Sari la conținut

BMW Mountain Days 2010


KHK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 98
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu vreau sa intreb prostii, dar in ce consta diferenta intre evenimentele Garmisch si Kaprun?

La Garmisch am fost de 2 ori, la Kaprun doar am schiat...

 

Salut Attila!

 

pot sa-ti spun cum percep eu diferentele, ca partcipant la prima editie in 2008 la Kaprun si de 2 ori vizitator la Garmisch:

 

Ca idee, evenimentele sunt similare: se aduna posesorii de BMW in numar cat mai mare, au loc teste, sunt prezenti expozanti de accesorii moto cu deicatie BMW (Touratech, Wunderlich etc.), ziua plimbari, seara lumea la bere si wursti, ceva spectacol.

Diferente: numarul de participanti este considerabil mai mare la Garmisch ceea ce dupa parerea mea inseamna si mai multa nebunie, mai multa aglomeratie si haos; intalnirea de la Garmisch este deocamdata mult mai celebra, avand deja o istorie.

In marea lor majoritate, participantii la Kaprun sunt inscrisi oficial la eveniment; adica, au platit participarea care include cazarea 3 nopti la pensiune/hotel, primesc tricoul si sapca evenimentului, iau parte la tot ce se organizeaza in mod gratuit (altfel costa), in fiecare zi a evenimentului fiind organizate tururi (este inclusa si plimbarea pe Grossglockner care ar costa cum stii 18 euro) etc.

 

Ca si parere personala, prefer organizarea de la Kaprun decat haosul de la Garmisch. In plus, tot ca parere personala, zona de la Kaprun are mult mai mult de oferit ca si peisaje si trasee excelente pentru moto.

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si parere personala, prefer organizarea de la Kaprun decat haosul de la Garmisch. In plus, tot ca parere personala, zona de la Kaprun are mult mai mult de oferit ca si peisaje si trasee excelente pentru moto.

Plus ca drumurile in zona nu sunt atat de aglomerate ca in zona Garmisch. Mai ales in perioada unui astfel de eveniment. Kaprun all the way!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Din Ploiesti venim 3 x R1200 GSA.

Eu am rezervarea facuta..ceilalti 2 sunt in trecere spre ...lumea intreaga.

 

 

Plecam pe 20 mai dimineata...prima seara dormim in Viena.

 

Cine s-a mai inscris ?...cine mai merge ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se poate compara kaprun cu garmisch. nu ca nu ar fi frumos, e foarte frumos dar evenimentul in sine nu se poate compara, e un fel de garmisch redus la scara. ce nu-mi place e ca trebuie sa te inregistrezi si sa platesti. la garmisch nu se plateste nimic nici la intrare nici nicaieri, fiecare se cazeaza si mananca dupa optiuni si posibilitati. cum insa orice iesire din mocirla asta e buna drum bun tuturor. luna mai pt mine e extrem de ocupata, trebuie sa fiu in mai multe locuri in acelasi timp, am sa vad cum le impart.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nici la Kaprun nu trebuie sa platesti. Platesti inainte doar daca vrei sa se ocupe baietii aia de cazare,test ride,excursii,mese si alte chestii. Nu opreste nimeni pe nimeni sa vina pe cont propriu. In legatura cu scara,da, Kaprun e mult mai cochet decat Garmisch. Nu vin atat de multi oameni la Kaprun.Asta il face mai special.Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nici la Kaprun nu trebuie sa platesti.

 

Nu e chiar asa... teoretic, ca sa ai acces la eveniment tot trebuie sa platesti; costa 115 euro pt toata perioada.

http://www.bmw-mountain-days.at/index.php?id=68&L=1

 

Daca nu platesti, esti un fel de atarnache; teoretic nu poti intra in zona evenimentului, cel putin nu cu motocicleta pt ca nu ai autocolantul cu numarul de participare, nu poti participa la teste, la intrarea pe GG intri cu grupul de participanti (altfel ar costa 18 euro si ar fi cam furt sa te bagi cu japca) etc etc. Iar sa te alaturi grupului la tururi ca atarnache cand toti au platit mi se pare cam jenant.

In banii astia, pe langa numarul de participare, teste, tururi etc mai primesti inclusiv tricoul, sapca si esarfa... Mie mi se pare mai corect asa si implicit te face sa participi la tot ce inseamna evenimentul, nu doar sa dai o tura p-acolo si mai ales se mai evita suprapopularea. Mie la Garmisch, dupa ce merg o gramada pe jos, incaltat in cizme, printre toate corturile alea, si in nebunia/aglomeratia aia mi se cam taie cheful, ma oboseste.

