Sari la conținut

MOTO THURSDAY


rookie22
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

razi tu razi , da' acuma umblu cu morcovu' ca m-o filmat aia ca era radarul nou , si noroc ca mi-am schimbat geaca :peace:

LE: stiu ca m-o filmat fiindca a dat scurt cu "nino-nino" :moron:

Editat de maradeanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

razi tu razi , da' acuma umblu cu morcovu' ca m-o filmat aia ca era radarul nou , si noroc ca mi-am schimbat geaca :moron:

LE: stiu ca m-o filmat fiindca a dat scurt cu "nino-nino" :)

hmm.... pai daca ai mers cu 45km/h inseamna ca ai depasit cu 15 km/h limita de viteza pt biciclete... vei primi amenda :peace:

Mesaj completat

razi tu razi , da' acuma umblu cu morcovu' ca m-o filmat aia ca era radarul nou , si noroc ca mi-am schimbat geaca :)

asa cautat esti de isi dau seama astia dupa geaca, ca tu esti .. " goust raider" :D

Editat de swartelf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm.... pai daca ai mers cu 45km/h inseamna ca ai depasit cu 15 km/h limita de viteza pt biciclete... vei primi amenda :peace:

am mers putin mai tare ... de obicei imi dau seama dupa turatie daca are intre 40 si 50 km/h dar a batut vantul si cand m-am uitat pe vitezometru : 55 km/h :moron:

asa cautat esti de isi dau seama astia dupa geaca, ca tu esti .. " goust raider" :)

lasa ca incerc eu sa vin la MotoJoi saptamana asta si vorbim acolo ... poveste lunga :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

joiamoto nu isi are un sens real,fara a transmite un mesaj,flayere....,in rest doar figuri si benzina arsa...,parerea mea,si fara intersectii oprite e un haos...,cei care raman la rosu ,baga suta la ora,sa ajunga pe cei din fata...,ce demonstram?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca ar trebui luata legatura cu autoritatile sa ne sfatuim cu ei ce putem ace in legatura cu aceasta actiune.Poate vin cu anumite prouneri,soluti poate chiar sa ne sara in ajutor.Dar si sfaturile sunt bine venite desigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

se mai tine intilnirea de la Kaufland de la 19:00? As dori sa apar si eu daca tine vremea cu noi, sa va cunosc, sa ne cunoastem, nu doar de prin frunzarirea forumului, poate reusesc asa sa-mi fac si eu timp mai mult pt "capritza mea". Asta daca ma primiti in "trupa" si daca aveti un loc in "grupa" de chopperashi burtosi (ca mine).

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No Comment! :D Slide 20.Mai.10 - Play!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No Comment! :D Slide 20.Mai.10 - Play!

Dar tot nu te-ai putut abtine sa nu comentezi ceva pe blogul tau :laugh: . Prima corectura: nimeni nu se anunta daca vine sau nu, se vine acolo din propria initiativa. Ca suntem 10 sau 50 se poate face tura si cu 10. Daca nu e initiatorul actiunii acolo (care a fost doar o data, motivele poate sunt de scoala) puteti sa va vorbiti intre voi ca de obicei si sa va hotarati asupra traseului, nimeni nu se supara :laugh: . Vom incerca saptamana care vine sa venim cat mai multi, pana atunci asteptam timp mai bun. Salutare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar tot nu te-ai putut abtine sa nu comentezi ceva pe blogul tau :laugh: . Prima corectura: nimeni nu se anunta daca vine sau nu, se vine acolo din propria initiativa. Ca suntem 10 sau 50 se poate face tura si cu 10. Daca nu e initiatorul actiunii acolo (care a fost doar o data, motivele poate sunt de scoala) puteti sa va vorbiti intre voi ca de obicei si sa va hotarati asupra traseului, nimeni nu se supara :laugh: . Vom incerca saptamana care vine sa venim cat mai multi, pana atunci asteptam timp mai bun. Salutare!

Da n-am eu treaba ce face fiecare... da putea careva sa scrie ca nu veniti...atat! Ca poate nu se obosea lumea sa se duca pana acolo...

Si pe blog am scris numa ce a fost si cum am vazut eu lucrurile... mie mi s-a parut foarte aiurea ce s-a intamplat azi... nimeni sa nu zica un cuvant!

 

Nu-i bai , noi sa fim sanatosi! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da n-am eu treaba ce face fiecare... da putea careva sa scrie ca nu veniti...atat! Ca poate nu se obosea lumea sa se duca pana acolo...

