Sari la conținut

17 iunie 2006 - Ochii Larg Deschisi In Intersectii


mosaad
 Share

Postări Recomandate

Obisnuiam, ca majoritatea dintre voi, sa ii iau la p....a pe toti soferii neatenti care uita sa acorde prioritate.Cand esti cu masina te sperii iar pe 2 roti te c....i pe tine de-a dreptul (si pe buna dreptate).Nu-i mare bravura, mai ales ca in toata povestea io-s personaju' negativ dar cred ca doar injurandu-i pe cei neatenti nu se protejeaza nimeni catusi de putin.Pe 14 iun mergeam prin Cta. pe niste drumuri alambicate si cu tot soiul de indicatoare la tot pasul.Obosit ,ca dormisem vro 3 ore pe noapte si cu programul asta kamikaze de vro 2 saptamani cu gandul departe la ce aveam sa mai fac in ziua respectiva (si nu erau deloc putine lucruri) trec de o intersectie mica in care aveam prioritate iar la a doua ma pomenesc infipt intr-o duba.Dupa ce revin pe scaun (din cauza impactului m-am poticnit cu sfecla-n volan) ma uit in spate prin luneta si vad ca aveam indicatorul "oprire".Bineinteles ca dupa evenimentul asta pot spune ca am asteptat vara in zadar...cum a intzepenit capra mea pana acum din cauza frigului o sa mai stea mult si bine pana o sa imi vad si eu permisu' inapoi.Totul s-a terminat relativ bine, fara incidente grave,raniti etc. M-am gandit apoi ca in locul dubei putea fi unu cu bicicleta, cu motoru' sau vrun copil grabit...sau chiar eu cu capra mea si sincer nu mi-ar fi fost bine deloc.Concluzia e ca decat sa-i injurati pe tampitzi(categorie la care ma afiliez si eu... B) ) mai bine e sa cascam ochii de doua ori inainte sa intram in intersectie,pasiunea e pasiune dar la urma urmei care e pregatit sa moara pentru neatentia lui sau a altuia?!In rest toate bune iar eu cu siguranta am o grama' de timp sa reflectez si sa fiu mai atent.Bineinteles voi incepe reabilitarea perpedes...

P.S. - Ironia sortii;azi mi-am scos capra sa mai alergam o tura iar un taxi fara sa se asigure mi-a taiat fatza.M-am enervat da' nu l-am mai intrebat de ma-sa ca alta data...am pus frana la timp si am apucat sa va mai plictisesc si pe voi cu traznaile mele.Toate bune :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei toata lumea sare cand vede ca unu' greseste! Dar cand gresim noi??? Sau sunt unii care se considera "curati"! Eu incerc pe cat posibil sa fiu atent! Chiar si cand am prioritate tot incetinesc sau macar tai gazul, chiar daca sunt in conserva sau pe doo roti! Mai bine imi pazesc assu' ca dejaba vine legea si zice ca ala nu a cedat trecerea! Nu mai incalzeste pe nimeni daca mori cu legea in brate!

 

Ideea este ca indiferent pe ce mergi (chiar si ca pieton) tre sa casti bine ochii!!!

 

Asta este... s-a intamplat! Bine ca a iesit numai asa iar data viitoare sa iei taxiu'... nu la impuscat... ci sa te duca acasa!!! :cheers:

 

OBOSEALA ESTE UNUL DIN PRIMII FACTORI, ALATURI DE ALCOOL SI FIGURI IN CAP, CARE DUCE LA ACCIDENT!!!

 

Ochii mari!!!

 

B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt constient ca orice sofer poate gresi...o sa-i impulai in continuare, indiferent ca a fost neatentie, oboseala, teribilism sau altceva...dar cel mai mult ma dispera cei care te vad, dar zic "da-l dracului ca opreste el" si se baga, aia care au lipsa ceva acolo sus si incearca sa te faca sa cazi :P B), aia care gresesc dar tot ei fac gura mare si te injura (la astia li se pregateste niste carbon :D ) ...si sigur mai sunt categorii dar nu-mi amintesc acum.

PS: am si conserva si am B-ul de vreo 6 ani deci nu vb doar din perspectiva motoristului...dar unii (UNELE) chiar nu au ce cauta in trafic

 

:cheers:

Editat de KristaKe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fii culmea sa te iei singur la injuraturi cand gresesti. pana si EU mai gresesc cateodata :cheers: =)) ii logic sa vezi greselile altora, e in natura umana. ii nasol cand esti afectat direct de neatentia altuia, dar asta e.. fiti cu ochii in 2135...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca reusesti sa intri in intersectie cu conserva si in acelasi timp sa intri din lateral si cu capra, sa-mi zici si mie te rog cum faci. vreau sa incerc si eu, sa vad care din "eu"-ri e mai tare. :cheers: B)

 