 

Iar cei 115 euro reprezinta diferenta dintre pretul pachetului cu cazare si pretul cu care poti gasi o cazare medie in zona pt cele 3 nopti; deci tot acolo iesi. In cazul asta inca ma gandesc daca sa merg la o pensiune anume si sa platesc cei 115 euro sau sa iau tot pachetul din start.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acces in zona evenimentului ai.Poate nu cu mobra insa am vazut acolo o gramada de mobre fara sticker deci se poate. Dimineata intradevar erau niste oameni d-aia ce dirijau,poate se uitau si la stickere. In fine,nu vad eu cu ce e diferit fata de ce zic eu. Deci poti sa platesti sau nu , e alegerea ta. Personal, daca as merge pentru toata perioada recomand plata in avans.Merita mai mult decat sa platesti pe bucati.

Mesaj completat

oriunde e bine dincolo de szeged. diferenta de peisaj intre kaprun si garmisch e cavasinula, e o diferenta intre sistemele de organizare, nu conteaza realmente.

Corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fine,nu vad eu cu ce e diferit fata de ce zic eu. Deci poti sa platesti sau nu , e alegerea ta. Personal, daca as merge pentru toata perioada recomand plata in avans.

 

Scuze, in fuga ti-am ignorat afirmatia: "Platesti inainte doar daca vrei sa se ocupe baietii aia de cazare,test ride,excursii,mese si alte chestii"... m-am axat pe ideea ca poti plati participarea si fara cazare dar ideea este ca indicat este sa platesti... si primesti destule in schimb una peste alta.

 

Si, da, eu am vazut ca mai erau atenti la faptul ca ai numarul de participare, atunci cand e si motocicleta implicata (acces, tur). Faptul ca le faci consumatie seara la bere si mancare normal ca nu i-ar deranja.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Ploiesti venim 3 x R1200 GSA.

Eu am rezervarea facuta..ceilalti 2 sunt in trecere spre ...lumea intreaga.

 

 

Plecam pe 20 mai dimineata...prima seara dormim in Viena.

 

Cine s-a mai inscris ?...cine mai merge ?

 

Salut Iulian,

 

Vin si eu, unde ti-ai facut rezervare?

 

D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Iulian,

 

Vin si eu, unde ti-ai facut rezervare?

 

D.

 

Salut Dan,

Nu stiu sigur...3*..single...cred ca la hotelul unuia dintre organizatori..ala cu muzeul automobilului..om vedea acolo..sanatosi sa ajungem !

 

Tu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sigur...3*..single...cred ca la hotelul unuia dintre organizatori..ala cu muzeul automobilului..om vedea acolo..sanatosi sa ajungem !

 

Hotelul unde e museul este Sport-Kristall de 4* al lui Helmut WĂśtter, coorganizator.

Fiica lui, Karin, este cea care se ocupa cu rezervarile.

http://www.sport-kristall.at/index.php?id=1&L=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Un sfat;

Cei care platiti in avans, aveti grija si cereti si termenii de restituire a banilor in caz ca nu puteti ajunge.

Se aplica penalitati in functie de cit de devreme sau tarziu anulati excursia.

Penalitati care pot duce chiar la pierderea totala a banilor!

Cind platesti sunt toate bune si frumoase, ti se confirma si primesti multe mailuri de la organizatori, foarte draguti, dar termenii acestia nu ti-i spune nimeni.

Afli abia dupa ce incerci sa-ti recuperezi banii de la ei, in caz ca anulezi excursia.

Atunci iti dau un link catre acesti termeni, dar brusc uita engleza si acesta este in germana!

Desi restul site-ului este tradus si in engleza termenii acestia sunt doar in germana!

Se afla in coltul din dreapta sus sub denumirea de AGB.

Poate nu stiam nici in ziua de astazi de treaba asta,dar la primul eveniment am fost un fel de organizator(dupa ce aflasem de acest eveniment de la KHK).

Organizator, in sensul ca am strans banii de la o parte din baieti si am platit pt.eveniment, luind legatura si cu Vlad pt.asta.

Ulterior am avut un accident, nu am mai putut merge si dorind sa-mi recuperez banii am anuntat organizatorii cu ceva timp inainte despre acest lucru.

Din varii motice inca trei participanti nu au mai putut ajunge si, ocupandu-ma de aceasta problema inainte, am incercat sa recuperez toti banii.

Aici intervine neseriozitatea organizatorilor austrieci, care m-au plimbat cu mailurile si cu telefoanele(vezi daomne azi nu-i Karin acolo, maine nu-i nustiu ce sef,.vrajeala ieftina) pina ce am intrat in zilele de gratie, cind au intervenit acele penalitati..in sensul ca mi s-a inmanat acel Terms(repet..integral in germana, desi absolut toata corespondenta mea cu ei, prin mailuri sau telefonic) a fost purtata in engleza!!

