepoti.....Ei o sa-si ia ce vor.....

post-2175-1148677735_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...