Sari la conținut

panza pt huse


Redresor
 Share

Postări Recomandate

Va salut,

 

Am mai deschis un astfel de topic, pe la inceputul iernii. Initial am cautat sfaturi in legatura cu cel mai potrivit material impermeabil pt o husa. S-a ajuns la concluzia ca poliplanul ar fi cel mai bun. Cautam si inca nu am gasit o persoana care sa fie dispusa sa imi confectioneze o husa.Dupa ce am primit cateva semne imbucuratoare de la cativa useri de pe forum, s-a asternut o tacere, eu nefiind o persoana insistenta. Asadar, sunt in continuare in cautare de un croitor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

 

Am mai deschis un astfel de topic, pe la inceputul iernii. Initial am cautat sfaturi in legatura cu cel mai potrivit material impermeabil pt o husa. S-a ajuns la concluzia ca poliplanul ar fi cel mai bun. Cautam si inca nu am gasit o persoana care sa fie dispusa sa imi confectioneze o husa.Dupa ce am primit cateva semne imbucuratoare de la cativa useri de pe forum, s-a asternut o tacere, eu nefiind o persoana insistenta. Asadar, sunt in continuare in cautare de un croitor...

vreau si eu panza; croitor o am pe mama care mi-a mai facut dintr-o husa auto si a iesit ok!

 

deci, de unde fac rost de material?!?

 

numai bine!!! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai probabil pe la magazinele de textile. Aici in SB am gasit un material impermeabil galben, care mi se pare foarte rezistent, dar totusi nu stiu cum se comporta cand sta in soare. Husa actuala a crapat din cauza soarelui. Oricum, m-am gandit, dar cred ca nu se poate , ca peste materialul propriu-zis sa fie cusuta o stamba , sa zicem ca foaia de cort cazona ca sa absoarba ea soarele ca e rezistenta tesatura, doar se decoloreaza. Cum ma gandesc eu, materialul impermeabil este practic o captuseala a foii de cort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are nimic ca nu prea vreau sa o car cu mine...oricum, ar fi si destul de voluminoasa...Nu o car cu mine ca 2-3 zile cat oi fi plecat oi avea unde sa o pun la umbra sau daca se intampla sa ploua pe ea, asta e, o ploua 2 zile, dar nu o parleste zile intregi la mine la bloc .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai probabil pe la magazinele de textile. Aici in SB am gasit un material impermeabil galben, care mi se pare foarte rezistent, dar totusi nu stiu cum se comporta cand sta in soare. Husa actuala a crapat din cauza soarelui. Oricum, m-am gandit, dar cred ca nu se poate , ca peste materialul propriu-zis sa fie cusuta o stamba , sa zicem ca foaia de cort cazona ca sa absoarba ea soarele ca e rezistenta tesatura, doar se decoloreaza. Cum ma gandesc eu, materialul impermeabil este practic o captuseala a foii de cort.

material asa zis "mash" din care se fac "bennere" reclamele acelea trase de pe un stalp pe alta.sunt de mai multe feluri.este si cu fibra de carbon.astea nu se croiesc,ci se topeste suprafata cu un dispozitis special si se lipesc una peste alta .adica se sudeaza.materialul e fff rezistent.eu as putea face dar nu promit.am fff multe pe cap.daca nu iti este urgent..... da un pm si vb detaliat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

material asa zis "mash" din care se fac "bennere" reclamele acelea trase de pe un stalp pe alta.sunt de mai multe feluri.este si cu fibra de carbon.astea nu se croiesc,ci se topeste suprafata cu un dispozitis special si se lipesc una peste alta .adica se sudeaza.materialul e fff rezistent.eu as putea face dar nu promit.am fff multe pe cap.daca nu iti este urgent..... da un pm si vb detaliat.

Daca face o husa asa de scumpa s-ar putea sa-i fure husa si sa-i lase motocicleta. Cum a patit fratele meu au furat lacatul cu cifru si au lasat bicicleta :bounce:

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

 

Am mai deschis un astfel de topic, pe la inceputul iernii. Initial am cautat sfaturi in legatura cu cel mai potrivit material impermeabil pt o husa. S-a ajuns la concluzia ca poliplanul ar fi cel mai bun. Cautam si inca nu am gasit o persoana care sa fie dispusa sa imi confectioneze o husa.Dupa ce am primit cateva semne imbucuratoare de la cativa useri de pe forum, s-a asternut o tacere, eu nefiind o persoana insistenta. Asadar, sunt in continuare in cautare de un croitor...

salut. trimite=mi material de 2 huse si iti confectionez eu una. numai sa imi dai dimensiunile motocicletei tale.

Mesaj completat

salut. trimite=mi material de 2 huse si iti confectionez eu una. numai sa imi dai dimensiunile motocicletei tale.

daca esti de acord am sa iti trimit eu necesarul de material. inca ceva :materialul de benere e greu si incomod . foaia de cort tip militar, se imbiba cu apa ,e grea ,trece apa prin ea. foaia de parasuta sau parapanta e ok ,usoara,se aduna in pachet mic, tine cam 2 ani. afara la intemperii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl. Maxell, v-am trimis pm. Am mai cercetat despre materialul huselor si iata ca am aflat ca exista o folie care se numeste tyvek, folosita la izolatiile de acoperis. Cica rezista la soare , la apa etc. Este totodata si poroasa ca sa permita trecerea vaporilor de apa. Cred ca e buna chiar daca are o structura ce permite ventilarea: nu se formeaza condens. Am cautat pe net si pretul si am vazut ca e cam 2euro m liniar (latime 1,5m). Acum am scris pe site-ul celor de la DuPond, cei care o produc ca sa imi spuna din care anume gama de Tyvek fabrica ei husele. Sa vedem daca raspund.

