Sari la conținut

ulei 15w40 api sg


megamotoreta
 Share

Postări Recomandate

iarna am pus castrol 10w50 racing, fara probleme a mers...dar acum vreau ceva de vara, mai vascos. 15w sau 20w50 zic. voi ce ulei folositi la scutere-maxiscutere? motul spunea vanzatorul ca nu e recomandat ca bate ambielajul, altul ca il arde, valvoline ca e cam slab...concret,vreau sa-mi spuneti ce ulei folositi, marca,pret, calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e folosesc Minerva. E un ulei tot frantuzesc ca si Motul, dar nefiind foarte cunoscut, sunt sigur ca nu-i falsificat (ca la whisky): aceasta Minerva este o rafinarie in Franta care este specialiata in uleiuri pt masini de raliu si motociclete enduro ( http://www.minerva-oil.fr/ ). Deocamdata folosesc 10w40 la T-max si este OK. Pretul este in jur de 30RON/litru, full sintetic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a spus fostul proprietar ca pot folosi si ulei auto, nefiind vorba de turatii de motocicleta, sau ambreiaj cutie de viteze comune cu motorul. si culmea, am gasit valvoline api sg/cd ,exact ca in manual de 18 ron litrul. de ce sa-i bag de 50-60 ron,ca doar nu am motor supersport? eu merg cu el in 4-6000 ture...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a spus fostul proprietar ca pot folosi si ulei auto, nefiind vorba de turatii de motocicleta, sau ambreiaj cutie de viteze comune cu motorul. si culmea, am gasit valvoline api sg/cd ,exact ca in manual de 18 ron litrul. de ce sa-i bag de 50-60 ron,ca doar nu am motor supersport? eu merg cu el in 4-6000 ture...

eu iti recomand motul...e foarte bun toti amici mei folosesc motul si nimeni nu sa plins..si daca amici mei nu baga kilometri....... :) eu folosesc tot motul 15w50

Editat de scutareasa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15w50 motul 300V, cumparat cu 63 RON. D-asta ii bag de anu' trecut. Am mai bagat Motorex 15w50. Manualul la al meu zice 15w40.

nu vreau sa fiu carcotas, dar pe bune 300v? de ce? crezi ca e mai bun ?? pt ce ? maxi scuter? :lol:)))))))))))))))

sincer nici pe moto nu prea merge mai ales daca mergi prin oras si sa zicem cateva drumuri in afara...uleiul ala e facut mai mult pt motoarele care sunt tinute in forja "circuit". chiar ma amuza cand aud 300v pe scutere

 

crede`ma un motul 7100 15w40/50 full sintetic e bun pt. tine sau chiar si semi sintetic ..dar nah :)

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa fiu carcotas, dar pe bune 300v? de ce? crezi ca e mai bun ?? pt ce ? maxi scuter? :lol:)))))))))))))))

sincer nici pe moto nu prea merge mai ales daca mergi prin oras si sa zicem cateva drumuri in afara...uleiul ala e facut mai mult pt motoarele care sunt tinute in forja "circuit". chiar ma amuza cand aud 300v pe scutere

 

crede`ma un motul 7100 15w40/50 full sintetic e bun pt. tine sau chiar si semi sintetic ..dar nah :)

 

snobismul asta :)

rau nu cred ca-i face, sau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Se zice ca uleiul de motor e "sangele" vehiculului! Are rol de ungere si racire, determina in mare masura performantele motorului si durata de viata a acestuia...deci intotdeauna, daca alegi cel mai bun ulei, nu are ce sa strice, iar diferenta de pret raportata la nr. de km si pretul benzinei la acelasi nr de km, face ca costul uleiului sa nu fie semnificativ; ganditi-va ca aveti de facut o simpla si usoara operatie de punere in ghips a unui brat rupt....preferati sa v-o faca un medic rezident si sa dati spaga 50 roni sau un profesor doctor si sa dati 300?....daca te gandesti ca acel brat il vei folosi toata viata, nu mai conteaza diferenta intre 50 si 300 ron....dai ca sa fi sigur ca totul e ok si 250 nici nu mai conteaza cati bani ai dat si vei da pe multe alte prostii, sau cit reprezinta fata de cat ai castigat pina acum sau vei castiga pina la sfarsitul vietii...asa ca da linistit pe un litru de ulei cel mai bun 50-70 de roni decat 20-35....merita!...