Ideea era ca putea sa ma trosneasca pe mine altul cu masina ca acuma sincer nici daca as putea sa ma accidentez cu motoru' si cu dacia (eu conducandu-le pe amandoua in acelasi timp) tot nu m-ar tenta prea mult ideea.Dar stii tu cand te gandesti la altul mai e cum mai e dar cand e vb de pielea ta...incepi sa judeci mai la rece. Cat despre ce a zis Baiazid...injura-i frate ca nu doare-n c... pe nimeni; morala e ATENTIA.Nu te mai aude nimeni daca strigi de pe lumea aialalta...Nu ma disculp in nici un fel dar pe strazi circula oameni care la randul lor gresesc asa ca preventia e mai buna si mai de prisos ca injuraturile sau o tabla indoita.Toate bune tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

Toti gresim dar cel mai enervant ii atunci cand cel ce greseste nu isi recunoaste vina si incepe sa te ia la 11 m. Pana una alta......hai sa avem grija de noi, ca daca nu noi...atunci cine???conservarii aia dementi de la distributie sau taximetristii???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei toata lumea sare cand vede ca unu' greseste! Dar cand gresim noi??? Sau sunt unii care se considera "curati"! Eu incerc pe cat posibil sa fiu atent! Chiar si cand am prioritate tot incetinesc sau macar tai gazul, chiar daca sunt in conserva sau pe doo roti! Mai bine imi pazesc assu' ca dejaba vine legea si zice ca ala nu a cedat trecerea! Nu mai incalzeste pe nimeni daca mori cu legea in brate!

 

Ideea este ca indiferent pe ce mergi (chiar si ca pieton) tre sa casti bine ochii!!!

 

 

Ochii mari!!!

 

:cheers:

de-ar face toti ca tine. si eu merg la fel de precaut. bafta si okii cat cepele!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu am inteles eu este de ce nu ai luat-o pe partea ailalta si sa strigi: NU FITI BOI, UITATIVA CIND AVETI "CEDEAZA TRECEREA".

(ai zis, "fiti MAI atenti ca trec timpiti care nu se uita la semnele de circulatie"; AM DREPTATE?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu am inteles eu este de ce nu ai luat-o pe partea ailalta si sa strigi: NU FITI BOI, UITATIVA CIND AVETI "CEDEAZA TRECEREA".

(ai zis, "fiti MAI atenti ca trec timpiti care nu se uita la semnele de circulatie"; AM DREPTATE?)

 

 

 

Probabil pentru ca un bou face ceva inadins,neatentia insa este independenta de vointa noastra(logic nu!?).Cu astea fiind spuse inchei a mai raspunde in acest topic sau sa port discutii de dragul intelesului interpretativ al limbii romane.Cred ca mesajul conteaza si indiferent daca aia-s boi,dobitoci,tampiti etc. morala e aceeasi.Ieri am facut o tura cu motoru' pana la Costinesti la un prieten si el impatimit de motoare si am intalnit vro 3 amatori sa ma faulteze.Motivul pentru care sunt inca cu toate piesele pe mine si la locul lor este unul singur.Trageti concluziile si sa ne vedem cu bine pe sosele!Toate bune tuturor!

Editat de mosaad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil k shi asta o sa fie o discutzie lunga...ai dreptate cu un singur lucru: Cand te trazneshte unu'cu conserva nu te ajuta cu nimic "detaliu" ca tu ai avut prioritate, shi deci e mai de preferat sa opreshti tu decat sa'l injuri c'ai avut dreptate dupa ce te'a flocit...nu prea te mai ajuta cu nimic.

In rest nu ai nici o scuza k mergi in halu' ala de obosit pe strada...e inconshtientza criminala shi din partrea ta shi din partea patronilor kre fortzeaza la maxim angajatzii, shi d'aia te trezeshi ca'tzi intra tiru pe fereastra'n casa. Macar acum eshti linishtit ! :cheers:

P.S. E extraordinar de bine sa'i injuri !

Editat de AlexLau_81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil pentru ca un bou face ceva inadins,neatentia insa este independenta de vointa noastra(logic nu!?).Cu astea fiind spuse inchei a mai raspunde in acest topic sau sa port discutii de dragul intelesului interpretativ al limbii romane.Cred ca mesajul conteaza si indiferent daca aia-s boi,dobitoci,tampiti etc. morala e aceeasi.Ieri am facut o tura cu motoru' pana la Costinesti la un prieten si el impatimit de motoare si am intalnit vro 3 amatori sa ma faulteze.Motivul pentru care sunt inca cu toate piesele pe mine si la locul lor este unul singur.Trageti concluziile si sa ne vedem cu bine pe sosele!Toate bune tuturor!

 

Nu te imbata cu apa rece. Ai fost neatent pentru ca erai obosit la volan. Iar oboseala la volan este la fel de interzisa si nociva ca si alcoolul. Singura problema este ca nu exista 'fiola de oboseala'.

De ce crezi tu ca exista norme timp de condus si timp de odihna la soferii de tir ? Tocmai pentru ca ei sa nu conduca obositi.

Ai avut 'mega-noroc' ca te-ai infipt intr-o duba. Un scenariu foarte dest intilnit in accidentele cu soferi obositi este ca adormi la volan si te trezesti fie in copac (sant daca ai noroc) , fie pe contrasens sub un tir sau omorind oameni nevinovati (ex Laura Stoica)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...