Si pe blog am scris numa ce a fost si cum am vazut eu lucrurile... mie mi s-a parut foarte aiurea ce s-a intamplat azi... nimeni sa nu zica un cuvant!

 

Nu-i bai , noi sa fim sanatosi! :D

Acum nu o lua asa Berty. Nu inseamna ca daca nu sunt eu sau Arad Bikers acolo nu se mai face nimica. Chiar daca sunt 10 se poate face, bunavointa, dorinta si putina initiativa trebuie. Asa ca nu vad de ce sa anunt ca nu vin. Sau oricare dintre cei care au mai fost. Daca pot vin, daca nu pot nu vin iar actiunea poate continua in lipsa orcarui dintre noi. Asa as dori sa fie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu o lua asa Berty. Nu inseamna ca daca nu sunt eu sau Arad Bikers acolo nu se mai face nimica. Chiar daca sunt 10 se poate face, bunavointa, dorinta si putina initiativa trebuie. Asa ca nu vad de ce sa anunt ca nu vin. Sau oricare dintre cei care au mai fost. Daca pot vin, daca nu pot nu vin iar actiunea poate continua in lipsa orcarui dintre noi. Asa as dori sa fie.

Trebe sa ma intelegi si pe mine , am motive "serioase" ca is mai trist :laugh: Azi toata ziua am lucrat pe schimbarea uleiului si simeringurilor din telescoape fata , si am terminat la 18:55 , nici nu am apucat sa ma spal bine pe maini :laugh: Am zis ca o fi lume , vremea a fost ok ... si am ajuns si erau vreo 6-7 motoare! Mi se pare normal sa ma fi simtit prost , mai ales ca nimeni nu a zis nimik! Atunci nu ma mai stresam!

 

Gata , m-am spovedit :D

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vremea a fost ok ... si am ajuns si erau vreo 6-7 motoare! Mi se pare normal sa ma fi simtit prost , mai ales ca nimeni nu a zis nimik! Atunci nu ma mai stresam!

Stai calm, ca a fost doar o coincidenta neplacuta

In plus, sunt convins ca multi dintre noi au ramas marcati de teribilul accident care i s-a intamplat unuia dintre participantii regulati la aceasta manifestare, Nelu Bujor, cel cu Shadow-ul albastru, si nu au mai avut chef de iesire

Sunt si multi elevi/studenti printre noi, care trec printr-o perioada grea - examenele

Este foarte bine ca ai reusit sa ajungi

Pe viitor nu trebuie sa se tina cont de numarul participantilor, ci sa se desfasoare actiunea

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai calm, ca a fost doar o coincidenta neplacuta

In plus, sunt convins ca multi dintre noi au ramas marcati de teribilul accident care i s-a intamplat unuia dintre participantii regulati la aceasta manifestare, Nelu Bujor, cel cu Shadow-ul albastru, si nu au mai avut chef de iesire

Sunt si multi elevi/studenti printre noi, care trec printr-o perioada grea - examenele

Este foarte bine ca ai reusit sa ajungi

Pe viitor nu trebuie sa se tina cont de numarul participantilor, ci sa se desfasoare actiunea

Bafta!

cand a fost vorba sa il ajutam la necaz niciunul nu ati venit sa vedeti despre ce e vorba , dar sa ne criticati stiti toti. asa-i romanu, voi sa nu va supuneti la nici o regula dar toti vreti sa fiti membrii. imi bat oricum gura degeaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca si aici te lauzi...... Si apropo...eu unul personal NU VREAU SA FIU MEMBRU ARAD BIKERS SI NICI NU AM VRUT. NU mai vreau ca un membru Arad Bikers group sa aibe atitudinea neadecvata ca a ta. Numiti-va GIGEL BIKER GROUP si vb cum vrei tu, nu ai decat sa injuri din 5 in 5 minute ca reprezinti pe unu Gigel nu Arad!

Defapt tu citesti printre randuri ce se scrie pe aici si intelegi ce vrei tu. Pe nimeni nu a deranjat ca nu e membru acestui vestit grup. daca asta ai inteles ai degeaba varsta pe care o ai!

