Sari la conținut

girder forks


mas oyama
 Share

Postări Recomandate

Betonificator 2!!!! Unge pe suflet cum arata. Nu ma asteptam sa dea afara asa bine... chiar pot spune ca arata mai bine decat cu springerul! Poate din cauza ca are unghiul mai mare. Multzam de clatirea ochiului si tine-le venind (pozele).

Poate ar trebui sa o vopsesti alta culoare decat negru ca sa iasa in evidenta. Vezi ca parca se lauda cineva ca vopseste 1 la 1 cu cromul ... sau cupru... vezi tu...

Acuma ca sa imping la maxim lucrurile, merita sa pui un rezervor de Sportster... cere ochiul nu alta!

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Arata super. Da' am si eu o mini-opinie , ghidonul ala , pare rupt din context , pare mult in spate , fata de linia furcii , parca e de la alta mobra. Dar , oricum , per total , arata marfa. Tine-o asa , Sensei , ca le zici bine.

Apropo , ai ceva legaturi cu pregatirea fizica practicata de Oyama ? ;) :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata super. Da' am si eu o mini-opinie , ghidonul ala , pare rupt din context , pare mult in spate , fata de linia furcii , parca e de la alta mobra. Dar , oricum , per total , arata marfa. Tine-o asa , Sensei , ca le zici bine.

Apropo , ai ceva legaturi cu pregatirea fizica practicata de Oyama ? ;) :D :D

spirituala si fizica! cindva.... acu multi ani, din pacate a ramas doar o parte din spirit, putin de tot din fizic in schimb remember complet a ceea ce a fost si va fi penru mine(in minte-in fiinta mea), suprauman-ul Masutsatsu Oyama.

 

pai ghidonul e de pe o alta mobra, a mea !

furca e doar asezata in profil pentru fotografiere.....

 

penultima mobra filmata are furca girder de toata splendoarea.

Mesaj completat

http://www.rods-customs.com/forum/viewtopi...=a&start=60

a unui frantuz

Mesaj completat

http://renegademagazine.com/boardtracker-from-hell.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu Sensei , uite ce vreau sa zic. Sint trei linii , furca , inaltatoare , ghidon. Eu ziceam daca nu le pui pe aceasi linie ? Succes maxim.

Mesaj completat

Iar uitam poza.

post-5541-1279391470_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bre, n-ai inteles, e doar o furca simpla cu roata bagata pe ea, atat.

ghidonul e de la mobra din spate, adica bobberul lui Mas Oyama, ala de anul trecut. sunt suprapuse imaginile ;) ...clar, iti trebuie ochelari! :D

 

maestre, eu nu ma pricep la furcile astea, da' un lucru iti zic: keep walking! faci tu ce faci si mai strambi niste fiare. e, daca iti place "lucrul manual" eu nu pot decat sa te felicit! :D

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bre, n-ai inteles, e doar o furca simpla cu roata bagata pe ea, atat.

ghidonul e de la mobra din spate, adica bobberul lui Mas Oyama, ala de anul trecut. sunt suprapuse imaginile :D ...clar, iti trebuie ochelari! :D

 

un lucru iti zic: keep walking!

 

Jony Wallker ori palinca de Bihor?.....ca sa pot continua ;)

fatzata noastra de bihor evident, cind lucrez manual e nevoie de un anestezic".

multumesc!

Mesaj completat

la cum arata aceasta furca leafer, nu pot si nu-mi da pace gindul pina nu voi face si una de felul acesta :D , asa pot spune apoi ca sunt satul" ca am primit cele 3 feluri" de mincare".

inconvenientul la aceste furci ar fi,foile de arc, odata ca sunt greu de procurat,greu de dimensionat, insa ca estetica e mai frumoasa ca oricare alt tip tip de furca... dupa mine!

sincer afirm ca initial de un astfel de proiect vroiam sa ma apuc, insa procurarea de arcuri lamelare ma facut sa abandonez.

 

 

Mesaj completat

 

uite chiar o sa-l intreb pe Luci cum s-a comportat motorul cu furca aia...si sa-l intreb pe unde o fi acum furca ...

 

lai intrebat pe Luci" de fruca cum s-a comportat?

post-9005-1279437072_thumb.jpg

post-9005-1279437090_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare... Pe mine ma batea gandul la un leafspring pentru Volusie, daca o chopperesc mai radical candva... Ce fain ca mai sunt oameni care chiar fac ceva interesant nu trancanesc toata ziua pe forum tampenii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare... Pe mine ma batea gandul la un leafspring pentru Volusie, daca o chopperesc mai radical candva... Ce fain ca mai sunt oameni care chiar fac ceva interesant nu trancanesc toata ziua pe forum tampenii...

 

 

subscriu.

