Sari la conținut

Motorul enduro potrivit


Postări Recomandate

nu puteam sa o zic mai bine !

Multumesc frumos pentru tot.

Iti multumesc ca ai scris toate aceste aspecte de care voi incerca sa tin cont la cumparare.

Iti doresc multi km , sa te distrezi cat mai mult pe unde vei merge cu motorul si sa nu dai de tot felul de fenomene gen in topicul cu jandarmii si vanatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

amu sa nu mai deschid si eu un topic, vreu sa imi iau un enduro si vreu sa ma convingeti care e mai bun la ce imi trebe. am tot citit pe aci una alta dar sunt suficient de batut in cap si nu ma prea prind de multe nici chiar pretenii nu au reusit sa imi explice pt ca de la prima bere deja deviem de la subiect. deci pe motoare m-am dau si ma dau dar amu vreu si enduro. mi-am propus sa merg pe cateva trasee montane pe unde se merge si cu piciorul gen avrig - barcaciu, sebes - suru aste sunt prin jud sibiu prin muntii fagaras pe langa avrig oras mai mare si pe alte coclauri de aci din zona. slava Domnului avem destule, avem si pista de hill cimb chiar. deci nu ar stica o trotineta de jenu. acum am multi preteni si multe pareri. eu vreu KTM nu ma intrebati de ce pt ca asa vreu eu o sa va zic si oricum nu stiu de ce ci pur si simplu asa vreu eu. am de ales intre KTM 300 2T si KTM 450 4T sau mai veniti voi cu sugesti. vreu sa il pot inmatricula sa nu fie problema in caz de ceva. nu vreu sa iau nou. ascult cei care s-au dat cu ele mai mult si pot sa imi zica ceva. eu le-am incercat mi se par ok amandoua, mai "rau" 300 2t dar m-am putea obisnui, zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alege si tu intre ceva echivalent ca putere:

300 2T vs 530 4T

250 2T vs 450 4T

200 2T vs 400 4T

125 2T vs 250 4T

Sau poti fi viitorul posesor al noului 350 4T.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e dif mare intre 250 si 300 ?? foarte mare sau numai un pic ma gandeam in exploatare cei care ati fost cu ele. am gasit pe ktm.co comaparati intre ele dar acolo e mult mai elaborat pt cat noroi mananca ele. care e faza cu w wide la cutie ?? adica mai lungi treptele, merge mai tare ? ma gandeam sa imi aiu 300 sa nu iau 250 si sa il schimb daupa aia

Mesaj completat

E prea mic 450, iti trebuie 530 :lol:

faci misto sau chiar ai vb serios. eu nu fac misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alege si tu intre ceva echivalent ca putere:

300 2T vs 530 4T

250 2T vs 450 4T

200 2T vs 400 4T

125 2T vs 250 4T

Sau poti fi viitorul posesor al noului 350 4T.

De ce se arunca unii direct la 300. 2T sau 450. 4T? Eu sunt la a 3-a motocicleta 250.4T si tot nu ma simt in stare sa merg cu un 300.2T. Oare sunt eu , la fel ca multi altii, mai nepriceput ca endurist, sau oare si la enduro, ca si la vitezane, trebuie sa o iei treptat, pentru a diminua riscul de accidentare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca tu faci misto. Daca esti incepator, ia-ti o motocicleta de incepator..ca de aia se numesc asa :lol:

incepator intre ghilimele. m-am dat la endureala cu mobre alu unu si a lu altul asa cateva ore, si pe asfalt am "milioane de km" ceva km si eu zic ca ma descurc. asta e ideea e asa coplicat cu 300 ala 2t ?? zvarle precum calu naravas ??? asta e ideea. merg pe moto de la dnepr si alte rusesti pana la fireblade. adica comenzile nu is o problema. oricum chiar nu vreu sa il folosesc la maxim din prima zi decat probabil in linie dreapta pe autostrada. de ex pe 300 ala miraculos se pot pune roti de supermoto ? sa luam in considerare cum zice cineva factorul fun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca tu faci misto. Daca esti incepator, ia-ti o motocicleta de incepator..ca de aia se numesc asa :lol:

incepator intre ghilimele. m-am dat la endureala cu mobre alu unu si a lu altul asa cateva ore, si pe asfalt am "milioane de km" ceva km si eu zic ca ma descurc. asta e ideea e asa coplicat cu 300 ala 2t ?? zvarle precum calu naravas ??? asta e ideea. merg pe moto de la dnepr si alte rusesti pana la fireblade. adica comenzile nu is o problema. oricum chiar nu vreu sa il folosesc la maxim din prima zi decat probabil in linie dreapta pe autostrada. de ex pe 300 ala miraculos se pot pune roti de supermoto ? sa luam in considerare cum zice cineva factorul fun

Mesaj completat

Nu, nu de accidentari e vorba, este voba de eficienta si de factorul "fun".