Si ca sa vorbesti de reguli impuse de grupul vostru trebuie si este obligatoriu ca membri grupului sa respecte si sa fie supusi acelor reguli si asta FARA EXCEPTIE. Culmea e ca nu altii in afara de voi au facut regulile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu pricep o chestie, "lutzifer" scrie la el pe blog, sait ce-o fi impresii despre moto Thursday:

 

"De data asta a fost foarte , foarte sec. Cei care “cica” au venit cu initiativa de a se tine aceasta “manifestatie” in fiecare Joi , au avut alte treburi mai importante si nu s-au mai prezentat la locul intalnirii bine stiute de toata lumea… s-au retars in alt loc! Foarte bine… dar partea proasta este ca fara sa anunte pe nimeni ca defapt nu o sa vina nici dracu la intalnire… Asa ca am fost vreo 10 motoare! Am dat o tura foarte scurta pana la ei … si de acolo acasa!"

 

ce mi s-a parut mie interesant e ca Arad Bikers Group s-a gandit ca fix joi, fix de la 7 sa se stranga in alta parte si sa nu ia parte la defilare... fiecare face ce vrea, dar nu va mai bateti cu caramida in piept ca faceti ceva pentru motociclistii aradeni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dechid acest topic in speranta ca aceasta idee o sa intereseze pe cineva, si cred ca ar aduce un beneficiu tuturor motoristilor din Arad, initiativa a aparut in Bucuresti si se vrea ca aceasta sa fie urmata in cat mai multe orase din tara. Despre ce este vorba:

Moto Thursday

 

manifestare moto saptaminala permanenta desfasurata in orasele tarii cu scopul promovarii spiritului motociclismului

asa cum e el... si cu "frumoase"... si cu "uriti zgomotosi".

 

 

 

obiective:

 

-Constientizarea de catre participantii la trafic, public si organele statului a existentei motociclismului ca si comunitatea unitara de pasionati ai vehicolelor cu doua roti.

 

-Constientizarea potentialului comunitatii Moto din Romania - atit de catre participantii la trafic, public si organele statului cit si de insasi membrii comunitatii, astfel obtinindu-se o coeziune mai buna si deschizindu-se posibilitati de actiune punctuale pe viitor.

 

-Constientizarea necesitatilor particulare a motociclistilor de catre public, parteneri de trafic, organe de ordine, institutii.

 

 

 

Metoda de manifestare:

 

Manifestarea se bazeaza pe dreptul inalienabil (cistigat de stramosi cu ceva singe) la libera deplasarea pe teritoriul tarii a cetatenilor!

 

 

In fiecare joi a fiecarei saptamini, in fiecare oras al tarii, intre orele 17 si 20, pe un traseu circular stabilit de comun acord intre membrii comunitatii locale, motociclistii se aduna la o plimbare ad-hoc care are urmatoarele caracteristici:

 

- motociclistii isi semnalizeaza intre ei faptul ca participa la "traseu" printrun semn distinctiv pentru a evita confuziile (unii pot fi in interes de serviciu etc). Semnul propus ar fi: "doua claxoane scurte si o turare scurta a motorului"

 

- odata ce doi motociclisti sint impreuna pe traseu ramin impreuna cit mai mult posibil incercind sa "aglutineze" cu alti motociclisti sau grupuri de motociclisti aflati pe "traseu". In acest fel grupul de motociclisti creste in volum, ideal, dupa o perioada toti motociclistii se vor regasi intrun singur grup. Daca motociclistii intra pe traseu deja grupati in mici grupuri (cluburi, etc) cu atit mai bine.

 

- Fiecare motociclist intra si iese in "traseu" liber de orice obligatie dar odata intrat este necesar sa faca eforturi sa respecte citeva linii directoare:

 

* sa incerce sa grupeze cu alti motociclisti

* sa faca tot posibilul sa nu atraga in mod nejustificat atitudinea negativa a publicului prin zgomot excesiv etc.

* sa aibe grija sa nu puna in pericol siguranta celorlalti motociclisti sau a publicului participant la trafic prin viteza excesiva sau acrobatii si nu in ultimul rind sa isi protejeze propria integritate prin purtarea de echipament adecvat.

* sa faca tot posibilul sa evite conflicte cu publicul sau agentii de ordine pentru a nu permite denaturarea scopurilor manifestarii de catre interese contrare provocatoare.

* sa tolereze diferentele dintre motociclisti (de la tip de moto, tip de echipament, atitudine si stil de pilotaj) si sa invete din ele - sintem diferiti dar uniti. Efectul giroscopic e acelasi pentru toti! smile.gif

* sa isi protejeze motoarele lor si ale camarazilor. turatii mici (vine caldura!) si sa se permita motoarelor cu racire cu aer sa circule mai liber.

