Sari la conținut

Modificare Toba


Postări Recomandate

se poate modifica toba de serie la RF-ul meu.. sa sune mai tare. Ca nu ma prea aud conservarii cu asta.. :cheers:

Sau nu merita sa ma bag in ea, desi n-as da banii pe un aftermarket..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate modifica toba de serie la RF-ul meu.. sa sune mai tare. Ca nu ma prea aud conservarii cu asta.. :cheers:

Sau nu merita sa ma bag in ea, desi n-as da banii pe un aftermarket..

SIGUR CA SE POATE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SIGUR CA SE POATE!

 

si cum se face treaba asta? imi poate da cineva mai multe detalii? Toba nu prea are chestii de unde sa se poata desfacepost-9248-1149060812_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toba ta vad ca e din inox, inchisa prin sudura. Se ia frumusel flexul cu un disc subtire pt taiat , o mana sigura, se taie fix pe sudura din capatul de iesire , se prinde toba in menghina, se scobeste in toba prin capatul deschis cu: dalti, ciocane,freze,spirale,lampa de sudura, clesti, cabluri,vinciuri etc pana dai afara primul set de site ( de obicei ultima sectiune e separata in 3 camere , gazele vin direct in ultima, trec in prima, se intorc in a 2-a si de acolo ies afara. Nu e o regual exacta, fiecare producator isi face propriul design. Ideea e sa desfiintezi toate tablele/tevile de acolo astfel incat ultimele 3 camere sa devina una singura mare, sa lasi in pace alte filtre pe care le mai are in spate ( adica la intrarea in toba) ca sa nu sune chiar a gol. Camera asta mare iti va da rezonanta, o capitonezi cu fonoabsorbant special de tobe sau vata minerala pentru constructii ( de preferat "tesuta" cat mai bine ) tinuta in loc de o plasa cu ochiuri cat mai mici si cat mai rezistenta la coroziune. Aici iar o intreaga filozofie ca daca folosesti de ex tabla cu gaurele, cu cat e mai putin gaurita cu atat suprafetele ramase drepte vor reflecta sunet/vinbratii. Fonoabsorbantul asta iti absoarbe frecventele inalte si iti da un zgomot placut pe bas...in functie de grosimea stratului(min. 1 cm), diametrul liber ramas in centru, lungimea camerei si diametrul gaurii de iesire iti modifica tonalitatea, e bine sa faci ceva probe pana gasesti sunetul care iti place. Gaura de iesire o faci dintr-o teava de minim diametrul galeriei de admisie, un pic mai mare daca vrei si mai mult bas. Lungimea tevii de iesire( de recomandat 5-12 cm) afecteaza si ea sunetul, la fel si cat de lunga sau de adanc bagata e in capacul final ( pe care e montata prin presare sau sudura). Iar faci probe pana suna bine... La final cand iti place cum se aude o inchizi frumusel tot cu sudura, dar trebuie sa gasesti un meserias in inox.

 

Trebuie sa te pregatesti sufletste sa muncesti vre-o 2 zile la ea, fiins si prima data, e greu sa lucrezi finut sa nu strici aspectul, iar unele table/tevi din site vor iesi f greu. Ia-ti si un stoc semnificativ de spirale, ca vei strica o gramada . :cheers:

 

 

Scopul final e ca toba sa se auda placut, sa nu sune a gol, sa nu sune exagerat de tare pentru ca te va deranja si pe tine, si pe altii, si pe garcea , iar pentru ochii militiei nu trebuie sa se vada ca ai umblat in ea...te uiti in ochii lor si le zici cu sinceritate ca asa e din fabrica :)

 

 

:ok: Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scopul final e ca toba sa se auda placut, sa nu sune a gol, sa nu sune exagerat de tare pentru ca te va deranja si pe tine, si pe altii, si pe garcea , iar pentru ochii militiei nu trebuie sa se vada ca ai umblat in ea...te uiti in ochii lor si le zici cu sinceritate ca asa e din fabrica :)

:cheers: Spor !