Eu m-am chinuit doi ani cu 450 si dupa ce am luat 200-le am zis ca e un vis.

La 300 imi e teama si acum dupa 4 ani de enduro.

vrei te rog sa explici mai pe larg ? cum te-ai chinuit dai ani cu 450 si cum adica cu 200 a fost un vis ?? de ce iti este teama de 300 ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca acum sareau toti sa imi spuna ba 300 nu ii buna am avut si nu mere ???? sau 450 e asa sau asa. asta era scopu nu stiu mai bine. dar urasc sa schimb mobra, nu am noroc sa o vand, iti spun din experienta. am avut si 3 o data ca nu reuseam sa scap de ele. ideea e ca 300 2 t e bun de ceva sau nu. e defectuos?? are probleme??? mananca piese multe ???? bla bla. su e mai ok cu 450 4t. dar imi fine eu merg pe 300 2 t de prin 2006 sau poate mai vechi un pic. sa vad ce gasesc. dar inca o data le stiti defectuase sau cu intretinere foarte scumpa la 2 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca acum sareau toti sa imi spuna ba 300 nu ii buna am avut si nu mere ???? sau 450 e asa sau asa. asta era scopu nu stiu mai bine. dar urasc sa schimb mobra, nu am noroc sa o vand, iti spun din experienta. am avut si 3 o data ca nu reuseam sa scap de ele. ideea e ca 300 2 t e bun de ceva sau nu. e defectuos?? are probleme??? mananca piese multe ???? bla bla. su e mai ok cu 450 4t. dar imi fine eu merg pe 300 2 t de prin 2006 sau poate mai vechi un pic. sa vad ce gasesc. dar inca o data le stiti defectuase sau cu intretinere foarte scumpa la 2 zile.

300.2T e probabil cea mai buna motocicleta de enduro existenta, daca numai de asta esti interesat. Si 450.4T este o motocicleta f buna, insa nu o sa poti sa le folosesti la capacitate multa vreme de acum inainte, si s-ar putea sa ajungi in situatia mentionata de tine, de a schimba motocicleta cu una ceva mai domoala, pe care sa o conduci tu, nu ea pe tine. O moto puternica cum e 300-le o sa te oboseasca destul de tare, si o sa transforme o iesire la padure intr-un chin.

Despre 300 din 2006 nu stiu sa iti spun mare lucru, cele de dupa 2008 se pare ca merg foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

300.2T e probabil cea mai buna motocicleta de enduro existenta, daca numai de asta esti interesat. Si 450.4T este o motocicleta f buna, insa nu o sa poti sa le folosesti la capacitate multa vreme de acum inainte, si s-ar putea sa ajungi in situatia mentionata de tine, de a schimba motocicleta cu una ceva mai domoala, pe care sa o conduci tu, nu ea pe tine. O moto puternica cum e 300-le o sa te oboseasca destul de tare, si o sa transforme o iesire la padure intr-un chin.

Despre 300 din 2006 nu stiu sa iti spun mare lucru, cele de dupa 2008 se pare ca merg foarte bine.

merci mult, mai meditez la ce ai zis foarte fain explicat. promit sa anunt ce am facut si daca in functie de ce decizie iau care a fost alegerea mai buna pt mine. am inteles acum riscul si problema la 300. probabil o sa fac un drive test inainte mai amanuntit. sa stii ca m-ai pus pe ganduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde sa stim noi ce motor ti se potriveste??tu o sa afli singur.300 e bun ca are cuplu 200 st e un (cuvant urat) f f putina lume reuseste sa mearga si nu incepatori clar.iati 300 2t sau 250 4t(yamaha sau ktm).e mega tare 300 st ideea este ca tu sa domini motorul nu el pe tine sa nu ti fie frica de el.la 2t doar 300 ! !credema eu le am avut pe toate de noi ktm 450(2008),ktm 300 2t 2009,450 yamaha 4t(2 buc),250 4t yamaha(3 bucati deja).merg acum cu 250 4t 2009 si nu l dau pe nici un kakatm.bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde sa stim noi ce motor ti se potriveste??tu o sa afli singur.300 e bun ca are cuplu 200 st e un (cuvant urat) f f putina lume reuseste sa mearga si nu incepatori clar.iati 300 2t sau 250 4t(yamaha sau ktm).e mega tare 300 st ideea este ca tu sa domini motorul nu el pe tine sa nu ti fie frica de el.la 2t doar 300 ! !credema eu le am avut pe toate de noi ktm 450(2008),ktm 300 2t 2009,450 yamaha 4t(2 buc),250 4t yamaha(3 bucati deja).merg acum cu 250 4t 2009 si nu l dau pe nici un kakatm.bafta!