 

 

-la finalul "traseului" motociclistii sint incurajati sa se adune in locuri publice (parcari, baruri) in care pot sa faca schimb de idei contructive despre imbunatatirea perceptiei motociclismului pentru restul cetatenilor ca si pentru imbunatatirea si armonizarea relatiilor dintre ei prin intelegerea diferentelor ce exista intre stilurile moto preferate ca si alte nazuinte legate de motociclism. Prin cunoasterea si tolerarea celuilalt putem sa ne cunoastem pe noi mai bine intrucit diferentele ne fac sa vedem ce sintem sau/si ce ne lipseste. In acelasi fel prin prezentarea diferentelor pe care le comporta motociclismul catre public, publicul are aceasi posibilitate sa vada si sa inteleaga ca motociclistii sint mai mult decit citeva expresii peiorative, ca sint un mod de a exista iar particularitatile motociclismului nu sint lucruri care alieneaza motociclistii de civilizatie ci lucruri care imbogatesc existenta societatii noastre. Motociclismul apartine civilizatiei.

 

LINK: /index.php?...=499911&hl=

 

Orice comentariu, propunere, adaugare, critica este bine venita (dati cu pietre...)

up

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

invartiti fratzilor roata iesiti afara cu motoru si nu veti mai avea nevoie de discutii de genu asta si intalniri de joie la 19 ..

 

fiti civilizati in trafic(in limitele noastre ale motoristilor ..limitele de bun simt hihihi) si nu vom mai avea nevoie de moto thursday...

 

HAi noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

invartiti fratzilor roata iesiti afara cu motoru si nu veti mai avea nevoie de discutii de genu asta si intalniri de joie la 19 ..

 

fiti civilizati in trafic(in limitele noastre ale motoristilor ..limitele de bun simt hihihi) si nu vom mai avea nevoie de moto thursday...

 

HAi noroc

Zici tu ceva Sergiule, dar mai greu de inteles mesajul tau de unii. Eu zic ca se duce naibii si joia moto din cauza atitudinii unora dintre noi care nu stiu sau nu vor sa stea naibii linistiti macar 1 tura de oras. Daca ii rogi sa stea in formatie, sa nu sarjeze, sa nu ocupe 2 benzi, etc., spun ca ai ceva cu ei dupa parada.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...@ cristi!.... Q E D!...remember? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

True, dar incercarea moarte nu are... asta este, cel mai greu este sa lucrezi cu oamenii, macar s-a incercat :)

Si de ce vorbesti la timpul trecut?

imi sustin afirmaia initiala, defilarea poate fi facuta si de 3, 30 sau 300 motociclisti

Oricand se vor gasi cativa entuziasti pentru ca mesajul trebuie transmis

Nu avem ce face, si ridicatorii-pe-o-roata fac parte din comunitate, in fata legii toti suntem motociclisti

Oricum nu cred ca mai sus mentionata categorie va mai fi prezenta, pentru ca, citez spusele unui biker hotarat, care a participat la manifestarea de acum 3 saptamani:

"mai, mie imi fierbe apa la turele astea, dar am iesit putin, i-am dat 200 la ora si m-am linistit"

Remarcati ca a spus ca LUI ii fierbe apa, nu motocicletei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu pricep o chestie, "lutzifer" scrie la el pe blog, sait ce-o fi impresii despre moto Thursday:

 

"De data asta a fost foarte , foarte sec. Cei care “cica” au venit cu initiativa de a se tine aceasta “manifestatie” in fiecare Joi , au avut alte treburi mai importante si nu s-au mai prezentat la locul intalnirii bine stiute de toata lumea… s-au retars in alt loc! Foarte bine… dar partea proasta este ca fara sa anunte pe nimeni ca defapt nu o sa vina nici dracu la intalnire… Asa ca am fost vreo 10 motoare! Am dat o tura foarte scurta pana la ei … si de acolo acasa!"

 

ce mi s-a parut mie interesant e ca Arad Bikers Group s-a gandit ca fix joi, fix de la 7 sa se stranga in alta parte si sa nu ia parte la defilare... fiecare face ce vrea, dar nu va mai bateti cu caramida in piept ca faceti ceva pentru motociclistii aradeni...

Exact despre asta ii vorba... ce era sa i-a parte toata lumea fain frumos la Moto Thursday ca doar a fost vreme buna , si se tinea aceea sedinta importanta la ora 20:00 dupa plimbare?

 

Cum am mai spus... nu ma prea intereseaza dar ii aiurea ce se petrece! :lol:

 

 

PS: Pana una alta poate aveti chef sa va recreati cu altceva - 22-23.Mai.10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...