 

Ca sa continui despre material: e ca o folie, foarte rezistent la rupere (intindere, se taie usor, dar nu se poate sfasia cu mainile goale casa spun asa). Acum nu stiu daca se poate coase la masina sau trebuie imbinata prin topire.

 

Intr-adevar, materialul pt bannere e cam gros. Am vazut ca sunt materiale de 550g/mp, ceea ce devine si prea voluminos si prea greu. Mai mult voluminos, ca daca e greu inseamna ca trebuie sa fie gros.

 

Acum sunt in dubii cu tyvek sau materialul impermeabil pe care l-am vazut aici...o sa vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folia pt acoperisuri nu cred ca este potrivita. Daca este ce cred eu, este foarte rigida si greu de pus pe motor si frecandu-se de vopsea in timp zgarie. Eu am cumparat din Obor fas, usor cauciucat pe spate, dar foarte subtire. Mi-a luat cam doua ore s-o croiesc direct pe motor si s-o cos desi nu sant croitor. M-am ajutat cu carlige de rufe pt clinuri. O am de 2 ani si este ca noua. Condensul nu este o problema pt ca pe dedesupt motorul tot se ventileaza, nu este inchis ermetic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.........Tyvek ...

 

Nu stiam c-asa-i zice,

 

Mie mi-a ramas 1/2 de rola dupa ce au terminat neste baieti sa-mi puna tabla ondulata pe casa.

E un material destul de usor ,hidroizolator unidirectional cu permeabilitate de jos in sus... :drink:

 

Adevarat ca nu se poate sfasia..se taie cu foarfeca dar nu se destrama.

Se coase...

Nu stiu cat rezista la soare

 

Cred ca orice firma (si sunt ca ciupercile) care inveleste case poate "ceda" cativa metri patrati pentru o suma modica !

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Material de fas cauciucat m-am gandit si eu sa folosesc ca e usor si il poti mototoli repede in rucsac daca e o chestie (ca daca e materialul usor, iei husa cu tine, daca e greu, nu o mai iei)...Eu as expune fasul cu partea necauciucata la soare. Si daca s-ar putea, as pune si folie tyvek pe deasupra , astfel incat fasul sa fie o captuseala (exact cum si costumele au captuseala de fas)... Si sa zicem ca folia se cam taie daca o tragi la masina: nici o problema ca nu se sfasie de tot, am vazut la mai multi pelerine din folie de solar cusute la masina ....Citisem ca aia tyvek e flexibila, se vinde la metru liniar....Se poate sa fie mai multe tipuri, dar daca are 80g /mp inseamna ca are o structura asemanatoare hartiei (ca rigiditate si greutate)....

Mesaj completat

M-am lasat balta. Am comandat una la Louis si cu asta basta. Prea multa bataie de cap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din aceea de 2 Euro chiar nu iau. Daca una de 20 de euro m-a tinut cateva luni,asta de 2 euro se face praf imediat din cauza soarelui. Pe cea din poza scrie ca protejeaza impotriva umiditatii si murdariei. Nu scrie nimic de soare. Poate e mai mult de interior. Pe cea pe care am avut-o scria ca protejeaza de soare si uite ca praf s-a facut. + ca am mai avut una inainte de 75 de lei care arata foarte bine ,dar si aia s-a faramat , acum cred ca se evapora. Arata ca namolul de la statiune care se cojeste la soare de pe piele.

 

Sa vad cea de la Louis cat tine. Sper ca mai mult ca e reputatia in joc. Oricum, pt germani, 25 de Euro cat costa e cam cat 2 euro la noi, asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Din aceea de 2 Euro chiar nu iau. Daca una de 20 de euro m-a tinut cateva luni,asta de 2 euro se face praf imediat din cauza soarelui. Pe cea din poza scrie ca protejeaza impotriva umiditatii si murdariei. Nu scrie nimic de soare. Poate e mai mult de interior. Pe cea pe care am avut-o scria ca protejeaza de soare si uite ca praf s-a facut. + ca am mai avut una inainte de 75 de lei care arata foarte bine ,dar si aia s-a faramat , acum cred ca se evapora. Arata ca namolul de la statiune care se cojeste la soare de pe piele.

 

Sa vad cea de la Louis cat tine. Sper ca mai mult ca e reputatia in joc. Oricum, pt germani, 25 de Euro cat costa e cam cat 2 euro la noi, asa ca...

 

Si eu sunt in cautare de husa. Am luat acum 2 ani, de la Louis-DE, o husa care a fost in jur de 80-100 EUR(una verde afara si inside cu un mat alb cu microperforatii, pt respiratie), am tinut-o vara afara in soare si ploi. Dupa 2 ani de soare, mat. ala alb, de la interior, e' praf si curge pe motor ca o matreatza alba, de impermeabilitate nici vorba. :blink: Asa ca....

Si eu vreau una din Tyvek-DuPont, este rezistent la +80 grC si -30 C, zic ei si la UV, insa ATTN, pe case(unde se fol.) sta tot timpul la "umbra" sub Lindab/tzigla etc, never la soare.....tre' vazut cum e' cu UV-ul.

PS: daca auziti/stiti pe unii care fac/vand asa ceva.... :huh:

 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...