Sari la conținut

cheie pt volanta alternator


Grigu
 Share

Postări Recomandate

care v-ati lovit de problema asta si cum i-ati dat de cap:

vreau sa schimb volanta si imi trebuie flywheel holder sau ceva care sa faca aceeasi treaba.

sfaturi pls ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presa de rulmenti,adica. are trei gheare si in 10 secunde ai scos volanta. daca nu ai, nu te baga. cauta la service auto sa o scoti sau cumpara una,e intre 30-100 ron, in functie de marime...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presa de rulmenti,adica. are trei gheare si in 10 secunde ai scos volanta. daca nu ai, nu te baga. cauta la service auto sa o scoti sau cumpara una,e intre 30-100 ron, in functie de marime...

mda, nu ai ce face cu presa de rulmenti, cred ca nu vorbim despre acelasi lucru. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adeca sa o tii fixa in timp ce desfaci suruburile ce o tin si sa nu se invarta? Ai verificat manualul? E ceva cheie speciala? Si eu aveam asa ceva la GS, dar volanta mai avea in ea o gaura, care trecea mai incolo in bluc, si bagam acolo un imbus si o blocam. Tu nu ai ceva aseamantor? Sau daca e vreo cheie speciala, fa-ne o poza din manual si poate ne dam seama de la ce o poti adapta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adeca sa o tii fixa in timp ce desfaci suruburile ce o tin si sa nu se invarta? Ai verificat manualul? E ceva cheie speciala? Si eu aveam asa ceva la GS, dar volanta mai avea in ea o gaura, care trecea mai incolo in bluc, si bagam acolo un imbus si o blocam. Tu nu ai ceva aseamantor? Sau daca e vreo cheie speciala, fa-ne o poza din manual si poate ne dam seama de la ce o poti adapta. :)

atasez cheia mai bine zis dispozitivul care tine fixa volanta ( o blocheaza ) . azi incerc sa improvizez ceva, sper sa iasa.

post-19960-1269934845_thumb.jpg

post-19960-1269934894_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atasez cheia mai bine zis dispozitivul care tine fixa volanta ( o blocheaza ) . azi incerc sa improvizez ceva, sper sa iasa.

Pai stai un pic. Aia e parca o cheie tubulara, nu? De ce e ciocanu in partea dreapta? Are filetul invers, adica se desface in sensul acelor de ceas? Exact asa aveam la GS, si se baga o cheie speciala, care pe o parte avea negativul la dintii de la volanta, si in partea celalalta se proptea in carcasa.

 

post-22404-1269935281_thumb.jpg

 

Mai da detalii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

el nu are nevoie de cheia tubulara care desface piulitza centrala, vrea dispozitivul de fixare al volantei, eu asa inteleg!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

el nu are nevoie de cheia tubulara care desface piulitza centrala, vrea dispozitivul de fixare al volantei, eu asa inteleg!

exact... o sa incerc sa blochez volanta cu o cheie de 36 ( are doua fante tesite ) asta daca nu tine bagata in ultima viteza si blocata cu frana roata din spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai posibilitatea du motorul la o vulcanizare sau service sa-ti desfaca cu pistolul pneumatic, nu mai ai nevoie de cheia speciala.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact... o sa incerc sa blochez volanta cu o cheie de 36 ( are doua fante tesite ) asta daca nu tine bagata in ultima viteza si blocata cu frana roata din spate

 

 

pai spune cum ai rezolvat-o? ca eu am folosit o presa de rulmenti si imediat am desfacut-o...

sa zicem ca o desfaci cumva cu o presa de rulmenti (asta daca ai loc sa bagi ghearele in spate si nu deformezi si altceva), dar cum procedezi cand vrei sa strangi surubul dupa ce ai inlocuit volanta? cu ce o tii fixata? :lol:

S-a rezolvat exact cum a scris mai sus:

"o sa incerc sa blochez volanta cu o cheie de 36", iar "presa" este defapt un surub facut la strung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...