 

Eu folosesc un ulei exceptional de bun, full sintetic, care merge f bine si pe ger si mai ales pe caldurile cumplite care de cativa ani bantuie verile pe la noi. L-am cautat special pt asta, si ca sa am pret bun am, luat impreuna cu un prieten un bax; mai avem disponibil vreo 5-6 L la pret de 32 roni; la magazine este 37-38 roni; este special pt motociclete si scutere si se numeste ELF 10W-60 4T SPORT 4 Campione 100% Synthetic cu specificatiile API SJ 100% PAO formulation Racing Approuved; m-am documentat mult pina sa-l aleg; isi pastreaza proprietatile de ungere si la 60 grade temperatura exterioara. La scutere poti sa-l folosesti peste 6000 km iar la motociclete de viteza peste 5000 km. Eu schimb la 5000 km sau un an.

 

Si uitati teoriile vechi cu "ulei subtzire" si "ulei gros"..sint complet depasite, si le auziti la vechii mecanici ceausisti sau la cei tineri care nu au auzit de tribologie.mIdeea este ca trebuie sa va luati dupa specificatii, iar o specificatie mai buna si mai noua le inglobeaza pe cele mai slabe si mai vechi....asa ca daca in cartea motorului vostru scrie 15w-40 fiti sigur ca merge mult mai bine cu 10w-50 si excelent cu 0w-60.....dar nu iti dai seama decat daca calaresti mult acelasi motor si il cunosti bine, il simti, si-i schimbi uleiul, sau daca ai pe cineva prieten, cu acelasi model de motor, cam acelasi kilometraj, stare, si folositi uleiuri diferite..daca ti-l da sa-l incerci o sa vezi o diferenta la motor, la cum trage, cum se simte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant punctul tau de vedere. ideea e ca benzina costa, cauciucurile se duc naiba cam repejor, placutele de fana la fel...si am zis sa nu dau banii si pe ulei. eu stiu ca uleiul e viata motorului,dar din fericire motorul nu necesita ulei performant din fabrica,asa ca-mi permit sa cumpar ceva mai ieftin. am zis ieftin, nu prost! oricum eu il schimb la 2000 km,cum scrie in manual...

ciudat e faptul ca pe bidoane e trecut anul 2006 ca data a fabricatiei...o fi oare expirat!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
interesant punctul tau de vedere. ideea e ca benzina costa, cauciucurile se duc naiba cam repejor, placutele de fana la fel...si am zis sa nu dau banii si pe ulei. eu stiu ca uleiul e viata motorului,dar din fericire motorul nu necesita ulei performant din fabrica,asa ca-mi permit sa cumpar ceva mai ieftin. am zis ieftin, nu prost! oricum eu il schimb la 2000 km,cum scrie in manual...

ciudat e faptul ca pe bidoane e trecut anul 2006 ca data a fabricatiei...o fi oare expirat!?

 

Ce parere ai, la un rodaj (motor nou), sa folosesc ulei scump, ieftin sau mediu ca pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere ai, la un rodaj (motor nou), sa folosesc ulei scump, ieftin sau mediu ca pret.

pai cauta uleiul pe care il recomanda producatorul,e cel mai simplu. daca ai dat pe scuter un teanc de bani,iti recomand un ulei bun,fullsintetic.e pacat de motor sa bagi ulei prost in el...daca ai un scuteras oarecare si nu ai bani,baga semisintetic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...