Sari la conținut

Burete Pt Sha


Postări Recomandate

Salutare domnilor !

 

Inceputul sezonului 2004 ma gaseste cu shaua demontata, obligandu-ma sa mai tin fieru'n garaj ... Am facut ceva modificari la cadrul sheii iar acum trebuie s-o imbrac. Buretele vechi se uscase si fiind prea casant s-a autodistrus ...

So: imi trebuie niste burete mai special, adica nu foarte gros insa destul de tare. Sau o spuma cauciucata, ceva, daca m-as pricepe n-as mai intreba ... cine are idee ce se poate folosi ca bun inlcuitor si usor de modelat, sau de unde iau niste burete mai dur ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia si tu vreo 2 izolire ( alea ce le pui in cort pe jos )

si le pui in mai multe straturi cate ai nevoie

 

se lepesc cu prelandez si se lucra usor cu ele

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) "izolire" :( :)

Materialul se numeste IZOPREN... este bun, dar o sha facuta doar din straturi de izopren iese prea tare.Cel mai bine faci una din straturi combinata cu burete. Sugestia cu buretele de tapiterie e buna, iar pe asta il gasesti...la un atelier de tapiterie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ulise

Nu poti incerca sa pui niste spuma poliuretanica (cea care se foloseste pentru izolatul geamurilor termopane sau mai exact pentru acoperirea spatiului dintre ramele de aluminiu si perete) pe care sa o modelezi cum iti place cu un cutit sau un flex? Zic si eu ca inca n-am incercat,sa nu te superi! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cel mai bun burete de sa este buretele ala din saltelele din sala de sport :) deci fa-ti drum la o sala de sport cu un briceag micutz :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa folosesti spuma poliuretanica la tub. O aplici pe un cadru de tabla eventual cu niste ochiri de sarma sa stea. O modelezi fumos si pe urma ii bagi un strat de burete pe deasupra. Si "izolire" :( daca vrei. Cred ca o sa iasa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thanx boys ...

Am folosit idea cu izolirul, insa trebe si un strat de burete mai moale deasupra !

Am imbracat cadrul in piele, am decupat izoprenul dupa forma sheii si restul il puteti vedea in poza.

Asa ca juma' de treaba e facuta. Pentru cealalta jumatate am o noua intrebare: Cu ce draq imbrac chestia asta ? Adica un material neaparat impermeabil si rezistent (oricum o sa-l dublez cu piele pe interior) ? Ca pielea se unda si pe ploaie stai cu apa'n poponeata ... Deci, unde gasesc io niste scai (sau goretex :( ), ori ceva asemanator si satisfacator scopului ?

post-42-1078303105_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, chiar imi pare rau ca nu am vazut topicul mai devreme. Si eu am avut aceeasi problema si toti mi-au propus izopren, insa..... nu cred ca e cea mai buna solutie. Iti spun eu altceva. Iei o bucata de carton, desenezi pe ea la scara modelul pe care-l vrei, faci un drum pana in Pantelimon si in spate la Orange gasesti o fabrica numita Poliflex. In schimbul a cateva sute de mii, iti taie buretele de care ai nevoie si te-ai facut cu sea noua. Pe bune, iti iese belea, si daca te duci azi, maine ai rezolvat. Merita sa incerci :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A trebuit s-o mai modific un pic fiindca era prea scurta si nu imbraca bine rezervorul. Mda, peste stratul de izopren o sa pun niste burete normal pentru ca ca e cam tare ... sper sa gasesc in Carefour sambata.

post-42-1078475561_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat din Obor (din magazin, din interior) de la mercerie, vinilin (cu panza lipita pe spate), este impermeabil, din acelasi material sunt facute toate seile originale. Cu exceptia faptului ca vinilinu' rusesc e totusi - vinilin rusesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cand am luat motoru saua era crapata pe mijloc - m-am dus cu ea la un atelier de tapiterie, unde am dat de un mos simpatic. Mi-a pus un vinil "special" (in viziunea lui) care e mai aproape de piele, e impermeabil si se mulaza bine.

 

La mine saua are baza de plastic, si prinderea a facut-o cu capse. Mosu a folosit niste cuie "speciale" pentru intins vinilul, si nu are cute. Mi-a propus sa-mi schimbe si buretele cu unul "special" pe care l-avea pe-acolo, dar nu era cazul la mine.

 

M-a costat 300 mii.

 

Deci si prin urmare, io zic sa incerci pe la ateliere de tapiterie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am luat motoru saua era crapata pe mijloc - m-am dus cu ea la un atelier de tapiterie, unde am dat de un mos simpatic. Mi-a pus un vinil "special" (in viziunea lui) care e mai aproape de piele, e impermeabil si se mulaza bine.

 

La mine saua are baza de plastic, si prinderea a facut-o cu capse. Mosu a folosit niste cuie "speciale" pentru intins vinilul, si nu are cute.  Mi-a propus sa-mi schimbe si buretele cu unul "special" pe care l-avea pe-acolo, dar nu era cazul la mine.

 

M-a costat 300 mii.

 

Deci si prin urmare, io zic sa incerci pe la ateliere de tapiterie.

Aha ! Si unde e mosul asta special ca pare tentanta ideea ... am cautat ieri toata ziua un atelier pe la mine prin cartier si n-am gasit (buc. noi, pajura, chitila ...), stie cineva zona si 'fun atelier p'aci prin zona, ca nu-i prea amuzant sa ma plimb tot bucurestiul cu shaua in brate pe cancerul asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...