 

 

yeap, cam asta urmaresc cu sunetul.. nu vreau sa imi sune ca o conserva sparta.. desi 2 zile de lucru.. :ok: eu ce conduc in alea 2 zile?? :crack:

 

si operatiunea asta nu dauneaza cu nimic motorului, sau performantelor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Camera asta mare iti va da rezonanta, o capitonezi cu fonoabsorbant special de tobe sau vata minerala pentru constructii ( de preferat "tesuta" cat mai bine ) tinuta in loc de o plasa cu ochiuri cat mai mici si cat mai rezistenta la coroziune. Aici iar o intreaga filozofie ca daca folosesti de ex tabla cu gaurele, cu cat e mai putin gaurita cu atat suprafetele ramase drepte vor reflecta sunet/vinbratii. Fonoabsorbantul asta iti absoarbe frecventele inalte si iti da un zgomot placut pe bas...in functie de grosimea stratului(min. 1 cm), diametrul liber ramas in centru, lungimea camerei si diametrul gaurii de iesire iti modifica tonalitatea, e bine sa faci ceva probe pana gasesti sunetul care iti place. Gaura de iesire o faci dintr-o teava de minim diametrul galeriei de admisie, un pic mai mare daca vrei si mai mult bas. Lungimea tevii de iesire( de recomandat 5-12 cm) afecteaza si ea sunetul, la fel si cat de lunga sau de adanc bagata e in capacul final ( pe care e montata prin presare sau sudura). Iar faci probe pana suna bine...

Salutare Axo !

Lamureste-ma , te rog, cu cateva chestii:

1. cum se capitoneaza mai exact cu vata minerala camera care ramane goala, daca am facut o taietura circulara in capat doar cat sa-mi permita sa scot sitele finale ? Nu trebuie sa dau jos tot invelisul exterior al tobei ? La mine a ramas in capatul tobei o gaura cu diametrul de aprox. 6 cm dupa operatia de scoatere a sitelor finale.

2. vata asta rezista la temperaturile inalte care se dezvolta in tobe ? Nu se prajeste ?

3. plasa asta cu ochiuri mici rezistenta la coroziune, din ce material trebuie sa fie ?

4. mai este absolut necesar sa existe teava centrala de evacuare ? Ar fi suficienta doar o capitonare cu vata pe peretii tobei?

5. am mai vazut pe net variante de modificare a tobelor cu o teava centrala perforata des, invelita pana la peretii tobei cu vata minerala. In cazul asta ar trebui sa scot si filtrele din celalalt capat al tobei, si nu prea as vrea ...

 

Ideea este ca si eu as vrea sa am un sunet mai baritonal si putin mai atenuat, ca deja m-au oprit politaii sa se uite prin tobe...

 

P.S. vreau sa fac singur operatiile, doar la partea de sudura sa apelez la cineva.

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plasa care tine vata fonoabsorbanta poate fi din orice, de ex poti folosi plasa de-aia de AL pt "tuning" :crack: auto.

Daca ti-a ramas gaura doar de 6 cm, nu cred ca ai scos tot de acolo, numai daca nu oi fi tu ginecolog :crack:

Deschide capatul tobei de tot si fa-i alt capac, altfel nu poti baga plasa si vata ca lumea. Vata minerala pt constructii rezista fara probleme la temperatura. Singura smecherie e ca se scutura in timp si intr-un an-doi trebuie schimbata.

Da, este obligatoriu sa iesi din toba pe o bucata scurta de teava la final, ca sa nu se auda spart. 40mm diametru e suficient la un 400 cmc, mai exact trebuie sa iesi minim cu sectiunea de la intrarea in toba .

 

5. am mai vazut pe net variante de modificare a tobelor cu o teava centrala perforata des, invelita pana la peretii tobei cu vata minerala. In cazul asta ar trebui sa scot si filtrele din celalalt capat al tobei, si nu prea as vrea ...

 

Asta e fix sistemul de la tobele sport "de firma" E ceva mai greu de realizat, dar se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eu am vazut la ARC un dragstar de 1100, cu tobe ca ale mele ...numai ca a taiat pe diagonala ultimii 10cm din toba.

 

m-ar interesa si pe mine sa ii modific sound-ul - harley style.

 

la cine sa ma prezint pt o consultatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...