Sari la conținut

MOTO THURSDAY


rookie22
 Share

Postări Recomandate

Dechid acest topic in speranta ca aceasta idee o sa intereseze pe cineva, si cred ca ar aduce un beneficiu tuturor motoristilor din Arad, initiativa a aparut in Bucuresti si se vrea ca aceasta sa fie urmata in cat mai multe orase din tara. Despre ce este vorba:

Moto Thursday

 

manifestare moto saptaminala permanenta desfasurata in orasele tarii cu scopul promovarii spiritului motociclismului

asa cum e el... si cu "frumoase"... si cu "uriti zgomotosi".

 

 

 

obiective:

 

-Constientizarea de catre participantii la trafic, public si organele statului a existentei motociclismului ca si comunitatea unitara de pasionati ai vehicolelor cu doua roti.

 

-Constientizarea potentialului comunitatii Moto din Romania - atit de catre participantii la trafic, public si organele statului cit si de insasi membrii comunitatii, astfel obtinindu-se o coeziune mai buna si deschizindu-se posibilitati de actiune punctuale pe viitor.

 

-Constientizarea necesitatilor particulare a motociclistilor de catre public, parteneri de trafic, organe de ordine, institutii.

 

 

 

Metoda de manifestare:

 

Manifestarea se bazeaza pe dreptul inalienabil (cistigat de stramosi cu ceva singe) la libera deplasarea pe teritoriul tarii a cetatenilor!

 

 

In fiecare joi a fiecarei saptamini, in fiecare oras al tarii, intre orele 17 si 20, pe un traseu circular stabilit de comun acord intre membrii comunitatii locale, motociclistii se aduna la o plimbare ad-hoc care are urmatoarele caracteristici:

 

- motociclistii isi semnalizeaza intre ei faptul ca participa la "traseu" printrun semn distinctiv pentru a evita confuziile (unii pot fi in interes de serviciu etc). Semnul propus ar fi: "doua claxoane scurte si o turare scurta a motorului"

 

- odata ce doi motociclisti sint impreuna pe traseu ramin impreuna cit mai mult posibil incercind sa "aglutineze" cu alti motociclisti sau grupuri de motociclisti aflati pe "traseu". In acest fel grupul de motociclisti creste in volum, ideal, dupa o perioada toti motociclistii se vor regasi intrun singur grup. Daca motociclistii intra pe traseu deja grupati in mici grupuri (cluburi, etc) cu atit mai bine.

 

- Fiecare motociclist intra si iese in "traseu" liber de orice obligatie dar odata intrat este necesar sa faca eforturi sa respecte citeva linii directoare:

 

* sa incerce sa grupeze cu alti motociclisti

* sa faca tot posibilul sa nu atraga in mod nejustificat atitudinea negativa a publicului prin zgomot excesiv etc.

* sa aibe grija sa nu puna in pericol siguranta celorlalti motociclisti sau a publicului participant la trafic prin viteza excesiva sau acrobatii si nu in ultimul rind sa isi protejeze propria integritate prin purtarea de echipament adecvat.

* sa faca tot posibilul sa evite conflicte cu publicul sau agentii de ordine pentru a nu permite denaturarea scopurilor manifestarii de catre interese contrare provocatoare.

* sa tolereze diferentele dintre motociclisti (de la tip de moto, tip de echipament, atitudine si stil de pilotaj) si sa invete din ele - sintem diferiti dar uniti. Efectul giroscopic e acelasi pentru toti! smile.gif

* sa isi protejeze motoarele lor si ale camarazilor. turatii mici (vine caldura!) si sa se permita motoarelor cu racire cu aer sa circule mai liber.

 

 

-la finalul "traseului" motociclistii sint incurajati sa se adune in locuri publice (parcari, baruri) in care pot sa faca schimb de idei contructive despre imbunatatirea perceptiei motociclismului pentru restul cetatenilor ca si pentru imbunatatirea si armonizarea relatiilor dintre ei prin intelegerea diferentelor ce exista intre stilurile moto preferate ca si alte nazuinte legate de motociclism. Prin cunoasterea si tolerarea celuilalt putem sa ne cunoastem pe noi mai bine intrucit diferentele ne fac sa vedem ce sintem sau/si ce ne lipseste. In acelasi fel prin prezentarea diferentelor pe care le comporta motociclismul catre public, publicul are aceasi posibilitate sa vada si sa inteleaga ca motociclistii sint mai mult decit citeva expresii peiorative, ca sint un mod de a exista iar particularitatile motociclismului nu sint lucruri care alieneaza motociclistii de civilizatie ci lucruri care imbogatesc existenta societatii noastre. Motociclismul apartine civilizatiei.

 

LINK: /index.php?...=499911&hl=

 

Orice comentariu, propunere, adaugare, critica este bine venita (dati cu pietre...)