 

bravo oyama barbate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma apropiu de final :D

reintarita - gusee la partea de sus, la mijloc(undeva mai sus de mijloc) o contravantuire, intre ele o bara de 22 sa nu se cracaneze, va avea si rolul de suport aripa, mai jos pe bratul din drepata prinderea pentru frina.....

urmeaza smotruita :) :P ...peria de sirma :) offf!

post-9005-1279822567_thumb.jpg

post-9005-1279822598_thumb.jpg

post-9005-1279822630_thumb.jpg

post-9005-1279822679_thumb.jpg

post-9005-1279822721_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa asa baga mare si apoi poate iti faci putin timp sa ma ajuti si pe mine sa vad cum fac cu spatele la mobra mea...ca a ramas in coada de peste :)

:) am dat friu liber la lucru s-o termin, de luni pare-se ca sunt trimis iar in delegatie, nu mai sunt de vazut pe acasa decat la sfirsit de saptamana....off viata asta, scirbiciul asta! :D

Mesaj completat

:) am dat friu liber la lucru s-o termin, de luni pare-se ca sunt trimis iar in delegatie, nu mai sunt de vazut pe acasa decat la sfirsit de saptamana....off viata asta, scirbiciul asta! :P

nu ma incanta de loc inclinatia , se poate modifica prin mutarea prinderi in a doua gaura la bratul oscilant de sus, si nu da inclinata asa tare.... chiar si asa imi displace.

post-9005-1279999738_thumb.jpg

post-9005-1279999751_thumb.jpg

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) am dat friu liber la lucru s-o termin, de luni pare-se ca sunt trimis iar in delegatie, nu mai sunt de vazut pe acasa decat la sfirsit de saptamana....off viata asta, scirbiciul asta! :D

Mesaj completat

 

nu ma incanta de loc inclinatia , se poate modifica prin mutarea prinderi in a doua gaura la bratul oscilant de sus, si nu da inclinata asa tare.... chiar si asa imi displace.

se vinde o vrea cineva?

sa-mi iasa bani de pe materiale si curentul care l-am consumat la sudura :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

"trail-ul" iasa de 4-5 cm pozitiv(mai mult decat acceptabil)

voi reveni cu detalii din constructia bratelor furci, (recunoaste careva ce materiale am folosit?).

extrem de simpla,rezistenta cu o linie" fromoasa........parerea mea!

post-9005-1292957178_thumb.jpg

post-9005-1292957332_thumb.jpg

post-9005-1292957376_thumb.jpg

post-9005-1292957399_thumb.jpg

post-9005-1292957500_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
"trail-ul" iasa de 4-5 cm pozitiv(mai mult decat acceptabil)

voi reveni cu detalii din constructia bratelor furci, (recunoaste careva ce materiale am folosit?).

extrem de simpla,rezistenta cu o linie" fromoasa........parerea mea!

 

fiuuuuu, la tine a ajuns uralul asta? ti-a dat si grupul+telescoapele? nu pot sa cred k ai asa ceva... :banana:

 

sport la bobberit!!!

 

o chestie, cine ti-a facut placile de juguri, primele mi-au fost confectionate gresit si iarasi stau cu materialul pe stoc ;)

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiuuuuu, la tine a ajuns uralul asta? ti-a dat si grupul+telescoapele? nu pot sa cred k ai asa ceva... :banana:

 

sport la bobberit!!!

 

o chestie, cine ti-a facut placile de juguri, primele mi-au fost confectionate gresit si iarasi stau cu materialul pe stoc :banana:

tescoapele is, grupul ba! a venit si capacul angrenajului , aprinderii, aprinderea in sine mai tirziu recuperata de prin Bucuresti.

de grup am nevoie si eu plus dinam care-l voi converti in alternator de Tico probabil, carburatorare ...

sti dracu ca ma bate gindul sa-l vind, stau prost cu bain si imi mai trebuie o caruta sa-l fac sa fie macar motorul functional...nu stiu! ;)

adica cum gresit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la dimensiuni aiurea(i-am dat desen in autocad) pe o gramada de bani si m-am certat cu "meseriasul" nu mai am cine sa-mi faca...

dahhh! au fost taiate cu acetilena si apoi frezate.

m-am pacalit cu arbori de la furca pe arcuri lamelare cind i-am dat sai taie cu plasma, in speranta ca nu ar mai fi nevoie sa treaca si la frezat....o banana si doua oua! tot trebuie frezate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dahhh! au fost taiate cu acetilena si apoi frezate.

m-am pacalit cu arbori de la furca pe arcuri lamelare cind i-am dat sai taie cu plasma, in speranta ca nu ar mai fi nevoie sa treaca si la frezat....o banana si doua oua! tot trebuie frezate...

 

 

am acum 2 placi din otel de 4 cm taiate la dimensiuni cu plasma pe o parte si restul cu acetilena, s-a lasat cam 5 mm in plus de jur imprejur.

 

sunt foarte grele iti dai seama dar le voi freza dupa confectionare si pe sub ele sa le usurez putin.

cine crezi k imi poate executa lucrarea asta? sa le retuseze de jur imprejur sa-mi faca cele 5 gauri(jambe,risere si jug) si sa exectute taieatura pentru strangere la jambe. imi poti recomanda pe cineva?

 

@pheonix27: multumesc pentru ajutor, momentan nu cu desenul este problema, dar voi apela imediat ce voi avea nevoie!

 

un desen in solid:

post-13995-1295038587_thumb.jpg

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lucrarea se poate face in mod normal la orice atelier care are o freza o masina de rabotat, rectificat.

daca nu gasesti , le trimiti cu posta sau gasim sa le aducem prin cineva si te rezolv.

schita pe hartie pe cat posibil la scara si se rezolva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...