Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Yamaha YZF-R125


Postări Recomandate

Cand a inceput sa vobleze decat am lasat acceleratia..si nu cred ca ma ajuta cu ceva sa o accelerez...la 110 deja e moarta la aceleratie..eu cred ca am cazut din cauza presiunei in roata de fata (se apropia de 3 atm) si din cauza drumului care era din beton din acela turnat cu mici dungi,santulete..nu stiu cum sa le zic...dupa parerea mea daca acceleram inrautateam situatia tinand cont putere care nu era de ajuns de mare la viteza acea pentru a iesi din voblaj. Eu cred ca am procedat bine reduand am mai incetinit-o..am mai mers prin sant cu ea si pana la urma nu am mai avut ce sa i fac si am lasat-o. Nu cred ca mereu acceleratia te scapa de voblaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cand a inceput sa vobleze decat am lasat acceleratia..si nu cred ca ma ajuta cu ceva sa o accelerez...la 110 deja e moarta la aceleratie..eu cred ca am cazut din cauza presiunei in roata de fata (se apropia de 3 atm) si din cauza drumului care era din beton din acela turnat cu mici dungi,santulete..nu stiu cum sa le zic...dupa parerea mea daca acceleram inrautateam situatia tinand cont putere care nu era de ajuns de mare la viteza acea pentru a iesi din voblaj. Eu cred ca am procedat bine reduand am mai incetinit-o..am mai mers prin sant cu ea si pana la urma nu am mai avut ce sa i fac si am lasat-o. Nu cred ca mereu acceleratia te scapa de voblaj.

pai asta a fost problema ta ca ai incetinito fa orice numa sa nu o opresti.. stiu ca accelerezi in gol da poate ai o sansa sa o redresezi sau sa isi revina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi in continuare cu 110 pe unde nu trebuie si poate da dracu si dam cu rip pe aici , eu zic sa te bucuri de plimbari nu sa faci pe rossi pe sosea , ai circuite pentru asta , sau grigoreni - bacau [ nu-i asa tovarase yzf-eist :> :D ] oricum multa bafta-n contiunuare si ai grija ca din greseli se invata !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi in continuare cu 110 pe unde nu trebuie si poate da dracu si dam cu rip pe aici , eu zic sa te bucuri de plimbari nu sa faci pe rossi pe sosea , ai circuite pentru asta , sau grigoreni - bacau [ nu-i asa tovarase yzf-eist :> :D ] oricum multa bafta-n contiunuare si ai grija ca din greseli se invata !

asa-i, grigoreni , magura :>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era un drum destul de drept si lung de 4-5 km fara denivelari sau gropi doar canalele alea de 2-3 cm din 10 in 10 metri

 

Aveti careva codita stanga si carena din fata de vanzare:D?

pentru ce vrei alta? sa spart? sau crapat tare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa le fac de la 0 sau sa le repar? Nu am mai lucrat cu asa ceva....nu prea vreau sa o ´´carpesc´´ .

dar nu le faci u.. dute la cineva care se ocupa cu lucruri de genu ei stiu mai bine.. noi costa 150 euro + second undeva la 100

Editat de Nate4u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. A auzit cineva de Aprilia RS4 125? In comparatie cu Yamaha R125, e mai buna, mai slaba, sau au aceeasi performanta?

 

parerea unui posesor R125

"Am vazuto saptamana trecuta la Mugello cand o probau aia, sincer e mai varza ca R125, de demaraj sa nu mai spun.. "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Demarajul nu se vede la ochi, se simte.

 

Cand intra pe pista (nu stiu cum se chiama in roamana acea parte de pista) motorul trebuie accelerat putin cam tare, in cazul la astea 125 in 4t ar cam trebui sai dai blana acolo, dar dupa cum mergeau aia lasa de dorit demarajul. Oricum sper sa gresesc :friends:

Editat de PetricaIT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti. Urmatoarele 2 lucruri sa va intreb apoi ma pun pe treaba..

 

1. Mia placut foarte mult codita de la r6 si ma gandeam sa o pun pe r180. Ce ziceti? Cum ar sta? Am facut mai jos un mic "portrec" in Photoshop

 

yamahayzfr125r6.png

 

 

Problema e ca nu imi vine in minte nici o metoda cu care sa il adaptez. Daca iau cadrul de spate de la o r6, partea cu care se prinde de ghidon ar fi prea larga fata de cea de la R. Voi ce idei aveti?

 

 

2. Dupa cum ati vazut am montat furcile de la RS, dar miar placea sa le montez pe cele de la R6. Aici am 2 intrebari:

 

# Latimea piastrei care tine cele doua telescoape nu ar fi cam lata? Sar sar potrivi?

# Avand in vedere ca ar avea cateva kg in plus, motorul ar da probleme pe curbe sau mai bine zis in general.. ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti. Urmatoarele 2 lucruri sa va intreb apoi ma pun pe treaba..

 

1. Mia placut foarte mult codita de la r6 si ma gandeam sa o pun pe r180. Ce ziceti? Cum ar sta? Am facut mai jos un mic "portrec" in Photoshop

 

yamahayzfr125r6.png

 

 

Problema e ca nu imi vine in minte nici o metoda cu care sa il adaptez. Daca iau cadrul de spate de la o r6, partea cu care se prinde de ghidon ar fi prea larga fata de cea de la R. Voi ce idei aveti?

 

 

2. Dupa cum ati vazut am montat furcile de la RS, dar miar placea sa le montez pe cele de la R6. Aici am 2 intrebari:

 

# Latimea piastrei care tine cele doua telescoape nu ar fi cam lata? Sar sar potrivi?

# Avand in vedere ca ar avea cateva kg in plus, motorul ar da probleme pe curbe sau mai bine zis in general.. ?

eu zic ca nu se merita sa investesti atat de mult in el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PAi nu cred ca o sa investesc mai mult de 500€, piesele o s ale iau de la motociclete accidentate, de la demolari etc.. unde le gasesc la preturi super bune..

arata bine si asa si normala :-?? daca iti place asa mult r6 dc nu mai astepti putin si o iei in persoana nu o faci pe bucati din r125 :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nici acum nu lam facuth....nu prea am timp...si merge si asa ;))

 

 

 

 

 

app sus cum l`ai reparat ?

nu lam facut inca.. merge si asa.. pnm is incepator trebuia sa o iau odata si odata o las asa pana ma invat eu bine pe ea sau pana o vand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...