Editat de rookie22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Orice actiune prin care atragem atentia conservarilor de existenta noastra e binevenita... sa lasam de o parte datul cu pietre, cine nu ii curios sa treaca peste asta,... dar eu zic ca rau nu face daca ne adunam si facem o tura in oras saptamanal... de adunare in loc public si asa a mai fost vorba,.. mi-ar placea sa particip la acesta actiune dupa care sa pot sa stau la vb cu restul motociclistelor fara sa conteze daca am torpila, enduro sau altceva,.. aceasa actiune ar trebui sa fie la fel de important pentru toti,.. e vorba de noi toti,.. doar MOTOCICLISTII EXISTA IN TRAFIC...

Singura propunere sa facem de la ora 18... multi lucreaza pana la 17...

in rest: sa fie intr-un ceas bun! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice actiune prin care atragem atentia conservarilor de existenta noastra e binevenita... sa lasam de o parte datul cu pietre, cine nu ii curios sa treaca peste asta,... dar eu zic ca rau nu face daca ne adunam si facem o tura in oras saptamanal... de adunare in loc public si asa a mai fost vorba,.. mi-ar placea sa particip la acesta actiune dupa care sa pot sa stau la vb cu restul motociclistelor fara sa conteze daca am torpila, enduro sau altceva,.. aceasa actiune ar trebui sa fie la fel de important pentru toti,.. e vorba de noi toti,.. doar MOTOCICLISTII EXISTA IN TRAFIC...

Singura propunere sa facem de la ora 18... multi lucreaza pana la 17...

in rest: sa fie intr-un ceas bun! :cheers:

 

sau chiar de la 19 la 20

e o actiune binevenita, dar 2 ore nu vor sta foarte multi

eu zic ca o ora e ok si tot ar avea efect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau chiar de la 19 la 20

e o actiune binevenita, dar 2 ore nu vor sta foarte multi

eu zic ca o ora e ok si tot ar avea efect

Cred ca ai dreptate...

si doar asta e important, sa aiba efect... ;)

sa inteleg ca te bagi? ... :cheers:

Editat de Hondita500
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ai dreptate...

si doar asta e important, sa aiba efect... ;)

sa inteleg ca te bagi? ... :cheers:

 

mai intrebi ?:)

pt chestia asta s`a inventat ziua de joi ;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina ideea

mai ramane de vazut unde ne-am putea intalni (parcari de supermarketuri: Kaufland, Billa, etc.) si un traseu pe care sa-l urmam saptamanal sau sa facem 2 trasee, o saptamana unul o saptamana celalalt.

...e doar o idee...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

 

Suna foarte bine.Sa speram ca aceasta actiune va avea efect de lunga durata nu doar 2-3 saptamani apoi pauza.Asa efoturile vor fi in zadar.Asteptam sa vedem ce iese. Multa bafta si cat mai multi prezenti la manifestare.

 

Ca si loc de intalnire as propune parcarea Kaufland in spate langa terenul artificial (observ ca e mai libera zona de obicei).De acolo se poate proni foart usor catre centru(Podgoria) sau chiar alte zone asta depinde de alegerea tutror si de comunul acord.Asta e o propunere asteptam altele .

Editat de Black Wolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sustin ideea lui Cristi si particip,desi nu sunt fan de plimbari prin oras o fac cu draga inima spre binele ideii si a ,,comunitatii motocicliste din Arad" . Spun asta caci rare cazuri cand ne adunam mai mult de 20 mobre. La o inmormantare,nunta eventual. Comunitate motociclista pe plan local nu exsista. Sunt grupuri,cluburi care nu iau nicio initiativa (cu mici exceptii) si motociclisti solitari. Cum te stiu fire pacifista m-as bucura ca initiativa ta sa atraga adepti. Te sustin si asteptam ziua fatidica. Da Doamne ca sa ne unim si noi odata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sustin ideea lui Cristi si particip,desi nu sunt fan de plimbari prin oras o fac cu draga inima spre binele ideii si a ,,comunitatii motocicliste din Arad" . Spun asta caci rare cazuri cand ne adunam mai mult de 20 mobre. La o inmormantare,nunta eventual. Comunitate motociclista pe plan local nu exsista. Sunt grupuri,cluburi care nu iau nicio initiativa (cu mici exceptii) si motociclisti solitari. Cum te stiu fire pacifista m-as bucura ca initiativa ta sa atraga adepti. Te sustin si asteptam ziua fatidica. Da Doamne ca sa ne unim si noi odata.

Probabil acesta este momentul in care incetul cu incetul vom deveni o comunitate adevarata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

obiective:

 

-Constientizarea de catre participantii la trafic, public si organele statului a existentei motociclismului ca si comunitatea unitara de pasionati ai vehicolelor cu doua roti.

 

-Constientizarea potentialului comunitatii Moto din Romania - atit de catre participantii la trafic, public si organele statului cit si de insasi membrii comunitatii, astfel obtinindu-se o coeziune mai buna si deschizindu-se posibilitati de actiune punctuale pe viitor.

 

-Constientizarea necesitatilor particulare a motociclistilor de catre public, parteneri de trafic, organe de ordine, institutii.