merci mult. deci nu e nici dracu (300 2t) asa de negru. eu ma gandeam ca daca chiar e ff puternic (acceleratia e la mine oricum) si de nestapanit ca o bestie sa se poata cu un pinion ceva pe spate mai mic sau mai mare pe fata se mai redreseaza treaba. Asa ma cam gandeam si eu. dar suntem 2 impotriva multora. :) inca mai ma gandesc, mai astept pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-as infige la top: 300 2T (52HP, 103kg) su 530 4T (61HP, 114kg). As lua din gama imediat sub: 250 2T (50HP, 103kg) sau 450 4T (49HP, 114kg). In felul asta nu o sa te plangi de lipsa de putere si nici nu o sa te dea prea mult pe spate daca iti vor fi prea mari. Ideea e ca eu as alege o motoreta din clasa E2 enduro sau MX1 motocross daca esti familiarizat cu regulamentele din competitiile FIM de specialitate. Orice alegere ai face, dupa un timp exista riscul sa-ti dai seama ca tie ti s-ar potrivi alt model de enduroaica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad ce sfaturi obiective ar putea primi omul la solicitarea lui de-al convinge care model de enduro i s-ar potrivi.

Ar mai fi un aspect: daca FlaviuSB cantareste peste 100kg (la gol :) ), as zice ca poate sa se gandeasca la categoria E3 din start. Adica 300 sau 530.

Daca nu, nu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

In vara se implinesc 2 ani de cand ma dau pe enduro cu un beta rrt50 care a tinut extrem de bine pe oriunde l-am bagat. Bineinteles ca in unele momente s-a simtit lipsa de putere , tocmai de aceea sunt nevoit sa-l schimb.

 

Ce imi doresc?

Ar fi doua alternative:

1) Ori sa imi iau un enduro mai ieftin, sub 1000 euro, ceva mai darapanat si sa-l aranjez putin si mai iau un cross full , deci voi avea 2 motoare.

2) Ori imi iau direct un enduro ok, pana in 2000 euro?

 

In cazul enduro vreau neaparat 4t si ma uit dupa urmatoarele aspecte:

- sa nu pierd mult la revindere

- sa fie fiabila si usor de intretinut

- sa gasesc foarte usor piese - adica sa fie o motocicleta populara in Romania

- sa nu fie extrem de violenta dar nici foarte lenesa

 

Ce vreau sa fac cu ea?

Pai in principal vreau sa ma dau pe munte, insa pana ajung la munte mai merg si pe asfalt si in padure. Deci trebuie sa le imbine pe toate.

 

La ce modele m-am gandit?

Pai mi s-au parut ok Honda Xr , Yamaha xt si mai ales suzuki dr de 350. Ce alte modele s-ar incadra aici si care din ele se potrivesc mai bine cerintelor mele?

Mesaj completat

Ar mai fi interesanta si Yamaha tt-r (cu diferite motorizari)

 

 

despre Yamaha si Honda nu pot sa-ti spun numic (nu m-am dat )

 

acuma sa-ti povestesc despre Suzuki Dr 350 an 95

 

 

sa incepem cu minusurile

 

este un motor destul de greu (greu pentru namoale pana-n gat cand trebuie sa tragi de el )

 

are racirea pe aer + un radiator de ulei ,unii considera asta un dezavantaj cu toate ca nu am avut niciodata probleme cu racirea

 

 

bun acuma ce imi place la el

nu te lasa la greu si nici nu-i pretentios/scump la intretinere

motor nervos daca ii dai unpic de gaz ara dupa tine ,

pleci tot in derapaj (frumoasa senzatie ) :) ........ :D :D

 

probleme mecanice nu am avut

 

si cel mai important nu-i scump deloc pentru ce poate

 

 

cam asta este parerea mea despre DR 350

acuma tu stii ce o sa calaresti

 

 

numa bine si asfalt uscat (in cazu tau namoale mari :) )

Editat de Wollt_Rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...