Dragutii de austrieci brusc uitasera engleza, eu eram obligat sa stiu germana!!

Iar in acel terms(un link despre termenii de rezervare/anulare) eram anuntat ca nu-mi mai pot primii banii intrucat depasisem termenul de anulare al rezervarii.

Repet, in aceasta situatie sunt inca trei colegi de aici de pe forum, ca sa nu mai mentionez ca m-am simtit jenat de situatia creata cind i-am anuntat, puteau sa ma banuiasca ca mi-am insusit banii.

Eu unul am ramas cu un gust amar si daca va fi sa mai trec vreodata prin Austria am sa casc ochii cit cepele la astfel de lucruri.

De la o tara civilizata cu mentalitate curata ma asteptam la altceva, nu la golaneli de genul asta.

In fine, sa fie sanatosi!

Realitatea este asta:

"Cind ii dai ii fata vaca, cand ii ceri ii moare vitelul!"

Cascati bine ochii austriecii aia nu sunt chiar asa cum vii inchipuiti voi, sunt mai balcanici decit-sau cel putin la fel-ca noi.!

Luigi

PS:Pentru cine nu ma cunoaste lucrez in turism de 24 de ani, deci nu pot fi banuit ca nu stiu cum merge treaba cu o rezervare sau anulare.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

austriecii sunt jidaniti rau si nu de acum. am lucrat cu ei si pe vremea comunistilor si imediat dupa. vor si pielea de pe tine, sa castige ei tot si tu nimic. altfel afiseaza o atitudine de superioritate si aroganta dar sunt plini de ba---ni mai rau ca noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Zilele ce urmeaza punem detaliile la punct (abia m-am intors din Turcia)

 

Vom pleca :

-din Bucuresti : ClasicVlad, R1200 GSA , cu pasager,

-din Ploiesti : 22iulian, R1200 GSA, solo ; Mihai R1200 GSA solo si Radu R1200 GSA..tot solo.

 

Nu am ales inca traseul,...iesirea din tara ?...Nadlac, Cenad,...Bors?....

 

Urmeaza sa facem rezervarile in Viena...de unde vom fi preluati de Vlad (KHK) ..sa mergem spre Kaprun pe niste drumuri laterale mai frumoase decat pe autobahn.

 

Sa ne vedem sanatosi la Kaprun.

Dau eu berea in prima seara !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-din Bucuresti : ClasicVlad, R1200 GSA , cu pasager,

-din Ploiesti : 22iulian, R1200 GSA, solo ; Mihai R1200 GSA solo si Radu R1200 GSA..tot solo.

- din Bacau : Danc, R1200 GS, solo.

 

dupa ce va puneti voi cei din sud de acord cu ruta ma "intep" si eu undeva pe traseu. Daca faceti ceva aranjamente pentru cazare la Viena luati-ma si pemine in calcul. De altfel poate vb la telefon pana atunci, Iulian nu ai schimbat nr. de anul trecut, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.................. Iulian nu ai schimbat nr. de anul trecut, nu?

 

acelasi:

 

0722 303 368

 

vorbim !

 

Vlad (KHK) mi-a recomandat TRIBITZER hotel in Viena...caut pe net detalii..tinem legatura .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PRIBITZER

 

Eu am stat acum o luna aici: Hotel Stephanie. Foarte bun, are si parcare inchisa si pazita.

 

http://www.booking.com/hotel/at/bestwester...CFQYeZwod2Hii8Q

 

In plus, are si legatura rapida la iesire, este imediat langa magistrala care merge pe langa canalul Dunarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PRIBITZER

 

haha ala e hotelul spionilor romani de pe vremea lui ceasca. e peste parc de printz eugen strasse unde e ambasada romaniei. viena aia e o cloaca de spioni de toate natiile, reformati sau aspiranti, care apatrizi, care emigranti, care chipurile oameni de afacere. va recomand sa fiti atenti ce dati pe gura cu romanii de orice fel de pe acolo, pentru ca daca ceausestii s-au dus, viermii aia nu s-au dus, la unii le merge chiar foarte bine.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Venim si noi :

Dan BMW R1200GS si Julian BMW 1200CL din Constanta

Toni BMW R1200GS si Giani Honda Goldwin din Pitesti

 

Vom veni la Kaprun sambata pe la pranz si vom pleca luni dimineata.

Nu avem cazare - speram sa gasim la fata locului.

Intentionam sa platim intrarea tot la fata locului.

 

Gresim sperand ca le rezolvam pe toate acolo ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...