Initiativa este minunata, dar nu stiu ce va rezolva

Nu din cauza conservarilor (majoritatea motociclistilor sunt si conservari) ci chiar din cauza motociclistilor

Anul acesta nu mai sunt la moda wheelie-urile pe centru

Anul acesta avem "membri ai comunitatii moto" care efectiv isi baga piciorul in toate eforturile noastre de a crea o perceptie favorabila din partea opiniei publice, si se falesc "pe centru" cu tobe Akrapovich modificate sau home made care depasesc cu mult pragul suportabil de perceptie

De limita legala nu mai vorbesc, e depasita din start

Oameni buni, lumea nu ne agreeaza, lumea ne injura la fiecare aparitie a unui astfel de viteaz

Ei, cu ASTA trebuie sa luptam, raul e intre noi, nu in afara comunitatii noastre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initiativa este minunata, dar nu stiu ce va rezolva

Nu din cauza conservarilor (majoritatea motociclistilor sunt si conservari) ci chiar din cauza motociclistilor

Anul acesta nu mai sunt la moda wheelie-urile pe centru

Anul acesta avem "membri ai comunitatii moto" care efectiv isi baga piciorul in toate eforturile noastre de a crea o perceptie favorabila din partea opiniei publice, si se falesc "pe centru" cu tobe Akrapovich modificate sau home made care depasesc cu mult pragul suportabil de perceptie

De limita legala nu mai vorbesc, e depasita din start

Oameni buni, lumea nu ne agreeaza, lumea ne injura la fiecare aparitie a unui astfel de viteaz

Ei, cu ASTA trebuie sa luptam, raul e intre noi, nu in afara comunitatii noastre

Adevarat graiesti. Dar oare cine sa le impuna sa circule cu tobe stok.Chiar si eu in conserva am fost luat prin surprindere de un viteaz din asta prin oras cu toba after si fara surdina accelerand pe langa mine cu 10000 ture. Nici macar nu am apucat sa-i vad numarul. 2 minute nu m-am oprit din ,,vorbe dulci". Ce sa mai spun de oamenii care nu stiu cu ce se mananca motociclismul... Vor fi si altii dintre noi care baga motive:pai asa suntem observati si auziti in trafic. Oare? Pai nene daca asa te faci tu remarcat cu sarjele la maxim pe centru cu mobra inseamna ca ai un handicap,ori de exprimare ori intre picioare. Eu unul sunt de acord sa vina ,,organele" sa-i purice putin pe vitejii astia. Si dupa aia sa venim noi sa demonstram. Ce sa demonstrez? Sa dau un fluturas soferilor in trafic opriti la semafor cu ,,Atentie motociclisti in trafic"? Sa ma injure vre-o unul sau sa ma scuipe? Cum zice Korben pana nu se face curatenie in ograda noastra sa constientizam ca motociclismul su motociclistul nu este o forma de parada,de afisare, degeaba facem ceva caci nu vom fi priviti cu respect. Caractere discutabile la unii care fac asa ceva. Avem pista in Arad care nu e scumpa,mergi acolo si iti descarci adrenalina sau afara din oras,mai prinzi drum liber, mergi si ia un cross sub fund si descarca-te. Eu imi spun doar punctul de vedere personal. Dar ma voi alatura in continuare la actiunea lui Cristi si multe s-ar mai putea face, dar vorba unui amic de-al nostru tot motociclist : ne luptam cu morile de vant. Ma refer la divergentele de atitudine la unii dintre noi. Neimplicare,neantelegere,etc. Vechile obiceiuri in ceea ce priveste atitudinea fata de motociclism au cam disparut. Cei vechi stiu despre ce vorbesc. Azi defilam pe R-uri pe centru in rest pauza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi defilam pe R-uri pe centru in rest pauza...

 

altii "defileaza" cu cbr`uri pe vale cu peste 150/h

alaturi de R`uri, fiind la fel de periculos

deci...sa nu exageram ;) toti suntem "necalculati", parerea mea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

altii "defileaza" cu cbr`uri pe vale cu peste 150/h

alaturi de R`uri, fiind la fel de periculos

deci...sa nu exageram ;) toti suntem "necalculati", parerea mea :cheers:

Roli,prefer pe vale cum am spus mai inainte...Acolo nu sperii pe nimeni caci toti circula cu +100. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate! sunt o gramada de inconstienti. majoritatea cu vitezane. asa e! (fara suparare). sunt si enduristi si chopperist anormali. majoritate sunt inconstienti.conduc ca niste nebuni. nu au lege. astia stric imaginea motociclistilor. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact cei care ne fac de mirul lumii nu vor participa la actiune, pentru ca:

 

- Fiecare motociclist intra si iese in "traseu" liber de orice obligatie dar odata intrat este necesar sa faca eforturi sa respecte citeva linii directoare:

 

**********

* sa faca tot posibilul sa nu atraga in mod nejustificat atitudinea negativa a publicului prin zgomot excesiv etc.

 

Asta e deja o dilema existentiala

Daca voi fi disponibil, voi participa si eu, dar mi-e teama ca vor fi viteji care vor da cu bata-n balta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...